PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσα Amp ειναι οι ασφαλειες στο σπιτι-Ποσες συσκευες σηκωνουν



DJman
28-04-12, 17:47
Εχω αυτη την απορια γιατι εχουν αρχισει και μαζευονται πολλες συσκευες στο δωματιο υπολογιστη μου κια παρατηρησα μια μερα οτι επεσε η ασφαλεια και με το που την ξανασηκωσα ξαναεπεσε κατευθειαν.την δευτερη φορα που την σηκωσα ηταν οκ.

στο δωματιο εχω 3 οθονες 19΄
1 pc 450w
Στερεοφονικο
Πολυμηχανημα
ΤV 42'
και 14 μικροσυσκευες(modem-φορητο-isdn-ηχεια-βιντεο-dvd-διαφορες συσκευες με μετασχηματιστη)

Ποσες συσκευες σηκωνει μια πριζα ή ενα δωματιο?

Εχω την εντυπωση οτι το δωματιο υπολογιστη ειναι στην ιδια γραμμη με το σαλονι. Αν ειναι ετσι οι συσκευες ειναι διπλασιες ακριβως
Αλλο ενα pc(htpc), tv 40', ηχοσυστημα, δορυφορικος δεκτης και λοιπες συσκευες(10 πριζες περιπου)

Μηπως πρεπει καποια στιγμη να κανω μια σουμα τα amper?

sdikr
28-04-12, 17:53
Μάλλον το έχεις λίγο παρακάνει, μια λύση είναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να σου περάσει νέα γραμμή

Δεν είναι μόνο τα αμπερ της ασφάλειας (μπορείς να δεις το πόσο είναι στον πίνακα), αλλά και τα καλώδια που περνάνε κλπ

DJman
28-04-12, 18:06
Μάλλον το έχεις λίγο παρακάνει, μια λύση είναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να σου περάσει νέα γραμμή

Δεν είναι μόνο τα αμπερ της ασφάλειας (μπορείς να δεις το πόσο είναι στον πίνακα), αλλά και τα καλώδια που περνάνε κλπ

Ειναι η δουλεια μου τετοια. Υπαρχει περιπτωση φωτιας των καλωδιων?

lucios
28-04-12, 18:22
πρέπει να δεις πόσα βατ καταναλώνουν οι συσκευές και μετά να δεις πόσα αμπερ είναι η ασφάλεια. Αφού δεις πόσα αμπέρ είναι η ασφάλεια κάνεις πολλαπλασιασμό το 220 Χ τα αμπερ και βρίσκεις τι ισχύ σηκώνει. Πάντως οι συσκευές
που αναφέρεις είναι μικρής ισχύος και μου φαίνεται δύσκολο να μην τις σηκώνει η εγκατάσταση ακόμα και εαν λειτουργούν όλες μαζί ταυτόχρονα
η κατανάλωση τους δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 400 με 500W, π.χ. ένα ρούτερ καταναλώνει γύρω στα 8 βατ μια lcd οθόνη 19' γύρω στα 35 βατ ,ένας
υπολογιστής απλός χωρίς ενεργοβόρες κάρτες γραφικών καταναλώνει μάξιμουμ 150 βατ κτλπ.

Κίνδυνος φωτιάς των καλωδίων της ηλ. εγκατάστασης του σπιτιού δεν υπάρχει γιατί τα καλώδια αυτά προστατεύονται από υπερφόρτωση από τις
ασφάλειες.

Geocheats2
28-04-12, 18:54
Σε απλή γραμμή οπότε γύρο στα 10A μπορείς να βάλεις 2300 watt ± για να πέσει η ασφάλεια αν πάλι η ασφάλεια λέει 16A 3680 watt ± αλλά όπως είπε ο φίλος αυτά που έχεις πάνω δεν φτάνουν τα 2300 W. Για αρχή κλέισε τα pcia και τις tv και πήγενε στον πίνακα και κατέβασε την ασφαλεια του δωματίου και δες αν δεν έχεις ρευμα και στο σαλονι. Nα μην ανησυχείς τα 1,5mm2 καλώδια (10 ampere) αντέχουν γύρο στα 15 πραγματικά οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να καουν

DJman
29-04-12, 02:33
Η ασφαλεια γραφει GEYER(μαρκα) EA110 B 230/400v B10. Aυριο θα βγαλω το συνολο των Watt.

lucios ευχαριστω!

nnn
29-04-12, 13:13
Geyer(ποιότητα για πέταμα)+πολύ πάνω από 10 Α φορτίο, λογικό είναι να πέσει.

Η λύση βέβαια δεν είναι να βάλεις μεγαλύτερη, αλλά να περάσεις 2η ανεξάρτητη γραμμή, οι συσκευές που έχεις επάνω είναι πολλές.

lalenium
29-04-12, 14:56
Δεν έχει σημασία πόσες συσκευές συνδέεις σε μια μπρίζα ή σε ένα δωμάτιο ,σημασία έχει η ισχύς που χρειάζονται
π.χ. μπορεί να συνδέσεις μια μόνο συσκευή η οποία έχει ισχύ π.χ. 4kw και να πέσει η ασφάλεια ,και μπορείς να
συνδέσεις 100 συσκευές χαμηλής κατανάλωσης και να μην πέσει η ασφάλεια ,οπότε δεν κοιτάμε αριθμό συσκευών
κοιτάμε μόνο την ισχύ τους. Το ότι πέφτει η ασφάλεια μπορεί να οφείλεται και σε βλάβη της ασφάλειας και όχι σε
μεγάλη κατανάλωση.

DJman
29-04-12, 21:04
Θα βγαλω ενα συνολο watt. Ετσι και αλλιως δεν λειτουργουν ολες μαζι ταυτοχρονα ποτε.

@nnn Με τι μαρκα προτινεις να τις αντικαταστησω???....(τις ειχε το σπιτι οταν το αγορασα) και πριν 10 χρονια που να το φανταστω να το ελενξω...

nnn
29-04-12, 21:10
ABB, SIEMENS

Να έχεις υπόψη πως με τα χρόνια και αν λειτουργούν στο όριο φθείρονται.

Geocheats2
29-04-12, 21:14
Θα βγαλω ενα συνολο watt. Ετσι και αλλιως δεν λειτουργουν ολες μαζι ταυτοχρονα ποτε.

@nnn Με τι μαρκα προτινεις να τις αντικαταστησω???....(τις ειχε το σπιτι οταν το αγορασα) και πριν 10 χρονια που να το φανταστω να το ελενξω...

hager
abb

nyannaco
30-04-12, 09:04
Nα μην ανησυχείς τα 1,5mm2 καλώδια (10 ampere) αντέχουν γύρο στα 15 πραγματικά οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να καουνΕίναι ανεύθυνο και επικίνδυνο να γράφεις τέτοια πράγματα στο net. Σκέφτηκες ότι ενθαρρύνεις κάποιους ημιμαθείς (το πλέον επικίνδυνο είδος) να αγνοήσουν τις προδιαγραφές των υλικών/εγκαταστάσεων και να αλλάξουν τη δεκάρα ασφάλεια με δεκαεξάρα για να μην πέφτει, αφού η γραμμή αντέχει όπως λες; Ξέρεις πόσο σωστή και προσεγμένη είναι η εγκατάσταση μέχρι την τελευταία σύνδεση μέσα στα κουτιά, και δεν θα πάρει φωτιά; Θα τους αποζημιώσεις εσύ μετά; Για να μην ανοίξουμε καν τη συζήτηση σε περίπτωση θύματος, πέρα από τις υλικές ζημιές.
ΠΟΤΕ υπέρβαση των προδιαγρφών, ΠΟΤΕ επέμβαση στην εγκατάσταση από ξερόλες παντο-μάστορες. ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.

nnn
30-04-12, 09:59
Πολύς κόσμος δεν γνωρίζει πως η έννοια της ασφάλειας είναι να προστατεύσει την καλωδίωση από φωτιά κλπ.

WAntilles
30-04-12, 10:38
Nα μην ανησυχείς τα 1,5mm2 καλώδια (10 ampere) αντέχουν γύρο στα 15 πραγματικά οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να καουν

Ναι-ναι, "μην ανησυχείς".

Το πολύ-πολύ να αρπάξεις φωτιά.

Συνεχίστε ανεύθυνα να λέτε στον κοσμάκη να υπερβεί τις προδιαγραφές ασφαλείας.

Οι προδιαγραφές ασφαλείας ΔΕΝ είναι διακοσμητικά στοιχεία.

Geocheats2
30-04-12, 10:59
Είναι ανεύθυνο και επικίνδυνο να γράφεις τέτοια πράγματα στο net. Σκέφτηκες ότι ενθαρρύνεις κάποιους ημιμαθείς (το πλέον επικίνδυνο είδος) να αγνοήσουν τις προδιαγραφές των υλικών/εγκαταστάσεων και να αλλάξουν τη δεκάρα ασφάλεια με δεκαεξάρα για να μην πέφτει, αφού η γραμμή αντέχει όπως λες; Ξέρεις πόσο σωστή και προσεγμένη είναι η εγκατάσταση μέχρι την τελευταία σύνδεση μέσα στα κουτιά, και δεν θα πάρει φωτιά; Θα τους αποζημιώσεις εσύ μετά; Για να μην ανοίξουμε καν τη συζήτηση σε περίπτωση θύματος, πέρα από τις υλικές ζημιές.
ΠΟΤΕ υπέρβαση των προδιαγρφών, ΠΟΤΕ επέμβαση στην εγκατάσταση από ξερόλες παντο-μάστορες. ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.


Ναι-ναι, "μην ανησυχείς".
Το πολύ-πολύ να αρπάξεις φωτιά.

Συνεχίστε ανεύθυνα να λέτε στον κοσμάκη να υπερβεί τις προδιαγραφές ασφαλείας.

Οι προδιαγραφές ασφαλείας ΔΕΝ είναι διακοσμητικά στοιχεία.

Γιατί διαβάζετε αυτά που θέλετε να διαβάσετε...
Ο άνθρωπος ανησυχεί για πιθανή φωτιά στην καλωδίωση πραγμα που ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΕ με την 10αρα ασφάλεια που έχει και του εξηγώ τον λόγο. Αν πάλι κάποιος θέλει να "παίξει"(γτ μόνο παιχνίδι δεν είναι) με το ρεύμα χωρίς να έχει τις απαραίτητες γνώσεις αναλαμβάνει την ευθύνη ο ίδιος.

nyannaco
30-04-12, 11:42
Μάλλον εσύ δεν διαβάζεις προσεκτικά τα posts στα οποία απαντάς. Διάβασε καλύτερα.

DJman
30-04-12, 21:18
Δεν θελω να αλλαξω την ασφαλεια με μεγαλυτερη.Θα βαλω την ιδια αλλα καλυτερη μαρκα.

kostarcng
30-04-12, 21:47
Λοιπόν. Αύτο που ανεβάζεις δεν είναι ασφάλεια αλλά το ρελέ ασφαλείας. Την ασφάλεια την αλλάζεις όταν καιγεται και πάντα αφού κατεβάσεις τον γενικό διακόπτη για να μην μπεί κανένα δάκτυλο στο ρεύμα. Το οτι πεύτει εύκολα ο ρελές ασφαλείας σημαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά με την γραμμή ή με τον ρελέ, σε κάθε περίπτωση θές ηλεκτρολόγο. Υπάρχει και περίπτωση να δημιουργεί και κάποια συσκευή το βραχυκύκλωμα. Οπότε για αρχή απομόνωσε κάθε φορά απο μια συσκευή και δές. Αλλιώς όπως είπαμε, ηλεκτρολόγο.

nyannaco
01-05-12, 10:08
Λοιπόν. Αύτο που ανεβάζεις δεν είναι ασφάλεια αλλά το ρελέ ασφαλείας. Την ασφάλεια την αλλάζεις όταν καιγεταιΕδώ και σαράντα χρόνια τουλάχιστον, υπάρχουν αυτόματες ασφάλεις που δεν καίγονται, απλά ανατάσσονται. Ο op είπε:
Η ασφαλεια γραφει GEYER(μαρκα) EA110 B 230/400v B10.Ξεκάθαρα μιλάμε για ασφάλεια και όχι για το ρελέ.

DJman
01-05-12, 15:51
Η αληθεια ειναι οτι και εγω μπερδευτικα τωρα... Καθε δωματιο μου εχει (διακοπτακη) νομιζω ειναι ασφαλεια αλλα αντι να καιγετε οπως τις παλιες (πορσελανινες με το τζαμακι) απλα πεφτει.

Βεβαια ο πινακας παρακατω εχει και 3 πορσελανινες μεγαλες που μαλλον ειναι για ολο το σπιτι γιατι ειναι αριστερα απο το κεντρικο ρελε
http://imageshack.us/photo/my-images/846/fr76size880.jpg/

Δεν ξερω ομως τι διαφορα εχουν γενικα....

nyannaco
01-05-12, 20:29
Οι ασφάλειες τήξης στην κεντρική παροχή είναι υποχρεωτικές από τον κανονισμό, για να σε προστατεύσουν σε περίπτωση αστοχίας του μικροαυτόματου - έτσι λέγεται "επισήμως" η αυτόματη ασφάλεια που πέφτει και ξανασηκώνεται, αυτή που λες διακοπτάκι. Αν έχει μαύρο χρώμα δεν είναι διακόπτης, είναι ασφάλεια. Ο διακόπτης έχει κόκκινο χρώμα, όπως ο τριφασικός της γενικής παροχής.
Μετά το γενικό διακόπτη, τις ασφάλειες τήξης και το ρελέ (επισήμως: διακόπτης διαφορικής έντασης) οι φάσεις διανέμονται προς τα φορτία μέσω αυτόματων ασφαλειών έντασης (και χαρακτηριστικής, αλλά ας μην το χοντρύνουμε) ανάλογα με τη διατομή του καλωδίου που προστατεύουν. Το υπολογιζόμενο φορτίο καθορίζει τη διατομή του καλωδίου, και αυτή την ένταση της ασφάλειας. Οπως πολύ σωστά λέχθηκε, η ασφάλεια προστατεύει το καλώδιο, όχι τα φορτία.

kourkos
03-05-12, 00:06
εγω δεν μπορεσα να καταλαβω ποτε μα ποτε αυτες τις βοηθειες ειδικα για ηλεκτρικο ρευμα μεσα σε ενα φορουμ.....αν σας ειπε κανεις οτι το ρευμα ειναι στραγαλια η φασολια και μπορεις να παιξεις μαλλον λαθος σας ενημερωσαν .

Το να παρεις ηλεκτρολογο και να στερηθεις 30-50-60 ευρω μπροστα στην ανθρωπινη ζωη δεν ειναι λεφτα...για αλλες χαζομαρες ξερουμε να δινουμε ενα καρο λεφτα ... σοβαρευτειτε

καποτε που πηγα σε μια σχολη της δεη μου ειπαν 3 πραγματα και βαλτε τα ολοι μεσα σας

1) το ρευμα δεν μυριζει
2) το ρευμα δεν κανει διακρισεις
3) το ρευμα δεν φενεται

αν τωρα καποιοι πιστευουν οτι τα 3 παραπανω θα τα δουνε μπροστα τους να τους ενημερωσω οτι ειναι βαθια νυχτωμενοι.....

μαλλον δεν εχετε δει ρευμα να χτυπαει καποιον και να του κανει τρυπα στο γονατο....τρυπα οπως το διαβαζετε .

Bananas
03-05-12, 01:03
εγω δεν μπορεσα να καταλαβω ποτε μα ποτε αυτες τις βοηθειες ειδικα για ηλεκτρικο ρευμα μεσα σε ενα φορουμ.....αν σας ειπε κανεις οτι το ρευμα ειναι στραγαλια η φασολια και μπορεις να παιξεις μαλλον λαθος σας ενημερωσαν .

Το να παρεις ηλεκτρολογο και να στερηθεις 30-50-60 ευρω μπροστα στην ανθρωπινη ζωη δεν ειναι λεφτα...για αλλες χαζομαρες ξερουμε να δινουμε ενα καρο λεφτα ... σοβαρευτειτε

καποτε που πηγα σε μια σχολη της δεη μου ειπαν 3 πραγματα και βαλτε τα ολοι μεσα σας

1) το ρευμα δεν μυριζει
2) το ρευμα δεν κανει διακρισεις
3) το ρευμα δεν φενεται

αν τωρα καποιοι πιστευουν οτι τα 3 παραπανω θα τα δουνε μπροστα τους να τους ενημερωσω οτι ειναι βαθια νυχτωμενοι.....

μαλλον δεν εχετε δει ρευμα να χτυπαει καποιον και να του κανει τρυπα στο γονατο....τρυπα οπως το διαβαζετε .

Νομίζω υπερβάλλεις για την επικινδυνότητα του ρεύματος. Δεν ειναι βομβα. Αμα είσαι προσεκτικός και τηρείς κανονισμούς ασφαλείας γιατί να μην βάλεις χέρι στον πίνακα? Το πολύ πολυ να κάψεις τίποτα ή να μην σου δουλεύει κατι.

kourkos
03-05-12, 01:19
σε πληροφορώ πως δεν υπερβαλω καθολου.....για πια τήρηση κανονων μιλαμε ;

μιλαμε για ασφαλεια οταν δεν ξερουμε τα βασικα πχ τι κανουμε σε περιπτωση ηλεκτροπληξιας ; η μιλαμε για ασφαλεια οταν παμε κ αγοραζουμε κατσαβιδια κ πενσες τις πλακας που δεν εχουν μονωση ή αν εχουν ειναι της πλακας ....

δεν αναφερομαι για τον χρηστη που ανοιξε το θεμα αλλα τα λεω αυτα σαν αφορμη που ξεκινησε ενα τετοιο θεμα .

ασε να εχω περισσοτερη εμπειρια στο θεμα ρευματος και με βροχες και με καταιγιδες και με +40 και με -5

παντως 10 αμπερ ασφαλεια καιρο εχω να δω

Bananas
03-05-12, 01:31
σε πληροφορώ πως δεν υπερβαλω καθολου.....για πια τήρηση κανονων μιλαμε ;

μιλαμε για ασφαλεια οταν δεν ξερουμε τα βασικα πχ τι κανουμε σε περιπτωση ηλεκτροπληξιας ; η μιλαμε για ασφαλεια οταν παμε κ αγοραζουμε κατσαβιδια κ πενσες τις πλακας που δεν εχουν μονωση ή αν εχουν ειναι της πλακας ....

δεν αναφερομαι για τον χρηστη που ανοιξε το θεμα αλλα τα λεω αυτα σαν αφορμη που ξεκινησε ενα τετοιο θεμα .


ασε να εχω περισσοτερη εμπειρια στο θεμα ρευματος και με βροχες και με καταιγιδες και με +40 και με -5

παντως 10 αμπερ ασφαλεια καιρο εχω να δω

Θα συμφωνήσω μαζί σου ειδικά στο θέμα ασφάλειας. Ακομα και γω που ασχολουμαι με ρεύματα σε εργαστηριακό επίπεδο στην σχολή θεωρώ ότι δεν ξέρω πολλά απο μετρα ασφαλείας ( για να ειμαι πιο σωστός απλα δεν μας είπαν ποτέ τιποτα) . Γενικα ο όρος μετρα ασφαλείας στην Ελλάδα είναι αγνωστος. Αλλα τώρα για το συγκεκριμένο θέμα δηλαδή να σκαλίσει κάποιος έναν οικιακό πίνακα ρεύματος ενταξει δεν μιλαμε για ακραίες καταστάσεις επικινδυνοτητας αλλα και παλι αυτό είναι σχετικό. Αν ο καποιος δεν έχει ιδέα ποιος είναι καλός μονωτής και τι κατσαβίδια πρέπει να χρησιμοποιησει τότε οκ....απλα δεν το θεωρώ ακραία επικίνδυνο να βάλεις χέρι στον πινακα του σπιτιου.

nnn
06-05-12, 23:45
Μιας και το ανέφερες λοιπόν, είδες σε αυτό το θέμα να γράφεται κάτι που οδηγεί σε κάτι επικίνδυνο ?

tiffany
07-05-12, 00:27
Η αληθεια ειναι οτι και εγω μπερδευτικα τωρα... Καθε δωματιο μου εχει (διακοπτακη) νομιζω ειναι ασφαλεια αλλα αντι να καιγετε οπως τις παλιες (πορσελανινες με το τζαμακι) απλα πεφτει.

Βεβαια ο πινακας παρακατω εχει και 3 πορσελανινες μεγαλες που μαλλον ειναι για ολο το σπιτι γιατι ειναι αριστερα απο το κεντρικο ρελε
http://imageshack.us/photo/my-images/846/fr76size880.jpg/

Δεν ξερω ομως τι διαφορα εχουν γενικα....

Οι πορσελάνινες είναι απλές ασφάλειες και προστατεύουν τα μεγάλα ρεύματα. Δηλαδή τον γενικό του σπιτιού και αν υπάρχουν υποπίνακες τα εκεί στοιχεία. Οι μαύροι "διακόπτες" είναι μικροαυτόματοι. Δηλαδή συνδυασμός ασφάλειας και διακόπτη.

Πολύ χοντρικά. Επειδή ο γενικός στο σπίτι δεν πέφτει ποτέ και πρέπει να γίνουν όργια για να γίνει το κακό, βάζουμε μία ασφάλεια τήξεως για προστασία.

Στα δωμάτια μας όμως έχουμε δεκάδες συσκευές που είναι με διάφορες ποιότητες κατασκευής. Προφανώς εκεί έχουμε πιο συχνά πρόβλημα. Μικρότερης έντασης αλλά υπαρκτά. Επειδή όμως δεν είναι συμφέρον να αλλάζουμε ασφάλειες τήξεως κάθε φορά έχουμε τον μικροαυτόματο. Πέφτει και τον σηκώνουμε πάλι.

Πολύ υπεραπλουστευμένη ανάλυση αλλά χοντρικά κάτι τέτοιο συμβαίνει.


Δυστυχώς σαν Ηλεκτρολόγος Μηχανικός που είμαι βλέπω όργια σε ότι αφορά την ασφάλεια. Και δεν δίνω ποτέ συμβουλές. Ή θα πάω εγώ εκεί ή θα συστήσω κάποιον. Αν κάποιος τσινίσει τότε απλά το κρίμα στο λαιμό του. Δεν θα έχω βάρος στη συνείδησή μου τον άλλο που τσιγκουνεύεται Χ ευρώ.

tiffany
07-05-12, 00:41
Θα συμφωνήσω μαζί σου ειδικά στο θέμα ασφάλειας. Ακομα και γω που ασχολουμαι με ρεύματα σε εργαστηριακό επίπεδο στην σχολή θεωρώ ότι δεν ξέρω πολλά απο μετρα ασφαλείας ( για να ειμαι πιο σωστός απλα δεν μας είπαν ποτέ τιποτα) . Γενικα ο όρος μετρα ασφαλείας στην Ελλάδα είναι αγνωστος. Αλλα τώρα για το συγκεκριμένο θέμα δηλαδή να σκαλίσει κάποιος έναν οικιακό πίνακα ρεύματος ενταξει δεν μιλαμε για ακραίες καταστάσεις επικινδυνοτητας αλλα και παλι αυτό είναι σχετικό. Αν ο καποιος δεν έχει ιδέα ποιος είναι καλός μονωτής και τι κατσαβίδια πρέπει να χρησιμοποιησει τότε οκ....απλα δεν το θεωρώ ακραία επικίνδυνο να βάλεις χέρι στον πινακα του σπιτιου.

Είσαι λάθος. Ο ηλεκτρολόγος έχει άδεια γι' αυτή τη δουλειά. Η ΔΕΗ ζητάει χαρτιά για να σου δώσει ρεύμα. Δεν είναι στραγάλια όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.

Μόνο ειδικοί πρέπει να βάζουν χέρι στον πίνακα. Δεν λέω για τις λάμπες ή τις πρίζες όπου και εκεί θεωρητικά πρέπει να φωνάζεις μάστορα. Αλλά για τον πίνακα;;; Ήμαρτον.

Προσωπικά με έχει χτυπήσει ρεύμα που είχε πάνω μονωτική ταινία κακής ποιότητας. Και ευτυχώς που με χτύπησε καθώς κούνησα το χέρι μου και δεν είχα τρεξίματα. Κάποιος άσχετος όμως, θα έβλεπε ταινία και θα το έπιανε ώστε να το μετακινήσει. Εκεί θα είχαμε πανηγύρια.

Ή μια άλλη φορά σε κάποιο χωριό στο πουθενά μείναμε από χρωματιστό καλώδιο φάσης. Βάλαμε καλώδιο γείωσης και το ντύσαμε με μονωτική ταινία ώστε να ξεχωρίζει. Αν βάλει εκεί χέρι κάποιος άσχετος θα τα κάνει μαντάρα. Δεν δικαιολογούμαστε και εμείς αλλά έγινε στην ανάγκη.

nnn
07-05-12, 00:50
Καλά από τέτοια έχω δει πολλά, ανάποδα χρώματα, ουδέτεροι σε φάση κλπ, και καλά από επαγγελματίες ηλεκτρολόγους :whistle:

tiffany
07-05-12, 01:11
Καλά από τέτοια έχω δει πολλά, ανάποδα χρώματα, ουδέτεροι σε φάση κλπ, και καλά από επαγγελματίες ηλεκτρολόγους :whistle:

Οι παλιοί ηλεκτρολόγοι στις μικρές πόλεις το έκαναν επίτηδες ώστε να μη μπορείς να βάλεις χέρι για να τους ξαναφωνάξεις.

Μου έτυχε πριν ένα χρόνο όταν μετακόμιζε το αφεντικό της αδερφής μου. Με έβαλε να του ξηλώσω το παλιό γραφείο. Άρχισα να ανοίγω κουτιά και ήταν όλα τα καλώδια μαύρα. Αντί για μισή ώρα έφαγα όλο το απόγευμα μου προσπαθώντας να μην κάνω ζημιά στην καλωδίωση.

nnn
07-05-12, 01:15
Σε νεότευκτη πολυκατοικία, στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά, ο επαγγελματίας ηλεκτρολόγος/εγκαταστάτης δεν είχε συνδέσει τον ουδέτερο στις μισές πρίζες/διακόπτες του διαμερίσματος, επαγγελματίας κατά τα άλλα :rolleyes:


δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά έχω αρκετή σχέση με το αντικείμενο και έχω "παίξει" με πίνακες, καλωδιώσεις, τριφασικά, στρεπτούς μετατροπείς κλπ δαιμόνια

Bananas
07-05-12, 07:00
Μιας και το ανέφερες λοιπόν, είδες σε αυτό το θέμα να γράφεται κάτι που οδηγεί σε κάτι επικίνδυνο ?

Δεν αναφερθηκα εγω σε επικινδυνοτητα. Ισα ισα είμαι αντιθετος σε αυτό που πε ο kourkos. Για το παρον θέμα πιστεύω ότι δεν τίθεται θεμα επικινδυνοτητας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.