PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ssd



neos
17-05-12, 14:34
καλημερα, αγορασα ενα laptop hp & εναν ssd corsair force 3 gt, μαζι με μια θηκη σκληρου 2.5 sata σε usb3.0 Την θηκη την αγορασα γιατι απο το καταστημα μου ανεφεραν πως εαν αφαιρεθει ο σκληρος χανω την εγγυηση. Οποτε το σκεφτομαι να κρατησω τον εγκατεστημενο σκληρο ως αποθηκευτηκο χωρο και να συνδεσω τον ssd μεσω usb3.0 στον οποιο θα εγκαταστησω τα win7 (τα οποια πρεπει να βρω πως θα εγκατασταθουν στον ssd, μιας και το laptop δεν εχει cd με τα win).
Στη θεωρεια καλα. Στην πραξη το laptop οταν συνδεω τον ssd αναγνωριζει μονο την θηκη! Αν βαλω ενα παλιο σκληρο απο προηγουμενο laptop στη θηκη, τοτε τον αναγνωριζει. Παιζει να υπαρχει προβλημα με τον ssd ή υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω;
Για αλλη μια φορά θέλω τα φώτα σας

ok, λυθηκε το προβλημα. Παρακαλω ενας διαχειριστης να διαγραψει το θεμα

cuprakatos
18-05-12, 10:55
Ναι , γράψε και πως λύθηκε , βοηθάει και τους υπόλοιπους με ίδιο πρόβλημα ;)
Δεν μπορείς να boot άρεις με usb3 , πρέπει ο ssd να μπεί μέσα στο λάπτοπ ,. Αν δε θες να χάσεις την εγγύηση (όπως σου είπαν ) βγάζεις τον σκληρό όπως είναι και τον φυλάς σε ένα συρτάρι και βάζεις τον ssd επάνω , να φυσάει το μηχάνημα και έαν σου παρουσιαστεί στο μέλλον πρόβλημα βάζεις τον άλλον επάνω και είσαι στην εγγύηση :biggrin:

karetsos
18-05-12, 11:22
Ναι , γράψε και πως λύθηκε , βοηθάει και τους υπόλοιπους με ίδιο πρόβλημα ;)
Δεν μπορείς να boot άρεις με usb3 , πρέπει ο ssd να μπεί μέσα στο λάπτοπ ,. Αν δε θες να χάσεις την εγγύηση (όπως σου είπαν ) βγάζεις τον σκληρό όπως είναι και τον φυλάς σε ένα συρτάρι και βάζεις τον ssd επάνω , να φυσάει το μηχάνημα και έαν σου παρουσιαστεί στο μέλλον πρόβλημα βάζεις τον άλλον επάνω και είσαι στην εγγύηση :biggrin:

σωστός, το ίδιο έχω κάνει με το δικό μου netbook... ο μηχανικός δίσκος είναι στο συρτάρι και περιμένει service ή μεταπώληση

neos
18-05-12, 20:10
τελικα δεν ηταν ακριβως προβλημα. Απλα ειχα ξεχασει να κανω διαμορφωση στον δισκο. Μολις πραγματοποιησα διαμορφωση αμεσως τον εντοπισαν τα win7. Δεν προλαβα να ασχοληθω με τον σκληρο. Θα το δω και αν γινεται θα το κανω κι εγω.

Καλη η προταση! Εβαλα στη θεση του μαμισιου σκληρου τον ssd και στην εξωτερικη θηκη εναν αλλο 500αρι σκληρο. Στον ssd εβαλα win7 και αλλα δυο προγραμματα (autocad) και επελεξα τον εξωτερικο για τα υπολοιπα. Αποτελεσμα; Τηρουμενων των αναλογιων, παει σφαιρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.