PDA

Επιστροφή στο Forum : CONNX 24 ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ



Avvocato
20-05-12, 12:31
Καλημερα και καλη Κυριακη.

Επειτα απο μερικες μερες που παρατηρω την συμπεριφορα της γραμμης μου αποφασισα να γραψω κι εδω για να δω τι συμβαινει.

Καταρχην εχω στο σπιτι connx24 και μια συνδεση ακομη της φορθνετ. Η δευτερη γραμμη δεν μας νοιαζει μιας και μεχρι σημερα λειτουργει κανονικα οπως απο την πρωτη μερα και κατεβαζει στο μεγιστο του συνχρονισμου της με 1,2mb/sec

Το προβλημα το εχει η γραμμη του ΟΤΕ που αν και συνχρονιζει στα 9000 εχω να δω ταχυτητες στο κατεβασμα πανω απο 300-350κ απο οπουδηποτε κι αν εχω δοκιμασει να κατεβασω εδω και αρκετες εβδομαδες.

Την γραμμη του Connx την λειτουργω με ενα παλιοτερο μοντεμ-ρουτερ της HOL που μου ξεμεινε to Fritz. Εβγαλα το SAGEM γιατι μου εκανε κωλυματα με το ασυρματο δυκτιο. Επισης να σας πω οτι το PC μου συνδεεται ασυρματα με το εν λογω ρουτερ.

Τα στατιστικα της γραμμης ειναι τα ακολουθα:
Attainable data rate Kbit/s 9304 939
ATM data rate Kbit/s 9285 939
User data rate Kbit/s 8410 851
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate Kbit/s 18 16
FEC Coding Rate Kbit/s 0 0
Trellis Coding Rate Kbit/s 660 68
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 8 9
Line attenuation dB 27 15
Status 0 0


Οτι και να κανω δεν παει πανω απο 250-300κ στο κατεβασμα και μαλιστα αμα βαλω download manager να κατεβασει πχ βιντεακι απο youtube ή απο το dailymotion κτλπ μπουκωνει το συμπαν και δεν ανοιγει ουτε καν ιστοσελιδες, λες κι εχω κανενα μοντεμακι 56κ. Συμπληρωματικα να πω οτι βλεπω την γραμμη να συμπεριφερεται σαν 2μβ κι οχι σαν εως 24 που θα επρεπε ή εστω μεχρι τα 9 που χρονιζει. παρεπιπτωντος η φορθνετ στο ιδιο σπιτι με ιδιο att και snr sto 6,5 χρονιζει στα 13848/1021.

Οσο χρησιμοποιουσα το sagem ειχα επισης τα ιδια χαρακτηριστικα στην γραμμη του ΟΤΕ.

Το προβλημα ομως οπως ειπα, δεν ειναι ο χρονιζμος, αλλα η ταχυτητα και το μπουκωμα της γραμμης που πανω απο 250-300 δεν παει

Avvocato
23-05-12, 01:25
Ρε παιδια θα τερλαθω σημερα δεν παει πανω απο 200 με τιποτε. Ακομη και με καλωδιο συνδεθηκα μηπως κι εφτεγε το ασυρματο, αλλα παλι τα ιδια.

Ειναι δυνατον να με εχουν βαλει σε προφιλ 2μβ αν και η ραμμη μου ειναι 24αρα ?????? Δεν ξερω τι αλλο συμβαινει, παντως οτι και να κανω δεν παει πανω απο 200-250κ

emeliss
23-05-12, 08:35
Ξαναβάλε το sagem και δες το download.

Avvocato
02-06-12, 13:40
Λοιπον επανερχομαι και απαντω...εστω και με σχετικη καθυστεριση λογω ελιψεως χρονου για δοκιμες. Αφου δοκιμασα και με USR 9108 τελικα ξαναεβαλα το sagem και τωρα φαινεται να δουλευει κανονικα. Ουτε με το USR9108 δεν κατεβαζε οπως επρεπε.
Εχει κανεις αραγε καμια ιδεα τι συμβαινει και παιζει σωστα μοναχα με το δικο του ή με καποια ρουτερ ισως που να εχουν συγκεκριμενο τσιπσετ ???

@ ADSLgr.com All rights reserved.