PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαγητή Otenet........



dfragos
12-05-04, 16:19
Γράφω αρκετά έως πολύ τσαντισμένος πάλι με την αγαπητή μου Otenet. Πάω σήμερα το πρωί να στείλω μαιλ σε κάτι φίλους και μου έρχονται πίσω τα μισά. Ρε πο@@@ λέω κάτι βλακεία θα έκανα. Κοιτάζω τις πληροφορίες και βλέπω.....

The following addresses had permanent fatal errors ----- <sdrevis@ieee.org>
(reason: 554 5.7.1 <s@@@@ieee.org>... User unknown) <el00049@mail.ntua.gr>
(reason: 550 5.7.1 Rejected: 195.170.0.13 listed at bl.spamcop.net) <el@@@@mail.ntua.gr>
(reason: 550 5.7.1 Rejected: 195.170.0.13 listed at bl.spamcop.net) <el@@@@mail.ntua.gr>
(reason: 550 5.7.1 Rejected: 195.170.0.13 listed at bl.spamcop.net) <xr@@@@otenet.gr>
(reason: 550 5.1.1 <xrfatour@otenet.gr>... User unknown)

οι δύο όπως βλέπετε δεν υπάρχουν, οι άλλοι όμως ......................

Στο παρακάτω link θα δείτε γιατί γίνεται αυτό

http://www.spamcop.net/w3m?action=checkblock&ip=195.170.0.13

Πήρα λοιπόν την Otenet να τους πω πολύ άπλά ότι εγώ έχω πληρώσει για κάποιες υπηρεσίες και ότι τελικά μο προσφέρονται μισές. Βγαίνει μια κυρία λοιπόν και με τα πολλά μου είπε ότι μπορώ να στείλω μέσω webmail και αφού υπάρχει αυτή η δυνατότητα είναι όλα μέλι γάλα.

Το καλύτερο βέβαια είναι ότι, σε περίπτωση που με ενοχλεί αυτό δεν μπορεί να κάνει κάτι η Otenet και πρέπει να επικοινωνήσω εγώ με την συγκεκριμένη εταιρεία.

Έχω ψηθεί άγρια να πάρω το μαγικό τηλέφωνο του ΙΝΚΑ.........

Born_loser
12-05-04, 16:21
Παρτο και πες μας τι εγινε,εγω μια φορά που πήρα μονο που δεν με έβρισαν που τους ενόχλησα.

UGF_GreekMind
12-05-04, 16:29
Τότε μάλλον ή πήρε λάθος νούμερο ή δεν πήρες στο ΙΝΚΑ ή ο οτε έχει βραχυκυκλώσει το νούμερό τους.

Το ΙΝΚΑ είναι από τις λίγες υπηρεσίες που σου πληρώνουν ακόμα και δικηγόρο !

ibok
12-05-04, 16:46
Ας ελπίσω να μην κάνω λάθος. Αλλά αν θες το μειλ και τα τηλέφωνα Γραφ.Διαμαρτυρίας Καταναλωτή εδώ : Τηλέφωνο : 21 06151013, 21 06151011
gkarimal@eett.gr Γρηγόρης Καρίμαλης .

androu
12-05-04, 17:14
Το spamcop είναι κάτι σαν υπήρεσία που χρησιμοποιεί το ntua για να αποφεύγει τα spam. εφόσον έρθουν πολλά μαιλ ταυτόχρονα απο την οτενετ ή .σε μικρό χρονικό διαστημα μεταξύ τους τότε ενεργοποιείται αυτή η μ*^%&$ και δεν τα δεχεται τα μαιλσ. Το ίδιο είχα πάθει και γω πριν απο λίγο καιρό με HOL . Εστειλα μαιλ στη ΗΟΛ παρολο που δεν επικοινωνησαν μαζι μου .. το προβλημα φτιαχθηκε. ..
Αυτή είναι η super antispam ασφάλεια του Πολυτεχνείου.!!! μη χ@&*!

yiapap
12-05-04, 17:23
Να κάνω μια ερώτηση;
Τι φταίει η ΟΤΕΝΕΤ :?: :?: :?:
Κάποιος/κάποιοι στέλνουν spam χρησιμοποιώντας δυναμικό IP της ΟΤΕΝΕΤ.
Κάποιοι υποαντμινιστράτορες του ntua.gr θεώρησαν καλή επένδυση του ΙΤ κονδυλίου τους να αγοράσουν το spamcop και να το εγκαταστήσουν στο Πανεπιστήμιο.
Κάποια καλοπροαίρετα θύματα των spammers ανέφεραν στο spamcop ότι η 195.170.0.13 τους στέλνει spam.
Το spamcop χωρίς να ελέγξει (που μπορεί) αν αυτή η IP είναι dialup, την μπλοκάρει.
Οι υποαντιμινιστράτορες ακόμη πετάνε χαρταετό
...
Τελικά εσύ δεν μπορείς να στείλεις mail.

Η ΟΤΕΝΕΤ που ακριβώς παίζει;

<εντιτ>Αν πάντως θέλεις να κάνεις κάτι θα σου πρότεινα να επικοινωνίσεις με κάποιον ανθυποαντμινιστράτορα του ntua (postmaster@ntua.gr?) και να αναφέρεις σε αυτόν/αυτήν το πρόβλημά σου.</εντιτ>

kubiak
12-05-04, 18:04
ανθυποαντμινιστράτορα

χαχαχαχα, όπως λέμε ανθυπο-δεκανέας;
πολύ καλός ο χαρακτηρισμός σε παραδέχομαι βρε παιδί
yiapap...

:-)


φιλικά...

dfragos
12-05-04, 18:25
χεχε αν προσέξετε, η μία διεύθυνση που κάνει reject είναι της otenet(η ίδια κάνει reject τον εαυτό της :lol: :lol: ). Άλλαξα μόνο τα username να μην φαίνονται, όχι και τους providers.

Εκείνη την ώρα είχα μπριζωθεί άγρια και θα έπαιρνα χαλαρά το ΙΝΚΑ. Θα στείλω ένα mail στην ΕΕΤΤ, ευχαριστώ ibox.

yiapap: Καταλαβαίνω τι λες, αλλά και πάλι δεν έχω καμία υποχρέωση εγώ να κοιτάζω αν οι υπηρεσίες που μου προσφέρονται μέσω της συνδρομής μου είναι διαθέσιμες. Πολύ περισσότερο να επικοινωνώ εγώ με την τάδε εταιρεία για να ξεμπλοκάρεται η IP. Πληρώνω και απαιτώ να έχω full ότι πληρώνω....... Αν είχα κάνει εγώ μια πατάτα δεν θα μιλούσα, θα κοιτούσα να την φτιάξω μόνος μου. Μην ξεχνάμε ότι και η ίδια η Otenet μπορεί αν ελέγχει πόσα mail φεύγουν από συνδρομητές της και να μπλοκάρει τους λογαριασμούς. Όχι να μπλοκάρονται καμιά 100στή χρήστες(το λιγότερο τόσοι θα χρησιμοποιούν αυτό τον server) για έναν χρήστη.

yiapap
12-05-04, 20:36
χεχε αν προσέξετε, η μία διεύθυνση που κάνει reject είναι της otenet(η ίδια κάνει reject τον εαυτό της :lol: :lol: ). Άλλαξα μόνο τα username να μην φαίνονται, όχι και τους providers.

Oops! Έχεις δίκιο. Αυτή τη γραμμή δεν την είδα.
Τελικά συμπεράσματα:
1. Ανθυποαντμινιστράτορες δεν έχουν μόνο τα πανεπιστήμια!
2. Εκτός αν δεν το στήσανε - "εκπαιδεύσανε" σωστά, το spamcop είναι για τα μπάνια.

Όσο για το αν η ΟΤΕΝΕΤ μπλοκάρει λογαριασμούς, είναι η μόνη (μη χειρότερα 2η φορά λέω καλό σχόλιο για εταιρεία που έχει συνθετικό *ΟΤΕ*), η οποία πάντα απαντάει σε προωθήσεις στο abuse@otenet.gr.
Σε αντίθεση, η HOL στέλνει αυτοματοποιημένο μήνυμα, ενώ η Forthnet... πετάει χαρταετό παρέα με τους πανεπιστημιακούς φίλους μας.
Να μη μιλήσω για την ΕΕΤΤ βέβαια (πάνω από 12 μήνες έχει ΕΠΩΝΥΜΟ email που ζητούσα να μου διευκρινήσει ή να προωθήσει ερώτησή μου για το νομικό πλαίσιο που διέπει την ανεπιθύμητη ηλεκτρονική αλληλογραφία).

Τέσπα, σταματώ και πάω να πλύνω το στόμα μου με σαπούνι και να αυτομαστιγωθώ ("το δις ξεστομεί καλόν λόγον για πΟΤΕταιρείες ανθρώπω *ξέρετε τι* εστί")

androu
12-05-04, 20:40
yiapap τι εννοείς οτι η ΗΟΛ στέλνει αυτοματοποιημένο μήνυμα? Που ?

yiapap
12-05-04, 23:40
yiapap τι εννοείς οτι η ΗΟΛ στέλνει αυτοματοποιημένο μήνυμα? Που ?
abuse@hol.gr
postmaster@hol.gr
Πάντα (σχεδόν :wink: ) όταν παίρνω Ελληνικά spam στην εργασία μου, προωθώ τα headers και το spam απαιτώντας από τον provider του χρήστη να τον σταματήσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.