PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και lag spikes



kostas_pav
25-05-12, 11:59
Αντιμετωπίζω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα το οποίο παρουσιάζει ιδιαίτερο χαρακτήρα, και αν και το support της HOL φαίνεται πρόθυμο να με βοηθήσει δυστυχώς δεν έρχεται η λύση που περιμένω...

Ας ξεκινήσω λοιπόν με την παρουσίαση του προβλήματος: Σε ακαθόριστα χρονικά διαστήματα παρουσιάζονται μικρές χρονικοί περίοδοι (από 500ms έως 3 secs) στις οποίες η σύνδεση φαίνεται να παγώνει. Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι εύκολο να πετύχεις ακριβώς αυτές τις στιγμές όμως είναι ιδιαίτερα αισθητό σε κάποιες online εφαρμογές. Ας δούμε πως παρουσιάζονται σε κάθε χρήση του internet ξεχωριστά:

Στο browsing η σελίδα αργεί να φορτώσει λίγο παραπάνω.
Στο downloading (1 ή πολλαπλές συνδέσεις HTTP ή FTP) η ταχύτητα πέφτει κατακόρυφα στο 0 και επανέρχεται αμέσως στα φυσιολογικά επίπεδα.
Στο gaming χάνεται η απόκριση, ο χαρακτήρας δεν παίρνει καμία εντολή και καταστρέφεται όλη η ουσία του game, ειδικά σε μάχες



Δυστυχώς έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής ότι είναι δυνατό από μέρους μου αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει λύση. Τα tests που έχω κάνει είναι τα εξής:

Σύνδεση του router μόνο του στη πρίζα
Αφαίρεση όλων των συσκευών από τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού
Αλλαγή των φίλτρων
Απενεργοποίηση του wifi
Απενεργοποίηση των firewalls/antivirus
Προσθήκη κανόνων port-forwarding (για ένα PC)
Δοκιμές με δεύτερο router (US Robotics 9113)
Δοκιμή μόνο με ένα PC


Είναι σημαντικό να αναφερθεί ότι η σύνδεση ADSL με το DSLAM δεν χάνεται. Στο δίκτυο υπάρχουν 3 PCs μέσω ethernet και 1 Android κινητό μέσω WiFi. Το πρόβλημα παρουσιάζεται ταυτόχρονα στα 2 Windows PCs κατά τη διάρκεια game και ενώ έχει ελεγχθεί ότι όλες οι άλλες συσκευές είναι απενεργοποιημένες. Το router που έχω τώρα είναι το HOL Alcatel Lucent.

Τέλος, έχω χρησιμοποιεί κάποια εργαλεία για να αποτυπώσω το πρόβλημα κατά την εμφάνιση του:

Σε cmd με ping -t www.gr-ix.gr χάνονται πακέτα ή ανεβαίνει πολύ ο χρόνος απόκρισης.
Στο Windows 7 gadget "Network Meter" που κάνει βουτιά η μπάρα διακίνησης δεδομένων.
Σε netstat που δεν εμφανίζονται περίεργες συνδέσεις ή περίεργη συμπεριφορά


Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Έχω κουραστεί να ασχολούμαι με αυτό το θέμα πια το οποίο είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ενοχλητικό στα online games.:mad:

mrguy8
25-05-12, 23:42
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα ξεκινησε πριν μια εβδομαδα δεν τολμαω να τους παρω τιλεφωνο ποτε δεν με εχουν βοειθηση καμιαφορα τα κανουν και χειροτερα οι τυποι δεν ξερουν τι ειναι ping οτιδηποτε νεο εχεις ενιμερωσε μας ευχαριστω ελπιζω να φτιαχτει με τον καιρο γιατι με αυτους ακρη δεν θα βρουμε.

kostas_pav
25-05-12, 23:46
Δείχνουν να το κοιτάνε, αν και στην τελευταία τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους, επέμεναν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από τη δική τους πλευρά. Θα δούμε τι θα γίνει μετά τα tests που έκανα.

mrguy8
26-05-12, 00:49
αυτο το request time out στην δευτερη εικονα ειναι το 100%packet loss νομιζω

valen_gr
26-05-12, 01:18
απο router log βλέπεις τίποτα περίεργο? χρονικά κοντά στα κολληματα?
Αν θυμαμαι καλα , το συγκεκριμενο ρουτερ μπορεις να το ρυθμισεις μεχρι και σε επιπεδο debug το log, οπου καταγράφει ενα σκασμο πληροφορίες.
Ισως βοηθησει αν δεν βγάζεις ακρη απο αλλου.

kostas_pav
26-05-12, 11:59
απο router log βλέπεις τίποτα περίεργο? χρονικά κοντά στα κολληματα?
Αν θυμαμαι καλα , το συγκεκριμενο ρουτερ μπορεις να το ρυθμισεις μεχρι και σε επιπεδο debug το log, οπου καταγράφει ενα σκασμο πληροφορίες.
Ισως βοηθησει αν δεν βγάζεις ακρη απο αλλου.
Δεν είδα κάτι το περίεργο στα Statistics. Αλλά θα δοκιμάσω να δω και το log το συντομότερο δυνατό αμέσως μετά την παρουσία του προβλήματοις.

mrguy8
26-05-12, 14:16
μπορεις να δοκιμασεις και ενα προγραμμα το οποιο λεγετε pingplotter ειναι freeware το βαζεις επιλεγις για να κανειtrace το google για παραδειγμα και στα δειχνει ολα μπορεις να σοσις το screenshot και να το κανεις αναρτηση εδω να το δουμε

Nstam
29-05-12, 03:26
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Το είχα καιρό αυτό το πρόβλημα. Κατά περιόδους εξαφανίζεται. Τώρα έχει γίνει καλύτερο. Μετά απο μερικά spikes παγώνει το router. Δεν ανοίγει το interface του, δεν έχω internet και τηλέφωνο (καθότι και voip). Κάνοντας restart to router όλα καλά για καμιά ώρα τουλάχιστον. Μετά αναβοσβήνουν σε σταθερό ρυθμό τα LAN 1 και LAN 2 (έχω 2 pc στο χώρο) και μετά απο 30sec κόκκινο φωτάκι στο "Internet". Μου έχουν αλλάξει router 2 φορές το "ονειρικό" netfaster iad 2 και κάνει τα ίδια πράγμα που μου δείχνει οτι ΜΑΛΛΟΝ δεν είναι πρόβλημα του router. Το αστείο είναι οτι το έχει και φίλος μου αυτό το πρόβλημα κοντά σε μένα σαν απόσταση. Απλά αυτουνού δεν παγώνει το router.

Έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με την κωλό-hol. Έχω φτάσει σε σημείο να βαριέμαι να την πάρω τηλέφωνο για τα ΚΩΛΟπροβλήματα της πάλι και να μου απαντήσει ένας ΑΣΧΕΤΟΣ, χωρίς να φταίει αυτός φυσικά. Όποιος έβγαλε άκρη ας μας φωτίσει. Ευχαριστώ!

kostas_pav
29-05-12, 14:00
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Το είχα καιρό αυτό το πρόβλημα. Κατά περιόδους εξαφανίζεται. Τώρα έχει γίνει καλύτερο. Μετά απο μερικά spikes παγώνει το router. Δεν ανοίγει το interface του, δεν έχω internet και τηλέφωνο (καθότι και voip). Κάνοντας restart to router όλα καλά για καμιά ώρα τουλάχιστον. Μετά αναβοσβήνουν σε σταθερό ρυθμό τα LAN 1 και LAN 2 (έχω 2 pc στο χώρο) και μετά απο 30sec κόκκινο φωτάκι στο "Internet". Μου έχουν αλλάξει router 2 φορές το "ονειρικό" netfaster iad 2 και κάνει τα ίδια πράγμα που μου δείχνει οτι ΜΑΛΛΟΝ δεν είναι πρόβλημα του router. Το αστείο είναι οτι το έχει και φίλος μου αυτό το πρόβλημα κοντά σε μένα σαν απόσταση. Απλά αυτουνού δεν παγώνει το router.

Έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με την κωλό-hol. Έχω φτάσει σε σημείο να βαριέμαι να την πάρω τηλέφωνο για τα ΚΩΛΟπροβλήματα της πάλι και να μου απαντήσει ένας ΑΣΧΕΤΟΣ, χωρίς να φταίει αυτός φυσικά. Όποιος έβγαλε άκρη ας μας φωτίσει. Ευχαριστώ!
Πρώτα απ'όλα ηρέμησε. Με φωνές και τσαμπουκά δεν γίνεται τίποτα.

Το πρόβλημα σου δεν είναι ίδιο με αυτό που αναφέρω εγώ. Δοκίμασε με άλλο router. Αν έχεις VoIP τότε ίσως έχει τη δυνατότητα να κάνεις bridge, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται.

mrguy8
29-05-12, 18:28
το θεμα ειναι οτι ο ανθρωπος εχει κουραστει με την ολι κατασταση και αυτοι σινεχιζουν να μην ξερουν τιποτα εστω και ας ειναι διαφορετικο το προβλημα του απο το δικο μας.πρεπει να αλλαζουμε ετεριες καθε τρεισ και λιγο αλλιος ακρη δεν βγαινει

Vulnus
29-05-12, 19:40
hallo paides...opws kai o filos mas paizw k ego ena online game kai exw k hol sindesh,to 8ema einai oti max 1 mina twra exw to idio provlima lag spikes sto game m,argh na fortosei to internet me opoiondipote explorer, exw kanei ta panta allagi enthernet format(dunno why) kalodio-mpriza tilefonou filtra kleisto- anoixto to wireless kai apla tpt ta lag spike epimenoun kai as m esteile h hol new modem,pisteuw kata ti gnomi m uperfortonoun tous diavlous tou internet,px ekei p ote vazei max 5 sundomites se enan erxete h hol kai h ka8e idiotiki kai vazei 10-15 k gia afto to logo einai k pio oikonnomiko to paketo apo oti tou ote,etsi upefortonontai oi grames anadiastimata kai ginete oti ginete exei kanas allos kamia alli gnomi ektos apo to oti h hol petaei ''xartaeto'' :/

valen_gr
29-05-12, 20:27
Γραψε Ελληνικά γιατι μου βγήκαν τα μάτια να διαβάσω αυτο που έγραψες.

mrguy8
29-05-12, 21:14
http://img28.imageshack.us/img28/7214/wwwgooglecom.png (http://imageshack.us/photo/my-images/28/wwwgooglecom.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)


και αυτο ειναι το πινκ πλοττερ το 100% χασιμο πακετου ειναι το spike ι σινδεση δεν κοβεται απλα χανεται για δευτερολεπτα και κσερουμε τι σιμαιωει αυτο για τους online gamers

Nstam
30-05-12, 10:07
Πρώτα απ'όλα ηρέμησε. Με φωνές και τσαμπουκά δεν γίνεται τίποτα.

Το πρόβλημα σου δεν είναι ίδιο με αυτό που αναφέρω εγώ. Δοκίμασε με άλλο router. Αν έχεις VoIP τότε ίσως έχει τη δυνατότητα να κάνεις bridge, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται.

Έχουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.. Τα αποτελέσματα είναι διαφορετικα.. Δυστυχώς έχω VoIP κ μάλιστα 2 γραμμές που μου είναι απαραίτητες. Αυτο που νιώθω δεν είναι θυμός, δεν θέλω να τσαμπουκαλευτω! Απλά αγανακτησα.

Μετα απο τόσα χρόνια στη hol (απο 512kb εποχες) με έναν μόνο τροπο είδα ότι βγάζεις άκρη. Κάποια στιγμή τέτοιου είδος προβλήματα θα λυθούν. Όχι όμως όταν το θες εσυ..

kostas_pav
30-05-12, 11:21
Έχουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.. Τα αποτελέσματα είναι διαφορετικα.. Δυστυχώς έχω VoIP κ μάλιστα 2 γραμμές που μου είναι απαραίτητες. Αυτο που νιώθω δεν είναι θυμός, δεν θέλω να τσαμπουκαλευτω! Απλά αγανακτησα.

Μετα απο τόσα χρόνια στη hol (απο 512kb εποχες) με έναν μόνο τροπο είδα ότι βγάζεις άκρη. Κάποια στιγμή τέτοιου είδος προβλήματα θα λυθούν. Όχι όμως όταν το θες εσυ..
Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση δεν "παγώνει" το router.

mrguy8
31-05-12, 01:53
εγω βλεπω οτι μας εχουν γραμμενους κοντευουμε να κλισουμε βδομαδα και δεν εχουμε σιμεια ζωης μαλλον ιρθε ι ωρα για αλλαγη παροχου

Nstam
31-05-12, 02:40
Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση δεν "παγώνει" το router.
Ναι πρόσεξε τώρα. Είμαι με έναν φίλο στο skype που μένει στην ίδια περιοχή μαζί μου. Ούτε σ'αυτόν κολλάει το router. Όταν κολλάω εγώ ταυτόχρονα κολλάει και αυτός. Το ίδιο δευτερόλεπτο δεν ακούμε κανείς τι λένε οι άλλοι στο skype, κολλάμε σε on-line game κτλ.... Ένα απλό παράδειγμα πως το οτι κολλάει το router είναι ένα side effect που ποιος ξέρει γιατί γίνεται. Η μόνη μας διαφορά είναι οτι εγώ έχω voip (net faster iad 2) και αυτός όχι (net faster wlan 3 ή όπως λέγεται τέλος πάντων). Μετά από 2ώρες συζήτησης στο κινητό έκλεισα ραντεβού με τεχνικό της hol αύριο. Παρακάλεσα να έρθουν νωρίς γιατί θα πρέπει να πάω στη δουλειά αργότερα. Αν δεν τα καταφέρουν από βδομάδα μου είπε.. Για να δούμε.

Κάτι άλλο. Τους ζήτησα να μου μειώσουν το noise margin. Ήταν 11.5 και τώρα είναι 9. Με τα χίλια ζόρια και σαράντα δικαιολογίες το έκανε. Η ταχύτητα μου όμως είναι λογικό να είναι ακριβώς η ίδια;

kostas_pav
31-05-12, 12:53
Θα έπρεπε να αυξηθεί έστω και λίγο... Δες τι θα σου πει αυτός και θα τους τηλεφωνήσω κι εγώ αύριο να δω τι έχουν κάνει.:rolleyes:

Ενημερωτικά, το μόνο που βλέπω είναι να παίζουν με τη γραμμή μου: αλλάζουν συνεχώς προφίλ. down snr: 9 / up snr: 12, down snr: 9 / up snr: 9, down snr: 12 / up snr: 12. Πάντα interleaved με interleaver depth 64 / 8 ή 64 / 4.
Το πρόβλημα παραμένει και μάλιστα τα lag spikes ίσως έχουν μεγαλύτερη διάρκεια: 3-5 δευτερόλεπτα.:closed:

mrguy8
31-05-12, 19:43
ναι εχεις δικιο μπορω να το επιβαιβεωσω παρατιρω και γω μια αυξηση στην διαρκεια των lag spikes αν τους παρις τιλεφωνω ενιμερωσε μας

kostas_pav
31-05-12, 19:43
Τελικά με πήραν τηλέφωνο από τη HOL και κάναμε και κάποια άλλα tests. Διαπίστωσαν και εκείνοι την παρουσία του προβλήματος και τώρα μένει να βρεθεί η αιτία. Μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να φταίει ο εξοπλισμός τους, αλλά ούτε και ο δικός μου.

Είμαι σε αναμονή επιπρόσθετων ελέγχων από μεριάς της HOL για να δούμε τελικά τι φταίει και πώς θα επιδιορθωθεί.

kostas_pav
06-06-12, 15:45
Μου τηλεφώνησαν σήμερα για να με ρωτήσουν εάν συνεχίζει το πρόβλημα.

Παρατήρησα ότι υπάρχει βελτίωση. Τα lag spikes εμφανίζονται σπάνια ή καθόλου τις τελευταίες 2-3 μέρες. Αφήσαμε τη βλάβη ανοιχτή για να το παρακολουθήσουμε για λίγες μέρες...

Nstam
07-06-12, 01:30
Εμένα πάλι τίποτα... Ήρθε τελικά τεχνικός. Λέει πως η γραμμή μου είναι πεντακάθαρη με το tester αλλά το router φαίνεται να μαζεύει errors. Μου είπαν θα μου στείλουν ένα διαφορετικό router (voip) αλλά μου στείλανε πάλι το ίδιο... Μιλήσανε μαζί μου για μερικές δοκιμές.. Πάλι τα ίδια. Το μόνο που κατάφερα ήταν να ανέβει η ταχύτητα μου 1mbit.... Μάλλον για να με ευχαριστήσουν λίγο.. Κατά τα άλλα τι να πω. Περιμένω τηλέφωνο. Η επικοινωνία είναι λίγο δύσκολη λόγω του ότι δουλεύω περίεργες ώρες...

mrguy8
08-06-12, 22:33
παιδες το παρακουλοθω εντονα αυτες τις δυο μερες καθωλου SPIKES καντε την προσευχη σας:worthy:

kostas_pav
08-06-12, 22:40
Μάλλον τελικά έγιναν κάποιες εργασίες. Δεν έχω καθόλου spikes.

mrguy8
12-06-12, 22:32
παρολα αυτα παρατιρω μικρο spikes πολι σπανια το πινκ απο 90 στανταρ στο game χτιπαι 130 για δευτερολεπτα δεν ειναι τοσο ενοχλητικο βεβαια αλλα ας το αναφερω

kostas_pav
13-06-12, 15:11
Αυτά πολύ μικρά τα βλέπω κι εγώ καμιά φορά, αλλά δεν είναι και τόσο ενοχλητικά. Το πρόβλημα φαίνεται να έχει επιλυθεί. Κλείσαμε και τη βλάβη. :)

mrguy8
13-06-12, 19:44
ναι ωντος δεν ειναι και πολι ενοχλητικα σου ειπαν τελικα λεπτομερειεσ τι εφτεγε?

kostas_pav
13-06-12, 19:52
Όχι, δεν συζητήσαμε κάτι τέτοιο.

mion_15
06-07-12, 14:37
Εμενα σε 2 τηλεφωνα ο πρωτος μου ειπε οτι το ειχε πρωσοπικα και σε αλλα δυκτια και θα το δει.
Αφου διαβασα οτι λυθηκε σε εσας καλεσα παλι και η απαντηση ηταν για μενα ακυρη.
Εμεις παρεχουμε ιντερνετ και εκει δεν υπαρχει προβλημα αν στα παιχνιδια εχεις προβλημα δε μπορουμε να κανουμε κατι.
Μετα απο 2 μερες ερχεται μηνυμα οτι αν παραμενει το προβλημα να τους καλεσω.
Δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.
Παιζω bf3 kai mw3 μεχρι και στο δευτερο επαιξα μεσω steam αψωγα

μετα απο μερες εσβησα το ρουτερ και εκτοτε τα ιδια .... Τι να πω τωρα....;;;;;

Nstam
09-07-12, 04:51
Εμένα ακόμα δεν έχει λυθεί το πρόβλημα πάντως... Απλά κουράστηκα να ασχολούμαι... Προσωπικά έχω 3-4φίλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα. Ξέρω πως δεν είναι δικό μου το πρόβλημα και απλά κάνουν τους κινέζους μέχρι να το λύσουν ΑΝ το λύσουν. Την λυση την έχω βρει. Πριν από κάθε game γιατί κάνω ενα restart το router και μέχρι να τελειώσει δεν βλέπω πρόβλημα. Παίζω λίγο League Of Legends αργά τα βράδια.

kostas_pav
09-07-12, 13:08
Εμένα ακόμα δεν έχει λυθεί το πρόβλημα πάντως... Απλά κουράστηκα να ασχολούμαι... Προσωπικά έχω 3-4φίλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα. Ξέρω πως δεν είναι δικό μου το πρόβλημα και απλά κάνουν τους κινέζους μέχρι να το λύσουν ΑΝ το λύσουν. Την λυση την έχω βρει. Πριν από κάθε game γιατί κάνω ενα restart το router και μέχρι να τελειώσει δεν βλέπω πρόβλημα. Παίζω λίγο League Of Legends αργά τα βράδια.
Και εγώ League of Legends παίζω, αλλά μετά τους ελέγχους και τις διορθωτικές κινήσεις που έκαναν διορθώθηκε. Σπάνια έχω lag spikes που να οφείλονται στη HOL πλέον.
Δοκίμασε να βάλεις ένα δικό σου router. :)

EDIT: Βλέπω ότι έχεις VoIP και δεν γίνεται εύκολα... Δοκίμασε το για λίγο τότε αν μπορείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.