PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλαξα από 4net σε otenet για καλύτερα και μάλλον είναι χειρότερα



fits79
16-05-12, 16:16
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Για 3 χρόνια ήμουν σε 4net double play 24mbit απεριόριστο + αστικά/υπεραστικά τηλέφωνα δωρεάν για 45-50 ευρώ το μήνα με το linksys wag200g pstn με firmware 1.01.09 και συγχρόνιζε στα 11000 - 13000 kbps πάντα.

Μετά τις προσφορές του οτε conn-x είπα να μεταβώ στον οτε μιας και από το τεχνικό και εμπορικό τμήμα μου είπανε ότι θα συγχρονίζει στα 13000 - 14000 kbps αφού εννοείτε ότι έκαναν κάποια τεστ της γραμμής μου και τους είπα όλο το ιστορικό όσο ήμουνα στη 4νετ.

Έλα όμως που από χτες που μεταφέρθηκε το τηλέφωνο και σήμερα και το ίντερνετ συγχρονίζει με το ζόρι στα 9500 - 10000 kbps τους το είπα και μου είπαν και καλά ότι επειδή μεταφέρθηκε η γραμμή adsl σήμερα θα το τσεκάρουν μην τυχόν έχει γίνει κάποιο λάθος.

Το θέμα είναι ρε παιδιά ότι ΠΑΝΤΑ με τα ίδια ακριβώς μηχανήματα/γραμμές/αποστάσεις κ.τ.λ. συγχρόνιζα με την 4νετ στα 11000 - 13000 kbps και τώρα στον οτε συγχρονίζει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ενώ θα έπρεπε να συγχρονίζει καλύτερα καθότι και οι γραμμές και όλα είναι του οτε.

Όσο τώρα αφορά το θέμα υπαναχώρησης μου είπαν στον οτε ότι αν το δηλώσω μέσα σε 10 ημερολογιακές ημέρες που έχω το δικαίωμα δεν θα πληρώσω τίποτα εκτός των 35 ευρώ που είναι η διαδικασία για να μου δώσουν κωδικούς κ.τ.λ.
Ισχύει όντως αυτό ή μπορώ να ΜΗΝ τα πληρώσω ούτε αυτά στη περίπτωση που κάνω υπαναχώρηση?

Εσείς έχετε συνάντηση κάτι τέτοιο όσο αφορά το ίντερνετ?

manicx
16-05-12, 16:27
Μήπως έχεις ξεχάσει ένα μηδενικό στα νούμερα που παραθέτεις; Σχετικά με τις ταχύτητες, υπάρχουν 2 πράγματα που μπορεί να οδηγούν σε χαμηλότερη ταχύτητα

α) Fast path. Αν στην Forthnet ήσουν σε interleaved, λογικά είχες περίπου (χοντρά-χοντρά και πρόχειρα) 1mbps παραπάνω. Αν έκανες στη Forthnet αίτηση για μεταφορά σε Fast path, θα το έβλεπες κι εκεί.

β) SNR. 6 στη Forthnet, 9 στον ΟΤΕ. Αυτόματα χάνεις κι εκεί 1-1.5 mbps.

Στα χοντρά, έχεις 2-2,5 mbps χαμηλότερα με τα παραπάνω.

fits79
16-05-12, 19:05
Οχι δεν νομιζω να εχω ξεχασει καποιο μηδενικο αφου μιλαω για ταχυτητες 1.1 - 1.3 mb/sec στο κατεβασμα.

Και οσο αφορα το fast path δεν ειχα κανει αυτο αλλα το απλο double play.
Αλλα το fast path λενε οτι εχει καλυτερα pings μεν για καλυτερα online games oπως π.χ. στο xbox360 αλλα πεφτει λιγο η ταχυτητα κατεβασματος οποτε δεν ειναι δωρον - αδωρον αν δεν παιζεις τοσο πολυ διαδικτυακα αλλα κατεβαζεις αβερτα....

Μα και στη 4νετ και στον οτε με "interleaved" ειμουνα.

Δες εδω λιγο στοιχεια της γραμμης μου τωρα με οτενετ
http://i47.tinypic.com/9zx5zo.jpg

και με 4νετ τα ιδια ακριβως νουμερα μονο που συγχρονιζε απο 11000kbps - 13000kbps

kosnik67
16-05-12, 19:15
Οχι δεν νομιζω να εχω ξεχασει καποιο μηδενικο αφου μιλαω για ταχυτητες 1.1 - 1.3 mb/sec στο κατεβασμα.

Και οσο αφορα το fast path δεν ειχα κανει αυτο αλλα το απλο double play.
Αλλα το fast path λενε οτι εχει καλυτερα pings μεν για καλυτερα online games oπως π.χ. στο xbox360 αλλα πεφτει λιγο η ταχυτητα κατεβασματος οποτε δεν ειναι δωρον - αδωρον αν δεν παιζεις τοσο πολυ διαδικτυακα αλλα κατεβαζεις αβερτα....

Μα και στη 4νετ και στον οτε με "interleaved" ειμουνα.

Δες εδω λιγο στοιχεια της γραμμης μου τωρα με οτενετ
http://i47.tinypic.com/9zx5zo.jpg

και με 4νετ τα ιδια ακριβως νουμερα μονο που συγχρονιζε απο 1100kbps - 1300kbps

Αφου έχεις SNR Margin 10 μάλλον σε έχουν βάλει σε 12αρι προφιλ.
Πάρε κατ αρχήν το 13888 και τι ρώτα σε τι προφιλ σε έχουν.

fits79
16-05-12, 19:32
Μακαρι να μου ελεγαν φιλε μου...
Μου ειπαν οτι ισως με μεταφερουν σε γρηγοροτερο.

Και κατι αλλο στη 4νετ το Downstream Margin ηταν στο 6 - 8 db και ναι ξερω παιζει ρολο αυτο...

kosnik67
16-05-12, 19:50
Τι εννοείς δε σου λένε?
Eίναι υποχρεωμένοι να σου πούνε.
Ο ΟΤΕ έχει τα εξής 5 προφίλ:
2 Mbps
12αρι προφίλ fastpath και interleaved
24αρι προφίλ fastpath και interleaved
Αν πχ σε βάλουν σε 24αρι προφίλ που έχει SNR Margin 9 θα ανέβεις περίπου 500 kbps

fits79
16-05-12, 20:15
Φιλτατοι εγω τους ειπα το πολυ απλο οτι αν δεν συγχρονισει απο 12000kbps και ανω απλα φευγω απο αυτους πριν καν παω....

Το "interleaved" τι ακριβως ειναι?
Δηλαδη τι αλλο εκτος του "interleaved" υπαρχει και κατα ποσο καλυτερο ειναι?

Οσο αφορα τα 35 ευρω που πληρωνεις για να σου κανουν λογαριασμο και το λενε σαν "επιστροφης στον οτε" κατι εισαι υποχρεωμενος να τα πληρωσεις ακομα και υποαναχωρηση να κανεις μεσα σε 10 μερες?

Άλλαξα από 4net σε otenet για καλύτερα και μάλλον είναι χειρότερα και τι συμπληρωσα για να μπω αρχικα στο πακετο.

Εδώ (http://www.multiupload.nl/D6DMEDB6S8) και τι συμπλήρωσα για να μπω αρχικά στο πακέτο.

mephisto
17-05-12, 13:42
με 26db attenuation λογικο ειναι να κλειδωνεις σε αυτη την ταχυτητα.Εγω με 23 att ειμαι αναμεσα στα 11500-12500 κ στο τσακιρ κεφι πιανω κ 13000.

manicx
17-05-12, 14:11
Οχι δεν νομιζω να εχω ξεχασει καποιο μηδενικο αφου μιλαω για ταχυτητες 1.1 - 1.3 mb/sec στο κατεβασμα.

Τελικά είχες ξεχάσει ;)



Και οσο αφορα το fast path δεν ειχα κανει αυτο αλλα το απλο double play.
Αλλα το fast path λενε οτι εχει καλυτερα pings μεν για καλυτερα online games oπως π.χ. στο xbox360 αλλα πεφτει λιγο η ταχυτητα κατεβασματος οποτε δεν ειναι δωρον - αδωρον αν δεν παιζεις τοσο πολυ διαδικτυακα αλλα κατεβαζεις αβερτα....


Εξαρτάται. Το ping δεν είναι μόνο για τα games.

Εμένα θα με απασχολούσε και το upload πρωτίστως. 861; Θα έπρεπε να είχες είτε 1023 είτε 1000 παρά κάτι ψηλά. Ζήτησε να σε βάλουν όπως έχει ειπωθεί σε 24άρι προφίλ.

kosnik67
17-05-12, 14:59
Μήπως έχεις ξεχάσει ένα μηδενικό στα νούμερα που παραθέτεις; Σχετικά με τις ταχύτητες, υπάρχουν 2 πράγματα που μπορεί να οδηγούν σε χαμηλότερη ταχύτητα

α) Fast path. Αν στην Forthnet ήσουν σε interleaved, λογικά είχες περίπου (χοντρά-χοντρά και πρόχειρα) 1mbps παραπάνω. Αν έκανες στη Forthnet αίτηση για μεταφορά σε Fast path, θα το έβλεπες κι εκεί.

β) SNR. 6 στη Forthnet, 9 στον ΟΤΕ. Αυτόματα χάνεις κι εκεί 1-1.5 mbps.

Στα χοντρά, έχεις 2-2,5 mbps χαμηλότερα με τα παραπάνω.

Πάντως όπως είπε και ο φίλος "manicx" , οι παράγοντες α) και β) που ανέφερε παίζουν μεγάλο ρόλο , οπότε και να θέλει ο ΟΤΕ αμφιβάλω αν μπορείς να
συγχρονίσεις πολύ παραπάνω από τώρα.

fits79
17-05-12, 18:09
με 26db attenuation λογικο ειναι να κλειδωνεις σε αυτη την ταχυτητα.Εγω με 23 att ειμαι αναμεσα στα 11500-12500 κ στο τσακιρ κεφι πιανω κ 13000.
ΟΧΙ δεν ειναι λογικο φιλε μου και αν διαβαζες το πρωτο μου ποστ θα εβλεπες γιατι.

Ακριβως το ιδια στοιχεια ειχα και στη 4νετ με τη μονη διαφορα οτι εκει ειχα downstream margin αντι για 10db που εχω στον οτε ή 6db ή 8db.

Στη 4νετ δηλαδη πως συγρονιζα ΑΝΕΤΑ απο 12000 - 15000 αναλογα το τι db ειχαν βαλει.

Και ακομα και στα 6db downstream margin συγχρονιζε ΑΝΕΤΑ στα 14000-15000 kbps χωρις αποσυνδεσεις και τιποτα οποτε μην μου λετε ιστοριες για αγριους ρε παιδια για τον κ.... οτε.

Το οτι ο οτε εχει το downstream margin στο 10db με τη δικαιολογια σταθεροτητας και δεν δινει σχεδον σε κανενα μεγαλες ταχυτητες ειναι δεδομενο....


Οσο αφορα την υποαναχωρηση που μπορω να κανω μεσα σε 10 ημερολογιακες ημερες ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω αυτα τα 34 ευρω ή οχι?

manicx
18-05-12, 11:35
Στο πρώτο post, λες 11000-13000. Τώρα πως πήγες στα 14000-15000; Η διαφορά 4dB στο margin κάνει διαφορά μπορεί και 3mbps. Πήρες τηλ να σου αλλάξουν προφίλ;

fits79
18-05-12, 11:51
Σημερα απο της 8 το πρωι που ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ μαντευτε που ειμαι τωρα οσο αφορα την ταχυτητα.....

Το εφτιαξαν τωρα ειμαι στα 8500kbps αντι για καλυτερα οσο πανε το χειροτερευουν αυτοι...
Και το αλλο το καλο δεν σας το ειπα... Οταν δοκιμαζω να κατεβασω κατι οτιδηποτε και να ειναι αυτο κανει αποσυνδεσεις....

Μα καλα τοσο ηλιθιοι ειναι στον οτε?

AssVas
28-05-12, 15:44
Δεν καταλαβαίνεις εδώ και 10 replies πως η 4net έχει Target SNR 6db ενώ ο ΟΤΕ 9db ... αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κλειδώνει το Router σου όταν έχεις ΟΤΕ με τα ίδια καλώδια - εξοπλισμό κτλ χαμηλότερα από ότι με 4net . Το γιατί τώρα είσαι στα 8500kbps μπορεί να συμβαίνει εάν σε άλλαξαν προκαταβολικά ζευγάρι μήπως έχεις καλύτερη απόδοση στο γιατί έχεις τελικά χειρότερη απόδοση δε μπορεί να σου απαντήσει κανένας από εδώ υποθετικά. Ξαναδήλωσέ το βλάβη.

Εγώ είμαι της λογικής ότι δουλεύει δε το πειράζουμε . Από το να συγχρονίζεις στα 13 να είσαι στα 11 δεν κάνει σημαντική διαφορά ακόμα και τα 8 σήμερα καλύπτουν τις περισσότερες ανάγκες των χρηστών , εκτός αν βλέπεις Streaming Full HD περιεχόμενο . Σου υπενθυμίζω πως η ADSL δεν είναι εγγυημένη τεχνολογία και σου εξήγησα γιατί κάποιος με άλλο πάροχο έχει λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα .

Εάν έχεις Huwaei 520 μπορείς να tweakάρεις το SNR σου και να κερδίσεις το Bandwith που θες αρκεί να είναι σταθερό το ζευγάρι σου (όχι αυτό που έχεις τώρα )

Kerato
31-05-12, 23:49
Επειδή σκέφτομαι και εγώ να πάω από forthnet στον ΟΤΕ, και λόγω απόστασης από το κέντρο πιάνω ελεεινές ταχύτητες οπότε θα πάω για το πακέτο με τα 2Mbps.
Ήθελα να ρωτήσω αν και εκεί έχουν target snr στα 9db, και αν γίνεται κατόπιν επικοινωνίας να στο κατεβάσουν στα 6db.
Ή έχουν τέτοια πολιτική που δεν στο κατεβάζουν κάτω από 9???

kosnik67
01-06-12, 11:09
Επειδή σκέφτομαι και εγώ να πάω από forthnet στον ΟΤΕ, και λόγω απόστασης από το κέντρο πιάνω ελεεινές ταχύτητες οπότε θα πάω για το πακέτο με τα 2Mbps.
Ήθελα να ρωτήσω αν και εκεί έχουν target snr στα 9db, και αν γίνεται κατόπιν επικοινωνίας να στο κατεβάσουν στα 6db.
Ή έχουν τέτοια πολιτική που δεν στο κατεβάζουν κάτω από 9???

Στον ΟΤΕ δεν υπάρχει κανένα προφίλ με SNR κάτω από 9.
Ούτε κατόπιν επικοινωνίας.

emeliss
01-06-12, 16:11
Στα 2Mbps κλειδώνουν τον συγχρονισμό και όχι το snr margin.

kosnik67
01-06-12, 16:47
Στα 2Mbps κλειδώνουν τον συγχρονισμό και όχι το snr margin.

Σωστά!Αλλά στην περίπτωση που η γραμμή κάποιου δεν πιάνει καν 2Mbs και κλειδώνει πιο κάτω,δεν θα κλειδώσει όσο μπορεί , βάσει του snr margin?

emeliss
01-06-12, 20:44
Τσου, του attenuation.

kosnik67
01-06-12, 21:52
Τσου, του attenuation.

Ενδιαφέρον!Δεν το ήξερα.
Μπορείς σε παρακαλώ να το εξηγήσεις πως δουλεύει όλο αυτό.

emeliss
02-06-12, 08:43
Το έχουν κάνει ήδη στα άρθρα.
Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/threads/21205-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-dB-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-Signal-to-Noise-Attenuation-Power)
SNR Margin, Attenuation, Output Power - ADSL2+ εώς 24Mbps version (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)

@ ADSLgr.com All rights reserved.