PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL από τη Wind και ZTE ZXDSL 931 WII



Σελίδες : [1] 2

stavrosa2
10-05-12, 21:27
Σήμερα παρέλαβα το router για VDSL από τη Wind. Το σύνδεσα και το ενεργοποίησα.
Διαπιστώνω μια μικρή πτώση των στατιστικών της γραμμής σε σύγκριση με το router της Wind
για ADSL, σε γραμμή που δεν έγινε η μετατροπή της. Θα δούμε στο μέλλον.

NEXT
27-11-12, 19:00
Να κάνω μια ερώτηση, αν είμαι εντός θέματος. Έκανα κ εγώ αίτηση για vdsl και περιμένω το ΕΝ λόγω μοντεμ. Εχω ήδη το netgear 3700v2 που πήρα πριν ένα μήνα. Θα μπορούσα να το βάλω πάνω στο vdsl σαν bridge και να εκμεταλλεύτηκαν το gigabit κλπ που εχει; Δηλαδή να βάλω πρώτο το μοντεμ vdsl μόνο για να δίνει Ίντερνετ στο netgear Kai απο εκεί να το παίρνω εγώ; Ελπίζω να τα λέω καλα

nnn
27-11-12, 19:16
Μπορείς.

NEXT
27-11-12, 19:40
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Και πως γίνεται;
Μάλλον βιαζομαι λιγο

nnn
27-11-12, 19:46
Δεν ξέρω :p
Δεν το έχω το modem, απλά το πήρα λίγο στα χέρια μου. όταν το πάρεις κάτι θα κάνουμε.

Καλύτερα πάντως να πάρεις ένα Gigabit switch και να μην "μπλέξεις" με 2πλα routings.

NEXT
29-11-12, 20:28
Μολις παρελαβα το μόντεμ . Τριτη η αίτηση σημερα έφεραν το μόντεμ. Δεν ειναι και άσχημα.
Τελικα για να μην μπλεξω με διπλα router, λεω μήπως το δωσω το netgear. Aλλωστε ειναι του κουτιού 3/11 το πηρα

3llinas
29-11-12, 23:08
και εγώ σήμερα το παρέλαβα το κούμπωσα πάνω με adsl δεν αλλάζει τπτ γενικά τα ίδια στατιστικά με το άλλο σε adsl.... αυτό που εμένα κάνει είναι ότι σε ανύποπτες φάσεις είναι λες και κολλάει σαν να μην έχω ίντερνετ αλλά το torrent συνεχίζει επισεις έπρεπε να κάνω port forward για το torrent με το παλιό δεν είχε χρειαστεί

fuorigioco1981
30-11-12, 00:35
και εγώ σήμερα το παρέλαβα το κούμπωσα πάνω με adsl δεν αλλάζει τπτ γενικά τα ίδια στατιστικά με το άλλο σε adsl.... αυτό που εμένα κάνει είναι ότι σε ανύποπτες φάσεις είναι λες και κολλάει σαν να μην έχω ίντερνετ αλλά το torrent συνεχίζει επισεις έπρεπε να κάνω port forward για το torrent με το παλιό δεν είχε χρειαστεί

Unpnp η καπως ετσι εχει το καινούργιο το zte? Αν ναι δεν χρειαζεται port forwarding νομιζω

Αποστολή από το HTC Desire S με τη χρήση Forum Runner

3llinas
30-11-12, 09:06
Έχει upnp και είναι από την αρχή ενεργό....το πρόβλημα με το freeze πάντως φευγει με το ξεκλικαρισμα του anti hacking στο security - firewall που περιγράφετε και στο άλλο post εδώ στο forum

scoupegt
01-12-12, 18:22
παρελαβα το εν λογο ρουτερ.
το κουμπωσα πανω και εχω κανονικα internet χωρις να περασω τα στοιχεια..
τα περναει αυτοματα η wind??
γιατι στο username βλεπω winduser κλπ κλπ και παιζει κανονικα :)

στα στατιστικα τωρα συγχρονισα παραπανω απο 13800 σατ 15000 αλλα το atenuation απο 16 πηγε 20.
επισης μαχ μου λεει 17000 που δεν το κοβω....
απο ftp που κατεβασα παντως κατεβαζει το ιδιο με πριν με 1,2ΜΒ

theopan
02-12-12, 17:02
To H108 έδειχνε πάντα attenuation 3dB λιγότερα από όποιο άλλο ρούτερ κι αν έχω συνδέσει. Άρα δεν ανέβηκε το attenuation. Εμπιστεύσου καλύτερα το 931. Τώρα όσον αφορά το συγχρονισμό (τον όρο "στατιστικά" παρεμπιπτόντως τον θεωρώ εντελώς λανθασμένο-δεν πρόκειται για "στατιστικά", στοιχεία γραμμής είναι και μάλιστα real time), εγώ έχω περίπου 0,5-0,7Mbps λιγότερα όταν συνδέω το 931 όπως όμως έχω και αν συνδέσω και καναδυό άλλα ρούτερ που έχω. Το άλλο περίεργο που διαπίστωσα συνδέοντας το 931, είναι ότι μου εμφανίζει να έχω data path "interleaved" ενώ έχω εδώ και πολύ καιρό (και δείχνει και το 108) "fast".
Username και password για τη σύνδεσή σου με τη Wind, δε χρειάζεσαι εδώ και πάρα πολύ καιρό. Μην ασχολείσαι. Προσεταρισμένα έρχονται έτσι κι αλλιώς όλα τα ρούτερ. Αυτό το "Winduser@tellas.gr" κλπ. έχουμε όλοι.

3llinas
02-12-12, 21:12
To H108 έδειχνε πάντα attenuation 3dB λιγότερα από όποιο άλλο ρούτερ κι αν έχω συνδέσει. Άρα δεν ανέβηκε το attenuation. Εμπιστεύσου καλύτερα το 931. Τώρα όσον αφορά το συγχρονισμό (τον όρο "στατιστικά" παρεμπιπτόντως τον θεωρώ εντελώς λανθασμένο-δεν πρόκειται για "στατιστικά", στοιχεία γραμμής είναι και μάλιστα real time), εγώ έχω περίπου 0,5-0,7Mbps λιγότερα όταν συνδέω το 931 όπως όμως έχω και αν συνδέσω και καναδυό άλλα ρούτερ που έχω. Το άλλο περίεργο που διαπίστωσα συνδέοντας το 931, είναι ότι μου εμφανίζει να έχω data path "interleaved" ενώ έχω εδώ και πολύ καιρό (και δείχνει και το 108) "fast".
Username και password για τη σύνδεσή σου με τη Wind, δε χρειάζεσαι εδώ και πάρα πολύ καιρό. Μην ασχολείσαι. Προσεταρισμένα έρχονται έτσι κι αλλιώς όλα τα ρούτερ. Αυτό το "Winduser@tellas.gr" κλπ. έχουμε όλοι.


Ναι όντως αυτό με το interleaved το παρατήρησα και εγώ που κανονικά έχω Fastpath

scoupegt
03-12-12, 03:58
Εγω και άλλο ένα thosmson που έχω βάλει μου έδειχνε το ίδιο attenuation σχεδόν..
Ναι αλλα μπορει να σου λέει πως συγχρονιζει στα 16 και να κατεβαζεις με 1,2M όπως δηλ κ όταν εισαι συγχρονισμενος στα 12.
Για αυτο λέω πως είναι πλασματικό...

theopan
03-12-12, 12:09
Εγω και άλλο ένα thosmson που έχω βάλει μου έδειχνε το ίδιο attenuation σχεδόν..


Αυτό είπα κι εγώ. Το 931Wii δείχνει ίδιο attenuation με την πλειοψηφία. Το Η108 ήταν το "αισιόδοξο" κατά 3dB.

scoupegt
03-12-12, 13:31
Αυτό είπα κι εγώ. Το 931Wii δείχνει ίδιο attenuation με την πλειοψηφία. Το Η108 ήταν το "αισιόδοξο" κατά 3dB.

εννοω μου δειχνει ιδιο att με το Η108

amauroei
03-12-12, 13:31
Το Attenuation σε ADSL είναι διαφορετικό από του VDSL, διοτι βγαίνει από τον μέσο όρο εξασθένησης στο χρησιμοποιούμενο φάσμα.
Το φάσμα όμως του VDSL είναι μεγαλύτερο και πιο ευαίσθητο, οπότε το attenuation είναι μεγαλύτερο.
Επίσης δεν ισχύει για τους ίδιους λόγους το 13,81 db / χιλιόμετρο.
Σωστό όμως και το οτι το 108 έδειχνε 1-3 db λιγότερα.

scoupegt
03-12-12, 13:35
δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα το vdsl οποτε το modem παιζει ως adsl2+.
εκει ειπα πως δειχνει 4db παραπανω σε σχεση με το Η108 και το thomson

RASTAVIPER
03-12-12, 13:42
Μπορεί κάποιος να κάνει ένα Τεστ με το Wi-Fi analyzer?
Να δούμε πώς τα πάει το ασύρματο 2 δωμάτια πιο πέρα ;

Επίσης μπορούμε να κρατήσουμε άλλο ρουτερ ως Access point?
Για να στείλουμε πιο μακριά το σήμα;

scoupegt
03-12-12, 19:30
ενα αλλο προβλημα που αντιμετωπιζω με αυτο το ρουτερ ειναι οτι δεν μπορω να δω iptv.
πχ με το 108 βλεπω μια χαρα απο συγκεκριμενο server και μολισ κουμπωσω το 931 παιζει λιγο και κολαει σαν να μπουκωνει.στο τελοσ κολαει τελειως.
μηπως καποιος ξερει τι μπορει να φταιει?

R-evil-S
05-12-12, 10:22
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση όσο αναμένω να μου το στείλουν..
Είδα στο manual ότι αναφέρεται σε VPN (IPSEC) χωρίς οδηγίες για ρύθμιση της συσκευής.
Ξέρει κάποιος (κάτοχος) αν μπορεί να χρησιμεύσει και σαν VPN Server?

NEXT
06-12-12, 13:06
ξέρει καποιος πως κλεινω τελείως το firewall?
εχω απερνεγοποιήσει το anti hacking στο security αλλα μου φαίνεται οτι κατι γίνεται
Δεν με αφηνει να δω το μακ απο το ipad, ενώ πρωτα το εβλεπα μια χαρα,
και εxω πρόβλημα στο facetime ειδικά απο το κομπιούτερ στο ταμπλετ

fuorigioco1981
06-12-12, 14:58
πάντως το σήμα του είναι χείριστο.σε σχέση με το netgear 3500 που είχα είναι γύρω στο 20% χειρότερό

Αποστολή από το HTC Desire S με τη χρήση Forum Runner

villasg
06-12-12, 16:25
Παρελαβα κα εγω σημερα το ZTE ZXDSL 931 WII .
Αυτο εχει μεσα και ενα vdsl spliter SP-302
http://i.imgur.com/IvG0l.jpg

Εγω στην εγκατασταση που εχω τωρα στο adsl εχω ενα crypto
116566

Ποι θα ηταν καλυτερο να χρησιμοποιήσω ?
Απο οτι καταλαβαινω δεν πρεπει να εχει αλλο κυκλωμα στο vdsl απο το adsl ,λογω συχνοτητας ισως να εχουν πιο καλα εξαρτηματα , ( 4 πηνια και 2 πυκνωτες εχει (http://www.alibaba.com/product-gs/466145333/VDSL_Splitter_VDSL_Filter_Vdsl_modem/showimage.html) )

Εμενα σαν κατασκευη μου δειχνει πιο στιβαρο το crypto παντως ...

nnn
06-12-12, 16:32
Να χρησιμοποιήσεις το Vdsl splitter, η Vdsl παίζει σε υψηλότερες συχνότητες.

theopan
06-12-12, 16:36
Ποι θα ηταν καλυτερο να χρησιμοποιήσω ?


Δοκιμάζεις και βλέπεις. Από όσο διάβασα μάλλον δεν έχουν διαφορά τα "adsl" από τα "vdsl" splitters/filters. Δεν υπάρχουν καν αναφορές στο δίκτυο ούτε και σε καταστήματα είδα πουθενά πώληση αμιγώς "vdsl" φίλτρων, άρα αν υφίσταται διαφορά τελικά θα έχουμε πρόβλημα γιατί το ένα και μοναδικό που περιέχεται στη συσκευασία δε φτάνει για να φιλτράρουμε και περισσότερες τηλεφωνικές συσκευές που ενδεχομένως έχουμε... Στην adsl πάντως που δοκίμασα εγώ το vdsl splitter που μου έστειλαν, τον ίδιο συγχρονισμό επιτυγχάνω στο down και λίγο παρακάτω (1005Kbps αντί 1021Kbps) στο upload.

villasg
06-12-12, 21:16
Κατι ακομα .
Που θα βρουμε το εγχειριδιο του ZTE ZXDSL 931 WII ? **** ΒΡΕΘΗΚΕ ****** (http://www.wind.com.gr/files/1/eksoplismostabs/VDSL/ZXDSL_931WII_VDSL2_Manual.pdf)
Αυτο που εχει στην συσκευασια δεν γραφει ΤΙΠΟΤΑ ( πχ πως μπαινουμε σε αυτο απο browser )

- - - Updated - - -

Ωπ τωρα ειδα το http://www.adslgr.com/content/331-VDSL-modem-ZTE-ZXDSL-931-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-WIND/view/2

- - - Updated - - -

Το συνδεσα οπως ειναι επανω στην ΟΝ αλλα δεν συγχρονισε .......

fuorigioco1981
08-12-12, 12:49
ειμαι ακομα σε adsl αλλα εχω κουμπωσει το vdsl ρουτερ.συνηθως το λαμπακι WLAN ειναι αναμμενο σημερα ομως και παροτι ολες οι ασυρματες συσκευες λαμβανουν wifi μια χαρα το λαμπακι ειναι σβηστο.why?

scoupegt
08-12-12, 14:31
Γνωρίζει κανεις αν λειτουργει το DDNS;
εχω ως επιλογη το DtDNS και δεν κανει update την ιp το router μονο του.
εχει δοκιμασει κανες αλλος;

villasg
09-12-12, 11:45
Μια ερωτηση και απο μενα :
Γνωριζει καποιος σιγουρα εαν το ZTE ZXDSL 931 WII ειναι με χρησιδανεισμό και πρεπει να επιστραφει ( like on telecoms- hol ) ή απλα ειναι δικο σου και εαν ισχυει το 2ο ποση εγγυηση εχει ?

theopan
09-12-12, 12:01
Χρησιδανεισμός γίνεται. Το γράφει άλλωστε το δελτίο αποστολής με το οποίο συνοδευόταν. Από εκεί και πέρα όμως, πρακτικά δεν επιστρέφεται ποτέ γιατί δε συμφέρει να στείλουν κούριερ να το παραλάβει (αν και όταν διακόψεις).

villasg
09-12-12, 12:02
Οποτε εχει και "μονιμη" απεριοριστη εγγυηση ?

theopan
09-12-12, 12:46
Ο εξοπλισμός σύνδεσης έχει εγγύηση όσον καιρό είσαι πελάτης της εταιρείας που σου τον παρέχει για να συνδέεσαι. Αυτονόητο είναι αυτό άλλωστε. Από εκεί και πέρα όταν διακόψεις παύει και αυτή η εγγύηση γιατί δεν έχεις την κυριότητα. Από όσο ξέρω τουλάχιστον για τον χρησιδανεισμό εν γένει. Είναι άνευ σημασίας το θέμα αυτό πάντως εφόσον μιλάμε για κάτι τόσο ευτελούς αξίας και ποιότητας που ούτως ή άλλως η παροχή και είναι προαπαιτούμενο.

villasg
09-12-12, 12:56
Απλα ρωτάω γιατι πχ η ΟΝ που στο ζητα πισω οταν διακόψεις θελει να ειναι λειτουργικός

theopan
09-12-12, 14:14
"Λειτουργικός" σημαίνει ότι δεν τον πάτησες με το αυτοκίνητο και δεν τον έκανες μπάνιο κάτω από τη ντουζιέρα (λόγοι για τους οποίους ούτως ή άλλως ακυρώνονται εγγυήσεις σε οποιαδήποτε συσκευή). Αν βγάλει βλάβη όμως ενόσω είσαι συνδρομητής τους, καλύπτεται ασφαλώς. Όταν φτάσει λοιπόν στο σημείο η ΟΝ να σου ζητήσει το ρούτερ πίσω, σημαίνει ότι μόλις διέκοψες τη συνδρομή σου και άρα μέχρι να διακόψεις θα ήταν "λειτουργικός" ο εξοπλισμός.

Υ.Γ. Το "ζητάει πίσω" μου φαίνεται απίθανο πλέον για οποιονδήποτε πάροχο. Δε συμφέρει από οικονομικής άποψης να στέλνουν κούριερ για να μαζεύουν ξεπερασμένα πλέον ρούτερ μετά από 1-2 χρόνια. Γιατί φυσικά δεν τίθεται κανένα θέμα υποχρέωσης του πελάτη να τρέχει να τους τα επιστρέφει ο ίδιος. Κάπως έτσι την πάτησαν κάποιοι "πρόθυμοι" τότε που έκλεισε η Netone που το είχαν "άγχος" κανα 2μηνο τότε και δε συζητούσαν τίποτα άλλο στο subforum της netone, πότε θα τους ζητήσουν το ST780 και μερικοί έτρεχαν να τα επιστρέψουν και οι ίδιοι με δική τους δαπάνη! Όπως ήταν φυσικό ουδέποτε ασχολήθηκε η Netone και όσοι δεν ασχοληθήκαμε, τα έχουμε ακόμα στα πατάρια μας...

villasg
09-12-12, 14:24
Υ.Γ. Το "ζητάει πίσω" μου φαίνεται απίθανο πλέον για οποιονδήποτε πάροχο. Δε συμφέρει από οικονομικής άποψης να στέλνουν κούριερ για να μαζεύουν ξεπερασμένα πλέον ρούτερ μετά από 1-2 χρόνια. Γιατί φυσικά δεν τίθεται κανένα θέμα υποχρέωσης του πελάτη να τρέχει να τους τα επιστρέφει ο ίδιος. Κάπως έτσι την πάτησαν κάποιοι "πρόθυμοι" τότε που έκλεισε η Netone που το είχαν "άγχος" κανα 2μηνο τότε και δε συζητούσαν τίποτα άλλο στο subforum της netone, πότε θα τους ζητήσουν το ST780 και μερικοί έτρεχαν να τα επιστρέψουν και οι ίδιοι με δική τους δαπάνη! Όπως ήταν φυσικό ουδέποτε ασχολήθηκε η Netone και όσοι δεν ασχοληθήκαμε, τα έχουμε ακόμα στα πατάρια μας...

Εσύ καλά τα λες αλλά διάβασε τι συμβαινει με την On:


Η On μου ζητά επιστροφή εξοπλισμού (http://www.adslgr.com/forum/threads/603865-%CE%97-On-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D)

Οπως επισης ειναι η μονη που :
Προσοχή: Η ΟΝ χρεώνει τέλη αποσύνδεσης και μετά το 12μηνο (http://www.adslgr.com/forum/threads/480184-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%97-%CE%9F%CE%9D-%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%BF-12%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%BF)

theopan
09-12-12, 21:35
Αδερφέ δεν ξέρω τι συμβαίνει με την ΟΝ, τι αποδέχονται κάποιοι πελάτες της και ούτε με ενδιαφέρει. Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν εξυπηρετούμαστε από το σπίτι μας χωρίς να κάνουμε βήμα κατά την "είσοδο", δεδομένο είναι ότι θα συμβείτο ίδιο και κατά την "έξοδο" από έναν πάροχο. Έχω μπλέξει με 5 παρόχους adsl ως τώρα και με εξαίρεση 1 φορά (που το έκανα "οικειοθελώς" και επειδή έτυχε να είχα πάρει μαζί μου το ρούτερ που πρόλαβαν να μου αποστείλουν, πηγαίνοντας στα γραφεία της HOL να διακόψω *διαδικασία* ενεργοποίησης γιατί δεν τα κατάφερναν 2 μήνες μετά την αίτηση να με ενεργοποιήσουν), ουδέποτε μου ζητήθηκε τελικά και ουδέποτε έχω επιστρέψει "εξοπλισμό". Το αυτό συμβαίνει και σε πάρα πολλά μέλη εδώ μέσα για αυτό και συναντάς κάποιους με "συλλογή" από ...μπακατέλες. Στη διάθεσή τους ήμουν και είμαι πάντα (για ένα εύλογο πάντα χρονικό διάστημα το οποίο ορίζω εγώ στον 1 μήνα) να έρθουν να πάρουν ό,τι θέλουν. Δεν τίθεται θέμα όμως να κάνω ούτε 1 χλμ. με δικά μου έξοδα για να τους παραδώσω κάτι που μου έφεραν με δικά τους όταν κυνήγαγαν να με κάνουν πελάτη.

Koala_
10-12-12, 11:59
Όλοι οι πάροχοι τον εξοπλισμό τον δίνουν με χρησιδάνειο. Ακόμα και ο ΟΤΕ πλέον. Το ίδιο έχει ξεκινήσει και στην κινητή στο εξωτερικό. Κούτσα κούτσα θα έρθει και προς τα εδώ

villasg
10-12-12, 16:24
Μια ερωτηση απορια :
Οταν ενεργοποιηθω και συνδεσω πλέον το ZXDSL 931WII σε ενεργεια πως θα μπορεσω να εχω Gigabit δικτυο ? γιατι το manual λεει "The ZXDSL 931WII provides four 10/100Base-T Ethernet user interfaces"

Σκεφτόμουν να κανω το εξης : splitter ----> ZXDSL 931WII ----> Gigabit switch -----> και απο εδω σε υπολογιστη και συσκευες αλλες ( popcornhour Κλπ ).

Ειναι λογικο ? θα δουλεψει ετσι ?
Θα χρειαστει καποιο καλωδιο να ειναι crossover ?

Καποιο καλο φτηνο και αξιοπιστο Gigabit switch να μου πειτε ( και εαν πρεπει να ειναι managed ή unmanaged )

NEXT
10-12-12, 16:35
Mια ερωτηση παρακαλώ, γιατι τα εχω παίξει.
Προσπαθω να ανοιξω μια πορτα για την καμερα αλλα δεν γινεται με τίποτα.
Ειμαι ψιλοασχετος αλλα το ειχα κανει στο προηγουμενο μόντεμ. εψαξα στο ιντερνετ, τα κανω όλα, αλλα τιπ[ΟΤΑ
Κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ

nnn
10-12-12, 21:30
Μια ερωτηση απορια :
Οταν ενεργοποιηθω και συνδεσω πλέον το ZXDSL 931WII σε ενεργεια πως θα μπορεσω να εχω Gigabit δικτυο ? γιατι το manual λεει "The ZXDSL 931WII provides four 10/100Base-T Ethernet user interfaces"

Σκεφτόμουν να κανω το εξης : splitter ----> ZXDSL 931WII ----> Gigabit switch -----> και απο εδω σε υπολογιστη και συσκευες αλλες ( popcornhour Κλπ ).

Ειναι λογικο ? θα δουλεψει ετσι ?
Θα χρειαστει καποιο καλωδιο να ειναι crossover ?

Καποιο καλο φτηνο και αξιοπιστο Gigabit switch να μου πειτε ( και εαν πρεπει να ειναι managed ή unmanaged )

Όπως το γράφεις, με gigabit certified cat 5e ή cat 6 utp καλώδια.

fuorigioco1981
10-12-12, 22:02
Όπως το γράφεις, με gigabit certified cat 5e ή cat 6 utp καλώδια.μπορουμε να εχουμε gigabit ακομα και εαν το ρουτερ δινει μονο 10/100?με το gigabit switch?

RyDeR
10-12-12, 22:05
μπορουμε να εχουμε gigabit ακομα και εαν το ρουτερ δινει μονο 10/100?με το gigabit switch?

Φυσικά απλά εκείνη μόνο η θύρα του switch θα λειτουργεί στα 100 Mbit, που φτάνει και περισσεύει για τις ταχύτητες που έχουμε τώρα (50/10). Η υπόλοιπη εσωτερική κίνηση θα είναι Gigabit, όπου είναι εφικτό.

nnn
10-12-12, 22:12
Η εσωτερική κίνηση θα είναι όλη Gigabit.

fuorigioco1981
11-12-12, 00:02
Η εσωτερική κίνηση θα είναι όλη Gigabit.
ενσυρματο gigabit ετσι?οχι ασυρματο

nnn
11-12-12, 00:21
Φυσικά ενσύρματο.

villasg
16-12-12, 22:10
Μια απορια .
Διαβασα για καποιους που μολις παρελαβαν το ZTE ZXDSL 931 WII το συνδεσαν στην γραμμη τους και εκαναν δοκιμες
Εκανα λοιπον και εγω μια δοκιμη και εβαλα το ZTE ZXDSL 931 WII που μου εστειλαν στην υπαρχουσα γραμμη μου [ ISP= ON TELECOMS ] .
Δεν συγχρονισε με τιποτα αναβοσβηνε συνεχεια το λαμπακι dsl .
Ειναι λογικο ? πρεπει να κανω κατι αλλο ? μηπως εχει προβλημα το modem ?

farcry
18-12-12, 02:23
εδω διαβαζω οτι αυτο το ρουτερ καταργηθηκε και μαλλον η wind να αρχισει να δινει το ZXHN H168N οπως η HOL


http://support.zte.com.cn/support/news/NewsDetail.aspx?newsId=1002883



Μια ερωτηση απορια :
Οταν ενεργοποιηθω και συνδεσω πλέον το ZXDSL 931WII σε ενεργεια πως θα μπορεσω να εχω Gigabit δικτυο ? γιατι το manual λεει "The ZXDSL 931WII provides four 10/100Base-T Ethernet user interfaces"

Σκεφτόμουν να κανω το εξης : splitter ----> ZXDSL 931WII ----> Gigabit switch -----> και απο εδω σε υπολογιστη και συσκευες αλλες ( popcornhour Κλπ ).

Ειναι λογικο ? θα δουλεψει ετσι ?
Θα χρειαστει καποιο καλωδιο να ειναι crossover ?

Καποιο καλο φτηνο και αξιοπιστο Gigabit switch να μου πειτε ( και εαν πρεπει να ειναι managed ή unmanaged )


για να παιξει αυτο θα πρεπει να ρουτερ να δινει GE uplink port οπως δινει του ΟΤΕ. αμα συνδεσεις το switch με το LAN τοτε θα εχεις 100

crossover καλωδιο θελεις μονο αμα θες να συνδεσεις το PC κατευθειαν με το GE uplink port χωρις τη χρηση του gigabit switch.

- - - Updated - - -

μιλαω για τη διασυνδεση μεταξυ router και switch. το gigabit switch δινει gigabit αναμεσα στις LAN θυρες. αμα ας πουμε κλειδωνε το ρουτερ πανω απο 100Mbps τοτε θα ηθελες GE uplink port για να πιασεις το μεγιστο της ταχυτητας. με το lan του router θα πηγαινες μεχρι σχεδον 100

stefkon
18-12-12, 19:29
Μια ερωτηση απορια :
Οταν ενεργοποιηθω και συνδεσω πλέον το ZXDSL 931WII σε ενεργεια πως θα μπορεσω να εχω Gigabit δικτυο ? γιατι το manual λεει "The ZXDSL 931WII provides four 10/100Base-T Ethernet user interfaces"

Σκεφτόμουν να κανω το εξης : splitter ----> ZXDSL 931WII ----> Gigabit switch -----> και απο εδω σε υπολογιστη και συσκευες αλλες ( popcornhour Κλπ ).

Ειναι λογικο ? θα δουλεψει ετσι ?
Θα χρειαστει καποιο καλωδιο να ειναι crossover ?

Καποιο καλο φτηνο και αξιοπιστο Gigabit switch να μου πειτε ( και εαν πρεπει να ειναι managed ή unmanaged )

Ναι θα δουλέψει χωρίς πρόβλημα, δεν χρειάζεται crossover.

- - - Updated - - -


.................
για να παιξει αυτο θα πρεπει να ρουτερ να δινει GE uplink port οπως δινει του ΟΤΕ. αμα συνδεσεις το switch με το LAN τοτε θα εχεις 100

crossover καλωδιο θελεις μονο αμα θες να συνδεσεις το PC κατευθειαν με το GE uplink port χωρις τη χρηση του gigabit switch.

- - - Updated - - -

μιλαω για τη διασυνδεση μεταξυ router και switch. το gigabit switch δινει gigabit αναμεσα στις LAN θυρες. αμα ας πουμε κλειδωνε το ρουτερ πανω απο 100Mbps τοτε θα ηθελες GE uplink port για να πιασεις το μεγιστο της ταχυτητας. με το lan του router θα πηγαινες μεχρι σχεδον 100

Δεν χρειάζεται crossover καλώδιο.

farcry
18-12-12, 21:41
Δεν χρειάζεται crossover καλώδιο.

για να συνδεσεις το router με το GE uplink port θες crossover. ειναι το wan port οχι το lan


το συγκεκριμενο ρουτερ δεν εχει wan port. εχει το ρουτερ του οτε. πληροφοριακα το ειπα

jmar
04-01-13, 17:38
μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να μειώσουμε το noise margin? έχω 23.9 και δεν συγχρινιζει καλα το vdsl γυρω στα 17 downstream kai 2048 upstream. Ελεινο για vdsl και ουτε χιλιομετρο απο το αστικο κεντρο. 6 τετραγωνα διαγωνια μακρυά είναι. Πήρα στην WIND και είπαν λόγω θορυβου συγχρονίζει χαμηλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.