PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολλήματα πλοηγού με ZTE ZXV10 W300



lemon
14-05-12, 15:31
Δημιουργώ νέο θέμα, γιατί είδα ότι υπάρχουν και άλλα μέλη που έχουν καταγράψει το ίδιο γεγονός με ρούτερ ZTE ZXV10 W300.

Το πρόβλημα είναι το εξής: κατά μη τακτικά διαστήματα, κολλά στην ανανέωση ο πλοηγός με αδυναμία εμφάνισης της σελίδας.
Εκείνη τη στιγμή δεν φαίνεται κάτι να πάει στραβά στα λαμπάκια dsl/internet του router, αλλά εάν δούμε στις ιδιότητες της σύνδεσης τα πακέτα πάρε/δώσε είναι παγωμένα.
Επανέρχεται από μόνο του, με log off/log on χρήστη και εάν προς στιγμής όλα δείχνουν ότι είναι πρόβλημα υπολογιστή ή λειτουργικού, εν τούτοις παρουσιάζεται ταυτόγχρονα σε οποιονδήποτε υπολογιστή είναι συνδεδεμένος στο δίκτυο και με διαφορετικά λειτουργικά.

Μέλος είχε αναφέρει ότι το έχει δει κυρίως σε ενεργοποίηση ipv6, αλλά αναφέρω ότι και μόνο ipv4 να δηλώσεις στο ρούτερ, το πρόβλημα συνεχίζει το αυτό.

Παρακαλώ, αναφέρετε εάν αντιμετωπίζετε το πρόβλημα και εάν το έχετε ξεπεράσει.

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη, γιατί διαφορετικά δεν θα βγάλουμε άκρη... εάν επικοινωνήσουμε χωρίς ανταλλαγή απόψεων στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ.

sdikr
14-05-12, 15:36
Όταν στο κάνει αυτό έχεις δει τι κάνει το snr;

Πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (που να θέλει Logoff logon)

lemon
14-05-12, 23:09
Δεν νομίζω εκείνη τη στιγμή να μπορώ να δω το snr, ακόμη και εάν έχω ανοιχτό σε καρτέλα το setup στο ρούτερ, γιατί όταν συμβαίνει δεν ανοίγει καμία σελίδα στον πλοηγό, ακόμη και στο 192.168.1.1 - οπότε είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω refresh.

Σήμερα καθώς ήμουν με το φορητό με ασύρματη σύνδεση, την ώρα που εμφανίστηκε, άνοιξα στα γρήγορα τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα και παρατήρησα (Win' 7) ότι είχε βγάλει ένα μικρό εικονίδιο στη δική μου ασύρματη σύνδεση κάτι ως sleeping!

Δεν επανέρχεται υποχρεωτικά μόνο με log-off/log-on, επανέρχεται από μόνο του - απλά είδα ότι εάν αργεί και κάνεις log... σου δίνει πρόσβαση αμέσως.

Το ψάχνω γιατί πριν μια εβδομάδα, μεταφέρθηκα από isdn -> pstn και τέτοιο πρόβλημα δεν μου είχε ξανατύχει.
Στο νήμα όμως του ρούτερ, διάβασα άλλες 2-3 ταυτόσημες αναφορές, για αυτό και ανοίγω νέο θέμα εφόσον δεν είναι ένα τυχαίο γεγονός που συμβαίνει μόνο σε μένα.
Αύριο θα ψάξω, τα αυτονόητα δηλ. σύνδεση μόνο του ρούτερ στη γραμμή...μήπως και εμπλέκεται ο διαχωριστής από κάποιο εσωτερικό του πρόβλημα.

lemon
15-05-12, 15:00
Κατάφερα να ελέγξω και το snr, την ώρα που γινόταν το κόλλημα, κανένα πρόβλημα είναι σταθερό εκεί στα 10+

Ούτε η εντολή tracert από cmd, φέρνει αποτελέσματα... δίνει το γνωστό "Unable to resolve target..."

Εντύπωση μου κάνει ότι δεν έχει απαντήσει κανένα άλλο μέλος, για το πρόβλημα, ενώ στο νήμα συζήτησης για το ρούτερ, μέτρησα γύρω στις 3 αναφορές...τι έγινε έχει λυθεί το πρόβλημα;

Είμαι στη φάση ελέγχου με κατευθείαν σύνδεση στην μπρίζα, χωρίς διαχωριστή...

weather1967
15-05-12, 17:37
Δοκιμασε αν εχεις και ενα αλλο ρουτερ και αν συνεχιζη το προβλημα
Δώστο γιά βλάβη,ειχα παλαιότερα τετοιου ειδος κολλημα,και ήταν προβλημα απο το κέντρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.