PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες στην κατασκευή site



Knorcedger
11-05-04, 10:38
Πρόσφατα ανέβασα το πρώτο μου site, έχω κάποιες ερωτήσεις και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

1) Στη σελίδα μου αν πατήσω refresh, οπουδήποτε και να είμαι μέσα σ'αυτήν, θα ξαναφορτώσει την αρχική σελίδα. Γιατί συμβαίνει αυτό, πως μπορώ να το διορθώσω; (χρησιμοποιώ το dreamweaver)
2)Μπορεί κάποιος να μου δείξει τον κώδικα που χρειάζεται να γράψω, ώστε όταν ο χρήστης κάνει κλικ σε μια συγκεκριμένη εικόνα να μπαίνει το site μου στα αγαπημένα του.
3)Έχω δει σε μερικές σελίδες ότι κάτω αριστερά στο παράθυρο του browser(ακριβώς πάνω από το "έναρξη") βάζουν ένα δικό τους κείμενο, πως γίνεται αυτό;

Όποιος είναι περίεργος να δει, τι σελίδα έχω φτιάξει, μπορεί να πάει στη σελίδα της υπογραφής μου.

Ευχαριστώ πολύ

Knorcedger
12-05-04, 00:34
Καμιά βοήθεια ρε παιδια;

redlemon.gr
12-05-04, 01:14
απάντηση στο 1) κοίτα... αυτό που θα έπρεπε να κάνεις για να μή σου φορτώνει συνέχεια τα πάντα είναι να φτιάξεις την σελιδούλα σου και το κάθε αντικείμενο που αλάζει να βρίσκεται μέσα σε ενα iframe με αποτέλεσμα να αλάζει εν ριπή οφθαλμού και να είναι και χάρμα οφθαλμού... αν δεν σε πειράζει πέρασε απο το website μου που χρησιμοποιώ ακριβώς αυτή την μέθοδο... τα iframes γενικά είναι εύκολα στην χρήση και μπορούν να γλυτώσουν τον επισκέπτη απο πολύ άδικο φόρτωμα... απάντηση στο 2) νομίζω οτι αυτό είναι πολύ εύκολο να το κάνεις με javascript, δοκίμασε να βρείς ανάλογο tutorial στο google δίνοντας στο search "add bookmark link button" νομίζω οτι θα βρείς αρκετά καλά πράγματα...
επίσης ψάξε και τα favicons, δίνουν άλλη "γεύση" σε ένα bookmark link.
απάντηση 3) και αυτό δημιουργήται με javascript και μάλιστα το διαθέτει ως behavieur ή snippets όπως τα ονομάζει πιά το dreamweaver...δυστυχώς δεν έχω dsl ώστε να έχω χρόνο να ψάξω να σου βρώ ακριβώς τον κώδικά... αλλά δοκίμασε μέσω google, εγώ έχω βρεί απίθανα sites που σου μαθαίνουν αρκετά εύκολα ότι χρειαστείς...
αν βρείς τις συμβουλές μου χρήσιμες, φτιάξε μου ενα μικρό λινκ απο το site σου στο redlemon.gr, έτσι οι μηχανές αναζήτησης θα το θεωρούν λιγάκι πιο ενδιαφέρον (αφού κάποιος το έκανε linked) και έτσι αναβαίνει στα search results... καλές επιτυχίες :-)

thama
12-05-04, 01:25
Ας ξεκινήσουμε από το πρώτο σου ερώτημα
Για τη δουλειά αυτή φταίει ότι στη σελίδα σου έχεις frames
Ο κώδικας του frameset παραπέμπει στη σελίδα σου στον server του ΕΜΠ.
Όταν ο χρήστης κάνει οποιαδήποτε μεταβολή στη σελίδα, αυτό δεν φαίνεται στον κώδικα του frameset, οπότε όταν κάνει refresh τη σελίδα, επαναφορτώνει τη διεύθυνση του Address bar www.bladeguard.tk, και όχι την σελίδα που βλέπει ο χρήστης. Μια πιθανή λύση είναι να φορτώσεις το κύριο μέρος της σελίδας σου στο root και να μην παραπέμπεις σε άλλο server με frameset.


Πάμε στην δεύτερη και την τρίτη ερώτηση. Αν καταλάβα τι ακριβώς εννοείς,μιλάς για το μύνημα στην status bar δοκίμασε να δεις τι κάνει ο παρακάτω κώδιακας στο αρχείο που επισυνάπτω

Knorcedger
12-05-04, 06:32
redlemon.gr,
1)ξέρω τι είναι τα iframes (οπτικά μονο),αλλά δεν ξέρω να τα χρησιμοποιήσω στο dreamweaver, θα το ψάξω το θέμα.
2)Βρήκα τον κώδικα για bookmark στο google. Ο κώδικας πιάνει μόνο σε internet explorer, έτσι; Βρήκα και τα favicons, πολύ ενδιαφέροντα.
3)Δεν ξέρω πως να ψάξω τα "behavieur ή snippets", όπως τα λες στο google. Αν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες ή κάποιο λινκ
Το site σου θα μπει στα friendly sites της σελίδας μου, να περιμένω μια ανάλογη κίνηση και από την πλευρά σου;

thama,
1)κατάλαβα που είναι το πρόβλημα αλλά δεν κατάλαβα τον τρόπο που μου προτείνεις για να το λύσω (βλέπεις, είμαι αρχάριος ακόμα).
2)3)που είναι το αρχείο, δεν το βρίσκω

Ευχαριστώ πολύ και τους δυό σας, για την πολύτημη βοήθειά σας

Knorcedger
12-05-04, 06:52
redlemon.gr,
1)ξέρω τι είναι τα iframes (οπτικά μονο),αλλά δεν ξέρω να τα χρησιμοποιήσω στο dreamweaver, θα το ψάξω το θέμα.
2)Βρήκα τον κώδικα για bookmark στο google. Ο κώδικας πιάνει μόνο σε internet explorer, έτσι; Βρήκα και τα favicons, πολύ ενδιαφέροντα.
3)Δεν ξέρω πως να ψάξω τα "behavieur ή snippets", όπως τα λες στο google. Αν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες ή κάποιο λινκ
Το site σου θα μπει στα friendly sites της σελίδας μου, να περιμένω μια ανάλογη κίνηση και από την πλευρά σου;

thama,
1)κατάλαβα που είναι το πρόβλημα αλλά δεν κατάλαβα τον τρόπο που μου προτείνεις για να το λύσω (βλέπεις, είμαι αρχάριος ακόμα).
2)3)που είναι το αρχείο, δεν το βρίσκω

EDIT:Αν κατάλαβα σωστά, εννοείς αν έχω όλα τα αρχεία του site στο χώρο του users.ntua.gr. Εκεί έχω τα αρχεία του template, τα htm, και αρχεία πάνω από ένα μεγαμπαιτ που δεν μπαίνουν στο pathfinder. Δε γίνεται να τα πάω όλα στο users.ntua.gr γιατί είναι πάνω από 25mb που έχω διαθέσιμα. Επίσης να σου πω ότι το template το βρηκα free στο internet και δεν ξέρω να τροποποιήσω τον κώδικα.

Ευχαριστώ πολύ και τους δυό σας, για την πολύτημη βοήθειά σας

redlemon.gr
12-05-04, 11:32
ναι φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα να έχω link του site σου... χεχε.. (στείλε μου ενα mail και μία μικρή περιγραφή μερικών λέξεων να το συνοδεύει). Τα snippets τα βρίσκεις στο dreamweaver... γενικά είναι έτοιμος κώδικας της μορφής javascript, για να σου κάνει κάποιο effect ή όπως ήθελες να αλλάζει το κείμενο στη κάτω μπάρα... η αλήθεια είναι οτι μερικές (αν όχι όλες τις φορές) σε μπερδεύει περισσότερο.... καλύτερα να δεις με παράδειγμα... ένα καταπληκτικό site να βρείς κώδικα να κάνεις δουλειά είναι το www.dynamicdrive.com έχει δωρεάν κώδικα για ότι θέλεις.. απο mail forms μέχρι έτοιμα μενού σε dynamic html ή όπως το αποκαλούν.. DHTML... τα πολλά εφέ όμως συνήθως σε βάζουν στο τριπάκι να τα βάλεις όλα.. και έτσι το ασχημαίνεις.. για αυτό πρόσεξε μερικά απο τα καλύτερα sites στον κόσμο πώς είναι στημένα για να μπείς στο νόημα... δες τα στα παρακάτω links, www.styleboost.com www.netdiver.net www.computerlove.net (αυτά είναι portals με νέα sites, ενημερώνονται καθημερινά)
επίσης αν σε "τρώει" να ασχοληθείς λιγάκι και με το flash mx (αξίζει) δοκίμασε το www.kirupa.com έχει πολλά και για dreamweaver αυτός, και ένα καταπληκτικό forum με κόσμο που ξέρει να κανει παπάδες!!! δοκιμασε τα και πες μου... μην ξεχάσεις να μου στείλεις το mail. (τόχω πάνω στο site)

thama
12-05-04, 12:30
Δεν ξέρω γιατί δεν ανέβηκε. Θα ξαναπροσπαθήσω.
Μάλλον έφταιγε ότι ήταν html. To μετονόμασα txt.

thama
12-05-04, 12:36
Όσον αφορά το EDIT, το είδα μόλις τώρα.
Μιλάω για το μέρος που έχεις το index.htm, εκεί δηλαδή που αναφέρεται το Domain Name που έχεις κατοχυρώσει. Αντί δηλαδή να έχεις το frame, να έχεις όλα τα html αρχεία (δεν είναι ανάγκη να έχεις και τα images,css, μόνο τα html) στον server που έχεις τον κώδικα για το frame.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

UGF_GreekMind
12-05-04, 13:31
Δεν ξέρω πιο scriptάκι διάλεξες για τα αγαπημένα, αλλά πρόσεξε γιατί το "automated bookmark" δουλεύει στον ΙΕ4+

Πάρε ένα κώδικα :



<html>
<head></head>
<body>
...
... "το υπόλοιπο κείμενό σου"
...

/* βάλε το παρακάτω script και αυτό που το ακολουθεί στο σημείο που θέλεις να μπει το link (συνήθως μέσα σε κάποιο <td></td>) */

<script language="JavaScript1.2">
if (document.all)
document.write('<a href="javascript:addbookmark()">Click HERE or</a>')
</script>
 Press Ctrl+D to bookmark this site

...
... "το υπόλοιπο κείμενό σου"
...
</body>
</html>


Έτσι θα φανεί το "Click HERE or Press Ctrl+D to bookmark this site" σε ΙΕ4+ ή στους άλλους (π.χ. netscape), θα φανεί το "Press Ctrl+D to bookmark this site"

(Το γιατί, δεν θα στο αναλύσω παραπάνω, μήπως και σε μπερδέψω. Αλλά φαίνεται στο script.)

Για το status bar (αυτό που λες πάνω από την έναρξη) :



<BODY onLoad="scrollit(100)">
<SCRIPT>
<!--
function scrollit(seed) {
var m1 = "Εδώ γράφεις το μήνυμά σου !!!";
var m2 = " Εδώ γράφδεις το επόμενο μήνυμά σου !!!";
var m3 = " Εδώ γράφεις το τρίτο μήνυμά σου !!!";
var m4 = "";
var msg=m1+m2+m3+m4;
var out = " ";
var c = 1;
if (seed > 100) {
seed--;
cmd="scrollit("+seed+")";
timerTwo=window.setTimeout(cmd,100);
}
else if (seed <= 100 && seed > 0) {
for (c=0 ; c < seed ; c++) {
out+=" ";
}
out+=msg;
seed--;
window.status=out;
cmd="scrollit("+seed+")";
timerTwo=window.setTimeout(cmd,100);
}
else if (seed <= 0) {
if (-seed < msg.length) {
out+=msg.substring(-seed,msg.length);
seed--;
window.status=out;
cmd="scrollit("+seed+")";
timerTwo=window.setTimeout(cmd,100);
}
else {
window.status=" ";
timerTwo=window.setTimeout("scrollit(100)",75);
}
}
}
//-->
</SCRIPT>


(copyright : http://www.javascriptkit.com/ )

Πρόσεξε να μην ξεχάσεις το <body onload="scrollit(xxx)", όπου "χχχ" η ταχύτητα του κειμένου σου.

Όσον αφορά το "refresh" σου απάντησαν οι άλλοι...

Καλή διασκέδαση... :D

troll
12-05-04, 13:34
http://www.dynamicdrive.com/

Εδώ μπορείς να βρείς τα πάντα

UGF_GreekMind
12-05-04, 13:40
http://www.dynamicdrive.com/

Εδώ μπορείς να βρείς τα πάντα

Ναι... βέβαια... πάρα πολύ καλό !

Αλλά το www.javascriptkit.com έχει περισσότερα παραδείγματα και έτοιμα scripts και applets (free for use).

Knorcedger
13-05-04, 01:45
redlemon.gr, ήδη κάνω τα πρώτα μου βήματα και στο flash mx, έχω βρει πολλά tutorials, αλλά μερικά ακόμα δεν κάνουν κακό (να δούμε πότε θα διαβάσω για τη σχολή), μήν ανησυχείς δεν θα ξεχάσω να σου στείλω το e-mail.

thama,

Όσον αφορά το EDIT, το είδα μόλις τώρα.
Μιλάω για το μέρος που έχεις το index.htm, εκεί δηλαδή που αναφέρεται το Domain Name που έχεις κατοχυρώσει. Αντί δηλαδή να έχεις το frame, να έχεις όλα τα html αρχεία (δεν είναι ανάγκη να έχεις και τα images,css, μόνο τα html) στον server που έχεις τον κώδικα για το frame.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

μα τα έχω όλα τα htm καθώς και τις εικόνες που χρειάζονται για να εμφανιστούν αυτά σωστά στο users.ntua.gr, μήπως φταίει η χρήση άλλου domain name; Εξηγούμε, αντί για users.ntua.gr/el02027, χρησιμοποιώ το bladeguard.TK.
Μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω καλα;

UGF_GreekMind, ευχαριστώ πολύ για τους κώδικες (δεν έχω ιδέα από javascript)

Ευχαριστώ πολύ για τα λινκς, θα τα κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρία

@ ADSLgr.com All rights reserved.