PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια βοήθεια, όποιος γνωρίζει...



petaloudas
22-05-12, 16:00
Καλησπέρα.

Θέλω να ρωτήσω το εξής:
Λογαριασμός του οτε παρέμεινε απλήρωτος (δική μου υπαιτιότητα) μετά τη λήξη προθεσμίας πληρωμής του. 15 μέρες μετά τη λήξη, πραγματοποιήθηκε φραγή εξερχομένων κλήσεων. Τις επόμενες μέρες, (μπορεί και την ίδια μέρα, αλλά δεν έχει και σημασία) πραγματοποιήθηκε η πληρωμή του ανεξόφλητου λογαριασμού, εξωφλήθηκε ολόκληρο το χρωστούμενο ποσό. Παρόλα αυτά, δεν προχώρησα στην άρση της φραγής.

Τις αμέσως επόμενες ημέρες αιτήθηκα την αλλαγή παρόχου, και πιο συγκεκριμένα (αν και δεν έχει ούτε αυτό σημασία) αιτήθηκα να μετακινηθώ από τον οτε στη hol. Πήρα λοιπόν τη hol και ακολούθησε η γνωστή διαδικασία.

Μετά από μερικές μέρες, με ειδοποίησαν από τη hol ότι ο οτε μπλοκάρει τη μεταβίβαση λόγω ανεξόφλητου ποσού. Τους εξήγησα την κατάσταση, πως δεν υπάρχει οφειλή καθώς ο λογαριασμός έχει ήδη εξοφληθεί, πριν καν προχωρήσω στην αίτηση μεταφοράς, δίνοντας και λεπτομέρειες για την ημερομηνία και ώρα πληρωμής.

Μετά από δυο μέρες λοιπόν, με ξαναειδοποιούν από τη hol, πως ο οτε μπλοκάρει τη μεταβίβαση επειδή υπάρχει φραγή εξερχομένων κλήσεων!!

Εγώ, προφανώς, δεν επιθυμώ την επανασύνδεση της γραμμής μου με τον οτε, για αυτό άλλωστε κάνω και τη διαδικασία αλλαγής παρόχου! Ποιος ο λόγος να πληρώσω τέλη επανασύνδεσης στον οτε για μια γραμμή την οποία αιτούμε να διακόψει ο οτε;;;...

Το ερώτημα προς τους γνωρίζοντες που θέλουν να βοηθήσουν... άσχετα με το τι θέλω εγώ, ή το τι θα έπρεπε ή όχι... ο οτε νομιμοποιείται για αυτήν του την ενέργεια, ή οφείλει να αποδεσμεύσει τη γραμμή, εφόσων δεν υπάρχει ανεξόφλητος εκδομένος λογαριασμός;;;

Vitruvian78
23-05-12, 02:39
Λογικά την στιγμή που εξοφλείται ο λογαριασμός πρεπει να βγαίνει η φραγή........μήπως την χρεώνει ο ΟΤΕ την αφαίρεση φραγής και δεν σου την έβγαλε αυτόματα;

petaloudas
23-05-12, 15:38
Λογικά την στιγμή που εξοφλείται ο λογαριασμός πρεπει να βγαίνει η φραγή........μήπως την χρεώνει ο ΟΤΕ την αφαίρεση φραγής και δεν σου την έβγαλε αυτόματα;

Όχι, για να γίνει άρση της φραγής πρέπει να πας σε κατάστημα του οτε και να χρεωθείς τα τέλη επανασύνδεσης.

Vitruvian78
23-05-12, 22:51
Μάλιστα!! Άρα απαντησες και στην απορία σου! Πρέπει να πληρώσεις και άλλα χρήματα για να θεωρηθεί οτι έχεις τη γραμμή σου πίσω κανονικά και όχι σε εκκρεμώτητα.....

NexTiN
25-05-12, 01:06
Πρέπει οπωσδήποτε, να πληρώσεις το τέλος επανασύνδεσης.Το έπαθα και εγώ την ημέρα που ήταν να γυρίσει η γραμμή μου σε πάροχο.Πήγα την πλήρωσα και μια ώρα μετά με κούμπωσαν.

balandis
25-05-12, 11:58
σωστοε ο παιχτης:)

τασοσ555
25-05-12, 12:04
ειπαρχι και αλλος τροπος να ξεχασης αυτο τον αριθμο τηλεφονου και να κανεις ετιση στην hol για νεο αριθμο

petaloudas
25-05-12, 14:01
Ok παιδιά, ευχαριστώ.

Όντως πρέπει οπωσδήποτε να πληρωθεί και να γίνει η επανασύνδεση της γραμμής, για να ολοκληρωθεί η φορητότητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.