PDA

Επιστροφή στο Forum : Bandwidth Management από την HOL, ισχύει;



billaros_
15-05-12, 12:33
Καλημέρα σας,
Συνέβει το παρακάτω και θέλω να με ενημερώσετε αν ισχύει κάτι τέτοιο:
Φίλος από το Χολαργό αποφάσισε να δοκιμάσει το Hol Double Play στη θέση της Forthnet για οικονομικούς λόγους.
Η σύνδεσή του είχε καλά χαρακτηριστικά και συγχρόνιζε στα 13800/980 περίπου με μέγιστο download από NTUA 1,4MByte.
Η συσκευή η οποία χρησιμοποιεί είναι ένα WAG320N modem router με ελάχιστες αποσυνδέσεις (1 στις 5 μέρες ή και λιγότερο).
Σε αυτό συνδέεται ασύρματα και μόνο με τρεις διαφορετικές συσκευές, ένα iPhone ένα MacBookPro και ένα ACER Laptop.
Όπως είπα στην αρχή, δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα με την Forthnet (ή με το Modem-Router), το μόνο που ήθελε ήταν να μειώσει τα μηνιαία έξοδα για το Internet- Τηλεφωνία.
Έγινε λοιπόν η αίτηση στην Hol μεταφέρθηκε ως συνδρομητής από την Forthnet στην Hol, δεν άλλαξε τίποτα στο Modem-Router (ούτε Username/Password δεν χρειάστηκε να αλλάξει) και όλα έπαιξαν κανονικά όπως και πριν.
Μέχρι εδώ καλά...
Μετά από μια εβδομάδα με φωνάζει στο σπίτι του γιατί μάλλον έχει πρόβλημα το Modem-Router, χαμηλή ταχύτητα.
Πηγαίνω και διαπιστώνω ότι όντως από NTUA κατεβάζω με 300~500 KByte.
Κάνω restart στο modem-router, συγχρονίζει συνδέεται και ξεκινάω το Download πάλι από NTUA.
Ξεκινάει με 1ΜΒ και φτάνει στα 1,1 ΜΒ. Μετά από ένα - δυο λεπτά η ταχύτητα ξεκινάει και πέφτει στα ~450Κ. Αυτά έγιναν με Wifi σύνδεση 802.11n σε απόσταση 2 μέτρα από το router (έτσι όπως το δούλευε με την Forthnet δηλαδή)
Τον ρωτάω λοιπόν μήπως κατεβάζει ή έχει κατεβάσει κάποιο torrent, μου απαντάει ότι δεν ξέρει τι είναι αυτό. Στη συζήτηση ήταν παρόν και συγκάτοικος του φίλου μου (ACER Laptop) ο οποίος ανέφερε ότι όντως τα βράδια αφήνει το ACER και κατεβάζει torrent.
Καλούμε τεχνική υποστήριξη.
Ο υπάλληλος τεχνικής υποστήριξης της HOL αρχίζει και ρωτάει τα βασικά για να εντοπίσει το πρόβλημα, ποιο Modem-Router έχετε, πως συνδέεστε σε αυτό, σε τι κανάλι είναι ρυθμισμένο (πολύ καλά έκανε και ρώτησε αυτά τα βασικά αλλά όπως έχω αναφέρει από την μεριά του ο φίλος μου δεν είχε αλλάξει τίποτα σε σχέση με τότε που άνηκε στη forthnet).
"Δοκιμάστε να αλλάξετε κανάλι" συμβούλεψε ο τεχνικός και η ερώτησή μου ήταν "ποιο κανάλι θέλετε, το Wide ή το Standard διότι είναι 802.11bgn και έχει δυο κανάλια", η απάντηση ήταν "ενώστε τον υπολογιστή σας με καλώδιο".
Βρίσκω ένα Ethernet καλώδιο και συνδέω το Mac, "κάντε τώρα τη δοκιμή σας" μου απάντάει ο τεχνικός και ως διαμαγίας το ίδιο download ξεκίνησε με 1,2MB και μάλιστα σταθερά για πάνω από 2 λεπτά!
"Είδατε το Wireless έφταιγε" εκεί τελέιωσε η τηλεφωνική συνομιλία με την τεχνική υποστήριξη.
Αποσυνδέω το Ethernet και ξανασυνδέομαι με Wireless.
Ξεκινάω το ίδιο αρχείο να το κατεβάζω, download speed 1,1ΜΒ από το ίδιο ακριβώς σημείο του σπιτιού που πριν την τηλεφωνική επικοινωνία κατέβαζε με 450Κ!
Και μάλιστα χωρίς να υπάρχει καμία σημαντική αλλαγή στην ταχύτητα μέχρι που κατέβηκαν και τα 650ΜΒ του Ubuntu.
Φεύγω λοιπόν και τον ενημερώνω ότι ενδέχεται να περιορίζεται το Download του επειδή κατεβάζει Torrent χωρίς όμως να είμαι σίγουρος ότι ισχύει.
Τον ενημερώνω ότι την επόμενη φορά που θα έχει πρόβλημα ταχύτητας, να συνδέσει το καλώδιο και να κατεβάσει το αρχείο που κατέβασα από το NTUA.
Την επόμενη ημέρα είχε πρόβλημα χαμηλής ταχύτητας, ένωσε το καλώδιο ξεκίνησε το Download αλλά η ταχύτητα παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα.
Δεν επικοινώνησε με την τεχνική υποστήριξη της HOL απλά πήγε σε ένα κατάστημα OTE και έκανε μεταφορά της γραμμής του.
Από το προηγούμενο Σάββατο μέχρι και σήμερα, η ταχύτητά του ήταν όπως και πριν με την Forthnet, το μόνο που άλλαξε ήταν το USER/PASS του ρουτερ.
Ούτε κανάλια πείραξε, ούτε με καλώδιο συνδέθηκε, ούτε τίποτα.
Νομίζω ότι η HOL είχε σταματήσει τέτοιες τακτικές περιορισμού ταχύτητας.
Εσείς τι νομίζετε;
(Συγνώμη αν σας κούρασα)

Vitruvian78
15-05-12, 13:53
Νομίζω γενικώς οτι το κατέβασμα αρχείων απο τόρρεντς είναι πλέον αισθητά πιο αργό....το γεγονός οτι πολλοί πάροχοι σε διάφορες χώρες έχουν αρχίσει να μπλοκάρουν την πρόσβαση σε τέτοιες ιστοσελίδες ή αυτό http://www.bbc.co.uk/news/technology-18056727
μπορεί να κάνουν την διακίνηση αρχείων πιο αργή;; ϊσως να μην φταίνε οι πάροχοι......επιπλέον πολλά τόρρεντς σου ζητάνε να πληρώσεις για να μπορείς να κατεβάζεις με γργορότερη ταχύτητα και ίσως πλέον τα περισσότερα αρχεία να φιλτράρονται κάπως έτσι.....

billaros_
15-05-12, 15:17
Νομίζω γενικώς οτι το κατέβασμα αρχείων απο τόρρεντς είναι πλέον αισθητά πιο αργό....το γεγονός οτι πολλοί πάροχοι σε διάφορες χώρες έχουν αρχίσει να μπλοκάρουν την πρόσβαση σε τέτοιες ιστοσελίδες ή αυτό http://www.bbc.co.uk/news/technology-18056727
μπορεί να κάνουν την διακίνηση αρχείων πιο αργή;; ϊσως να μην φταίνε οι πάροχοι......επιπλέον πολλά τόρρεντς σου ζητάνε να πληρώσεις για να μπορείς να κατεβάζεις με γργορότερη ταχύτητα και ίσως πλέον τα περισσότερα αρχεία να φιλτράρονται κάπως έτσι.....
Αυτό το καταλαβαίνω. Και βέβαια ο provider να μπορεί να περιορίζει ή να απαγορεύει το download torrent.
Στη συγκεκριμένη όμως περίπτωση φάνηκε σαν να τιμωρεί τον πελάτη με περιορισμό του Bandwidth γενικότερα (οι δοκιμές που έκανα δεν ήταν torrent αλλά http transfer από το FTP του NTUA και συγκεκριμένα το αρχείο http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/11.10/ubuntu-11.10-beta1-desktop-i386.iso ! )
Ισχύει κάτι τέτοιο για την HOL;

Georgevtr
15-05-12, 19:22
Αυτό το καταλαβαίνω. Και βέβαια ο provider να μπορεί να περιορίζει ή να απαγορεύει το download torrent.

Sorry αλλά τι λογική είναι αυτή; ο provider να μπορεί; του το επιτρέπεις με τα χρήματα σου; κρίμα, πολύ λυπάμαι όταν ακούω νέους ανθρώπους να έχουν τέτοιες απόψεις...

billaros_
15-05-12, 23:01
Sorry αλλά τι λογική είναι αυτή; ο provider να μπορεί; του το επιτρέπεις με τα χρήματα σου; κρίμα, πολύ λυπάμαι όταν ακούω νέους ανθρώπους να έχουν τέτοιες απόψεις...
Φιλε μου θα ηθελα να σταθουμε στο αν η εταιρεία περιοριζει ή οχι το bandwidth των πελατων της σε τοσο μεγαλο βαθμο. καλο θα ηταν να το αναφερουν στην πολιτικη ορθης χρησης ετσι ωστε ο πελατης να ξερει τι αγοραζει . Η επιλογη θα ειναι του πελατη αν θα εχει χαμηλη ταχυτητα κατεβαζοντας torrent files.

graal
16-05-12, 03:47
Kατεβασα το αρχειο των 10GB http://speedtest.ftp.otenet.gr/ και επιασε απο 1 μεχρι 1,2ΜΒ, οταν μεχρι και προχθες το ιδιο αρχειο το κατεβαζα απο 1,8 μεχρι 2,2ΜΒ. Μηπως εκανα πατατα που πηγα στη HOL?

Vitruvian78
16-05-12, 13:56
Πριν πού ήσουν; Συμφωώ μαζί σου. Αν οι πάροχοι βάζουν τέτοιου είδους περιορισμούς τότε μιλάμε για "γρήγορο ιντερνετ" με περιορισμούς! Αν είναι έτσι, αλλο μας διαφημίζουν και άλλο μας πουλάνε.

christhenis
16-05-12, 19:55
Σε εμένα επίσης έχει λίγο καιρό που από εδώ http://speedtest.ftp.otenet.gr/ κατεβάζω με ταχύτητα ~380 Kb/s. Συνδέομαι ασύρματα αλλά από το speedtest της HOL ή οταν κατεβάζω με torrent ή με download manager η γραμμή φουλάρει.. Περίεργο :hmm:

graal
17-05-12, 07:01
Πριν πού ήσουν; Συμφωώ μαζί σου. Αν οι πάροχοι βάζουν τέτοιου είδους περιορισμούς τότε μιλάμε για "γρήγορο ιντερνετ" με περιορισμούς! Αν είναι έτσι, αλλο μας διαφημίζουν και άλλο μας πουλάνε. Πριν ημουν στην WIND και ηρθα HOL εξαιτιας της απαραδεκτης αντιμετωπισης του τεχνικου τμηματος της WIND. Πηρα τηλ στο τεχνικο τμημα της HOL ανεφερα το προβλημα και αμεσως το δηλωσε βλαβη. Δεν περασε ενα λεπτο και μου ηρθε sms επιβεβαιωσης. Καναμε καποιες ρυθμισεις και ειπε θα με καλεσει μετα απο λιγη ωρα πραγμα που εκανε. (Στη wind ΠΟΤΕ δεν με καλεσε τεχνικος) Να μην μακρυγορω, το εφτιαξε, με βοηθησε να σεταρω το 585 v8 στη γραμμη τους και ΑΣΥΡΜΑΤΑ με Actual Speed 65 Mbps, πιανω 2,5ΜΒ/s download με τερματισμενο Bandwidth.

christhenis απο την ιδια σελιδα εκανα το τεστ με το αρχειο των 10GB.

Seitman
17-05-12, 07:22
Σε αυτό που λες, οφείλω να παραδεχτώ και να βγάλω το καπέλο στην Τ.Υ. της HOL. Σε βοηθάνε και προσπαθούν να λύσουν το θέμα με οποιοδήποτε modem-router χρησιμοποιείς. Όχι σαν τους άλλους που σου λένε "Τι;;; Δεν χρησιμοποιείτε τον εξοπλισμό μας;;; Θα κάνετε 999 μετάνοιες και άλλα τόσα Πάτερ ημών, θα βάλετε τον δικό μας εξοπλισμό, θα μας ξανακαλέσετε και ίσως βρούμε τι φταίει".

graal
17-05-12, 10:30
Σε αυτό που λες, οφείλω να παραδεχτώ και να βγάλω το καπέλο στην Τ.Υ. της HOL. Σε βοηθάνε και προσπαθούν να λύσουν το θέμα με οποιοδήποτε modem-router χρησιμοποιείς. Όχι σαν τους άλλους που σου λένε "Τι;;; Δεν χρησιμοποιείτε τον εξοπλισμό μας;;; Θα κάνετε 999 μετάνοιες και άλλα τόσα Πάτερ ημών, θα βάλετε τον δικό μας εξοπλισμό, θα μας ξανακαλέσετε και ίσως βρούμε τι φταίει". OFFTOPIC Διαλογος αναμεσα σε μενα και σε εναν υπαλληλο της Τ.Υ. WIND στο 8ο τηλ μεσα σε μια μερα.
Εγω: Μα τι φταιει ρε παιδια?
Τ.Υ. WIND: Δοκιμασατε απευθεις το ρουτερ στην γραμμη? (για 8η φορα) Ετσι θα δουλεψει καλυτερα. (!!!!)
Εγω: Με δουλευετε?
T.Y WIND: Εμεις? Γιατι το λετε?
Εγω: Αμ ποιος? Ο γειτωνας? Μα αν δουλευε θα σ'επαιρνα τηλ??
T.Y WIND: Θα βαλουμε καρφωτες Ι.Ρ. να δουμε αν διορθωθει.
Εγω: Εβαλα με αλλον συναδελφο σας. Δεν δουλεψε.
ΤΥ WIND: Θα το δηλωσουμε βλαβη. Παρακαλω πολυ ενα κιν για να επικοινωνησει ο τεχνικος μαζι σας...
Εγω: 69........ (Πανω απο 1μηνας εχει περασει κι ακομα περιμενω...)
Μα ποσο πολυ μας τρολλαρουν εκει περα........ :twisted:

billaros_
17-05-12, 16:52
Σε αυτό που λες, οφείλω να παραδεχτώ και να βγάλω το καπέλο στην Τ.Υ. της HOL. Σε βοηθάνε και προσπαθούν να λύσουν το θέμα με οποιοδήποτε modem-router χρησιμοποιείς. Όχι σαν τους άλλους που σου λένε "Τι;;; Δεν χρησιμοποιείτε τον εξοπλισμό μας;;; Θα κάνετε 999 μετάνοιες και άλλα τόσα Πάτερ ημών, θα βάλετε τον δικό μας εξοπλισμό, θα μας ξανακαλέσετε και ίσως βρούμε τι φταίει".
Συγνώμη αλλά η βοήθεια της Τεχνικής Υποστήριξης ήταν να βάλω το καλώδιο LAN στο Router?
Αυτό δεν νομίζω ότι είναι τεχνική υποστήριξη. Ούτε βέβαια είναι τεχνική υποστήριξη η απελευθέρωση του Bandwidth μετά από παράπονα!
Πάντως ενημερωτικά και μόνο, ο φίλος με τον καινούργιο provider δεν έχει κανένα πρόβλημα ταχύτητας. Να σημειώσω ότι ο εξοπλισμός και όλες οι ρυθμίσεις -πλην Username/Password -είναι α κ ρ ι β ώ ς οι ίδιες πριν την HOL, κατά την διάρκεια της HOL και μετά της HOL εποχής!

graal
17-05-12, 19:36
Συγνώμη αλλά η βοήθεια της Τεχνικής Υποστήριξης ήταν να βάλω το καλώδιο LAN στο Router?
Αυτό δεν νομίζω ότι είναι τεχνική υποστήριξη. Ούτε βέβαια είναι τεχνική υποστήριξη η απελευθέρωση του Bandwidth μετά από παράπονα!
Πάντως ενημερωτικά και μόνο, ο φίλος με τον καινούργιο provider δεν έχει κανένα πρόβλημα ταχύτητας. Να σημειώσω ότι ο εξοπλισμός και όλες οι ρυθμίσεις -πλην Username/Password -είναι α κ ρ ι β ώ ς οι ίδιες πριν την HOL, κατά την διάρκεια της HOL και μετά της HOL εποχής! Πραγματι το να συνδεσεις ενα καλωδιο στο ρουτερ δεν ειναι τεχνικη υποστηριξη. Ειχα προβλημα ταχυτητας στο download το οποιο και λυθηκε. Αλλα ειναι η 2η μερα που ενεργοποιηθηκα, και πιστευω πως καποια μικρο-προβληματακια θα υπαρχουν μεχρι να ρυθμιστει σωστα η γραμμη. Θετικοτατη εντυπωση μου προκαλεσε η αμεση και ταχυστη ανταποκριση, η σωστη αντιμετωπιση καθως και η ταχυστη επιλυση του προβληματος που τους ανεφερα. Ευχομαι οποτε χρειαστω τεχνικη υποστηριξη στο μελλον να μεινω ευχαριστημενος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.