PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα μεγάλο μπράβο στην εξυπηρέτηση και στην ποιότητα της Forthnet



jimavagianos
25-05-12, 15:02
Γεια σας,
μέχρι προχθές είχα μεριζόμενη πρόσβαση στη Forthnet πάνω από γραμμή isdn οτε. Λόγω, ενδεχομένως, προβληματικού απερχόμενου στο box της γειτονιάς ή και ραδιοπαρεμβολών από παρακείμενες γραμμές (δυστυχώς 2 ακόμη isdn περνάνε στον εσωτερικό κατανεμητή της πολυκατοικίας δίπλα στο δικό μου ζεύγος) τελευταία συγχρόνιζα στα 14,5 περίπου ενώ είχα πρωτοαρχίσει με 20-22,5 Mbps σε Annex B (31 Δεκ. 2007 με ΑΡΥΣ ALTEC τότε). Μιλάμε για γραμμή σε απόσταση 750μ. από το Α/Κ με εξαιρετικά χαρακτηριστικά μέχρι πρότεινος σε συνάρτηση με την παλαιότητα του δικτύου, απόσταση κτλ. Από προχθές είμαι στο ιδιόκτητο της Forthnet και ομολογώ ότι και η τηλεφωνία της είναι εξαιρετική (TDM, πρακτικά εφάμιλλη με PSTN OTE), τουλάχιστον εδώ στην περιοχή μου, ενώ σε άλλες περιοχές συνδρομητές της Forthnet, ίσως όχι τόσο καλά στημένου δικτύου, δεν έχουν την καλύτερη ποιότητα φωνής. Και το ιντερνετ δουλεύει πολύ καλά (πρακτικά εφάμιλλο με το κορυφαίο CONN-X του Οτε) με εξαιρετική απόδοση, full speed και χαμηλούς χρόνους υστέρησης σε ρυθμό fastpath. Δυστυχώς ο συγχρονισμός, από τότε που μπήκα στο ιδιόκτητο, ενώ έπρεπε θεωρητικά να ανεβεί λίγο αφού το ANNEX A είναι λιγότερο ευαίσθητο σε παρεμβολές σε σχέση με το ANNNEX B, έχασα 2 Mbps και πιάνω από 12,5 και κάτω. Βλέποντας τη φασματική απόκριση της γραμμής με το DMT tool,έκδοση για Thomson (χρησιμοποιώ το παρεχόμενο από τη Forthnet, Thomson TG585v8, με την υλικολογισμική έκδοση 8.2.7.8 όπως μου ήρθε, εξαιρετικό δρομολογητή σε συνάρτηση και για το κόστος του), έχω μια μεγάλη βύθιση (gap) sto στο συχνοτικό εύρος 1,6-2 MHz (tone 406-479). Το ανάγγειλα βλάβη στη Forthnet χθες και σήμερα ήρθε τεχνικός της και μέτρησε με analyser της Veex τη γραμμή στην εισαγωγή διαπιστώνοντας ότι δεν φταίει η εσωτερική μου καλωδίωση (χωνευτή). Αμέσως μετά πήγε στο Α/Κ και τσέκαρε και εκεί τη γραμμή, όπου δεν διαπιστώθηκε κάποιο πρόβλημα. Δόθηκε βλάβη στον ΟΤΕ και ενδεχομένως να γίνει και συνδιαστικό ραντεβού τεχνικών ΟΤΕ-Forthnet, για πιθανή επίλυση του προβλήματος. Τελευταία η ποιότητα υπηρεσιών και η εξυπηρέτηση πελατών της εν λόγω εταιρίας δείχνει πολύ καλή και πιστεύω αυτό να συμβεί σε όλους τους παρόχους. Βέβαια αν η βλάβη ήταν στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, μου ανακοινώθηκε ότι θα πλήρωνα άσκοπη μετάβαση τεχνικού (30 ευρώ) αλλά μήπως κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και σε άλλες εταιρίες? Θα ενημερωθείτε από το παρών νήμα για την εξέλιξη της βλάβης.

Digik
25-05-12, 16:16
Και το ιντερνετ δουλεύει πολύ καλά (πρακτικά εφάμιλλο με το κορυφαίο CONN-X του Οτε)
Καλά...δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο έχω δει στη ζωή μου, αν και γερμανικό, δεν έχει και την αξιοπιστία της Mercedes :)

Εγώ περιμένω να δω και την εξέλιξη της βλάβης γιατί όταν οι κόκοροι γίνονται 2 στο κοτέτσι αρχίζουν να τσακώνονται και δουλειά δε γίνεται.

jimavagianos
25-05-12, 19:40
Digik θα συμφωνήσω στις προτάσεις σου σε αμφότερες τις παραγράφους σου. Ίδωμεν...

jimavagianos
31-05-12, 00:17
Ο Οτε χθες απεκατέστησε τη βλάβη με το προβληματικό απερχόμενο. Ο συγχρονισμός ανέβηκε κατά 3 και κάτι Mbps. Ωστόσο το gap παρέμεινε και επιτέλους σήμερα μιλώντας με τεχνικό της Forthnet, γνώστη της τεχνολογίας adsl, σε μιά ώρα το πολύ διορθώθηκε και αυτό συγχρονίζοντας πλέον στα 18,5-18,8 Mbps, θυμίζοντάς μου τους υψηλούς αρχικούς συγχρονισμούς των μέχρι 22,5 Mbps εδώ και 4 και κάτι χρόνια, που έχω adsl2+ σύνδεση με 24αρι προφιλ. Αν δεν έφτιαχνε η Forthnet τη βύθιση εύρους 350-400 KHz εντός μιας βδομάδας το πολύ, μεταξύ αστείου και σοβαρού, θα τους έλεγα ότι την κάνω για vdsl CYTA δεδομένου ότι έχω δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών από τότε που ενεργοποιήθηκε ο βρόχος χωρίς να πληρώσω τίποτα αλλά ευτυχώς η Forthnet μερίμνησε για μια ακόμη φορά, εξυπηρετώντας με άμεσα και κερδίζοντάς με ως πελάτη τη στιγμή, που το λαχταριστό vdsl μέ περίμενε να το δοκιμάσω (profile 35 Mbps) CYTA επιβαρύνοντας ωστόσο και 12 επιπλέον ευρώ το μήνα την τσέπη μου. Όχι ότι μου κάνει ανάγκη το επιπλέον bandwidth αλλά σκέφτομαι και τις ταχύτητες πρόσβασης με το διαδίκτυο που έχει το μωρό μου στην Αμερική με FTTH, 30 Mbps κάτω / 15 Μbps επάνω και "ζηλεύω". :twisted:

- - - Updated - - -

1021/19382 τώρα. Να κατέβω τώρα κάτω στον κατανεμητή της πολυκατοικίας να μετακομίσω τις 2 γειτονικές isdn από το δικό μου ζεύγος να ανέβω πάνω από 20? :P Πλάκα κάνω :p Επιτέλους η "ροή" της γραμμής μου βρίσκει τον παλιό της ρυθμό. Άντε επειδή είμαι ευχαριστημένος από τη Forthnet όταν παρέχει vdsl στους τελικούς καταναλωτές θα το δοκιμάσω από τους πρώτους :p

dleyteris
02-06-12, 18:18
Καποιες διευκρινησεις !!

Αυτο το θεμα με τα ασυρματα τηλεφωνα Gap... γιατι σχετιζεται με την forthnet και οχι με αλλες εταιρειες?

Εγω αν εχω προβλημα πως θα το καταλαβω πρακτικα?

Ειναι κατι αλλο εκτος απο φιλτρο που πρεπει να βαλω?

Πως μπορω να δω αν επηρεαζομαι?

dleyteris
11-06-12, 19:05
Καποια απαντηση?

jimavagianos
12-06-12, 21:45
Δεν γνωρίζω κάτι επί του θέματος προσωπικά αλλά μπορείτε να απευθυνθείτε στη Forthnet αν δείτε GAP στη γραμμή σας.

sdikr
12-06-12, 21:46
Καποιες διευκρινησεις !!

Αυτο το θεμα με τα ασυρματα τηλεφωνα Gap... γιατι σχετιζεται με την forthnet και οχι με αλλες εταιρειες?

Εγω αν εχω προβλημα πως θα το καταλαβω πρακτικα?

Ειναι κατι αλλο εκτος απο φιλτρο που πρεπει να βαλω?

Πως μπορω να δω αν επηρεαζομαι?


Μια πολύ καλή ερώτηση, γιάτι μόνο στην forthnet πχ βγάζουν πρόβλημα και όχι πουθενά αλλού στον κόσμο;

mitridi_g
13-06-12, 11:53
Γενικότερα, χωρίς την πρόθεση "θαψίματος", και οι 2 εταιρίες, έχουν καλούς και πολύ κακούς τεχνικούς.
Ειδικά τώρα που τα μεροκάματα που δίνουν είναι της πέινας. Δεν έχουν πια κινητρο να δουλεψουν...

celarg
16-06-12, 10:07
Αυτο η αλήθεια είναι ότι δεν το δέχομαι. Στο κλίμα που επικρατεί και την ανασφάλεια δε μπορει ένας εργαζόμενος να τα γράφει όλα. Ίσα ίσα θα πρέπει να είναι καλός στη δουλεια του αρχικά για να μείνει στη δουλεια αλλα και για να πηγαίνει καλα η εταιρεία του και να υπάρχει η θέση εργασίας του. Δε νομίζω ότι πλέον έχουμε την πολυτέλεια να αδιαφορούμε.

dleyteris
18-06-12, 11:36
Δεν ξερω τι λετε εσεις....... αλλα εγω που ειχα <θορυβο μερικες φορες στην τηλεφωνια και μονο .. χωρις να επηρεαζεται το internet>
το δηλωσα την Παρασκευη και Δευτερα στις 10.30 ηρθε τεχνικος σπιτι μου και εκανε ολους τους προβλεπομενους ελεγχους !!!
Το προβλημα εντοπιστηκε και ανηκει στο παρελθον!!!
Μπραβο στην αμεση εξυπηρετηση πελατων μπραβο στην τεχνικη υποστηριξη !!!
Στην cyta οταν ειχα καποιο θεμα τους παρακαλουσα να το δουν

jimavagianos
18-06-12, 21:33
Είναι γεγονός ότι στη Forthnet, τελευταία τουλάχιστον, κάνουν ό, τι καλύτερο μπορούν και ελπίζω αυτό να συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες από εδώ και στο εξής!

@ ADSLgr.com All rights reserved.