PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο στοιχίζει το e-mail με το i-mod;



21706
27-11-06, 10:19
Θέλω να πάρω το LG 342i ως καρτοκινητό με το πακέτο imod 1,5 MB που
θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για email χωρίς συνημμένα.

Η COSMOTE λέει εδώ (http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal;jsessionid=FYgDFtnpZnp6W392bWX1Nb7nvwCnMjzR3y4PDLRJvKWvxZ1GvLWQ!508287796?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=imode_pricelist_volume) ότι 1,5 MB στοιχίζει 3,57 ευρώ (εφόσον καταναλωθεί
μέσα σε ένα μήνα) και ότι 1 KB ισοδυναμεί με 512 ελληνικούς χαρακτήρες.

Συμπεραίνω ότι με 3,57 ευρώ μπορώ να στείλω συνολικά 512 x 1500 =
768000 ελληνικούς χαρακτήρες!

Το νούμερο μου φαίνεται υπερβολικό και δεν ξέρω αν το λάθος είναι δικό
μου ή της COSMOTE. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Και κάτι άλλο: Ξέρει κάποιος να μου πει μέχρι πόσοι χαρακτήρες μπορούν
να σταλούν με ένα email από το LG 342i;

PopManiac
27-11-06, 11:41
Είναι λιγάαακι άσχετη η απάντησή μου (:p) αλλά θα σου πρότεινα προσωπικά να μείνεις εντελώς εκτός από τέτοιες προσφορές which rob you blind στη νεοελληνική ;)

Εάν σώνει και καλά πρέπει να έχεις πρόσβαση σε e-mails εν κινήσει, η λύση είναι μία και μοναδική: Blackberry, blackberry, blackberry...

yiapap
27-11-06, 12:33
Θέλω να πάρω το LG 342i ως καρτοκινητό με το πακέτο imod 1,5 MB που
θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για email χωρίς συνημμένα.

Η COSMOTE λέει εδώ (http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal;jsessionid=FYgDFtnpZnp6W392bWX1Nb7nvwCnMjzR3y4PDLRJvKWvxZ1GvLWQ!508287796?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=imode_pricelist_volume) ότι 1,5 MB στοιχίζει 3,57 ευρώ (εφόσον καταναλωθεί
μέσα σε ένα μήνα) και ότι 1 KB ισοδυναμεί με 512 ελληνικούς χαρακτήρες.

Συμπεραίνω ότι με 3,57 ευρώ μπορώ να στείλω συνολικά 512 x 1500 =
768000 ελληνικούς χαρακτήρες!

Το νούμερο μου φαίνεται υπερβολικό και δεν ξέρω αν το λάθος είναι δικό
μου ή της COSMOTE. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Και κάτι άλλο: Ξέρει κάποιος να μου πει μέχρι πόσοι χαρακτήρες μπορούν
να σταλούν με ένα email από το LG 342i;Σε αυτούς τους υπολογισμούς θα πρέπει να προσθέσεις τις κεφαλίδες των email, τα δεδομένα του πρωτοκόλλου, την κωδικοποίηση αν στείλεις καμμιά εικόνα κτλ.κτλ.
Άλλωστε, τι νόημα έχει το να στέλνεις Email αν πρόκειται να στείλεις μόνο χαρακτήρες; Τα SMS γι αυτό το σκοπό βγήκανε ;)

Όσο για το πόσοι χαρακτήρες χωράνε σε ένα email... Θεωρητικά όσοι θέλεις και όσους σου αφήνει ο Πάροχός σου. Σίγουρα πάντως >1MB

21706
27-11-06, 12:44
Σε αυτούς τους υπολογισμούς θα πρέπει να προσθέσεις τις κεφαλίδες των email, τα δεδομένα του πρωτοκόλλου, την κωδικοποίηση αν στείλεις καμμιά εικόνα κτλ.κτλ.
Άλλωστε, τι νόημα έχει το να στέλνεις Email αν πρόκειται να στείλεις μόνο χαρακτήρες; Τα SMS γι αυτό το σκοπό βγήκανε ;)

Όσο για το πόσοι χαρακτήρες χωράνε σε ένα email... Θεωρητικά όσοι θέλεις και όσους σου αφήνει ο Πάροχός σου. Σίγουρα πάντως >1MB

Θέλω το κινητό να επικοινωνεί και με PC, όχι μόνο με άλλα κινητά.
Μήπως ξέρεις οι κεφαλίδες των email και τα δεδομένα του πρωτοκόλλου τι χώρο πιάνουν
περίπου; Εικόνες δεν θα στέλνω.

yiapap
27-11-06, 12:57
Θέλω το κινητό να επικοινωνεί και με PC, όχι μόνο με άλλα κινητά.
Μήπως ξέρεις οι κεφαλίδες των email και τα δεδομένα του πρωτοκόλλου τι χώρο πιάνουν
περίπου; Εικόνες δεν θα στέλνω.Το πρωτόκολλο υπολόγιζέ το με ασφάλεια στο 10%
Το overhead των emails εξαρτάται από το τι περιέχει ένα email και φυσικά με το πως υπολογίζει η Tim τη διακίνηση. Π.χ. Άνοιξε ένα email και δες πόσα δεδομένα έχει στις κεφαλίδες (στο MS Outlook από το View-->Options με ανοιχτό το email ή δεξί κλικ->View Options από τη λίστα εισερχομενων). Αυτά, λογικά, η Tim θα τα υπολογίζει ως όγκο διακίνησης για τα εισερχόμενα. Για τα δικά σου εξερχόμενα οι κεφαλίδες και το πρωτόκολλο (smtp) είναι πολύ λίγα ως δεδομένα (μερικά bytes).

Όμως είναι πιθανο όλα αυτά να τα έχουν λάβει υπόψη γιατί αν δε χρησιμοποιείς unicode (utf-8) κωδικοποίηση τότε κάθε χαρακτήρας είναι ένα byte, οπότε λένε 2 για να συμπεριλάβουν όλα τα overheads.
Σε ένα κλασσικό σύστημα email μαζί με κωδικοποιήσεις συνημμένων και overheads η συνολική επιβάρυνση είναι της τάξης του 30-50% (δλδ 1300-1500 bytes για κάθε 1000 καθαρά)

Πολύ το ψειρίζεις όμως... Ξεκίνα το πρόγραμμα και δες σε ένα μήνα τι χρήση κάνεις και αν σε συμφέρει ;)

21706
27-11-06, 13:38
Το πρωτόκολλο υπολόγιζέ το με ασφάλεια στο 10%
Το overhead των emails εξαρτάται από το τι περιέχει ένα email και φυσικά με το πως υπολογίζει η Tim τη διακίνηση. Π.χ. Άνοιξε ένα email και δες πόσα δεδομένα έχει στις κεφαλίδες (στο MS Outlook από το View-->Options με ανοιχτό το email ή δεξί κλικ->View Options από τη λίστα εισερχομενων). Αυτά, λογικά, η Tim θα τα υπολογίζει ως όγκο διακίνησης για τα εισερχόμενα. Για τα δικά σου εξερχόμενα οι κεφαλίδες και το πρωτόκολλο (smtp) είναι πολύ λίγα ως δεδομένα (μερικά bytes).

Όμως είναι πιθανο όλα αυτά να τα έχουν λάβει υπόψη γιατί αν δε χρησιμοποιείς unicode (utf-8) κωδικοποίηση τότε κάθε χαρακτήρας είναι ένα byte, οπότε λένε 2 για να συμπεριλάβουν όλα τα overheads.
Σε ένα κλασσικό σύστημα email μαζί με κωδικοποιήσεις συνημμένων και overheads η συνολική επιβάρυνση είναι της τάξης του 30-50% (δλδ 1300-1500 bytes για κάθε 1000 καθαρά)

Πολύ το ψειρίζεις όμως... Ξεκίνα το πρόγραμμα και δες σε ένα μήνα τι χρήση κάνεις και αν σε συμφέρει ;)

Το ψειρίζω επειδή ο PopManiac λέει να μείνω εντελώς εκτός από τέτοιες προσφορές which rob you blind!
Δεν έχω πάρει ακόμα το κινητό και θα ήθελα προηγουμένως να ξέρω τι αγοράζω.
Πάντως ακόμα και αν η επιβάρυνση είναι 50%, αυτό σημαίνει ότι με 3,57 ευρώ μπορώ να στείλω συνολικά
500000 ελληνικούς χαρακτήρες, δηλαδή 500 μηνύματα των 1000 χαρακτήρων. Μου φαίνεται πολύ απίθανο.

yiapap
27-11-06, 13:46
Το ψειρίζω επειδή ο PopManiac λέει να μείνω εντελώς εκτός από τέτοιες προσφορές which rob you blind!
Δεν έχω πάρει ακόμα το κινητό και θα ήθελα προηγουμένως να ξέρω τι αγοράζω.
Πάντως ακόμα και αν η επιβάρυνση είναι 50%, αυτό σημαίνει ότι με 3,57 ευρώ μπορώ να στείλω συνολικά
500000 ελληνικούς χαρακτήρες, δηλαδή 500 μηνύματα των 1000 χαρακτήρων. Μου φαίνεται πολύ απίθανο.Παρτο αλλιώς...
Άνοιξε ένα μεγαλούτσικο έγγραφο του Word. Δες από τα στατιστικά πόσοι χαρακτήρες υπάρχουν.
Κάνε copy/paste τους χαρακτήρες σε ένα email απλού κειμένου (Plain text). Στείλτο στον εαυτό σου και δες πόσα ΚΒ είναι.

nrg_polini
27-11-06, 15:04
Παρε μια καρτα F2G και με 3.5ευρω/μηνα εχεις απεριοριστο wap over gprs που σημαινει με εναν opera mini βλεπεις κανονικα http σελιδες.

Reef
27-11-06, 15:13
Παρε μια καρτα F2G και με 3.5ευρω/μηνα εχεις απεριοριστο wap over gprs που σημαινει με εναν opera mini βλεπεις κανονικα http σελιδες.

πιο σιγα, μας ακουνε :whistle:

21706
27-11-06, 15:38
Παρτο αλλιώς...
Άνοιξε ένα μεγαλούτσικο έγγραφο του Word. Δες από τα στατιστικά πόσοι χαρακτήρες υπάρχουν.
Κάνε copy/paste τους χαρακτήρες σε ένα email απλού κειμένου (Plain text). Στείλτο στον εαυτό σου και δες πόσα ΚΒ είναι.

Έστειλα ένα μήνυμα στον εαυτό μου με 1000 ελληνικούς χαρακτήρες και είναι 3 KB.
Επομένως το 50% που είπες είναι σωστό.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω ακόμα την αίσθηση ότι κάπου υπάρχει κάποιος λάκος.
Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το i-mod θα παρακαλούσα να μας πει τη γνώμη του.

Θα μπορούσε ο PopManiac να δικαιολογήσει την προτροπή του
«να μείνεις εντελώς εκτός από τέτοιες προσφορές which rob you blind»;

Talos82
27-11-06, 16:05
Πάντως ακόμα και αν η επιβάρυνση είναι 50%, αυτό σημαίνει ότι με 3,57 ευρώ μπορώ να στείλω συνολικά 500000 ελληνικούς χαρακτήρες, δηλαδή 500 μηνύματα των 1000 χαρακτήρων.

Σκέψου το και αλλιώς όμως. Θα κάτσεις να γράψεις 500 μηνύματα των 1000 χαρακτήρων? Μέσα σε ένα μήνα? Με το πληκτρολόγιο του κινητού!?
Δεν ξέρω αν εσύ θα το έκανες, πάντως ο περισσότερος κόσμος οχι. Οι περισσότεροι τρώνε τον χώρο με εικόνες και για αυτό η εταιρία το προσφέρει χωρίς να φοβάται οτι θα κανιβαλίσει έτσι την υπηρεσία των SMS.
Πάντως αν όντως έχεις τόσο αυξημένη ανάγκη αποστολής κειμένου, το blackberry που σου προτείνουν και παραπάνω, θα σε βολέψει καλύτερα λόγω πληκτρολογίου.

21706
27-11-06, 18:27
Σκέψου το και αλλιώς όμως. Θα κάτσεις να γράψεις 500 μηνύματα των 1000 χαρακτήρων? Μέσα σε ένα μήνα? Με το πληκτρολόγιο του κινητού!?
Δεν ξέρω αν εσύ θα το έκανες, πάντως ο περισσότερος κόσμος οχι. Οι περισσότεροι τρώνε τον χώρο με εικόνες και για αυτό η εταιρία το προσφέρει χωρίς να φοβάται οτι θα κανιβαλίσει έτσι την υπηρεσία των SMS.
Πάντως αν όντως έχεις τόσο αυξημένη ανάγκη αποστολής κειμένου, το blackberry που σου προτείνουν και παραπάνω, θα σε βολέψει καλύτερα λόγω πληκτρολογίου.

Συμφωνώ ότι ούτε μπορώ ούτε χρειάζεται να στέλνω 500 μηνύματα των 1000 χαρακτήρων
σε ένα μήνα.
Το blackberry είναι βολικότερο αλλά και πολύ ακριβότερο. Και νομίζω ότι δεν προσφέρεται
ως καρτοκινητό.

nnn
27-11-06, 21:08
Μήπως σε συμφέρει να το πάρεις με συμβάλαιο στο πιο μικρό πάγιο ?
Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει ογκοχρέωση στη χρήση του Imode ( και του email βέβαια).

21706
27-12-06, 19:35
Τα νεότερα από το i-mode.
Τα πακέτα καταργήθηκαν και η COSMOTE (http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=imode_service_full_story&imodeLabel=email&breadcrumbTitle=i-mode+e-mail) λέει πόσο κοστίζει τώρα το e-mail:

«Τώρα μόνο με 0,10 ευρώ μπορείτε να στέλνετε e-mail με κείμενο μέχρι και 4000 χαρακτήρες, με οποιοδήποτε επισυναπτόμενο αρχείο ( εικόνα , ήχο , video ) μέχρι και σε 5 παραλήπτες ταυτόχρονα! Το e-mail μπορεί να σταλεί είτε σε κινητά τηλέφωνα είτε σε οποιαδήποτε e-mail διεύθυνση.»

Αυτό το «οποιοδήποτε επισυναπτόμενο αρχείο» προφανώς είναι λάθος. Μήπως είναι λάθος και το 0,10 ευρώ;

Και κάτι ακόμα. Λέει
«Υπάρχουν δύο τρόποι για να λάβετε ένα e-mail με συνημμένα αρχεία που έχουν εικόνα και ήχο. Από τη συσκευή σας έχει προεπιλεγεί να «κατεβαίνει» το e-mail αυτούσιο με την εικόνα και τον ήχο.
Ο δεύτερος τρόπος είναι να επιλέξετε να προωθούνται τα συνημμένα αρχεία του e-mail σας σε μια ηλεκτρονική διεύθυνση, την οποία θα λαμβάνετε μέσα στο e-mail. Για να ανοίξετε τα συνημμένα αρχεία, θα πρέπει να επιλέξετε τη διεύθυνση. Η δυνατότητα αυτή ονομάζεται «Υπηρεσία Προώθησης e-mail» και σας επιτρέπει να έχετε μεγαλύτερο έλεγχο του όγκου δεδομένων που λαμβάνετε και της αντίστοιχης χρέωσης.»

Μήπως ξέρει κανείς ποια είναι αυτή η «αντίστοιχη χρέωση»;

@ ADSLgr.com All rights reserved.