PDA

Επιστροφή στο Forum : τραγική καθυστέρηση ήχου !!!



stream
27-11-06, 18:15
φίλοι μου γεια σας....

πριν λίγο καιρό άρχισα να ασχολούμαι και εγώ με τις voip υπηρεσίες με σκοπό τη μείωση του λογαριασμού του οτε (180€ λογαριασμός τηλεφώνου είναι παρά πολλά)

έχουμε και λέμε ...χρησιμοποιώ adsl 1024/256 από την forthnet ,στα χαρτιά όμως αυτές οι ταχύτητες διότι ποτέ η ταχύτητα από μετρήσεις που έχω κάνει με διαφορές εφαρμογές δεν έχει ξεπεράσει τα 590 αν και συνήθως κυμαίνεται απο 340 εως 480 kbps...

από εκεί και πέρα "ξηλώνω" το το usb modem της forthnet και εγκαθιστώ τις εξής συσκευής
1 ROUTER PLANET 2/2+ ADE 3400
2 SWITCH PLANET FSD 503
3 SIP ATA PLANET VIP 157 "καρφωμένο" πάνω στο switch και στην isdn τηλ γραμμή του σπιτιού μου

κάνοντας μια έρευνα στα διάφορα site καταλήγω στην voipdiscount με μοναδικό κριτήριο τις δωρεάν κλήσεις για ελλαδα..ανοίγω λοιπόν λογαριασμό βάζω και 10€ ,και όλα καλά μέχρι εδώ..

σεταρω το ΑΤΑ κα ξεκινάω να κάνω κλήσεις με ενα panasonic dect τηλέφωνο ...ε λοιπόν ξανά θυμήθηκα την εποχή που ήμουν φαντάρος όταν μιλούσαμε με κάτι ασυρμάτους του 60..

αν και θα μπορούσα να πω οτι η ποιότητα της φωνής είναι σε ανεκτικά επίπεδα ,αυτο όμως που καθιστά την επικοινωνία αδύνατη είναι η καθυστέρηση που υπάρχει στην φωνή έχω περιπου 8 δευτερόλεπτα καθυστέρηση (ναι καλά διαβάσατε 8 δευτερόλεπτα) ...

υπάρχει λύση στο πρόβλημα τι πιστεύεται..;
ευχαριστώ εκ των προτέρων

csterg
27-11-06, 19:54
Προφανώς είσαι σε προβληματική γραμμή (λίγα πακέτα). Το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολύ στο forum. Μόνη λύση είναι να διαλέξεις ένα ελληνικό πάροχο VoIP. Προσωπικά με iCall δεν έχω κανένα πρόβλημα, νομίζω όμως ότι και το eVoice έχει λύσει το σχετικό πρόβλημα.
Κώστας

nnn
27-11-06, 21:03
Ναι οι 2 Ελληνικοί παροχοί έχουν αντιμετωπίσει το πρόβλημα κυρίως η Altec με το icall.
Λέω να μετρήσεις τα πακέτα της γραμμής σου με το all seeing eye και να δοκιμάσεις με άλλον codec που χρειάζεται λιγότερο bandwidth.

stream
27-11-06, 23:37
Ναι οι 2 Ελληνικοί παροχοί έχουν αντιμετωπίσει το πρόβλημα κυρίως η Altec με το icall.
Λέω να μετρήσεις τα πακέτα της γραμμής σου με το all seeing eye και να δοκιμάσεις με άλλον codec που χρειάζεται λιγότερο bandwidth.

Στο config του ΑΤΑ υπάρχουν οι παρακάτω ρυθμίσεις :
Codec Priority 1: G 711 u-law
Codec Priority 2: G 711 a-law
Codec Priority 3: G 729
Codec Priority 4: G 723
Codec Priority 5: G 726 - 14
Codec Priority 6: G 726 - 24
Codec Priority 7: G 726 - 32
Codec Priority 8: G 726 - 40
   
RTP Packet Length
G.711 & G.729: 20 ms
G.723: 30 ms

G.723 5.3K
G.723 5.3K: On

Voice VAD
Voice VAD: off

μου προτείνεις να αλλαξω κάτι;

οσο για το all seeing eye αν δεν κανω λαθος, ειναι tool για on line games...
ευχαριστώ...

edoeimaiego
27-11-06, 23:40
Φίλε stream,
Κιεγώ έχω το ίδιο πρόβλημα (voipdiscount,sipdiscount) και είναι ξεκάθαρο οτι όλα ξεκινάνε απο τη περιοχή του κέντρου που υπάγεσαι. (Βικτώρια 10-12sec delay...)

@nnn
Δέν είμαι σίγουρος αλλα δίνεται η εντύπωση οτι οι τεχνικοί του OTE σετάρουν όπως θέλουν το κάθε κέντρο, ίσως δέν είναι μόνο το πόσοι είναι συνδεδεμένοι επάνω, ίσως είναι και κάποιοι τεχνικοί που κάνουν του κεφαλιού τους (ίσως μή έχοντας καλή γνώση)

stream
28-11-06, 00:01
Δέν είμαι σίγουρος αλλα δίνεται η εντύπωση οτι οι τεχνικοί του OTE σετάρουν όπως θέλουν το κάθε κέντρο, ίσως δέν είναι μόνο το πόσοι είναι συνδεδεμένοι επάνω, ίσως είναι και κάποιοι τεχνικοί που κάνουν του κεφαλιού τους (ίσως μή έχοντας καλή γνώση)

Είναι γεγονός οτι οτι τα περισσότερα dslam του οτε ειναι "τιγκαρισμενα" μέχρι εκεί που δεν πάει , εκεί αποδίδω την διαφορά των πραγματικών ταχυτήτων απο τις ονομαστικές... απο την άλλη πολλές voip εταιρίες ισχυρίζονται οτι οι υπηρεσιες τους θα μπορούσαν να λειτουργήσουν και σε isdn γραμμές με χαμηλότερες ταχυτητες ..άρα λογικά ενα υπερπλήρες dslam δε θα έπρεπε να δημιουργεί τόσο μεγάλο πρόβλημα ....

κάτι άλλο παίζεται...

nnn
28-11-06, 00:06
Στο config του ΑΤΑ υπάρχουν οι παρακάτω ρυθμίσεις :
Codec Priority 1: G 711 u-law
Codec Priority 2: G 711 a-law
Codec Priority 3: G 729
Codec Priority 4: G 723
Codec Priority 5: G 726 - 14
Codec Priority 6: G 726 - 24
Codec Priority 7: G 726 - 32
Codec Priority 8: G 726 - 40
   
RTP Packet Length
G.711 & G.729: 20 ms
G.723: 30 ms

G.723 5.3K
G.723 5.3K: On

Voice VAD
Voice VAD: off

μου προτείνεις να αλλαξω κάτι;

οσο για το all seeing eye αν δεν κανω λαθος, ειναι tool για on line games...
ευχαριστώ...
Δοκίμασε με τους codecs στη σειρά να δεις ποιός θα σου δώσει καλύτερη ποιότητα.

Το all seeing eye μετράει και πακέτα/ανά δευτερόλεπτο, με κάτω από 30 πολύ δύσκολο το VOIP.

stream
28-11-06, 00:31
Το all seeing eye μετράει και πακέτα/ανά δευτερόλεπτο, με κάτω από 30 πολύ δύσκολο το VOIP.

δοκίμασα το all seeing eye και εχει πολυ μεγάλες διακυμάνσεις στο "maximum packets per second" παιζει μεταξυ 13 και 38

nnn
28-11-06, 01:10
Με τόσο χαμηλά πακέτα πολύ δύσκολα θα σου παίξει Voip.

stream
28-11-06, 01:19
τι προτείνεις... μπορώ να κάνω κάτι...;

nnn
28-11-06, 01:26
Δοκίμασε με icall,έχουν κάποιες ρυθμίσεις που παρακάμπτουν το πρόβλημα.
Άνοιξε ένα λογαριασμό,σου δίνει ένα μικρό ποσό για δοκιμές.

stream
28-11-06, 01:30
Δοκίμασε με icall,έχουν κάποιες ρυθμίσεις που παρακάμπτουν το πρόβλημα.
Άνοιξε ένα λογαριασμό,σου δίνει ένα μικρό ποσό για δοκιμές.

thanks

dragonfighter
28-11-06, 11:33
Μην πάτε όλοι στην altec ρε σεις κ αρχίσουν κ εκεί τα προβλήματα.. Την πάθαμε μια φορά με την betamax :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.