PDA

Επιστροφή στο Forum : Debian Linux



HellV1L
14-05-04, 11:08
κατεβασα απο http://ftp.ntua.gr 7 iso αρχειακια αλλα δεν την εχω δοκιμασει ακομη...
τι παιζει με αυτη τη διανομη :?:

WAntilles
14-05-04, 11:47
Την είχα δοκιμάσει 2 φορές στο παρελθόν.

Καλό package management και dependencies (απ, ό,τι λένε - γιατί ποτέ δεν έφτασα ως εκεί) αλλά τρομερά δύσκολο να στηθεί και πραγματικά απαρχαιωμένη.

Βάλε Gentoo καλύτερα.

Slammer
14-05-04, 11:55
Το προβλημα με το Debian ειναι οτι η τελευταια stable περιεχει πολυ παλια πακετα. Γενικά αργει πολυ να ενσωματώσει καινουργια sources (επισημως). Ε! ειναι καπως, να τρεχεις gnome 2.2, ενω κυκλοφορει το 2.6. Γενικά ομως πολυ καλη πλατφορμα αναφορας για δουλειες server, development κλπ. Αν δεν ηθελα να μπλεξω με source distribution οπως το Gentoo, μαλλον θα πήγαινα σε Fedora ή Suse και μολις επαιρνα χαμπαρι τι γινεται, και μου αρεσε, θα πηγαινα παλι σε gentoo. Για οσους θελουν να δοκιμασουν linux με τον ποιο ανωδυνο τροπο, για να δουν τι ειναι αυτο...(και να δουν αν υποστηριζεται το hardware τους) δεν υπάρχει καλυτερο απο το live του Κnoppix

Eruyome(MMXGN)
14-05-04, 12:28
Αυτό το live του knoppix καλύτερα μην το δοκιμάσουν όσοι έχουν tft. Δεν κάνει καλή αναγνώριση της γεωμετρίας και δεν θα μπορούν να δούν γραφικό περιβάλλον. Χώρια που ο κερνελ του έχει μείνει στο 2.4. Προτιμήστε το live cd του Suse 9.1

HellV1L
14-05-04, 15:02
αυτη τη περιοδο εχω τη δυνατοτητα στο μερος που ειμαι να κατεβαζω με 100-170kb και εχω κατεβασει suse live cd,knoppix,redhat 9.1,mandrake 10,debian και κανα δυο αλλες και ψαχνομαι ποια να εγκαταστησω... εχω δοκιμασει πριν καποιους μηνες την mandrake 9.2 αλλα το μονο προβλημα που ειχα ηταν οτι δεν μπορουσα να εγκαταστησω το modemακι μου και την παρατησα...
τωρα λεω να δοκιμασω την mandrake 10.0...
τελοσπαντων, ιδωμεν...

Slammer
14-05-04, 15:15
Αφου εχεις γρηγορο connection δεν το συζητω... πηγαινε κατ' ευθειαν για gentoo... ουτε εκδοσεις ουτε τιποτα... μια φορα install και τρεχεις τα πιο νεα πακέτα μολις εκδοθούν από τους developers....

Eruyome(MMXGN)
14-05-04, 15:25
@LewnDoS, ένα μέλος του clug, έχει γράψει ένα πολύ ωραίο howto για το πώς να δουλέψεις adsl modem στο mandrake. Στο www.clug.gr στον τομέα Clug Projects είναι.
Δες το.

Αν έχεις χρόνο πάντως να πειραματίζεσαι θα σου πρότεινα να δείςκ εσυ το gentoo.

@ ADSLgr.com All rights reserved.