PDA

Επιστροφή στο Forum : LLU και πολλες γραμμες



xhaos
27-11-06, 13:21
καλημέρα
σε μια επικοινωνία μου με την τελας τους ρώτησα τι γίνεται με τα πολλαπλά τηλεφωνά. αφού έχω στο σπίτι δυο γραμμές. οπότε έκανα την ερώτηση...αν κάνω την μια γραμμή zisto, τότε μπορώ να πάρω και την άλλη? και μου λέει ότι μπορείς να κανείς την άλλη ψευτογραμμη διχως επιπλέον χρέωση (ενεργοποίηση ή πάγιο). οπότε τους ρώτησα αν θα ισχύει το ίδιο και για την δεύτερη γραμμή. η απάντηση είναι είναι, έχεις απεριόριστα τηλεφωνήματα και στην ψευτογραμμη σου.

όταν τους το ζήτησα γραπτά μου λέει η κοπελιά ότι δεν μπορεί και κάτι τέτοια....
ξέρει κανείς τι παίζει?

ermis333
27-11-06, 14:27
καλημέρα
σε μια επικοινωνία μου με την τελας τους ρώτησα τι γίνεται με τα πολλαπλά τηλεφωνά. αφού έχω στο σπίτι δυο γραμμές. οπότε έκανα την ερώτηση...αν κάνω την μια γραμμή zisto, τότε μπορώ να πάρω και την άλλη? και μου λέει ότι μπορείς να κανείς την άλλη ψευτογραμμη διχως επιπλέον χρέωση (ενεργοποίηση ή πάγιο). οπότε τους ρώτησα αν θα ισχύει το ίδιο και για την δεύτερη γραμμή. η απάντηση είναι είναι, έχεις απεριόριστα τηλεφωνήματα και στην ψευτογραμμη σου.

όταν τους το ζήτησα γραπτά μου λέει η κοπελιά ότι δεν μπορεί και κάτι τέτοια....
ξέρει κανείς τι παίζει?

Τι άλλο θα ακούσει κανείς.........ψευτογραμμές :rofl: :rofl: :rofl: μάλλον για 090 θα λέει, που παίρνει κανείς και τον κοροϊδεύουνε:p . Που λέτε μια φορά πήρα την Πάολα , που υποτίθεται θα με τελείωνε σε 30 δευτερόλεπτα, ε σας πληροφορώ ΔΕΝ τελείωσα!!!!! Περιμένω τώρα το ΙΝΚΑ να καταθέσω μύνηση.:rofl:


ΥΓ. Φίλε δεν ξέρω στο μέλλον, αν θα δοθεί κάτι παρόμοιο μέσω VoIP αλλά χωρίς χρέωση είναι αδύνατον.

ΥΓ2. Βλακείες σου είπε.:rtfm:

Odorn
27-11-06, 20:03
Ίσως εννοούσε ότι επειδή είχε msn (δηλαδή 2 αριθμούς ας πούμε από isdn οτε) ότι θα μπορεί να περάσει και τους 2 αριθμούς να χτυπάνε στο ίδιο tel με κάποιο τρόπο ώστε να μην τους χάσει.

ariadgr
27-11-06, 20:46
Ίσως εννοούσε ότι επειδή είχε msn (δηλαδή 2 αριθμούς ας πούμε από isdn οτε) ότι θα μπορεί να περάσει και τους 2 αριθμούς να χτυπάνε στο ίδιο tel με κάποιο τρόπο ώστε να μην τους χάσει.

Δεν αναφέρει τίποτα για ISDN, λέει "έχω στο σπίτι δυο γραμμές".

Με ποιό τρόπο σε μία PSTN γραμμή θα δώσεις 2 αριθμούς 210; Πού θα τερματίζει ο δεύτερος αριθμός; :hmm:

xhaos
27-11-06, 23:41
ναι, μιλώ για 2 γραμμές, και συγκεκριμένα η ερώτηση μου ήταν, τώρα εχω δυο ξεχωριστείς γραμμές και σκόπευα να τις κάνω MSN, αλλα αφού θα παω σε pstn ΑΝ έρθω στην tellas τότε τι μπορώ να κάνω με αυτές? μπορώ με κάποιο τροπο να τις κρατήσω και τις 2 στο ίδιο πακέτο?

η απάντηση ηταν, οτι θα έρθει ο τεχνικός τους να με συνδέσει και οτι θα κρατήσω την ψευδογραμμη.....what ever that might mean.
αύριο θα πάρω τηλέφωνο παλι να τους ψαρεψω

ariadgr
28-11-06, 00:59
η απάντηση ηταν, οτι θα έρθει ο τεχνικός τους να με συνδέσει και οτι θα κρατήσω την ψευδογραμμη.....what ever that might mean.
αύριο θα πάρω τηλέφωνο παλι να τους ψαρεψω

Να είσαι επιφυλακτικός με αυτά που ακούς από την εξυπηρέτηση πελατών.

Όπως έγραψε και ο ermis333 παραπάνω, δεν υπάρχει όρος "ψευδογραμμή", και καλύτερα να ζητήσεις γραπτώς την "υλοποίση" που σου προτείνουν για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις...

Odorn
28-11-06, 07:23
ναι, μιλώ για 2 γραμμές, και συγκεκριμένα η ερώτηση μου ήταν, τώρα εχω δυο ξεχωριστείς γραμμές και σκόπευα να τις κάνω MSN, αλλα αφού θα παω σε pstn ΑΝ έρθω στην tellas τότε τι μπορώ να κάνω με αυτές? μπορώ με κάποιο τροπο να τις κρατήσω και τις 2 στο ίδιο πακέτο?

η απάντηση ηταν, οτι θα έρθει ο τεχνικός τους να με συνδέσει και οτι θα κρατήσω την ψευδογραμμη.....what ever that might mean.
αύριο θα πάρω τηλέφωνο παλι να τους ψαρεψω

Φιλε μου καταρχάς όπως και δήποτε να πας σε isdn (θα πληρώνεις 38 euro για πάγιο περίπου ενώ τώρα δίνεις 2x30=60 euro για τις 2 γραμμές που έχεις) και μπορείς όπως είπα να έχεις μέχρι 8 αριθμούς κοτσαρισμένους πάνω στην γραμμή σου. Να γνωρίζεις όμως ότι άμα αλλάξεις την γραμμή σου από pstn σε isdn (και έχεις dsl ήδη over pstn) θα πρέπει να σε αλλάξουν και από οτε (ίσως πάρει λίγο χρόνο διότι άλλες πόρτες είναι για isdn άλλες για pstn) αλλα και από μεριά σου να αλλάξεις εξοπλισμό (dsl modem router/splitter κλπ).

Αυτό που μπορείς να κανεις τώρα είναι να πάρεις μια γραμμή των 47 euro (τηλεφωνία και dsl) από τελλας και μια δεύτερη μοναχα τηλεφωνία των 27 euro. Δηλαδή μηνιαία θα σου έρχεται 74 euro (κόστος 2 γραμμών τηλεφωνίας και dsl 4mbit) αλλα έτσι κρατάς και τους 2 αριθμούς που έχεις από οτε. Αργότερα σε κάνα μισό χρόνο θα δώσουν και isdn οποτε κόβεις την δεύτερη γραμμή τηλεφωνίας και κανεις την πρώτη που που έχεις και το dsl isdn.

Αυτά εφόσον έχεις ανάγκη τον δεύτερο αριθμό αλλιώς βάλλε μια μονο γραμμή να ξεμπερδεύεις.

xhaos
28-11-06, 10:58
Αργότερα σε κάνα μισό χρόνο θα δώσουν και isdn οποτε κόβεις την δεύτερη γραμμή τηλεφωνίας και κανεις την πρώτη που που έχεις και το dsl isdn.


αυτή τη στιγμή έχω dsl over isdn. υπάρχει πρόβλεψη η tellas ή forthnet να δώσουν ISDN στα LLU πακέτα τους?

ermis333
28-11-06, 11:07
αυτή τη στιγμή έχω dsl over isdn. υπάρχει πρόβλεψη η tellas ή forthnet να δώσουν ISDN στα LLU πακέτα τους?

Η Tellas θα δώσει και ISDN σε λίγους μήνες αλλά σε περιορισμένο βαθμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.