PDA

Επιστροφή στο Forum : Seagate GoFlex Desk usb 3.0 2TB τρίτη μέρα-πρόβλημα



TheUser
25-05-12, 16:38
Τρίτη μέρα και ενώ είχα περάσει διάφορα αρχεία στο δίσκο, θερμοκρασίες μετά από πολλές ώρες μάξιμουμ 56 βαθμοί, κανένα πρόβλημα να διαφαίνεται, ο δίσκος δεν εμφανίστηκε στο My Computer. Ο δίσκος δεν έχει κουμπί on/off, αλλά σβήνει μόνος του όταν αποσυνδέεται το usb και ανάβει μόνος του όταν συνδέεται, το ίδιο κάνει εάν είναι συνδεδεμένος και ανοίγεις ή κλείνεις τον υπολογιστή. Στις οδηγίες δεν έλεγε τίποτα για το αν συνίσταται να γίνεται αυτό, αλλά αφού υποτίθεται ότι είναι για συνεχόμενο backup υποθέτω ότι είναι αποδεκτό να γίνεται.

Ενώ δεν είχε εμφανιστεί ακόμα το εικονίδιο ούτε υπήρχε στο Device Manager, ψάχνοντας είδα ότι κάποιοι είχαν προβλήματα εμφάνισης του δίσκου όταν αυτός ήταν συνδεδεμένος από πριν να ανοίξει ο υπολογιστής. Έτσι έβγαλα το usb και για μια στιγμή εμφανίστηκε μήνυμα ότι "the drive needs formatting if you want to use it" ή κάτι τέτοιο, ξαναέβαλα το usb και εμφανίστηκε κανονικά. Του έκανα safe αφαίρεση και επανασύνδεση και όλα φαίνονται κανονικά, τον τέσταρα με το software που έχει και όλα κανονικά. Οπότε να ήταν αυτό το πρόβλημα που λένε κάποιοι ότι έχουν, η μη εμφάνιση του δίσκου όταν ξεκινάει ο υπολογιστής με αυτόν συνδεδεμένο, ή να φοβάμαι γενικότερα;

2 δίσκοι μέχρι τώρα τόσα χρόνια μου έχουν βγάλει πρόβλημα, και οι δύο εξωτερικοί, του 1tb, με εξωτερική παροχή ρεύματος, και οι δύο με bad sectors. Κανένα πρόβλημα ποτέ με πολλαπλούς εξωτερικούς 2.5. Αρχίζω να προβληματίζομαι για τους 3.5 εξωτερικούς και να έχω αμφιβολίες για την αποθήκευση αρχείων σε αυτόν τον SeaGate, γενικά έχω καλύτερη γνώμη για τη WD, αλλά με αυτό το smartware μου έχει σπάσει τα νεύρα και αντί για το MyBook πήρα τον Seagate, έχω έτσι κι αλλιώς έναν 500άρη Seagate Go με λίγα προβλήματα...

cranky
26-05-12, 00:11
2 δίσκοι μέχρι τώρα τόσα χρόνια μου έχουν βγάλει πρόβλημα, και οι δύο εξωτερικοί, του 1tb, με εξωτερική παροχή ρεύματος, και οι δύο με bad sectors. Κανένα πρόβλημα ποτέ με πολλαπλούς εξωτερικούς 2.5. Αρχίζω να προβληματίζομαι για τους 3.5 εξωτερικούς και να έχω αμφιβολίες για την αποθήκευση αρχείων σε αυτόν τον SeaGate, γενικά έχω καλύτερη γνώμη για τη WD, αλλά με αυτό το smartware μου έχει σπάσει τα νεύρα και αντί για το MyBook πήρα τον Seagate, έχω έτσι κι αλλιώς έναν 500άρη Seagate Go με λίγα προβλήματα...
Γιατί δεν προτιμάς την λύση «εξωτερική θήκη + όποιο δίσκο θέλεις», ή έστω, ένα docking station ;

DJman
26-05-12, 23:12
Λοιπον εχω ακριβως τον ιδιο δισκο 5 μηνες τωρα πανω σε usb 3 και δεν εχω κανενα προβλημα.Λειτουργει αρκετες ωρες καθως ειναι πανω στο κατεβαστηρι μου. Οσες φορες αγορασα WD χαλασε πανω στο χρονο. Ενω Εχω seagate 7ετιας σε κατεβαστηρι και δεν εχουν παθει τπτ

TheUser
27-05-12, 09:47
Λοιπον εχω ακριβως τον ιδιο δισκο 5 μηνες τωρα πανω σε usb 3 και δεν εχω κανενα προβλημα.Λειτουργει αρκετες ωρες καθως ειναι πανω στο κατεβαστηρι μου. Οσες φορες αγορασα WD χαλασε πανω στο χρονο. Ενω Εχω seagate 7ετιας σε κατεβαστηρι και δεν εχουν παθει τπτ


Τι να πω, το μόνο που συμπεραίνω είναι ότι οι σκληροί πρόκειτια για λαχείο κυριολεκτικά αν συμβεί κάτι ή όχι.

Μάλλον ο πιο ασφαλής τρόπος (αλλά λίγο ασύμφορος) είναι να πληρώνεις για 4tb και να χρησιμοποιείς τα 2tb, δηλαδή να πληρώνεις διπλό χώρο από ότι χρησιμοποιείς, έχοντας αντίγραφα όλων των δεδομένων σου at all times..

alexgk
28-05-12, 14:38
Toν ίδιο σκληρό έχουμε. Το μόνο που με προβληματίζει είναι κάτι 50αρια στη θερμοκρασία που βαράει κατά καιρούς όμως. Σε idle είναι στους 36 βαθμούς. Μήπως η ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν είναι καλή και οι εξωτερικοί επηρρεάζονται; Στο δωμάτιο του υπολογιστή μέχρι να το πάρω χαμπάρι έκλαψα 3 μητρικές και ένα ολόκληρο κουτί με ότι είχε μέσα. Πλέον σε αυτό το δωμάτιο δουλεύω με ups.

TheUser
29-05-12, 01:20
Toν ίδιο σκληρό έχουμε. Το μόνο που με προβληματίζει είναι κάτι 50αρια στη θερμοκρασία που βαράει κατά καιρούς όμως. Σε idle είναι στους 36 βαθμούς. Μήπως η ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν είναι καλή και οι εξωτερικοί επηρρεάζονται; Στο δωμάτιο του υπολογιστή μέχρι να το πάρω χαμπάρι έκλαψα 3 μητρικές και ένα ολόκληρο κουτί με ότι είχε μέσα. Πλέον σε αυτό το δωμάτιο δουλεύω με ups.


Σε συνεχή σύνδεση του σκληρού ανεβαίνει πάνω από 50 πάντα. Σε μεταφορά μεγάλου όγκου δεδομένων, 100gb+ έπιασε μέχρι 57 μάξιμουμ.. Σε UPS τον έχω κι εγώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.