PDA

Επιστροφή στο Forum : SoS...Θα με τρελάνουν...



klapanaras
24-11-06, 11:40
Κατ' αρχάς καλημέρα σε όλους...

Δεν είμαι ο πλεον expert στο κομμάτι του ADSL αλλά ξέρω κάποια πραγματάκια και αυτά που μου λένε από ΟΤΕ με έχουν φρικάρει. Εδώ λοιπόν θέλω τις γνώσεις σας για να επιβεβαιώσω τι είναι αλήθεια και τι π@π@ριες....

Έκανα για την επιχείρηση που δουλεύω μία σύνδεση ConnX @ Work 2ΜΒps με static IP κτλ κτλ. Με συνδέουν στα 768 την πρώτη ημέρα οπότε και τους παίρνω τηλέφωνο στο 1242 να τους πω πως έκαναν λάθος και να μου ανεβάσουν ταχύτητα. Μέεεεεεεγα λάθος!!!
Από εκείνη την ώρα ήρθαν τα πάνω κάτω!!!Με ενημερώνουν πως θα γίνει εκίνη την ώρα η αναβάθμιση οπότε εγώ κοιτά από τα statistics του Zyxel τι ακριβώς κάνουν.

-Με συνδέουν στα 1088 και η ADSL συγχρονίζει αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ με τπτ.

-Το αλλάζουν και με συνδέουν στα 1024 αλλά πάλι τα ίδια.

-Μετά από 1000 μύρια με συνδέουν στα 1056 και επιτέλους δουλεύει κανονικά

...Όχι για πολύ όμως!!!Μετά από 2 μέρες κάτι παθαίνει ο κόμβος της περιοχής και χάνω για ακόμη μία φορα την ADSL. Μετά από 1 μέρα ξανασυνδέομαι αλλά αυτήν την φορά στα 960!!!

Δουλεύει πάλι για 4 μέρες με γαμάτες ταχύτητες (110Kb/s σταθερά) ώσπου ξαναπέφτει (Αυτό πάλι έγινε μετά από επικοινωνία που είχα με ΟΤΕ κσι τους ενημέρωσα πως είμαι ακόμα στο 1MBps και όχι στα 2). Πλέον έχω αγανακτήσει και ξεχεζόμαστε με τον OTE οπότε στέλνουν τεχνικούς στο γραφείο για να δουν τι συμβαίνει.

Βλέπουν ότι όντως το router δεν συγχρονίζει κάνουν κάτι δοκιμές με τα κεντρικά μέσω τηλεφώνου και αποφασίζουν ότι πρέπει να ακυρώσω την σύνδεση γιατί κανένα router δεν μπορεί να συγχρονιστεί γιατί έχω μεγάλη απόσταση από το DSLAM!!!

Είμαι 5,5χλμ από το DSLAM. Το ξέρω ότι η απόσταση είναι οριακή αλλά για 4 με 6 μέρες δούλευα επροβλημάτιστα και με πλύ καλές ταχύτητες...Και μου απαντάνε πως συμβαίνουν αυτά καμιά φορά....Θα με τρελάνουν!!!!:evil: :evil: :evil:

Για να τελειώσω από την στιγμή που παρουσίασε πρόβλημα ο κόμβος τους αρχίσαν και τα δικά μου προβλήματα, οπότε θεωρώ πως δεν είναι θέμα απόστασης....Αυτήν τη στιγμή το internet δουλεύει κανονικα στα 768!!!

Γνώμες παιδιά γιατί έχω σαλτάρει....Είχε ποτέ κανένας παρόμοιο πρόβλημα???

sdikr
24-11-06, 12:11
Σε αυτό που σου λένε έχουν δικαιο, είδικα αν όπως λές οι ταχύτητες συχρονισμου παίζαν απο 960-1056

η μονή λύση είναι ή παραμένεις σε μικρότερη ταχύτητα και ζητάς να σου αλλάξουν και την χρεώση ή δοκιμάζεις με κάποιο αλλο Modem πχ πρόσφατα είχα το ιδιο πρόβλημα και εκεί που το zyxel 652 δεν δούλευε ενα Planet δουλέψε μια χαρά

klapanaras
24-11-06, 12:24
@sdikr ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...
Μάλλον δεν το διατύπωσα εγώ σωστά...Δεν αποσυγχρονιζόταν από μόνο του παρά μόνο μετά από παρέμβαση του OTE αλλάζε.

Δηλαδή ήμουν χρονισμένος στα 768 τους παίρνω και τους λέω να μου το βάλουν στα 2ΜΒps...Το αλλάζουν...Σταθερά δουλευα για 4 μέρες στα 1056...Τους ξαναπαίρνω και αντί να μου το βάλουν στα 2 το έβαλαν στα 768 που είναι τώρα...Όσο για Modem έχω δοκιμάσει 3 εως τώρα και όλα έχουν το ίδιο αποτέλεσμα

Αυτό που δεν καταλαβαίνω σε αυτο που λές είναι:


η μονή λύση είναι ή παραμένεις σε μικρότερη ταχύτητα και ζητάς να σου αλλάξουν και την χρεώση

Μα νομίζω (χωρίς να είμαι βέβαιος) πως είτε στα 768 είτε στα 1024 είτε στα 2048 τα snr, attenuation και output power θα είναι τα ίδια...Ειδικά αφου η απόσταση θα είναι η ίδια...Οπότε γιατί να χρονίζει και να δουλεύει καλά στα 768 και όχι στα 2???

Οεο???

sdikr
24-11-06, 12:49
ριξέ μια ματιά εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417

klapanaras
24-11-06, 13:35
Το πρώτο link το είχα ήδη τσεκάρει εδώ και καιρό αλλά για το 2ο δεν είχα ιδέα και ήταν πολύ χρήσιμο... Παρ'ολο που τα διάβασα και τα 2 η απορία μου παραμένει....


"Μα νομίζω (χωρίς να είμαι βέβαιος) πως είτε στα 768 είτε στα 1024 είτε στα 2048 τα snr, attenuation και output power θα είναι τα ίδια...Ειδικά αφου η απόσταση θα είναι η ίδια...Οπότε γιατί να χρονίζει και να δουλεύει καλά στα 768 και όχι στα 2???"

Παραθέτω και τις ανάλογες τιμές:

noise margin downstream: 7 db
output power upstream: 10 db
attenuation downstream: 63 db

Οπότε κάνοντας την διαίρεση 63/13,81 βγαίνει κάπου στα 4,5km και 5,5 όπως μου είπαν από τον ΟΤΕ.

Επαναλαμβάνω πως το ξέρω ότι είμαι οριακά αλλά παρ'ολα αυτα οι τιμές αυτές δεν θα αλλάζανε αν ήμουν κουμπωμένος σε 2MBps...Έτσι δεν είναι???

Ελπίζω να μην στα πρίζω ;)

sdikr
24-11-06, 13:57
αν θα δεις εδώ http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=3573&thumb=1&d=1157713787

κάπου μετά τα 4 αρχιζεί και πέφτει πολύ η ταχυτήτα δηλάδη περίπου στα 4.5 έχεις 1024kbps αλλά όχι 2mbit

klapanaras
24-11-06, 14:47
:hmm: Χμμμμ...Μάλιστα....

Πάντως αν είναι ακριβές το σχέδιο του link που μου έστειλες και ισχύει το πλάνο:

attenuation downstream / 13.81

τότε θα έπρεπε οριακά να έχω 2048 ή έστω κάτι πιο χαμηλό αλλά οχι και μισή ταχύτητα.

Τέσπα με διαφώτισες πλήρως και σε ευχαριστώ πάρα πολύ καθώς ξεκαθάρισα αρκετά πράγματα στο κεφάλι μου :respekt: :clap:

klapanaras
27-11-06, 09:37
Και μία ακόμη σχετική ερώτηση για να μην χρειαστεί να ανοίξω καινούριο thread....

Το SNR μπορεί να φτιάξει με αλλαγές από τον ΟΤΕ??? Και το ρωτάω αυτό γιατί στην δουλειά έχω attenuation downstream: 63 db με SNR 7
ενώ σπίτι attenuation downstream: 64 db με SNR 31

Οπότε φαντάζομαι πως κατι θα μπορεί να κάνει ο ΟΤΕ μ'αυτήν την κατάσταση...
Am I right???

nnn
27-11-06, 21:31
Ναι έχει σχέση με την γραμμή,αλλά επηρεάζεται από την απόσταση που δεν μπορεί να γίνει κάτι και τον θόρυβο που μπορεί.

dragonfighter
28-11-06, 12:06
Και την εσωτερική τηλεφωνική συνδεσμολογία

lpd
29-11-06, 23:07
Εχουμε και λεμε
---------------------------------------------------------
| Ρυθμός Μετάδοσης | Διάμετρος Χάλκινου | Αγωγού Εμβέλεια |
---------------------------------------------------------
| 1,5 - 2Mb/s | 0,6 mm | 6,3 km |
| 1,5 - 2Mb/s | 0,4 mm | 4,3 km |
| 6,3 Mb/s | 0,4 mm | 2,7 km |
| 8,4 Mb/s | 0,4 mm | 1,8 km |
---------------------------------------------------------

Θεωρητικά και Μονο μπορείς να πιάσεις και παραπάνω από 2mbit. Πρακτικά λόγο της κατάστασης του τηλεπικοινωνιακού δικτύου δεν υπάρχει καμια περίπτωση να πιάσεις 2mbit θεωρείς δεν θεωρείς ότι είναι θέμα απόστασης. Έγινε η σωστή κίνηση και σου άλλαξαν όριο όριο όπως καταλαβαίνεις είναι να σου ρίχνουν την ταχύτητα σε κάτι πιο χαμηλό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.