PDA

Επιστροφή στο Forum : SUPERCARS



Σελίδες : [1] 2 3

moralas
14-05-04, 04:43
πειτε μου τη γνωμη σας για τα supercars! SLR - ENZO - GT (McLaren-Mercedes - Ferrari - Porsche). πιο σας αρεσει πιο πολυ ? με τι κριτηρια συγκρινετε ? [/quote]

GP
14-05-04, 05:00
Eμφανισιακά:
1.SLR
2.GT
3.Enzo

The_StarGazer
14-05-04, 08:07
Ντροπη και αισχος. :shock: :shock:
Η (με ταπεινοτητα λεω το ονομα) Enzo μαζι με τα .... Lada ???

1. Enzo 8)
2. Enzo 8)
3. Enzo 8)

UGF_GreekMind
14-05-04, 09:22
Συμφωνώ... συμφωνώ...

WAntilles
14-05-04, 09:33
Εγώ πάντως ψηφίζω ασυζητητί Dual Opteron 250. :D

The_StarGazer
14-05-04, 09:39
Εγω περιμενα να ελεγες για κανενα Millenium Falcon :)

WAntilles
14-05-04, 10:54
Εγω περιμενα να ελεγες για κανενα Millenium Falcon


Έλεγα πόσοι θα το ξέρουνε;

Όντως το Millennium Falcon ήτανε πραγματικό HOTROD.

The fastest ship in the galaxy (όταν λειτουργούσε βέβαια το hyperdrive από τις "ματσακονιές" του Han Solo :D ).

dantouan
14-05-04, 11:05
Lamborgini Diablo για μενα και τιποτα αλλο :wink: :wink: :wink:

XTCgr
14-05-04, 11:23
Pοrsche Carerra GT χωρίς δεύτερη σκέψη :mrgreen:

panos72
14-05-04, 11:27
για την Porsche GT ψήφισα γιατί έχω ακούσει ότι τα άλλα δύο θέλουν συχνά restart :lol: :lol:

kubiak
14-05-04, 12:42
Βρε παιδιά μιλάμε για supercar έτσι;

Λοιπόν, χωρίς να είμαι απαραίτητα fan,

> Bugatti EB 16/4 Pierre Veyron <

Και φυσικά για δεύτερη επιλογή πάμε σε θέμα οπτικού και τεχνολογικού
γούστου για ένα εκ των:

> Ferrari Enzo <
> Lamborghini Murcielago <
> Porsche Carrera GT <

Μετά, υπάρχουν και οι λοιποί (με τυχαία σειρά):
Mercedes SLR,
Ford GT,
Aston Martin DB9/Vanquish,
Mclaren F1 - Powered by BMW (παλιά αλλά καλή).

Ελπίζω να μην έθιξα κάποιον fan...

φιλικά...

ibok
14-05-04, 13:54
Ψήφισα ENZO-Ferrari αλλά περισσότερο σαν αυτοκίνητο πίστας (FORMULA 1) αν μιλάμε αποκλειστικά για αυτοκίνητο δρόμου και πόλης τότε ασυζητιτί PORSCHE.
Kαι λέω Πόρσε διότι εχει φοβερά κρατήματα ΣΚΕΤΟ ΤΡΕΝΟ.
Πάντα όμως θα υπάρχουν και άλλοι που θα διαφωνούν και θα λένε το αντίθετο.
Αυτά σαν αρχή. :roll:

aesir
14-05-04, 14:05
Αυτό το έχετε δει;

http://www.ascari.net/site.php

XTCgr
14-05-04, 14:20
@aesir
μιλάς για το KZ1?
εντάξει καλό είναι αλλά όπως είπε και ο Tiff Needell στην εκπομπή του 5th Gear είναι ένα supercar όπως η Gallardo/360 παρά σαν το Pagani Zonda

@ibok
η Porsche έφτιαξε την Carerra GT με την λογική ενος αυτοκινήτου πίστας το οποίο μπορεί να είναι πρακτικό και στην πόλη...πολύ αμφιβάλλω αν η Enzo μπορεί να πιάσει την Carerra GT στην πίστα

GP
14-05-04, 14:34
Αφού πήγαμε και σε άλλα αμάξια...να πω 2 αγαπημένα μου;

McLaren F1
Saleen S7

H Enzo για μένα είναι μαύρο χάλι εμφανισιακά. Η F40 ήταν πολύ πιο όμορφη... Γόυστα είναι αυτά βέβαια και δεν τα λέω επειδή έχω τον Kimi στο avatar.

Δεν θα έλεγα όχι και σε ένα Ford GT πάντως.

lazar
14-05-04, 14:44
Cinquecento;;;;

Έστω seicento;;;;


..........


κανείς έ.. :cry:

aesir
14-05-04, 14:48
Εγώ και με ένα TVR ευχαριστημένος θα ήμουν... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

demian_
14-05-04, 14:53
Tο πιο μικρο μεγαλο supercar...

ΜG MINI COOPER S WORKS EDITION

200Hp...

Jesus...!!!

XTCgr
14-05-04, 14:59
θα συμφωνήσω για την Mclaren F1 (powered by BMW)... το απόλυτο είναι το Koenigsegg CC - από την Σουηδία με αγάπη! :D

XTCgr
14-05-04, 15:01
υπάρχει επίσημη έκδοση του Mini Cooper με 260Ηp 8)

demian_
14-05-04, 15:10
υπάρχει επίσημη έκδοση του Mini Cooper με 260Ηp 8)




????????
Aω εχεις πληροφοριες και καποιο συγκεκριμενο link πολυ θα ηθελα να το δω...

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

XTCgr
14-05-04, 15:28
γράψε λάθος....275 άλογα! είναι απο "φτιαξερί" και λέγεται BBR Mini Cooper S.
Ψάξε στο emule για αυτό το videaki "TopGear_MiniCooperS" Αν δεν το βρεις εκεί στείλε μου μήνυμα για να σου δώσω διεύθυνση όπου μάλλον θα υπάρχει

ThReSh
14-05-04, 15:42
Bugatti Veyron...όλα τα άλλα είναι απλά μούφες :D

XTCgr
14-05-04, 15:47
με τη διαφορά οτι η Veyron δεν κυκλοφορεί ακόμη ενω οι μούφες κυκλοφορούν/παράγονται μαζικά

moralas
14-05-04, 17:43
βασικα τα μπερδεψατε λιγο ... μου βαζετε τη veyron , που βγενει μια φορα τα 10 χρονια και απλα δειχνει την τεχνολογια. αυτο δεν ειναι supercar , ειναι ΕΝΑ αυτοκινητο και μονο ΕΝΑ. εδω μιλησα για αυτοκινητα τα οποια θα κυκλοφορησουν σε καποιο αριθμο το χρονο , απο 100-300 περιπου. και των οποιων οι τιμες ειναι παραπλησιες. για να σασς λυθουν οι αποριες οσων αφορα το τεχνολογικο υποβαθρο των τριων αυτων supercar , σας δειχνω ολα τα στοιχεια τους (γιατι οι περισσοτεροι απο εσας πιστευω οτι δεν τα γνωριζουν , και απλα εκριναν απο εμφανιση , η απο το τι μαρκα ειναι πχ. ΟΟΟΟ φερραρι αβλεπει...) :


SLR

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
κυλινδροι 8 σε διαταξη V μεγ. γωνια 90μ.
κυβισμος 5.439 κ.εκ.
μεγ.ισχυς 626ιπποι/6.500σ.α.λ
μεγ.ροπη 80χλγμ./5.000σ.α.λ

ΜΕΤΑΔΟΣΗ
κινηση πισω
κιβωτιο αυτοματο 5 σχεσεων

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
μηκ-πλατ-υψ 4.656x1.908x1.261
μεταξονιο 2.700χλστ.
βαρος 1.768κιλα

ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ
0-100 3.8 δλ.
τελικη ταχ. 334χλμ/ωρα


ENZO

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
κυλινδροι 12 σε διαταξη V με γωνια 65μ.
κυβισμος 5.998
μεγ.ισχυς 660/7.080
μεγ.ροπη 67/5.500

ΜΕΤΑΔΟΣΗ
κινηση πισω
κιβωτιο χειροκινητο 6 σχεσεων

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
μηκ-πλατ-υψ 4.702x2.035x1.147
μεταξονιο 2.650
βαρος 1.255

ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ
0-100 3.65
τελικη ταχ. >350


CARRERA GT

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
κυλινδροι 10 σε διαταξη V με γωνια 68μ.
κυβισμος 5.733
μεγ.ισχυς 612/8.000
μεγ.ροπη 60.1/5.750

ΜΕΤΑΔΟΣΗ
κινηση πισω
κιβωτιο χειροκινητο 6 σχεσεων

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
μηκ-πλατ-υψ 4.613x1.921x1.166
μεταξονιο 2.730
βαρος 1.380

ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ
0-100 3.9
τελικη ταχ. 330




αυτα λοιπον τα λιγα. ελπιζω να μην κοιταξετε "μονο" τα 0-100 και την τελικη, γιατι αυτο θα πει οτι δεν ξερετε και πολλα. κοιταχτε την ροπη (και σε τι στροφες πιανει τη ροπη αυτη) και το βαρος των αυτοκινητων. μονο απο αυτο καταλαβαινει καποιος παρα πολλα. η πηγη για τα δεδομενα αυτα ηταν το περιοδικο των 4 τροχων. σε αλλο περιοδικο , εχει μεσα και το 0-300 τους. θα το βρω και θα σας το πω. αν και θυμαμαι ποιο ηταν πρωτο. σας αφηνω να μαντεψετε !

moralas
14-05-04, 17:46
α ναι , και ξεχασα. ολοι ψηφισατε , μα κανενας σχεδον , δε μου ειπε γιατι και με τι κριτηρια ψηφισε

XTCgr
14-05-04, 17:51
πρόσθεσε αν γίνεται επιταχύνσεις 0-200Km/h και καμμιά photo

moralas
14-05-04, 17:56
ευχαριστως φιλε μου , μονο πες μου πως κανω upload τις photo's .... :oops:

Slay
14-05-04, 18:41
Εγω περιμενα να ελεγες για κανενα Millenium Falcon


Έλεγα πόσοι θα το ξέρουνε;

Όντως το Millennium Falcon ήτανε πραγματικό HOTROD.

The fastest ship in the galaxy (όταν λειτουργούσε βέβαια το hyperdrive από τις "ματσακονιές" του Han Solo :D ).

μπααααα δεν πιανει μια μπροστα σε ενα white star, ασε που ειναι και πιο ομορφα, και βεβαια δεν φτανει σε τιποτα Borg Cubes, που ειναι μεν σαν συμπιεσμενα παλιοσιδερα σε μαντρα, αλλα εχουν Transwarp drives.

moralas
14-05-04, 19:03
photo's και επιταχυνσεις!

slr
0 – 100 km/t: 3,8
0 – 200 km/t: 10,1
0 – 300 km/t: 27,8

enzo
0 – 100 km/t: 3,65
0 – 200 km/t: 9.9
0 – 300 km/t: 26.67

gt
0 – 100 km/t: 3,9
0 – 200 km/t: 11
0 – 300 km/t: 27.9

The_StarGazer
14-05-04, 20:41
@Everyone against ENZO

ΩΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

Τι ναυτα που λετε για την my precious ENZO.
Θα σας ακουσει ο Γεροντας θα σηκωθει απο τον ταφο και θα στοιχειωσει ολο το ADSLgr.com. (ΜΠΡΡΡΡΡ)

Για ακολουθεισετε αυτο. Και απλως αφαιρεστε το καπω.
Αυτο που μενει μηπως σας θυμιζει κατι ??? Αντε να βαζουμε μυαλο, αντεεεε :PPP

http://www.highresautoimages.com/ferrari/enzo.html

ibok
14-05-04, 20:42
Για δείτε τούτο

The_StarGazer
14-05-04, 21:12
Για τους λατρεις των 2 τροχων υπαρχει και αυτο το ρημαδι. Δυστυχως ειναι concept αλλα δε πρεπει ποτε να
παψουμε να ονειρευομαστε. :)

Για τα specs του εδω
http://www.allpar.com/cars/concepts/tomahawk.html

EvilHawk
14-05-04, 21:23
Δυστυχως ειναι concept αλλα δε πρεπει ποτε να
παψουμε να ονειρευομαστε.

Never! Never ! This is a nightmare!

kubiak
14-05-04, 23:20
βασικα τα μπερδεψατε λιγο ...

μάλλον έχεις δίκιο (βλ. παρακάτω).


μου βαζετε τη veyron ,
που βγενει μια φορα τα 10 χρονια και απλα δειχνει την τεχνολογια.
αυτο δεν ειναι supercar ,
ειναι ΕΝΑ αυτοκινητο και μονο ΕΝΑ.

Η Bugatti EB 16/4 Pierre Veyron όντως δεν έχει ακόμα παραχθεί. Ο λόγος -όπως δικαιολογούνται- είναι ότι έχουν προβλήματα με την διαχείριση του αέρα, καθώς, σύμφωνα με τις εξαγγελίες τους, θέλουν όντως η τελική του αυτοκινήτου να είναι ~406 χλμ, πράγμα που καθιστά την αεροδυναμική μελέτη/κατασκευή του αυτοκινήτου ιδιαίτερα περίπλοκη. Το αυτοκίνητο έχει παρουσιαστεί σε πίστα και μάλιστα ενδεχομένως να έχουν γίνει και προ-παραγγελίες. Επίσης ακούγεται ότι ίσως τελικά να συμβιβαστούν με μείωση της -θεωρητικής- τελικής ταχύτητας. Έχουν όμως δηλώσει ότι τα ~406 χλμ θα τα επιτύχουν με το αυτοκίνητο αυτό σε πίστα.
Επίσης για την ιστορία (από διάφορα άρθρα σε περιοδικά που έχω διαβάσει) ο κινητήρας W (=2xV) υπήρχε στο μυαλό του Φ.Πιχ (πρ. πρόεδρος VAG) εδώ και χρόνια, όπως άλλωστε και το αυτοκίνητο που καίει λιγότερο από ένα λίτρο/100klm. Μάλιστα το τελευταίο. αν και δεν ήταν κατά την άποψή μου αυτοκίνητο, κατασκευάστηκε -σαν πρωτότυπο- και το οδήγησε ο ίδιος.


εδω μιλησα για αυτοκινητα τα οποια θα κυκλοφορησουν σε καποιο αριθμο το χρονο , απο 100-300 περιπου. και των οποιων οι τιμες ειναι παραπλησιες.

Γι'αυτό τα μπερδέψαμε. Ένα -και όχι βέβαια μόνο- από τα χαρακτηριστικά ενός supercar είναι ο χαρακτηρισμός "περιορισμένης παραγωγής".

Επίσης θα μπορούσες να πεις ότι ανεξάρτητοι και μεμονωμένοι κατασκευαστές δεν περιλαμβάνονται.

Η Lamborghini Murcielago όμως δεν περιλήφθηκε αν και σίγουρα κάνει qualify σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που θέτεις.


για να σασς λυθουν οι αποριες οσων αφορα το τεχνολογικο υποβαθρο των τριων αυτων supercar , σας δειχνω ολα τα στοιχεια τους (γιατι οι περισσοτεροι απο εσας πιστευω οτι δεν τα γνωριζουν , και απλα εκριναν απο εμφανιση , η απο το τι μαρκα ειναι πχ. ΟΟΟΟ φερραρι αβλεπει...) :

Αν και οι αριθμοί δεν είναι κατά την άποψή μου ικανοί να οδηγήσουν σε αντικειμενική άποψη, ψηφίζω
FERRARI ENZO μόνο και μόνο για τον ήχο της, και τον ήχο που παράγουν όλοι σχεδόν οι κινητήρες της ferrari,
και είναι για εμένα ότι πιο πωρωτικό από όσα supercar έχω ακούσει.

(φυσικά όσον αφορά τον ήχο όλα έπονται του ήχου των αυτοκινήτων του Group B και πιο συγκεκριμμένα του Audi Quattro S1, και Audi Quattro S1 Pikes Peak αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης).


πάντα φιλικά...


Επεξεργασία #01:


ελπιζω να μην κοιταξετε "μονο" τα 0-100 και την τελικη, γιατι αυτο θα πει οτι δεν ξερετε και πολλα. κοιταχτε την ροπη (και σε τι στροφες πιανει τη ροπη αυτη) και το βαρος των αυτοκινητων. μονο απο αυτο καταλαβαινει καποιος παρα πολλα

Αν και αναφέρθηκα πιο πριν για τα νούμερα, να πω ότι αλλιώς θα οδηγήσει κάποιος την Enzo και αλλιώς την SLR ή τη GT. H Enzo φαίνεται ξεκάθαρα ότι λειτουργεί σαν αγωνιστικό (βλ. αριθμό στροφών μέγιστης απόδοσης ιπποδύναμης και ροπής).

Επίσης θα ήταν σωστό να αναφερθούμε σε θέματα πέδησης, αλλά και σε θέματα τροφοδοσίας π.χ. υπερσυμπιεστή καυσαερίων ή τύπου roots.

ζητώ συγμώμη εάν κούρασα, απλά είχα όρεξη να γράψω φαίνεται σήμερα.

Slay
14-05-04, 23:20
Για τους λατρεις των 2 τροχων υπαρχει και αυτο το ρημαδι. Δυστυχως ειναι concept αλλα δε πρεπει ποτε να
παψουμε να ονειρευομαστε. :)

Για τα specs του εδω
http://www.allpar.com/cars/concepts/tomahawk.html

με συγχωρεις αλλα επειδη εγω οδηγω μηχανη, με τιποτα, μα με τιποτα δεν θεωρω αυτο το πραγμα dream bike, ενα τερατουργημα ειναι , ο σκοπος με τα σπορ αμαξια αλλα και τις μηχανες ειναι να απολαμβανεις σπορ οδηγηση, αυτο το πραγμα ειναι πυραυλος εδαφους εδαφους και οχι οχημα.

XTCgr
14-05-04, 23:46
η Veyron όντως υπάρχει, μάλιστα σε video που έχω εμφανίζονται 3 απο αυτές. Το αυτοκίνητο είναι πανάσχημο και η αεροτομή τελείως καγκουρίστικη-τοποθετημένη πολύ ψηλά(εννοείται πως δεν την βάλανε εκεί τυχαία). Ο ήχος των turbo θυμίζει λίγο λεωφορείο του ΟΑΣΘ. Αρχικά την ψάχνανε με ένα W16 μοτερ αλλά αντιμετώπισαν προβλήματα με την μετάδοση και την αντοχή του κιβωτίου. Οπότε επέστρεψαν στον W12(εξάλλου το group VW διαθέτει μοντέλα με W8 κινητήρα πχ Phaeton και νομίζω και το Touareg). Mετά απο καιρό έμαθα οτι επέστρεψαν στον W16.

@moralas πιστεύω οτι η Carerra GT έχει 0-200Κm/h σε λιγότερο απο 10sec. H ίδια η εταιρία σε φύλλαδιο που κυκλοφόρησε πριν απο 3 χρόνια διάφημιζε τις επιδόσεις του αυτοκινήτου της "πρώτο αυτοκίνητο παραγωγής με επιτάχυνση 0-200Km/h σε κάτω απο 10sec"

moralas
14-05-04, 23:58
DSL_worshipper εχεις δικιο και ζητω συγνωμη , το 0-200 της carrera ειναι 9.9 ακριβως. το λαθος μου οφειλετε στο οτι εψαξα στο yahoo για 0-200 της carrera και βαζανε ο καθενας τα δικα του , αλλα τωρα που το εθιξες το θεμα πηγα σε πιο πολλα site και οντως ειναι 9.9. στο site της porsche δυστιχως δεν εχει 0-200...

XTCgr
15-05-04, 00:09
και επειδή πολλοί θα αρχίσουν να αναζητούν video των προαναφερόμενων αυτοκινήτων αλλά και άλλων ας κανουν μια βόλτα στο http://www.racingflix.com/browsevideos.asp -εννοείται πως video μπορούν να βρεθούν και μεσω "μουλαροειδών" . Εκεί επιλέξτε road tests. Yπάρχουν πάρα πολλά συγκριτικά και παρουσιάσεις. Πρόκειται για video captures απο τις εκπομπές 5th gear,top gear & best motoring. Για να κάνετε download πρέπει να κάνετε ενα απλό registration

moralas
15-05-04, 00:17
οποτε ας φανερωθω και εγω. ψηφισα SLR για τους εξης λογους:
1. εκπληκτικος σχεδιασμος , ο οποιος σπαει το κατεστημενο των ιταλων, οι οποιοι κυριαρχουν στο σχεδιασμο των supercar. σιγουρα τα αυτοκινητα ειναι θεμα γουστου, αλλα οποιος λεει οτι δεν του αρεσει εμφανισιακα η SLR , απλα νομιζω οτι λεει ψεματα..
2. για δειτε λιγο το βαρος των τριων αυτοκινητων , και πειτε μου τα συμπερασματα σας. μαλλον αφηστε , θα σας τα πω εγω. ENZO 1255kg , GT 1380kg , SLR 1768(!)kg. κοιταξτε και τις ροπες: ENZO 67 στις 5.500 στροφες , GT 60.1 στις 5.750 στροφες και εν τελει SLR 80(!) στις 3.250 στροφες ....
συμπερασμα: η SLR ειναι τοσο γρηγορη οσο η ENZO και η GT οντας ομως 500 και 400 κιλα αντιστοιχα πιο βαρια!! αυτο για μενα λεει παρα πολλα για την τεχνολογια και για τους κινητηρες των αυτοκινητων αυτων. και αν φιλτατε kubiak σε ενδιαφερει ο ηχος μονο , ελπιζω να μην εισαι απο αυτους που βαζουν ενα μπουρι στο punto για να ακουγαιτε ο "κινητηρας" τους 2 τετραγωνα πιο κατω. για μενα λοιπον δε μετραει ο ηχος , αν και δε νομιζω οτι υστερουν η SLR και η GT σε ηχο. αλοιμονο , και τα δυο ειναι ανω των 600 ιππων... αυτα φιλοι μου

kubiak
15-05-04, 01:18
αν φιλτατε kubiak σε ενδιαφερει ο ηχος μονο , ελπιζω να μην εισαι απο αυτους που βαζουν ενα μπουρι στο punto για να ακουγαιτε ο "κινητηρας" τους 2 τετραγωνα πιο κατω.

αγαπητέ moralas,
καταρχήν να πω ότι απολαμβάνω τη συζήτηση επί του θέματος.

Επίσης καμία σχέση δεν έχω με βελτιώσεις πόσο μάλλον του τύπου "μπουρί με διάμετρο 20 εκ. να με ακούει ο συγχωρεμένος ο παππούς μου".

Γενικότερα σε θέματα βελτιώσεων είμαι κατά, χωρίς βέβαια να απορρίπτω βελτιώσεις επί της ουσίας που ακολουθούν τη μέθοδο της πιστοποίησης και αναβαθμίζουν την ενεργητική ή/και παθητική ασφάλεια ενός αυτοκινήτου, δε μειώνουν την αξιοπιστία του, δεν καθιστούν το όχημα επικίνδυνο για τους επιβαίνοντες και τους λοιπούς κινούμενους στο δρόμο ή στο πεζοδρόμιο.

Φυσικά, ποτέ δεν υποστηρίζω κραυγαλέες επιλογές μόνο και μόνο για επίδειξη.

Όσον αφορά τον ήχο, η Ferrari κατά την άποψή μου δεν σε κουφαίνει με τα ντεσιμπέλ, σε τρελαίνει με τη χροιά της. Και δεν είναι όλα τα αυτοκίνητα πάνω από κάποιο σεβαστο αριθμό ίππων εύηχα.

Επίσης να αναφερθώ στο ότι το αυξημένο βάρος της SLR έρχεται από όλα αυτά τα άσχετα (κατά την άποψή μου) που έχει και την επιβαρύνουν.

Να τονίσω ότι το βάρος δρα αρνητικά όταν αναφερόμαστε σε ένα αυτοκίνητο υπερυψηλών επιδόσεων τόσο στην επιτάχυνση, όσο στην επιβράδυνση και τη συμπεριφορά στις στροφές. Είναι φυσικά γνωστή η λέξη "αδράνεια".

Αν θέλεις ρίξε και μια ματιά στα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά -που αναγκαστικά κρίνουν μαζί με όσα ανέφερες ένα supercar- και τα οποία δεν είδα, για περαιτέρω συγκρίσεις:

Διαστάσεις τροχών και ελαστικών Εμπρός/Πίσω,
Τροφοδοσία Ατμοσφαιρικό/Υπερτροφοδοτούμενο,
Θέση κινητήρα,
Διαστάσεις δίσκων φρένων Εμπρός/Πίσω,
Αριθμός εμβόλων σε κάθε δίσκο φρένου,
Σύσταση δίσκου φρένου (κεραμικά κλπ),
Στροφές τιμονιού,
Τύπος ανάρτησης,
Αριθμός εκκεντροφόρων,
Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο,
Ειδική απόδοση PS/L και PS/1000KG.

Ακόμα και η επιλογή του αριθμού των κυλίνδρων παίζει σημαντικότατο ρόλο σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο. Ο V12 που χρησιμοποιεί η Ferrari δεν είναι ότι πιο εύχρηστο αλλά αν οδηγηθεί ως αγωνιστικό θα ξεδιπλώσει τις αρετές του. Παρόλ'αυτά εγώ θα προτιμούσα ακόμα και για οδήγηση στην πίστα ένα V10.

Κοίτα αν θέλεις και κάνε συγκρίσεις.

πάντα φιλικά...

Gothic
15-05-04, 01:31
Lancia Delta Integrale Evoluzione, τα υπόλοιπα είναι πατάτες. :mrgreen:

moralas
15-05-04, 06:07
kubiak χαιρομαι που συνανταω εναν ανθρωπο που ξερει 5 πραγματα για αυτοκινητα. και απολαμβανω επισης την συζητηση που κανουμε.
στο θεμα βελτιωσεων ειμαι και εγω κατα , με εξεραισεις. οι εξεραισεις αυτες ειναι μερικες σοβαρες εταιριες, πχ brabus, (της οποιας παρεπιπτοντως ειμαι fan :mrgreen: ) οι οποιες φερνουν στα πραγματικα ορια τα αυτοκινητα, στα πλαισια βεβαια της απολυτης ασφαλειας.
οσον αφορα τον ηχο της φερραρι , δεν τον αμφισβητω καθολου, πως θα μπορουσα φυσικα να κανω κατι τετοιο , αφου εχω ξυπνησει απειρες φορες απο αυτον τον ηχο , καθοτι ο γειτωνας μου στη γερμανια (οπου μεγαλωσα), ο Heinz, με εχει ξυπνησει ουκ ολιγες φορες με τη θαυμασια αυτη μελωδια.
μεχρι στιγμης μπορω να σου φερω γνωμη και για τον ηχο τησ carrera gt , ο οποιος ειναι επισης τρομερος , καθοτι ειχα την τιμη να τον ακουσω απο κοντα σε μια εκθεση της porsche , επισης στη γερμανια. για την SLR δυστιχως δε μπορω να πω ακομα, γιατι δεν εχω δει απο κοντα , ουτε εχω ακουσει , αλλα ελπιζω αυτο το καλοκαιρι να το κανω. παρολα αυτα , δεν νομιζω να με απογοητευσει και αν εμπιστευτω τη γνωμη των 4 τροχων , οι συντακτες των οποιων ειχαν την τιμη και (συγνωμη για την εκφραση) κωλοφαρδια να οδηγησουν στο keip town, τοτε αφου αρεσε σε αυτους (γνωστοι φερραρακιδες οι 4 τροχοι) θα αρεσει και σε μενα.
οσον αφορα τα τεχνικά χαρακτηριστικά που ανεφερες, τα εχω κοιταξει ολα, απλα εδω δε μπηκα σε τοσες λεπτομερειες γιατι δεν πιστευω οτι θα καταλαβαινε κανεις τιποτα.
επισης λες οτι τα κιλα της SLR ειναι περιtτα σε ενα supercar , και ακριβως πιο πανω μιλας για ασφαλεια. σε πληροφορω λοιπον , οτι τα περισσοτερα απο αυτα τα περιττα κιλα ειναι για την ασφαλεια που προσφερει το αμαξι αυτο , η οποια ειναι κορυφαια. επισης "η σταθεροτητα στα 300+ km/h ειναι μοναδικη και δεν την εχουμε ξαναδει σε κανενα supercar" ειναι τα λογια απο το reportaz των 4 τροχων.
παντως αυτο που ειπα δε νομιζω να το αμφησβητεις, οτι εχει μισο τονο παραπανω , και σχεδον ιδιες επιδοσεις , αντε +-0.5 sec αφου μαλιστα σημειωνεις οτι το βαρος δρα αρνητικα.

kubiak
15-05-04, 16:08
kubiak χαιρομαι που συνανταω εναν ανθρωπο που ξερει 5 πραγματα για αυτοκινητα. και απολαμβανω επισης την συζητηση που κανουμε.

να'σαι καλά, είναι όντως ευχάριστο να έχουμε κοινό προσανατολισμό...



οσον αφορα τον ηχο της φερραρι , δεν τον αμφισβητω καθολου, πως θα μπορουσα φυσικα να κανω κατι τετοιο , αφου εχω ξυπνησει απειρες φορες απο αυτον τον ηχο , καθοτι ο γειτωνας μου στη γερμανια (οπου μεγαλωσα), ο Heinz, με εχει ξυπνησει ουκ ολιγες φορες με τη θαυμασια αυτη μελωδια.

τυχερέ... :-)


μεχρι στιγμης μπορω να σου φερω γνωμη και για τον ηχο τησ carrera gt , ο οποιος ειναι επισης τρομερος , καθοτι ειχα την τιμη να τον ακουσω απο κοντα σε μια εκθεση της porsche , επισης στη γερμανια.

(επίσης) τυχερέ... :-)


για την SLR δυστιχως δε μπορω να πω ακομα, γιατι δεν εχω δει απο κοντα , ουτε εχω ακουσει , αλλα ελπιζω αυτο το καλοκαιρι να το κανω.

στο εύχομαι...


παρολα αυτα , δεν νομιζω να με απογοητευσει και αν εμπιστευτω τη γνωμη των 4 τροχων , οι συντακτες των οποιων ειχαν την τιμη και (συγνωμη για την εκφραση) κωλοφαρδια να οδηγησουν στο keip town, τοτε αφου αρεσε σε αυτους (γνωστοι φερραρακιδες οι 4 τροχοι) θα αρεσει και σε μενα.

δε διαφώνησα ποτέ ότι η SLR είναι εκπληκτικό κατασκεύασμα. και συνήθως συμμερίζομαι την άποψη των συντακτών των 4Τ. η slr εννοείται ότι έχει τη δική της θέση στην κατηγορία που αναφερόμαστε, επάξια (κατά τη γνώμη μου πάντα).


οσον αφορα τα τεχνικά χαρακτηριστικά που ανεφερες, τα εχω κοιταξει ολα, απλα εδω δε μπηκα σε τοσες λεπτομερειες γιατι δεν πιστευω οτι θα καταλαβαινε κανεις τιποτα.
επισης λες οτι τα κιλα της SLR ειναι περιtτα σε ενα supercar , και ακριβως πιο πανω μιλας για ασφαλεια. σε πληροφορω λοιπον , οτι τα περισσοτερα απο αυτα τα περιττα κιλα ειναι για την ασφαλεια που προσφερει το αμαξι αυτο , η οποια ειναι κορυφαια. επισης "η σταθεροτητα στα 300+ km/h ειναι μοναδικη και δεν την εχουμε ξαναδει σε κανενα supercar" ειναι τα λογια απο το reportaz των 4 τροχων.
παντως αυτο που ειπα δε νομιζω να το αμφησβητεις, οτι εχει μισο τονο παραπανω , και σχεδον ιδιες επιδοσεις , αντε +-0.5 sec αφου μαλιστα σημειωνεις οτι το βαρος δρα αρνητικα.

Κοίτα να δεις, η SLR ακολουθεί τη φιλοσοφία της Mercedes Benz για τον όρο supercar αλλά και τη γενικότερη φιλοσοφία άνεσης της εν λόγω εταιρείας. Ναι μεν κορυφαία σε τεχνικά χαρακτηριστικά, ναι μεν δυναμικό και εξωτικό σχέδιο, παρόλ'αυτά δεν κάνει θυσίες για απόλυτο χαρακτήρα. Τείνει πιο πολύ στο gt-supercar παρά στο sport-supercar. Σε αυτό συνηγορούν και οι ανέσεις/πολυτέλεια για τις οποίες δεν έχει γίνει συμβιβασμός και που αναπόφευκτα προσθέτουν κιλά, τα οποία δεν χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για την ενίσχυση της ασφάλειας. Όσον αφορά το βάρος, η ροπή της SLR είναι όντως εξωπραγματική για αυτοκίνητο που έρχεται από το εργοστάσιο, ακόμα και για supercar. Με απόλυτα κριτήρια τα νούμερα, έχεις δίκιο. Για να καταλάβεις όμως τι εννοώ θα αναφέρω ένα άλλο μοντέλο που είχε παράγει η Mercedes Benz και ήταν πιο κοντά σε sport-supercar από ότι η SLR. Το μοντέλο αυτό ήταν η CLK GTR κατευθείαν βγαλμένη από το DTM και κυκλοφορούσε νόμιμα. (δε γνωρίζω λεπτομέρειες παραγωγής και διάθεσης στην αγορά, απλά γνωρίζω ότι τουλάχιστον κάποια στιγμή μπορούσε κάποιος να την αγοράσει)

Φωτό μπορείς να δεις εδώ (http://www.vectornut.com/mercedes.html).

Να πω ακόμα για την Enzo ότι ένα από τα highlights της είναι τα αυτο-ρυθμιζόμενα flaps στις εισαγωγές της μάσκας και η γενικότερη σχεδίαση για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αρνητική άντωση που φτάνει τη μέγιστη τιμή των 775 κιλών (αν θυμάμαι καλά).


πάντα φιλικά...
[/url]

moralas
15-05-04, 16:35
μιλας για το θρυλικο clk-gtr το οποιο ετρεχε στα GTR και οχι DTM γιαυτο και ονομαζεται ετσι. στα DTM ετρεχε μεχρι περσυ το "απλο" clk των 480 ιππων και 1080 κιλων (μαζι με τον οδηγο) ενω απο φετος τρεχει η καινουργια c-class.
το CLK-GTR ειναι στα 800 αλογα και δε θυμαμαι να σου πω τα κιλα του.. ετρεξε 3 η 4 χρονιες στους αγωνες GTR και ειχε ισαριθμες πρωτιες. ειναι το μονο αυτοκινητο που απογειωθηκε κυριολεκτικα στην πιστα σε μια εκκινηση ενος αγωνα.
υπαρχουν 3 τετοια αυτοκινητα , ενα εκ των οποιων ειναι στην κατοχη ενος αραβα (φτωχαδακι προφανως) ο οποιος εστρωσε το δρομο σε ακτινα 10 χιλιομετρων απο το σπιτι του , και τον εκανε ολοισιο με ασφαλτο πιστας , ωστε να μπορει να κυκλοφορει το αποκτημα του. (ντοκυμαντερ στη γερμανια με τιτλο : 1/3 ). τα αλλα δυο νομιζω τα εχει η mercedes σε εκθεσεις και δεν τα πουλαει. οσο για τον αραβα , δεν ειπανε ποσο του κοστισε το αυτοκινητο αυτο, αλλα πιθανολογω να εχει συμβασεις για πετρελαια με τη mercedes, γιαυτο και του το δωσανε, εχωντας βεβαια στα χερια τους ανοιχτη επιταγη του.
για την SLR μαλλον θα συμφωνησω οτι συνδιαζει κατα καποιο τροπο τη χλιδα με το supercar , και δεν ειναι καθαροαιμο sport supercar. αλλωστε το λενε και οι ιδιοι οι κατασκευαστες. απλα θελω να τονισω αυτην την εξωπραγματικη οπως ειπες δυναμη που βγαζει, την οποια δεν εχω δει σε αλλο αυτοκινητο αναλογο

The_StarGazer
15-05-04, 20:21
ειναι το μονο αυτοκινητο που απογειωθηκε κυριολεκτικα στην πιστα σε μια εκκινηση ενος αγωνα.

Χμμμμ.. Πραγματικα αυτο ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα υπερ ενος αυτοκινητου. Τι να σου πω.

Και για οποιον δεν ξερει την φαση, αυτο που ειπε ο moralas ειναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΟ. Το car απογειωθηκε, εφερε 3-4 σβουρες στον αερα λες και ηταν F-16 και εσκασε καμια 20αρια μετρα πλαι απο την πιστα. Τελεια αεροδυναμικη και τελεια ασφαλεια.

The_StarGazer
15-05-04, 20:26
Για τους λατρεις των 2 τροχων υπαρχει και αυτο το ρημαδι. Δυστυχως ειναι concept αλλα δε πρεπει ποτε να
παψουμε να ονειρευομαστε. :)

Για τα specs του εδω
http://www.allpar.com/cars/concepts/tomahawk.html

με συγχωρεις αλλα επειδη εγω οδηγω μηχανη, με τιποτα, μα με τιποτα δεν θεωρω αυτο το πραγμα dream bike, ενα τερατουργημα ειναι , ο σκοπος με τα σπορ αμαξια αλλα και τις μηχανες ειναι να απολαμβανεις σπορ οδηγηση, αυτο το πραγμα ειναι πυραυλος εδαφους εδαφους και οχι οχημα.

Οχι ρε συ με παρεξηγησες. Ποιος ειναι αυτος που θα εστελνε εστω και γραμμα με αυτη τη μηχανη.
ΑΑααα ναι ξεχασα. Το πραγμα αυτο αν και κατασκευαζεται απο την Dodge και μπορεις να το αγορασεις, δεν θα μπορεσεις ποτε να το κυκλοφορησεις στο δρομο γιατι δεν μπορει να βγαλει αδεια. Thank God :)

moralas
15-05-04, 20:55
The_StarGazer και η αρνητικη διαφιμιση ειναι καλη διαφιμιση , μη σου πω η καλυτερη. αλλωστε αυτο συναιβει μια φορα και εκτοτε ολα διορθωθηκαν. και η αποδειξη του αν εχει τελεια αεροδυναμικη και ασφαλεια οπως με ειρωνεια ειπες , ειναι το οτι ο οδηγος δεν επαθε απολυτως τιποτα , και το οτι οσες φορες ετρεξε αυτο το αυτοκινητο κερδιζε. δεν εχει χασει ποτε. γιαυτο και μετα απο 3 η 4 χρονια το απεσυραν απο τους αγωνες. δεν ειχε νοημα...

kubiak
15-05-04, 22:07
moralas, ευχαριστώ για τη διόρθωση για to DTM, να πω την αλήθεια δεν το γνώριζα/θυμόμουνα το πρωτάθλημα GTR...

Χαίρομαι που μοιραζόμαστε τις ίδιες απόψεις όσον αφορά το χαρακτήρα της SLR.

The_StarGazer, όσον αφορά το ότι απογειώθηκε νομίζω ότι δεν το επικρότησε ο moralas, απλά από ότι αντιλήφθηκα το ανέφερε σαν ένα εντυπωσιακό γεγονός που έτυχε να συμβεί σε αυτο το αυτοκίνητο...

φιλικά...

The_StarGazer
15-05-04, 23:41
moralas, τo οτι ο Driver δεν επαθε τιποτα και για οποιον εχει δει το ατυχημα ειναι καθαρη τυχη για μενα. Θα επρεπε κανονικα να ειχε γινει frappe εκει μεσα.
Δεν θελει πολυ. Το τρακαρισμα του Senna ηταν 1000 φορες λιγοτερο θεαματικο, και ομως...

Η ειρωνια μου ηταν γιατι καπου πιο πανω στο thread η φραση "απλα εδω δε μπηκα σε τοσες λεπτομερειες γιατι δεν πιστευω οτι θα καταλαβαινε κανεις τιποτα."
Ενταξει δεν ειπαμε οτι ειμαστε και οι super-mega-extra-cool-WOW μηχανικοι αλλα εεε βλεπουμε και εμεις καποιους αγωνες (βασικα F1 :))εδω και αρκετα χρονια.

Anyway moralas sorry για την ειρωνια πριν αλλα μου εκατσε καπως στραβα.


Υ.Γ. Η Enzo παντως ΕΙΝΑΙ καλλυτερη :D :D :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.