PDA

Επιστροφή στο Forum : TELLAS = Aπαράδεκτοι απατεώνες



ogenikos
11-05-04, 12:05
Κάνω σύνδεση μηνιαία 384 την 12/1/2004, και μετά απο ένα μήνα (11/2/2004) και ενώ με διαβεβαίωσαν απο το τηλέφωνο ότι θα χρεωθώ μόνο για τον χρόνο που πραγματικά έκανα ή θα κάνω χρήση της υπηρεσίας, στέλνω ένα fax με ημερομηνία διακοπής 11/2/2004 και την επόμενη μέρα επιβεβαιώνω μέσω τηλεφώνου ότι το έλαβαν για να προχωρήσει η διακοπή.
Το πρώτο σόκ...
Μου στέλνουν λογαριασμό 106 ευρώ :shock: , με χρέωση 3 μηνών αντι για ένα μήνα που θα έπρεπε.
Τους παίρνω τηλέφωνο και τους λέω ότι άν δεν μου στείλουν πιστωτικό με την επιστροφή των δύο επιπλέον μηνών που με χρέωσαν δεν πληρώνω τίποτε.
Δεύτερο σόκ.
Μου στέλνουν μετα απο δύο μήνες πιστωτικό με αφαίρεση μόνο 25 ευρώ.
Δηλαδή μου ζητάνε τώρα να πληρώσω 2,5 μήνες αντί για ένα μήνα που έκανα πραγματική χρήση (106-25=81 34/μηνα χ 2,5 = 85) γιατί λένε ότι τότε πέρασαν αυτοί στο σύστημά τους την ακύρωση της μηνιαίας σύνδεσης που είχα κάνει (αν είναι δυνατόν να είναι αυτή μηνιαία)δηλαδή αν την πέρναγαν μετά απο ένα χρόνο θα μου ζητούσαν να πληρώσω ένα χρόνο;
Τους παίρνω τηλεφωνο και μου λένε ότι έτσι λέει το συμβόλαιο (η διακοπή γίνεται μετά απο ένα μήνα)
Ναι το συμβόλαιο λέει ότι γίνεται η διακοπή μετά απο ένα μήνα αλλά όχι και η πληρωμή, δηλαδή ότι πληρώνεις πάντα ένα μήνα παραπάνω απο την χρήση που έκανες.
Τεσπά δεν είναι για τα λεφτά αλλά για το γαμώτο, γιατί θεωρούν τους εαυτούς τους τόσο έξυπνους και όλους εμάς τόσο μαλάκες, τους είπα ότι άν δεν μου στείλουν την σωστή χρέωση εγώ δεν τους πληρώνω τίποτε και άν θέλουν ας με πάνε στα δικαστήρια.
Ακόμη εδώ και μία εβδομάδα περιμένω απάντηση.
Και το κουφό είναι ότι με χρέωσαν έως 30/4/2004 με τα παλιά αυξημένα τιμολόγια χωρίς την μείωση που έγινε...οι γύφτοι...τοκογλύφοι και απατεώνες.....
Θα πάρω τον Κούγια να τους ξεμπροστιάσω αφου πρώτα τους καταγγείλω στον Ευαγγελάτο.....
Ετσι για να ξέρετε εσείς που έχετε TELLAS τι κουφάλες είναι.... :twisted: :evil:

cosmos
11-05-04, 12:13
Μία στιγμή. Αν εγώ έστελνα fax τώρα λ.χ. για να τερματίσω τη σύνδεση, λες ότι δε θα μου έστελνε πίσω τη διαφορά; Δλδ τα λεφτά που έχω προπληρώσει, μείον την πραγματική χρήση (έως και σήμερα);

lazar
11-05-04, 12:16
Με συγχωρείς πολύ! Είναι και για τα λεφτά!
Γιατί δηλ., να τους τα χαρίσεις; Ακούς εκεί η τελλας!

JediMasterMANIAC
11-05-04, 12:29
εγω πιστευω πως επρεπε να ξερεις οτι θα γινοταν ετσι.
Συγνωμη αλλα κατα την γνώμη μου η τελλας εχει δικιο εδω.
Το ιδιο θα συνεβαινε με καθε εταιρια.Θα πρεπει να προσεχεις τις αποφασεις σου :)
Χωρις παρεξηγησεις

lazar
11-05-04, 12:31
εγω πιστευω πως επρεπε να ξερεις οτι θα γινοταν ετσι.
Συγνωμη αλλα κατα την γνώμη μου η τελλας εχει δικιο εδω.
Το ιδιο θα συνεβαινε με καθε εταιρια.Θα πρεπει να προσεχεις τις αποφασεις σου :)
Χωρις παρεξηγησεις

ναι, αλλά λέει:

με διαβεβαίωσαν απο το τηλέφωνο ότι θα χρεωθώ μόνο για τον χρόνο που πραγματικά έκανα ή θα κάνω χρήση της υπηρεσίας

αυτό τι είναι;

cosmos
11-05-04, 12:37
Ο JediMasterManiac έχει δίκιο, το είχα ξεχάσει. Είναι υπό προειδοποίηση τερματισμός της υπηρεσίας, όπως και όταν τερματίζεις ένα συμβόλαιο κινητής τηλεφωνίας. Δε γίνεται άμεσα ο τερματισμός. Γίνεται ύστερα από Χ μέρες, για το διάστημα το οποίο έχεις κανονικά την υπηρεσία (και την πληρώνεις βέβαια).

aesir
11-05-04, 12:50
Το τι είπε κάποιος από το τηλέφωνο άντε να βρεις άκρη. Ονομα πήρε; Σε κάτι τέτοιες φάσεις επικοινωνείς και μέσω email ώστε να έχεις γραπτές αποδείξεις, αφού το email θεωρείται νόμιμο και δεσμευτικό για μια εταιρία.

Ακόμα και αν στο συμβόλαιο γράφει οτι ο τερματισμός γίνεται μετά από έναν μήνα, αν είχε γραπτή συμφωνία επιστροφής χρημάτων τότε θα έβρισκε το δίκιο του.

lazar
11-05-04, 13:33
Το τι είπε κάποιος από το τηλέφωνο άντε να βρεις άκρη. Ονομα πήρε; Σε κάτι τέτοιες φάσεις επικοινωνείς και μέσω email ώστε να έχεις γραπτές αποδείξεις, αφού το email θεωρείται νόμιμο και δεσμευτικό για μια εταιρία.


Ναι, αλλά αυτό δεν μπαίνει στα θετικά μιας εταιρείας. Εάν το πας έτσι και όνομα να πάρεις μπορεί μετά να σου πει "όχι, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο".

aesir
11-05-04, 13:37
Ναι, αλλά αυτό δεν μπαίνει στα θετικά μιας εταιρείας. Εάν το πας έτσι και όνομα να πάρεις μπορεί μετά να σου πει "όχι, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο".

Σαφώς και δεν μπαίνει αν δεν έχει πελατοκεντρική προσέγγιση. Ομως γενικά είναι πάγια πολιτική περισσοτέρων εταιριών και όχι μόνο η μη επιστροφή χρημάτων. Από κει και πέρα όμως το να βρίσκει ο άλλος το δίκιο του χωρίς να χρείαζεται να κάνει 10 τηλεφωνήματα και 20 μετάνοιες είναι σαφώς στα υπέρ της εταιρίας.

ogenikos
11-05-04, 13:42
Παιδιά πρώτον επικοινώνησα με το συγκεκριμένο τμήμα που θα δεχόταν το fax της διακοπής, όπου και μου είπαν ότι θα χρεωθώ μόνο όσο εκανα χρήση της υπηρεσίας και μετά το έστειλα.
Υποτίθεται λοιπόν ότι μιλάς με σοβαρούς ανθρώπους και όχι με κάποιον που ούτε τον ξέρεις ούτε τον είδες και έπρεπε να τους πάρω και υπεύθυνη δήλωση ότι αυτά που μου λένε είναι αλήθεια.
Οταν σου ζητάνε μέσω τηλεφώνου αριθμό ταυτότητας, ΑΦΜ, αριθμό πιστωτικής κάρτας, ημερομηνία γέννησης κλπ προσωπικά στοιχεία τους τα δίνεις χωρίς να ρωτάς με ποιόν μιλάς γιατί υποτίθεται ότι είναι σοβαρή εταιρεία, και όχι άσχετοι που άλλα λένε και άλλα κάνουν, όπου τελικά αποδείχτηκε ότι μόνο σοβαρή εταιρεία δεν είναι.
Και πάλι επαναλαμβάνω ότι το συμβόλαιο λέει ότι θα διακοπεί μετά απο ένα μήνα όχι όμως ότι θα σε χρεώσουν τα γαμησιάτικα ενός επιπλέον μήνα με το έτσι θέλω.
Δηλαδή έτσι όπως έχει αν θέλεις να κάνεις σύνδεση για ένα μήνα μόνο και να πληρώσεις ένα μήνα, θα πρέπει μαζί με την αίτηση έναρξης να κάνεις και την αίτηση διακοπής.

lazar
11-05-04, 13:46
Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι παράνομο. Το ότι το γράφουν στο συμβόλαιο δεν σημαίνει ότι τους νομιμοποιεί.

WAntilles
11-05-04, 13:54
ΓΟΥΚΟΙ ΚΑΙ ΝΤΑΒ-ELLAS όπως είχε πει και παλιότερα.

PALADIN
11-05-04, 15:22
εγω πιστευω πως επρεπε να ξερεις οτι θα γινοταν ετσι.
Συγνωμη αλλα κατα την γνώμη μου η τελλας εχει δικιο εδω.
Το ιδιο θα συνεβαινε με καθε εταιρια.Θα πρεπει να προσεχεις τις αποφασεις σου :)
Χωρις παρεξηγησεις

Μάλλον πρέπει να πείς: "Το ιδιο θα συνεβαινε με καθε εταιρια τύπου Τελλάς".
Μην κατατάσεις άλλες σοβαρές εταιρίες στην ίδια κατηγορία με την Τελλάς.

Γιατί η Τελλάς δεν προσφέρει κλειστά πακέτα, 3- 6- 12-μηνα;
Γιατί τα κλειστά πακέτα λήγουν μία συγκεκριμένη ημερομηνία, καθαρά καί ξάστερα.
Η αορίστου χρόνου συνδέσεις δίνουν ευκαιρία για δεσμευτικούς όρους καί άλλες αλεπουδιές τύπου Τελλάς.
Δικαιωμά τους να κάνουν ότι θέλουν.
Αλλά το ρητό: "Την υπογραφή μας πρέπει να προσέχουμε που την βάζουμε" ισχύει στην πιάτσα αλλά όχι σε εταιρίες που θέλουν να έχουν καθαρό όνομα.


Αν κρίνω από τίς φήμες πού κυκλοφορούν, η Τελλάς ψάχνει πελάτες με το δίκαννο.

JediMasterMANIAC
11-05-04, 17:14
για παρε αοριστου απο 4νετ κανε διακοποη οταν για τον χ λογο θελεις να αλαξεις και μετα τα συμπερασματα
αμα παρεις μια 3μηνη και μετα αλλαξεις γνωμη τι θα τους πεις θελω τα λεφτα μου πισω επειδη βγηκε αλλος παροχεας με φθηνοτερη χρεωση?

PALADIN
11-05-04, 17:33
για παρε αοριστου απο 4νετ κανε διακοποη οταν για τον χ λογο θελεις να αλαξεις και μετα τα συμπερασματα
αμα παρεις μια 3μηνη και μετα αλλαξεις γνωμη τι θα τους πεις θελω τα λεφτα μου πισω επειδη βγηκε αλλος παροχεας με φθηνοτερη χρεωση?

Για πές μας εσύ πώς χειρίζεται η Φορθνετ το θέμα του αορίστου χρόνου.
Εγώ βλέπω ότι όλοι κατηγορούν την Τελλάς καί όχι την φορθνετ.

οσο για την 3μηνη είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένος ότι για 3 μήνες θα είσαι με αυτόν τον συγκεκριμένο isp.

Αλλά άν θέλεις να ξέρεις εμένα η Φορθνετ μου έδωσε καί έναν μήνα παραπάνω σάν αποζημίωση λόγω των χαμηλών ταχυτήτων όταν έκανε αναβάθμηση.

Το γυφταριό της Τελλάς μας έδωσε τα α#$%δια της όταν έκανε αναβάθμίση.

α να χαθούν αυτοί και τα τσαντήρια τους.

ermis333
11-05-04, 17:47
εγω πιστευω πως επρεπε να ξερεις οτι θα γινοταν ετσι.
Συγνωμη αλλα κατα την γνώμη μου η τελλας εχει δικιο εδω.
Το ιδιο θα συνεβαινε με καθε εταιρια.Θα πρεπει να προσεχεις τις αποφασεις σου :)
Χωρις παρεξηγησεις

Μάλλον πρέπει να πείς: "Το ιδιο θα συνεβαινε με καθε εταιρια τύπου Τελλάς".
Μην κατατάσεις άλλες σοβαρές εταιρίες στην ίδια κατηγορία με την Τελλάς.

Γιατί η Τελλάς δεν προσφέρει κλειστά πακέτα, 3- 6- 12-μηνα;
Γιατί τα κλειστά πακέτα λήγουν μία συγκεκριμένη ημερομηνία, καθαρά καί ξάστερα.
Η αορίστου χρόνου συνδέσεις δίνουν ευκαιρία για δεσμευτικούς όρους καί άλλες αλεπουδιές τύπου Τελλάς.
Δικαιωμά τους να κάνουν ότι θέλουν.
Αλλά το ρητό: "Την υπογραφή μας πρέπει να προσέχουμε που την βάζουμε" ισχύει στην πιάτσα αλλά όχι σε εταιρίες που θέλουν να έχουν καθαρό όνομα.


Αν κρίνω από τίς φήμες πού κυκλοφορούν, η Τελλάς ψάχνει πελάτες με το δίκαννο.


Μιλάμε σοβαρά τώρα;;;;

1ον Η Τελλάς είναι πάρα πολύ σοβαρή εταιρία και έχει έχει Ευρωπαϊκο managment, και

2ον Κουμάντο κάνει η Wind μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες τηλεποικοινωνιών πανευρωπαϊκά.

3ον Έχει μακράν το μεγαλύτερο budget από όλες τις άλλες εταιρίες στην Ελλάδα και είναι η μόνη εταιρία που χτίζει πλήρης πανελλαδικό δικό της ιδιόκτητο δίκτυο, και είναι η μόνη εταιρεία που έχει δική της γραμμή με εξωτερικό εν αντιθέση με όλους τους άλλους που νοικιάζουν από τρίτους.

4ον Η Τελλάς λειτουργεί μόλις ένα χρόνο οπότε μερικά λάθη μπορούν να γίνονται


Πάντως αυτό με τις φήμες που κυνηγάει τους πελάτες με το δύκαννο ίσως είναι το ανέκδοτο της ημέρας. :roll:



Kantor: Απέναντι στον ΟΤΕ μόνο η Tellas
ΘΕΜΑΤΑ (04/05/04 - 12:12)(euro2day.gr))
Η Tellas θα αποτελέσει τον μοναδικό σημαντικό ανταγωνιστή του ΟΤΕ στην εγχώρια τηλεπικοινωνιακή αγορά, προβλέπει η Kantor σε έκθεσή της για τον κλάδο διεθνώς (4/5). Αναμένει κορεσμό της ελληνικής αγοράς κινητής τηλεφωνίας και ”βλέπει” εξαγορές για την ενοποίηση της τεχνολογικής υποδομής. Τα 4 σημεία-κλειδιά για την πορεία των τηλεπικοινωνιών παγκοσμίως .

Επίσης η Τελλάς κατέχει ήδη ποσοστό 10% επί της εγχώριας αγορά σταθερής τηλεφωνίας και είναι μακρά ο συμαντικότερος ανταγωνιστής του ΟΤΕ (για να μη λέμε και ότι θέλουμε δηλαδή).

Τέλος ΟΛΕΣ οι μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού δίνουν ADSL μέσω αορίστου χρόνου, δεν δίνουν τρίμηνες και εξάμηνες προπληρωμένες.

PALADIN
11-05-04, 18:21
καί επειδή είναι Ευρωπαίοι τι σημαίνει;
είναι αγγελοί;

Ασε ρε ερμάκο, τις μεγαλύτερες ρεμούλες τις κάνουν οι πολίτες με ευρωπαική νοοτροπία.
Τι κόμπλεξ είναι αυτό με τους ευρωπαίους;

Αντε να δούμε αν θα αντέξουνε το ισχυρό δολλάριο καί το ακριβό πετρέλαιο καπάκι.

Σ'αυτό το 10% οι περισσότεροι είναι προσωπικό της ΔΕΗ καί γράφτικαν συνδρομητές επειδή έχουν επιλεκτική μεταχείρηση, δηλ. πληρώνουν λιγότερο απ'ότι οι κανονικοί πελάτες.

ermis333
11-05-04, 18:33
dsl_ole, Ti είπες τώρα!!! το 1.200.000 Έλληνες δουλεύουν στη ΔΕΗ;;;;

Ζήτημα νά ναι 65.000.

lazar
11-05-04, 18:38
Που την είδες την ευρωπαϊκή νοοτροπία;

Ακόμα και έτσι να το σκεφτώ:
1) Η Wind είναι ιταλική και όχι (π.χ.) γερμανική (έχει μεγάλη διαφορά)

2) Η ΔΕΗ (με όλη τη νοοτροπία Δημοσίου που κουβαλάει) έχει το 50 μείον 1. Με αυτό κάνεις πολύ καλά κουμάντο (άμα σε ενδιαφέρει στο αποδεικνύω)

ermis333
11-05-04, 23:06
lazar,

1)Οι Ιταλικές εταιρίες τηλεποικοινωνιών είναι πολύ καλύτερες από τις Γερμανικές.

2) Αυτό δεν ισχύει μιας και είναι συμφωνημένο στο καταστατικό και τα πρώτα 5 χρόνια κουμάντο κάνει η Wind, γι αυτό και έχει και την πλειοψηφία του ΔΣ. και τον Πρόεδρο δικό της.

kadronarxis
12-05-04, 00:09
Η τελλάς είναι η μοναδική εταιρεία που μπορεί να σταθεί με αξιώσεις απέναντι στον οτε.
Αυτό περιλαμβάνει και τη σταθερή τηλεφωνία αλλά και τις υπηρεσίες δεδομένων.
άντε γερά.

lazar
12-05-04, 00:23
lazar,

1)Οι Ιταλικές εταιρίες τηλεποικοινωνιών είναι πολύ καλύτερες από τις Γερμανικές.

2) Αυτό δεν ισχύει μιας και είναι συμφωνημένο στο καταστατικό και τα πρώτα 5 χρόνια κουμάντο κάνει η Wind, γι αυτό και έχει και την πλειοψηφία του ΔΣ. και τον Πρόεδρο δικό της.

1)Μην μου τα αλλάζεις. Μίλησες για ευρωπαϊκό management και όχι για τεχνική υποδομή. Το "γερμανικές" κολλάει στo management λοιπόν.

2) Όταν έχεις το μισό "μαγαζί" κάνεις πολύ εύκολα κουμάντο. Βάζεις και εσύ τους δικούς σου ανθρώπους, επομένως μεταφέρεις την νοοτροπία σου, έχεις μισό λόγο στις αποφάσεις, κοινώς το άλλο μισό δεν μπορεί να σε αγνοήσει και ας έχει τυπικά την πλειοψηφία.

blizard
12-05-04, 01:18
Για πές μας εσύ πώς χειρίζεται η Φορθνετ το θέμα του αορίστου χρόνου.
Εγώ βλέπω ότι όλοι κατηγορούν την Τελλάς καί όχι την φορθνετ.
Όταν ρώτησα για διακοπή στην forthnet τα μόνο που μου ζήτησαν ήταν να τους στείλω ένα mail 2-3 μέρες πριν την μέρα που θα μου γινόταν η χρέωση του επόμενου μήνα.
Στην tellas θέλουν fax, να τους πάρεις εσύ τηλέφωνο για επιβεβαίωση και δεν είναι σίγουρο τι ακριβός θα πληρώσω.

Επίσης η tellas δεν έχει demo... και τους ρωτάω πριν κάνω την σύνδεση:
-μπορώ να πάρω για ένα μήνα μόνο συνδρομή και να διακόψω αν δεν μείνω ευχαριστημένος ?
-Ναι βεβαίως.
Ξέρω ότι θέλουν 30 μέρες πριν ειδοποίηση, αλλά δεν μου το είπαν χωρίς να τους ρωτήσω ακριβός.

Έκανα τηλεφωνικά ενεργοποίηση και μετά από 5 μέρες έκανα αίτηση διακοπής, ενώ δεν έστειλα ούτε το συμβόλαιο που μου ήρθε ταχυδρομικά.
Θα δούμε τώρα τι λογαριασμός θα μου έρθει και πως θα ξεμπερδέψω από την γραφειοκρατία της tellas(αν αυτό είναι ο εκσυγχρονισμός την βάψαμε) .
(Α, και η διαδικασία εγγραφής μέσο τηλεφώνου ήταν φοβερή ...άκουσα για ένα σωρό πακέτα της tellas, μου φάνηκε σαν να κράτησε μισή ώρα, και πραγματικά είμουν λίγο κουρασμένος μετά απο αυτό)

lazar
12-05-04, 03:21
(Α, και η διαδικασία εγγραφής μέσο τηλεφώνου ήταν φοβερή ...άκουσα για ένα σωρό πακέτα της tellas, μου φάνηκε σαν να κράτησε μισή ώρα, και πραγματικά είμουν λίγο κουρασμένος μετά απο αυτό)

Ναι, αυτό είναι φρίκη με την Τελλάς. Πρέπει να τα ακούσεις όλα κάθε φορά που τους παίρνεις τηλέφωνο.

Απαράδεκτοι.

Ας βάλουν ένα <skip> τουλάχιστον.

God
12-05-04, 03:37
για παρε αοριστου απο 4νετ κανε διακοποη οταν για τον χ λογο θελεις να αλαξεις και μετα τα συμπερασματα
αμα παρεις μια 3μηνη και μετα αλλαξεις γνωμη τι θα τους πεις θελω τα λεφτα μου πισω επειδη βγηκε αλλος παροχεας με φθηνοτερη χρεωση?

Για πές μας εσύ πώς χειρίζεται η Φορθνετ το θέμα του αορίστου χρόνου.
Εγώ βλέπω ότι όλοι κατηγορούν την Τελλάς καί όχι την φορθνετ.

οσο για την 3μηνη είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένος ότι για 3 μήνες θα είσαι με αυτόν τον συγκεκριμένο isp.

Αλλά άν θέλεις να ξέρεις εμένα η Φορθνετ μου έδωσε καί έναν μήνα παραπάνω σάν αποζημίωση λόγω των χαμηλών ταχυτήτων όταν έκανε αναβάθμηση.

Το γυφταριό της Τελλάς μας έδωσε τα α#$%δια της όταν έκανε αναβάθμίση.

α να χαθούν αυτοί και τα τσαντήρια τους.

Οντως αυτο με την τριμηνη δεν στεκει. Οταν κανεις τριμηνη αγοραζεις κατι πακετο, αυτο ειναι και φατο ρε φιλε, ουτε μερα πανω ουτε κατω και τοσο κανει. Με την αοριστου ομως γιαυτο λεγετε αοριστου, την εχεις οσο θελεις και οποτε θες την κοβεις.

Εγω τι να πω που εκανα διακοπη, την εκαναν κανονικα σε 1 μηνα και μετα μου ηρθε να πληρωσω το εφαπαξ των 2 παραπανω μηνων? :lol: Ακουσαν μπινελικι που πηγε αγωνα....δεν φτανει που απο την 'μειωση' μου χρεωσαν τους μηνες με τις παλιες τιμες θελανε να τους πληρωσω και 2 παραπανω!

Μαρεσει που με πηραν τηλεφωνο πριν την διακοπη να με ενημερωσουν για τις φτηνοτερες χρεωσεις (που τους ειπα οτι πριν 2 μηνες ηταν και δεν τις βαλατε) και οτι μου κανουν και προσφορα για συνδεση στην σταθερη τηλεφωνια μαζι (χαχαχα) και οτι αν παω σε αλλη εταιρια δεν θα εχω την αξιοπιστια της τελλας....γ@μΩ τα επιχειρηματα! :shock:


Αν αυτη την λετε ευρωπαικη πολιτικη η Ιταλικη αξιοπιστια κτλ κτλ κτλ να την ΒΡΑΣΩ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.