PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξευτελιστική μείωση ταχύτητας



cohones
29-04-12, 21:53
Συμφορουμίτες

Πρίν με δείτε στις ειδήσεις να σκάω μέσα σε κατάστημα ΟΤΕ έχοντας δέσει γκαζάκια πάνω μου, μήπως μπορεί κανείς να δοκιμάσει να δώσει κάποια εξήγηση στα παρακάτω;

Δεν έχω αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ, ΠΟΥΘΕΝΑ (δλδ καμμιά αλλαγή σε γραμμές τηλεφώνου, router, φίλτρα κοκ) για το αναφερόμενο διάστημα (1/3/2012 έως και 29/4/2012)

101774

101775

deniSun
30-04-12, 18:06
Αυτό που βλέπεις είναι στο κομμάτι που αφορά το δικό σου τμήμα.
Δηλαδή από την είσοδο της πολυκατοικίας σου έως το σπίτι σου.
Θα έλεγα ότι πρόκειται για παρεμβολή από κάποιον μετασχηματιστή πχ φωτισμού.

Lagman
30-04-12, 19:10
Είμαι περίεργος να μάθω τι είναι αυτο που σκίζει τη γραμμή τόσο πολύ...

cohones
30-04-12, 21:07
φίλε Denisun
Καταρχάς ευχαριστώ για τον χρόνο σου να απαντήσεις!
Μένω σε μονοκατοικία και δεν έχω αλλάξει καμμία απολύτως συσκευή μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα. Ως εργένης, :|, δεν πειράζει και κανείς άλλος τα πράγματα μου επίσης. Τα αφήνω ήσυχα να μαζεύουν σκόνη.
Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει.
Αν έχεις καμμιά άλλη ιδέα ευσπρόσδεκτη
Άλλη μια παρατήρηση είναι ότι η ταχύτητα έπεφτε σταδιακά. Δηλαδή με την συμπλήρωση ενός μηνός απο την ενεργοποίηση της συνδρομής μου (02/12) στις 27/3 παρατήρησα την ταχύτητα στα 14 και μετα σταδιακά κατόπιν reset έπεφτε και απο λίγο μέχρι που έφτασε στην τωρινή (29/4).

deniSun
30-04-12, 21:32
φίλε Denisun
Καταρχάς ευχαριστώ για τον χρόνο σου να απαντήσεις!
Μένω σε μονοκατοικία και δεν έχω αλλάξει καμμία απολύτως συσκευή μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα. Ως εργένης, :|, δεν πειράζει και κανείς άλλος τα πράγματα μου επίσης. Τα αφήνω ήσυχα να μαζεύουν σκόνη.
Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει.
Αν έχεις καμμιά άλλη ιδέα ευσπρόσδεκτη
Άλλη μια παρατήρηση είναι ότι η ταχύτητα έπεφτε σταδιακά. Δηλαδή με την συμπλήρωση ενός μηνός απο την ενεργοποίηση της συνδρομής μου (02/12) στις 27/3 παρατήρησα την ταχύτητα στα 14 και μετα σταδιακά κατόπιν reset έπεφτε και απο λίγο μέχρι που έφτασε στην τωρινή (29/4).

Πιστεύω ότι σίγουρα είναι θέμα παρεμβολής από κάπου.
Δοκίμασε, αν μπορείς, να συνδέσεις το ρούτερ από το σημείο που σου το παραδίδει ο ΟΤΕ και δες πόσο συγχρονίζεις.
Αφού είσαι σε μονοκατοικία θα είναι εύκολο.

cohones
30-04-12, 22:25
φίλε Denisun

Ακολούθησα την πρόταση σου και δοκίμασα το router σε όλες τις πρίζες του σπιτιού (4 σύνολο). Υπήρξε ελάχιστη διαφορά στην κεντρική (εκεί που υποθέτω οτι παραδίδει ο ΟΤΕ στο σπίτι, γιατί είναι παλιό και δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτή). Σε όλες είχα παρεμφερείς ταχύτητες περίπου 9 με 10Mbit. Εξαίρεση η πρίζα στην οποία συνδέεται ο συναγερμός όπου είχα τραγική απώλεια (0.26up / 2up).
Οπότε έχω μείνει απο λύσεις...
Ευχαριστώ για την προσπάθεια πάντως :D

jkoukos
30-04-12, 22:35
Ο @Denisun δεν έγραψε για τις πρίζες του σπιτιού, αλλά έξω από το σπίτι στο κουτί που έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ.
Στις καινούργιες μονοκατοικίες είναι συνήθως μέσα στο πίλαρ μαζί με το ρολόϊ της ΔΕΗ.
Σε παλαιότερες συνήθως σε κάποιο κουτί έξω από το σπίτι.
Εκεί λοιπόν συνδέεις το router και κάνεις τις μετρήσεις, αποσυνδέοντας πρώτα το καλώδιο που πάει στο σπίτι.

Τώρα πρόσεξα ότι έχεις και συναγερμό και μάλιστα έχεις πρόβλημα στην πρίζα αυτή.
Μπορείς να αναφέρεις αναλυτικότερα πως είναι όλες οι συνδέσεις και με ποια σειρά;

cohones
30-04-12, 22:48
Φίλε jkoukos
Έχεις δίκιο δεν το κατάλαβα καλά. Για το που ακριβώς είναι το κουτί θα πρέπει να το ψάξω γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα (καθότι δεν είχε προκύψει πρόβλημα στο παρελθόν).
Για να μπορέσω να "ζωγραφίσω" μια εικόνα των συνδέσεων θα πρέπει, φαντάζομαι, να ξέρω απο που μπαίνει στο σπίτι το καλώδιο και ποιά είναι η πρώτη πρίζα και σε σχέση με αυτή πώς είναι συνδεδεμένες οι υπόλοιπες. Σωστά;
Μια ερώτηση αδαούς, παρόλα αυτά, είναι η εξής: Πως γίνεται για ένα μήνα να έτρεχε "φυσέκι" το internet και ξαφνικά να έκατσε έτσι (και όχι απότομα αλλά σταδιακά);
Δηλαδή με τα όποια ελαττώματα που έχει το σπίτι λόγω παλαιότητας, συναγερμού κλπ πως εξηγείται αυτό το φαινόμενο;
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια! :D

deniSun
01-05-12, 09:27
Πρόσεξε και κάτι άλλο.
Την δοκιμή θα πρέπει να την κάνεις απομονώνοντας το κύκλωμα του σπιτιού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.