PDA

Επιστροφή στο Forum : Xαμηλη ταχυτητα απο wind



SotSirx
03-05-12, 22:10
Γεια σας συμφορουμητες

της τελευταιες 2 βδομαδες εχω παρατηρησει οτι η ταχυτητα απεχει πολυ απο τα "υποσχομενα" 24mb...:lol:Exω doubleplay περιπου 9 μηνες αλλα τον τελευταιο καιρο η κατασταση δεν παει αλλο..
Παρακατω ειναι τα αποτελεσματα που μου βγαζει το speedtest:
http://www.speedtest.net/result/1930445416.png

kαι εδω αυτα που μου δειχνει το ρουτερ:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1020/14030 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.4/7.3 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 11.8/15.8 db
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1136/13404 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 5

Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας και πιθανες λυσεις μπας και δουμε ασπρη μερα...:worthy:

OxAp0d0
04-05-12, 03:23
Κάτσε βρε, στα 14 είσαι, τι δε πάει άλλο; :p

Πάντως το attenuation 16 λέει πως θεωρητικά πιάνεις τα 20MB, αλλά έχεις θόρυβο στη γραμμή 7,3db.
Κάνε καμιά δοκιμή με το ρούτερ σε άλλη πρίζα να δεις μήπως φταίει τίποτα εσωτερικά στο χώρο σου (φίλτρα, καλώδιο, πριζάκι κτλ). Μπορείς να τους πάρεις κι ένα τηλέφωνο να κάνουν τυπικό έλεγχο αν δε δεις βελτίωση.

SotSirx
04-05-12, 15:32
Ξερω εγω γιατι το λεω το δεν παει αλλο..Οταν κανει να σου φορτωσει ενα βιντεο στο youtube 2-3 λεπτα...:mad:
Θα δοκιμασω να βγαλω το σπλιτερ για να δω μηπως εχω καμια βελτιωση...Το αλλο που σκεφτομαι ειναι μηπως με εχουν σε κανα 8αρι προφιλ ξεχασμενο.:hmm:
Ελεγα επισης να παρω ενα τηλεφωνακι και να τους ζητησω να με βαλουν σε fastpath,βλεποντας και κανοντας...

cmaniac
04-05-12, 16:28
Από εδώ (http://speedtest.ftp.otenet.gr/) με πόσα κατεβάζεις;

SotSirx
04-05-12, 17:06
Να κατεβασω το 100μβ με ftp h http??

SotSirx
04-05-12, 18:50
Kατεβασα τα 100μβ με ftp και το μεγαλυτερο ηταν 470kb-360 το χαμηλοτερο...

rico
04-05-12, 20:55
Μήπως κατεβάζεις εσύ ή κανένας άλλος στο χώρο ταυτόχρονα; Βεβαιώσου ότι κατεβάζεις μόνο αυτό το αρχείο και επίσης δοκίμασε να είσαι με καλώδιο ethernet (εφόσον κατεβάζεις τώρα ασύρματα).

SotSirx
04-05-12, 21:25
Tα νουμερα απο το speedtest και το ρουτερ τα εκανα οταν δεν ειχα τπτ αλλο ανοιχτο ουτε κατεβαζα...με καλωδιο ethernet ειμαι συνδεδεμενος...

rico
04-05-12, 22:38
Αν έχεις να δοκιμάσεις και με κάποιο άλλο ρούτερ να δεις. Αλλά μάλλον κάτι παίζει με τη γραμμή σου. Πάρε στην τεχνική εξυπηρέτηση και δήλωσε το βλάβη

SotSirx
05-05-12, 15:01
Αλλο ρουτερ δεν εχω να δοκιμασω...Αλλα πηρα τηλεφωνο στην wind και τους ειπα οτι συγχρονιζω πολυ χαμηλα και με ειπαν να κατεβασω ενα αρχειο απο το ftp.ntua.gr και το μεγαλυτερο που επιασα ηταν 170kb.Ο τεχνικος μου ανεφερε οτι δεν γινεται να κατεβαζω με τοσο λιγο και οτι πρεπει να υπαρχει προβλμα στο dslam.
Θα περιμενω τωρα μηπως υπαρχει καμια βελτιωση....

wright
06-05-12, 13:23
Σε κάποιο προηγούμενο ποστ είχα αναφέρει κάπως "μπακαλίστικα" ότι αν είναι ο υπολογιστής μου είναι μακριά απο το ΖΤΕ κατεβάζει με πολύ λίγο ίσως λιγότερο απο 200- 300 Kbs. Η λύση στη δίκη μου περίπτωση ήταν απλά να είμαι κοντά στο ρούτερ και κατεβάζει κανονικά στο 1,5 - 1,6 Mbs και όλα τα βιντεάκια παίζουν πολύ καλά (άνετα 1080p). Τις τελευταίες μέρες δοκιμάζω ένα Netgear 2 ετών με πάρα πολύ καλά στατιστικά. Κλειδώνει σταθερά στις ίδιες τιμές του ΖΤΕ και λύθηκε το πρόβλημα της εμβέλειας - downloading και του streaming. Ίσως τελικά η δοκιμή ένος άλλου modem-router έλυνε το πρόβλημα πάντα στην περίπτωση του ΖΤΕ της wind.

EDIT: δεν είχα δεί ότι κατέβαζες με ethernet. Τότε μάλλον κάτι άλλο παίζει...

SotSirx
06-05-12, 13:34
Οχι 1080π δεν μπορει να φορτωσει αλλα ουτε ενα 5λεπτο βιντεακι:mad: 720π,πρεπει να το αφησω να φορτωσει 5 λεπτα και μετα να το δω...Δηλαδη ελεος...:mad:

Zinc
08-05-12, 01:11
Οχι 1080π δεν μπορει να φορτωσει αλλα ουτε ενα 5λεπτο βιντεακι:mad: 720π,πρεπει να το αφησω να φορτωσει 5 λεπτα και μετα να το δω...Δηλαδη ελεος...:mad:

Ρώτησες μήπως οφείλεται σε κάποιο έργο ή αναβάθμιση του ΟΤΕ; Το έχω δει το έργο σε άλλη περιοχή αλλά μετά από λίγο διάστημα το πρόβλημα διορθώθηκε.

SotSirx
08-05-12, 12:29
Το σαββατο που πηρα πρωτη φορα μου ειπαν οτι βρηκαν καποιο προβλημα στην γραμμη και οτι θα το κοιταγαν απο δευτερα και θα με ενημερωναν..
Σημερα που πηρα παλι μου ειπανε οτι το κοιτανε οι τεχνικοι και οτι θα γινει αλλαγη γραμμης...Θα τους ξαναπαρω αυριο μεχρι να διορθωθει το προβλημα,γιατι εμενα μου δηλωσαν βλαβη δεν θα μας κοροιδευουν αυτοι....:mad:

SotSirx
14-05-12, 12:14
Ρε παιδια παιρνω σημερα στην wind και μου λενε οτι η βλαβη που εχουν βρει οφειλεται στο δικτυο του οτε(μαλλον σε κανα καφαο απο οτι μυριζομαι)...Πως θα γινει να επικοινωνησω εγω με τον οτε και να κοιταξουν τι βλαβη,γιατι η κατασταση ειναι τραγικη....:mad:

mariossss
14-05-12, 13:16
Ρε παιδια παιρνω σημερα στην wind και μου λενε οτι η βλαβη που εχουν βρει οφειλεται στο δικτυο του οτε(μαλλον σε κανα καφαο απο οτι μυριζομαι)...Πως θα γινει να επικοινωνησω εγω με τον οτε και να κοιταξουν τι βλαβη,γιατι η κατασταση ειναι τραγικη....:mad:

Δεν μπορεις να παρεις εσυ το οτε, θα σου πουν οτι δεν εισαι πελατης τους και πρεπει να μεσολαβησει η wind. Παρτους τηλ και πες τους να σε βαλουν στο κατεπειγον αλλιως θα φυγεις.

SotSirx
14-05-12, 15:36
Eξηγησε μου λιγο το κατεπειγον πως το εννοεις???Εντωμεταξυ ο υπαλληλος μου μιλησα μου ειπε οτι εχει δηλωσει βλαβη στον οτε και θα πρεπει να παει τεχνικος του οτε να το κοιταξει....

mariossss
14-05-12, 15:44
Eξηγησε μου λιγο το κατεπειγον πως το εννοεις???Εντωμεταξυ ο υπαλληλος μου μιλησα μου ειπε οτι εχει δηλωσει βλαβη στον οτε και θα πρεπει να παει τεχνικος του οτε να το κοιταξει....

Μια γειτονισα που εχει wind και ειχε βλαβη της εκανε μια βδομαδα να το φτιαξουν και οταν τους απειλησε οτι θα φυγει απο την wind της ειπε θα το βαλει στο εκτακτο και θα το προωθησει στον διευθυντη της και την αλλη μερα το ειχαν φτιαξει

SotSirx
14-05-12, 15:51
Eαν τους πω οτι θα κανω και καταγγελια στην εεττ και ινκα λες να ιδρωσει το αυτι τους????

mariossss
14-05-12, 15:56
Eαν τους πω οτι θα κανω και καταγγελια στην εεττ και ινκα λες να ιδρωσει το αυτι τους????

Αυτό κατά την άποψή μου το κάνεις αν σε αφήσουν εντελώς χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ για μεγάλο χρονικό διάστημα

SotSirx
14-05-12, 16:01
Δεν με εχουν αφησει χωρις ιντερνετ η τηλεφωνο...αλλα λιγος εκφοβισμος δεν βλαπτει...

mariossss
14-05-12, 16:17
Δεν με εχουν αφησει χωρις ιντερνετ η τηλεφωνο...αλλα λιγος εκφοβισμος δεν βλαπτει...

Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα ;)

Zinc
15-05-12, 00:46
Δεν με εχουν αφησει χωρις ιντερνετ η τηλεφωνο...αλλα λιγος εκφοβισμος δεν βλαπτει...

Έχει μια λογική αυτό που λες, αλλά για να ξέρεις, όταν μπαίνει στην μέση ο ΟΤΕ δεν πιάνουν οι εκβιασμοί. Ότι κάνει, το κάνει με το πάσο του για προφανείς λόγους. Και αυτό, από ότι καταλαβαίνεις, δεν έχει να κάνει με τη Wind.

mariossss
15-05-12, 00:54
Έχει μια λογική αυτό που λες, αλλά για να ξέρεις, όταν μπαίνει στην μέση ο ΟΤΕ δεν πιάνουν οι εκβιασμοί. Ότι κάνει, το κάνει με το πάσο του για προφανείς λόγους. Και αυτό, από ότι καταλαβαίνεις, δεν έχει να κάνει με τη Wind.

Ο οτε δινει παντα προτεραιοτητα στους πελατες του και μετα ερχονται οι υπολοιπες εταιρειες

lex_luthor
15-05-12, 01:57
Ο οτε δινει παντα προτεραιοτητα στους πελατες του και μετα ερχονται οι υπολοιπες εταιρειες

Για αυτό και γίνονται παρεξηγήσεις με τους υπόλοιπους παρόχους. Το οποίο προφανώς και γίνεται επίτηδες...

SotSirx
15-05-12, 01:59
Kαλα ο οτε δεν ενδιαφερεται για τους δικους τους πελατες...:p
Οταν μιλαω για εκφοβισμο εννοω προς την wind...

djpar
15-05-12, 15:39
μιλά όμορφα κ εξήγησε τους τι παίζει πες τους να το βάλουν επείγον γιατί αν δεν γίνει κάτι σύντομα θα πας ΕΕΤΤ

SotSirx
15-05-12, 20:15
Oμορφα τους μιλαω...Και οταν μιλαω για εκφοβισμο δεν εννοω "καραγκιοζιλικια" αλλιως θα σε γραψουν στα @@@ τους...

@ ADSLgr.com All rights reserved.