PDA

Επιστροφή στο Forum : Μήπως σας έστρωσε η γραμμή επιτέλους???



jimaniac
27-11-06, 12:24
Καλημέρα σε όλους.....

Χθές Κυριακή και ώρα περίπου 8 μου κόπηκε το ADSL....Στην αρχή ξαφνιάστηκα και στράβωσα μιας και έχει ξανασυμβεί άλλη μια φορά παρόμοιο περιστατικό και έμεινα χωρίς ADSL σχεδόν μισή μέρα....

Όμως είχα ένα περίεργο συναίσθημα (με την καλή έννοια).......και επιβεβαιώθηκα μετά απο 5 λεπτά....

Το ADSL επανήλθε αυτή τη φορά με το 100& της γραμμής......

Πάω να κατεβάσω και βλέπω ταχύτητες της τάξης των 120 Kbps σταθερά (γραμμή 1 Mbit)



Κάποιοι θα πούν οτι είναι λογικό να κατεβάζω τόσο καλά αμέσως μόλις επανήλθε το ADSL μετά απο σύντομή διακοπή γιατί πολύ απλά όλοι όσοι ήταν μέσα τους πέταξε και λόγω της ώρας οι περισσότεροι δεν ξαναμπήκαν γιατί κοιμόντουσαν και έτσι με άδεια σχεδόν DSLAM η ταχύτητα είναι άψογη........Το θέμα είναι όμως οτι η ταχύτητα παραμένει άψογη ακόμα και σήμερα και πλέον κατεβάζω σταθερά με 100 Kbps και παραπάνω...........


Άλλος κανείς που να του έστρωσε η γραμμή???????????????

manicx
27-11-06, 14:17
Όχι, εμένα έγινε χειρότερη από ποτέ. Έκανε μια διακοπή κάποια στιγμή και μετά τα μαύρα τα χάλια.

arisgrc
27-11-06, 15:39
Καλημέρα σε όλους.....

Χθές Κυριακή και ώρα περίπου 8 μου κόπηκε το ADSL....Στην αρχή ξαφνιάστηκα και στράβωσα μιας και έχει ξανασυμβεί άλλη μια φορά παρόμοιο περιστατικό και έμεινα χωρίς ADSL σχεδόν μισή μέρα....

Όμως είχα ένα περίεργο συναίσθημα (με την καλή έννοια).......και επιβεβαιώθηκα μετά απο 5 λεπτά....

Το ADSL επανήλθε αυτή τη φορά με το 100& της γραμμής......

Πάω να κατεβάσω και βλέπω ταχύτητες της τάξης των 120 Kbps σταθερά (γραμμή 1 Mbit)



Κάποιοι θα πούν οτι είναι λογικό να κατεβάζω τόσο καλά αμέσως μόλις επανήλθε το ADSL μετά απο σύντομή διακοπή γιατί πολύ απλά όλοι όσοι ήταν μέσα τους πέταξε και λόγω της ώρας οι περισσότεροι δεν ξαναμπήκαν γιατί κοιμόντουσαν και έτσι με άδεια σχεδόν DSLAM η ταχύτητα είναι άψογη........Το θέμα είναι όμως οτι η ταχύτητα παραμένει άψογη ακόμα και σήμερα και πλέον κατεβάζω σταθερά με 100 Kbps και παραπάνω...........


Άλλος κανείς που να του έστρωσε η γραμμή???????????????

Και εμένα επιτέλους δουλεύει κανονικά απο τα 50kb/s που είχα τώρα είμαι στα 180-220kb/s , μαλλον κατι εφτιαξε για Κοζανη υποθετω. :oneup:

sa1901
27-11-06, 16:41
Κολοκύθια ....

Και γω χάρηκα μια μέρα και κατέβαζα με 170+ συνέχεια. Την επόμενη όμως ξανά τα ίδια χάλια 30-40 ... :down:

xanoutas
27-11-06, 16:46
Εμένα ήταν εντάξει ,αλλά εδώ και 10 μέρες περίπου έχει πέσει στο μισό η 1Mbit γραμμή μου(Ιωάννινα).

GoG
27-11-06, 16:48
Εμενα τις τελευταιες μερες ειχε ψιλοστρωσε δηλαδη κατεβαζα τις περισσοτερες ωρες τις ημερας 180+,χθες ομως ξαναχαλασε και σημερα παραμενει χαλασμενη....:down: :down:

petya44
27-11-06, 18:28
Πάντως, δεν μπορείτε να πείτε, έχει σασπένς η όλη ιστορία. Δεν ξέρεις τι ταχύτητα θα δεις κάθε φορά που ανοίγεις το PC. Ταχύτητα, λέμε τώρα...

tsaros
27-11-06, 19:55
" Μήπως σας έστρωσε η γραμμή επιτέλους???"
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Να σαι καλα ρε φιλαρακι ελιωσα στο γελιο

πιο πιθανο εχω να δω την δευτερα παρουσια παρα το στρωσιμο στις γραμμες του Ποτε

jimaniac
27-11-06, 20:11
Η αλήθεια είναι οτι δεν το περίμενα....πραγματικά....

Δεν πίστευα να έστρωναν ΠΟΤΕ οι γραμμές του ΠΟΤΕ παρά μόνο όταν θα άρχιζαν να εξαπλώνονταν τα δίκτυα των άλλων εταιρειών (βλ. Tellas) και θα άρχιζαν να αδειάζουν τα DSLAM's.......

arisgrc
27-11-06, 20:21
Και εγω βιαστηκα να βγαλω συμπερασματα..αντε παμε παλι 50-60kb/s σταθερα!

dsl_user
27-11-06, 21:20
Ούτε σ' εμένα άλλαξε τίποτα.

l_satsok
27-11-06, 23:21
σε μενα αλλαξε
παει καλα απο 6 απογευμα μεχρι 11 το βραδυ και σκοτωνεται απο τα μεσανυχτα μεχρι το πρωι.

οτι ηταν πριν δηλαδη αλλα..αναποδα.

βρε δεν παμε να κανουμε καμμια αλλη δουλεια...

Προφέσσορας_Χάος
28-11-06, 10:53
Όχι, εμένα έγινε χειρότερη από ποτέ. Έκανε μια διακοπή κάποια στιγμή και μετά τα μαύρα τα χάλια.
κι εγώ το ιδιο εχω πάθει εδώ και 1 εβδομάδα..μετά απο μια διακοπη που κράτησε ενα ολόκληρο βράδυ η γραμμή εχει τα μαύρα της χάλια..δήλωσα βλάβη αλλά με εχουν γράψει κανονικότατα και απο ΟΤΕ και απο VIVODI :clap:

SECRETXGR
28-11-06, 22:30
Και εμένα επιτέλους δουλεύει κανονικά απο τα 50kb/s που είχα τώρα είμαι στα 180-220kb/s , μαλλον κατι εφτιαξε για Κοζανη υποθετω. :oneup:
Είσαι ο μόνος απο Κοζάνη που έστρωσε η γραμμή!
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.46Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 337.91kb/s
σε 1mbit. Αίσχος! Μεχρι τελος του μηνα λένε θα στρωσει... αλλιως...

Nemessis
29-11-06, 01:03
Πάντως, δεν μπορείτε να πείτε, έχει σασπένς η όλη ιστορία. Δεν ξέρεις τι ταχύτητα θα δεις κάθε φορά που ανοίγεις το PC. Ταχύτητα, λέμε τώρα...

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον petya44. Πιστεύω πώς εάν το στοίχημα θα είχε και κανενα αγώνα όπου θα ποντάραμε ταχύτητες....θα το διασκεδάζαμε περισσότερο! :rofl:

Προφέσσορας_Χάος
29-11-06, 11:51
Είσαι ο μόνος απο Κοζάνη που έστρωσε η γραμμή!
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.46Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 337.91kb/s
σε 1mbit. Αίσχος! Μεχρι τελος του μηνα λένε θα στρωσει... αλλιως...
μια χαρά εισαι ;)
κοιτα εδώ..
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.46Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 27.39kb/s:oneup::oneup::oneup::oneup:
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the linκ

SECRETXGR
29-11-06, 19:04
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 27.39kb/s:oneup::oneup::oneup::oneup:


Ορίστε;;; Το test μήπως το έκανες ενόσο είχες κάποια downloads ανοικτά,κανα p2p; Με παρηγορείς μεν αλλά τόσο μικρή τιμή σε γραμμή 1η φορά βλέπω!Άντε να δούμε τι θα γίνει απο αρχές Δεκεμβρίου που λένε οτι θα έχουμε το 100% της γραμμής μας.
Απορία:
Πως γίνεται το upload να'ναι παντα full?

wintech2003
29-11-06, 19:16
Και εδώ Χαλκίδα παρατηρουνται τρελές ταχύτητες (πολύ κοντα στο θεωρητικό οριο της γραμμής) απο προχτες το βραδυ σε δίαφορες ADSL συνδέσεις :)

Προφέσσορας_Χάος
29-11-06, 20:00
Ορίστε;;; Το test μήπως το έκανες ενόσο είχες κάποια downloads ανοικτά,κανα p2p; Με παρηγορείς μεν αλλά τόσο μικρή τιμή σε γραμμή 1η φορά βλέπω!Άντε να δούμε τι θα γίνει απο αρχές Δεκεμβρίου που λένε οτι θα έχουμε το 100% της γραμμής μας.
Απορία:
Πως γίνεται το upload να'ναι παντα full?

οχι ..και να θελα δεν κατεβάζει..ανεβάζει μόνο αχχαχαχαχα ειναι αστείο αλλά εγώ εαν δεν μου το φτιάξουν δεν πληρώνω δεκάρα τσακιστή στην βιβόντι..
βέβαια αυτή την στιγμή πρέπει να ανέβηκα στα 100..καλά ειναι για μέτρια isdn..

NeoRanger
29-11-06, 21:04
Και σε 'μένα τίποτε δεν έγινε. Αντίθετα, χειροτέρεψε. Τώρα, ούτε καν τα 50 δεν πιάνω στις 'καλές' 'ωρες, σε 1Mbit σύνδεση. Ξεκινά από 40 και κατεβαίνει, μέχρι και τα 8-9Kbps.

jiano
29-11-06, 21:10
μια χαρά εισαι ;)
κοιτα εδώ..
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.46Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 27.39kb/s:oneup::oneup::oneup::oneup:
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the linκ


ΧΑΧΑΧΑ Τουλαχιστον εσυ εχεισ και μεγαλο upload κοιτα το δικο μου:
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 88.69Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 16.60kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

Προφέσσορας_Χάος
29-11-06, 21:32
οχι ρε γμτ τωρα απογοητεύτικα..νόμιζα οτι ειχα εγώ την χειρότερη γραμμή..πΟΤΕ δεν ξέρεις όμως αυριο ισως χειροτερέψει..μακάρι , για να δούμε..
Φίλε jiano αυριο πρέπει να δοκιμάσουμε να παίξουμε κανένα δικτυακό μην πάει τσάμπα τόση ταχύτητα..

jimaniac
29-11-06, 23:18
Ας το κάνουμε πιο ενδιαφέρον:

Η γραμμή στρώνει μέχρι τέλος Νοέμβρη: 8,20---Η γραμμή στρώνει μέσα στον Δεκέμβρη: 4,10--- Η γραμμή δεν στρώνει ΠΟΤΕ: 1,30

Ποντάρω τα λεφτά της ADSL σύνδεσής μου στον άσσο.....

l_satsok
29-11-06, 23:27
στην αρχη ελεγα οτι ισως δεν εχει ολοκληρωθει η αναβαθμιση,μετα εβλεπα οτι υπαρχει προβλημα
στο τοπικο dslam,αλλα παρατηρωντας οτι παντου ειναι τα ιδια και δεν λεει ουτε προκειται να φτιαξει καταληγω στο οτι το contention ratιο εχει φτασει στα υψη.
ποιο 1 προς 20 η 1 προς 50?? αναθεμα με και δεν το εχουν παει στο 1 προς 500 οι αλητηριοι.
δωστε ρε σε ολους τους γυφτους (εμας) ισα ισα να κινειται,μηπως και ξερουνε οι βαλκανιοι τι σημαινει ιντερνετ??

αυτο συμβαινει.

kadronarxis
29-11-06, 23:57
Πρέπει να πηγαίνει πολύ καλύτερα.
Έχει 2-3 μέρες, που τέτοια ώρα, κατεβάζει με 70.Τις προηγούμενες μέρες, απλά ήταν αδύνατο να ξεπεράσει το 40.
Βέβαια εκεί κατά τις 7-8 το απόγευμα, γονατίζει πάλι, αλλά εντάξει, δεν μπορείς να τα θέλεις όλα δικά σου.

jiano
30-11-06, 00:21
Ρε c ELEOS τί δεν μπορουμε να τα θελουμε ολα δικα μας.
Πλυρωνουμε adsl 1024.Η ταχυτιτα που πρεπει να ειχαμαι ειναι τα πρωινα 900+kb/s και μετα το μεσιμερη αντε το λιγοτερο 500kb/s.
δλδ μας κανουν και χαρη που εχουμαι download 20kb/s?????

Εχει κανεις καμια ειδεα εαν θα επανελθουν οι ταχυτητες πριν τα χριστουγενα?

petya44
30-11-06, 00:22
Αυτός ο εμπαιγμός και η εκμετάλλευση των συνδρομητών δεν έχει τέλος. Όχι, δεν ειμαι ικανοποιημένος, αν τη μια στιγμή κατεβάζω με 100+ (σπάνια) και την άλλη δεν ανοίγουν ούτε οι σελίδες (οπότε διαπιστώνω ότι είμαι γύρω στα 29). Θέλω να παίρνω αυτό για το οποίο πληρώνω. Όπως πριν την "αναβάθμιση". Αίσχος.

Takis_Kal
30-11-06, 00:41
Εδω εχει στρωσει για τα καλα

:::.. Download Stats ..:::
Download Connection is:: 1597 Kbps about 1.6 Mbps (tested with 2992 kB)
Download Speed is:: 195 kB/s
Tested From:: http://testmy.net/ (Server 2)
Test Time:: 2006/11/29 - 2:40pm
Bottom Line:: 28X faster than 56K 1MB Download in 5.25 sec
Tested from a 2992 kB file and took 15.344 seconds to complete
Download Diagnosis:: Awesome! 20% + : 61.48 % faster than the average for host (72.250)
D-Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-CPZXSW4K7
User Agent:: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.1) Gecko/20061010 Firefox/2.0 [!]
Συνηθως παει πιο καλα

giorgakis1979
30-11-06, 13:04
εμενα μετα απο ενα μπουκαλι λαδι στον τεχνικο που ερχεται για τα δσλαμ εχω στρωσει 1.8 σταθερα:respekt: :worthy: :clap: :rofl:

kirilos2000
30-11-06, 13:12
Η αλήθεια είναι ότι σαν να υπάρχει μια αισθητή βελτίωση, λέτε ρε παιδιά να γίνει κανά θαύμα και απο αύριο να πιάνουμε τις κανονικές μας ταχύτητες; :hmm:

Chris_Nik
30-11-06, 13:21
Χάλια παιδία ακόμα η γραμμή....
Και να φανταστείς ότι πριν την αναβάθμιση πετούσε η γραμμή...
Υπομονή.....

avekr
30-11-06, 14:07
εμενα μετα απο ενα μπουκαλι λαδι στον τεχνικο που ερχεται για τα δσλαμ εχω στρωσει 1.8 σταθερα:respekt: :worthy:

Το λάδι το άλειψε στο δσλαμ για να στρώσει; :p

niker12
30-11-06, 14:10
Εγώ πάντως βλέπω διαφορα στην ταχύτητα τον τελευταίο καιρό 170+, αλλά με τεράστια ping

DSLAM ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ, ALCATEL-XD2-ISDN

l_satsok
30-11-06, 14:27
Η αλήθεια είναι ότι σαν να υπάρχει μια αισθητή βελτίωση, λέτε ρε παιδιά να γίνει κανά θαύμα και απο αύριο να πιάνουμε τις κανονικές μας ταχύτητες;

ναι,και μετα ξυπνησες

jimaniac
30-11-06, 15:37
όχι παιδιά η αλήθεια είναι οτι υπάρχει αισθητή διαφορά.......μπορεί όχι σε όλους αλλά εγώ που κατεβάζω ολημερίς και οληνυχτίς και παίζω και παιχνίδια και τέλος πάντων περιμένω να μου καεί το routeraki απο την χρήση που του κάνω έχω δεί διαφορά και μάλιστα αισθητή....δεν είναι ακόμα στο 100 % η γραμμή αλλά πάει καλλύτερα....

Deus
01-12-06, 01:10
εμενα πάντως έχει αλλάξει είχα αρχικά 1 αποσύνδεση το 12ώρο μετά από 2 εβδομάδες έγινε μια αποσύνδεση το 6ώρο και έχει κατάληξε αυτή την εβδομάδα 3 τουλάχιστον αποσυνδέσεις την ώρα

πριν την αναβάθμιση κατέβαζα με 117 KB/s καρφωμένα σταθερότατα μέρα νύχτα πάντα μετά την αναβάθμιση η σύνδεση μου υποβαθμίστηκε στο μισό αντί να διπλασιαστεί
Έχει καταλήξει την τελλυταία εβδομάδα σα την 128 isdn που είχα προ dsl εποχής μονο που τότε είχα καλύτερα pings

με περνούν κάθε 2 μέρες τηλέφωνο και με ρωτούν αν το πρόβλημα έχει διορθωθεί ΣΑ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΎΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΣΥΝΔΈΣΕΙΣ ΜΟΥ ΟΠΟΙΑΔΉΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΉ θέλουν

Και το κουφό τις υπόθεσής χθες μου είπαν ότι πιθανόν να υποβαθμίσουν τι σύνδεση μου γιατί δεν μπορεί να λειτουργήει σωστά σε αυτήν την ταχύτητα 2mb
Aν δε μπορούν να υποστηρίξουν κάποιες υπηρεσίες τότε ποιος ο λόγος να μας τις πλασάρουν/ πουλάνε? δε θυμάμαι να διάβασα κάπου στο συμβόλαιο ότι αν δε θα λειτουργεί σωστά προβαίνουν σε υποβάθμιση ούτε όταν έκανα την αίτηση ενεργοποίησης μου είπαν πως δεν θα λειτουργήσει όπως πρέπει

μερικες φορες φέρνω κάποιο μέρος τις δουλειάς στο σπίτι και κάνω κάποιες περαγγελειες οι οποιες είναι χιλάδων euro δεν γίνετε να είμαι καθημερινά με το άγχος αν η παραγγελια στάλθηκε η αν στάλθηκε διπλή η ολοκληρωμένηι και αν θα προλάβω να τι διορθώσω στο χρονικό διάστημα που μου δίνετε ΈΛΕΟΣ

έχω φτάσει στο σημείο να χρησιμοποιώ ξανά την isdn και να πληρώνω διπλα dsl και isdn

giannis03
01-12-06, 01:23
Egw pou dhlwsa vlavi me phran apo ton OTE kai mou eipan oti h grammh mou einai apsogi.
(2048 kai den katevazw panw apo 60kb/s):cry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.