PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το διαδίκτυο



Cartoon123
01-05-12, 18:33
Καλησπέρα,

Εδώ και πολύ καιρό έχω ένα πρόβλημα που δεν ξέρω το λόγο που εμφανίζεται,

Όταν κατεβάζω κάτι από το μΤορρντ ή από τον Browser, πέφτει το ιντερνετ.

Για παράδειγμα κατεβάζω ένα τόρρεντ, αυτό φτάνει στα 0,8% και κόβεται το ιντερνετ, χωρίς να με αφήνει να μπω πουθενά, σαν δηλαδή να μην έχω καθόλου σύνδεση στο διαδίκτυο.

Στη συνέχεια, για να επαναφέρω το ιντερνετ, βγάζω και ξαναβάζω το καλώδιο USB από το ρούτερ ή κάνω επανεκκίνηση το modem.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος που κόβεται (Μπορεί να κοπεί μετά από 15 λεπτά, μπορεί μετά από 2 λεπτά) αλλά άμα επαναφέρω το ιντερνετ και ξανανοίξω το τορρεντ, μετά θα ξανακοπεί.

Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν κατεβάζω κάτι από το διαδίκτυο!!!

Δεν ξέρω όμως το λόγο που συμβαίνει αυτό (ίσως να φταίει το ρούτερ, ίσως το καλώδιο)

Θέλω να ακούσω την άποψή σας και τους τρόπους που μπορώ να το αντιμετωπίσω.

Το ρούτερ μου είναι Thomson ST536 v6 και συνδέομαι με USB καλώδιο.

Βοηθήστε με παρακαλώ γιατί είναι πολύ σπαστικό να μην μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

Ευχαριστώ!!

plouf
02-05-12, 08:28
καταρχήν να το συνδέεις με ethernet.. οχι usb...

μια σκέψη (και πιθανή) ειναι να τερματίζει η μνήμη του ρουτερ.. μπορεις να δοκιμάσει λιγότερες συνδεσεις κτλ απο το UTorrent αλλα αν το επαληθεύεσεις (δοκιμάζοντας με ρουτερ γνωστου) εγω θα έβαζα καινούργιο...

Cartoon123
02-05-12, 14:41
Το καλώδιο Ethernet δεν το αναγνωρίζει διότι μάλλον έχει πρόβλημα το ρούτερ (άλλος ένας λόγος να πάρω καινούριο).

Πιστεύω ότι το ρούτερ είναι αυτό που φταίει...

Πόσο κοστίζει περίπου ένα καινούριο ρουτερ;;;

plouf
02-05-12, 17:15
http://www.multirama.gr/products/category?catid=050400&nav=050400:A00300:Router

αλλα εξαρτά΄ται τι έχει διαθέσιμο το κατάστημα (ειναι μεχρι εξαντλησεως)

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=DSL&filter-757=1 (εκτος του πρωτου)

tsorbi
02-05-12, 17:52
''Το καλώδιο Ethernet δεν το αναγνωρίζει διότι μάλλον έχει πρόβλημα το ρούτερ (άλλος ένας λόγος να πάρω καινούριο).''
Το να έχει πρόβλημα η κάρτα δικτύου (Ethernet) η να μην είναι περασμένοι οι Drivers γιατί το αποκλείεις;

Cartoon123
02-05-12, 22:20
Πως μπορώ να ελέγξω αν έχει πρόβλημα η κάρτα δικτύου ;;;

Giorgos18
03-05-12, 00:40
Για αρχη κανε ping στο 127.0.0.1

@ ADSLgr.com All rights reserved.