PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφυγα απο ΟΤΕ, τι γινεται με την εγγυηση που εχω πληρωσει;



gf030
25-05-12, 19:34
Καλησπερα σε ολους σας.
Λοιπον, μετα απο τεσσερα περιπου χρονια εφυγα απο τον ΟΤΕ.
Ο πρωτος λογαριασμος που μου ειχε ερθει ηταν πανω απο διπλασιος
και ο δευτερος περιπου μιση φορα πανω, μετα πληρωνα ακριβως
οτι ειχα συμφωνησει, ειχα δηλαδη πληρωσει κατι σαν εγγυηση, οπως κανουν ολοι οι παροχοι
στον πρωτο λογαριασμο.

Εδω και εναμιση μηνα ειμαι στη HOL και εν τω μεταξυ μου ηρθε
λογαριασμος ΟΤΕ γυρω στα 80 ευρω... απο τις ημερομηνιες βλεπω
οτι μαλλον θα μου ερθει και ενας ακομα γιατι υπολειπονται 5 μερες
μεχρι την ημερα που εγινε η αλλαγη σε HOL...
Τι παιζει με αυτα τα λεφτα, τα πληρωνω, ζηταω πισω την εγγυηση,
συμψηφιζονται με την εγγυηση και πληρωνω τη διαφορα, τι απο ολα;
Ευχαριστω προκαταβολοκα για τυχον απαντησεις.

sakels
25-05-12, 23:28
θα σου ερθει αλλος ενας με επιστροφικα παγια που ειχες προπληρωσει. μην πληρωνεις αυτον που ηρθε και περιμενε τον επομενο. θα ειναι 80ευρω-οτι αναλογει στις υπολειπομενες προπληρωμενες μερες.

Seitman
26-05-12, 09:10
Δεν υπάρχει εγγύηση στους λογαριασμούς του ΟΤΕ, ούτε και σε κάποιον άλλον παροχέα.

Ο πρώτος λογαριασμός σου ήρθε σχεδόν διπλάσιος γιατί περιλάμβανε:

Αναλογικά τα τέλη χρήσης και πάγια από την ημερομηνία σύνδεσης μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού
Τα πάγια τέλη για το επόμενο δίμηνο
Και πιθανώς κάποια τέλη ενεργοποίησης ή/και κατασκευής γραμμής


Για τον δεύτερο, πιθανολογώ ότι μοίρασαν τα τέλη ενεργοποίησης σε δύο λογαριασμούς για να μην είναι αρκετά υψηλός ο πρώτος και υπάρχει δυσκολία πληρωμής.

Οπότε αυτά που πλήρωσες δεν αποτελούν κάποια μορφή εγγύησης, αλλά αφορούν παρεχόμενες υπηρεσίες και εκ τούτου δεν μπορείς να αξιώσεις επιστροφή. Επιστροφή θα πάρεις μόνο αν στον επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό που θα λάβεις από τον ΟΤΕ υπάρχει πιστωτικό υπόλοιπο.

maik
26-05-12, 12:31
θα σου ερθει αλλος ενας με επιστροφικα παγια που ειχες προπληρωσει. μην πληρωνεις αυτον που ηρθε και περιμενε τον επομενο. θα ειναι 80ευρω-οτι αναλογει στις υπολειπομενες προπληρωμενες μερες.

Ακριβως ετσι. Θα ερθει πιστωτικος.
Με την λεπτομερεια βεβαι οτι πρεπει να τον εισπραξει απο τα ταμεια του ΟΤΕ μονο αυτος που η γραμμη ηταν στο ονομα του.

stavata
26-05-12, 12:36
Δεν είναι σίγουρο πως θα έρθει πιστωτικός.
Αν έφυγε 2 ή 3 μέρες μετά την λήξη του διαστήματος που είχε προπληρώσει στον προηγούμενο λογαριασμό, δεν πρόκειται να γίνει καμία επιστροφή.
Στην πλειονότητα των περιπτώσεων υπάρχει επιστροφή, αλλά όχι σε όλες τις περιπτώσεις.

maik
26-05-12, 16:02
Δεν είναι σίγουρο πως θα έρθει πιστωτικός.
Αν έφυγε 2 ή 3 μέρες μετά την λήξη του διαστήματος που είχε προπληρώσει στον προηγούμενο λογαριασμό, δεν πρόκειται να γίνει καμία επιστροφή.
Στην πλειονότητα των περιπτώσεων υπάρχει επιστροφή, αλλά όχι σε όλες τις περιπτώσεις.

Ακριβως τοτε ειναι που θα υπαρχει μεγαλο πιστωτικο υπολοιπο. Γιατι για 2-3 μερες θα εχει προπληρωσει παγια διμηνου. Και μαλον αυτο υποθετω οτι εγινε αν κρινω απο το 80αρι που πληρωσε ενω ειχε διακοψει.

stavata
26-05-12, 16:33
Το έθεσα λάθος.
Αν φύγει 2-3 μέρες πριν τη λήξη της προπληρωμής, δεν θα του έρθει επιστροφή.
Έχει τύχει να δω και μεταφορά από ΟΤΕ ακριβώς την ημέρα που λήγει το προπληρωμένο δίμηνο.

sakels
26-05-12, 17:49
Ακριβως τοτε ειναι που θα υπαρχει μεγαλο πιστωτικο υπολοιπο. Γιατι για 2-3 μερες θα εχει προπληρωσει παγια διμηνου. Και μαλον αυτο υποθετω οτι εγινε αν κρινω απο το 80αρι που πληρωσε ενω ειχε διακοψει.

γιαυτο λεω να μην πληρωσει το 80 ωστε να ο επομενοσ να αφαιρεθει και να μεινει να πληρωσει ενα πολυ μικρο ποσο. αλλιως θα πρεπει να τρεχει στον οτε να παρει πισω χρηματα.

stavata
26-05-12, 17:52
Καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να περιμένει κάποιος για τον εκκαθαριστικό.
Απλά θέλει προσοχή γιατί αν κάποιος έχει αφήσει απλήρωτο και τον προηγούμενο πριν τον εκκαθαριστικό, μπορεί ο εκκαθαριστικός να είναι επιστροφικός, αλλά το προηγουμένο υπόλοιπο να είναι υψηλότερο και να πρέπει να πληρώσει κάποια χρήματα.

gf030
27-05-12, 17:07
Παιδια ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
Οταν πρωτοηρθε ο πρωτος λογαριασμος, ειχα ρωτησει σε αναλογο
φορουμ και μου ειχαν πει ρητα οτι αυτα τα χρηματα θα επιστραφουν η θα συμψηφιστουν οταν φυγω
απο τον ΟΤΕ.
Σημειωτεον οτι ο εξοπλισμος ηταν δωρεαν.
Στην HOL που πηγα να ρωτησω τι ειναι αυτος ο πρωτος λογαριασμος που μου εστειλαν (36 ευρω περιπου) μου ειπαν οτι ειναι κατι σαν αγγυηση που ΟΛΟΙ οι παροχοι βαζουν και οταν ανεφερα οτι μου ειχε ερθει και απο τον ΟΤΕ λογαριασμος, μου ειπε οτι επρεπε να παω απο εκει και να ζητησω να μου αφαιρεθει η εγγυηση που ειχα πληρωσει τοτε.
Θα παω αυριο παλι στη HOL για να μαθω τι ακριβως ειναι τα 36 ευρω λογαριασμος με το καλημερα.
Ο δε τελευταιος λογαριασμος του ΟΤΕ δεν ηταν 80 ευρω οπως λαθος εγραψα αλλα 93, ενα ολοκληρο διμηνο δηλαδη στο πακετο τηλεφωνιας και ιντερνετ που ειχα.
Δεν θα τον πληρωσω, θα περιμενω να ερθει και ο τελευατιος και θα πραξω αναλογα.

stavata
28-05-12, 00:14
Το αποκαλούν "εγγύηση" γιατί δεν εξηγούν πως είναι αναδρομικά.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι εγγύηση όπως το καταλαβαίνει κάποιος που το ακούει πρώτη φορά.
Κανονικά πρέπει να σου πουν και να σου εξηγήσουν πως έχουν βγει αυτά τα χρήματα.

Seitman
28-05-12, 05:55
Τα €36 που πλήρωσες στον πρώτο λογαριασμό της HOL είναι τέλη ενεργοποίησης και δεν επιστρέφονται.

sexrazat
28-05-12, 08:13
Δεν υπάρχει εγγύηση στους λογαριασμούς του ΟΤΕ, ούτε και σε κάποιον άλλον παροχέα.

Ο πρώτος λογαριασμός σου ήρθε σχεδόν διπλάσιος γιατί περιλάμβανε:

Αναλογικά τα τέλη χρήσης και πάγια από την ημερομηνία σύνδεσης μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού
Τα πάγια τέλη για το επόμενο δίμηνο
Και πιθανώς κάποια τέλη ενεργοποίησης ή/και κατασκευής γραμμής


Για τον δεύτερο, πιθανολογώ ότι μοίρασαν τα τέλη ενεργοποίησης σε δύο λογαριασμούς για να μην είναι αρκετά υψηλός ο πρώτος και υπάρχει δυσκολία πληρωμής.

Οπότε αυτά που πλήρωσες δεν αποτελούν κάποια μορφή εγγύησης, αλλά αφορούν παρεχόμενες υπηρεσίες και εκ τούτου δεν μπορείς να αξιώσεις επιστροφή. Επιστροφή θα πάρεις μόνο αν στον επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό που θα λάβεις από τον ΟΤΕ υπάρχει πιστωτικό υπόλοιπο.

Πολύ σωστά όσα γράφεις για τα τέλη του πρώτου λογαριασμού. Τα τέλη ενεργοποίησης χρεώνονται εφάπαξ στον πρώτο λογαριασμό και δεν μοιράζονται και με τον δεύτερο.
Το Μηχανογραφικό του ΟΤΕ θα κάνει εκκαθάριση στον επόμενο (ή μεθεπόμενο ανάλογα με την ημερομηνία έκδοσης) λογαριασμό και θα επιστραφούν οι προκαταβολές του διμήνου μείον βέβαια τις ημέρες που έγινε χρήση από τον φίλο.

frap
28-05-12, 09:32
* συν τους τόκους υπερημερίας, εάν αφήσεις τον τρέχον λογαριασμό απλήρωτο... γύρω στα 1-2 ευρώ υποθέτω.

Εγώ θα συμβούλευα, αν έχει κανείς την ευχαίρεια να πάει στο τοπικό κατάστημα ΟΤΕ και να εισπράξει την επιστροφή, να πληρώσει κανονικά το λογαριασμό πριν λήξει και να μην τους κάνει τη χάρη να τους χαρίσει τους τόκους του διμήνου.

Ax0R7aG0z
28-05-12, 11:55
Στον ΟΤΕ πληρώνεις για το ΕΠΟΜΕΝΟ δίμηνο και όχι για το τρέχον.
Άρα, αν έχεις πληρώσει μέχρι τις 15/6 πχ και κάνεις σήμερα την διακοπή
θα σου επιστραφούν τα πάγια για 18 μέρες ;)

Μόνο στη ΔΕΗ πληρώνεις εγγύηση που επιστρέφεται με την διακοπή της
σύνδεσης (ή συμψηφίζεται και πάλι αν υπάρχει υπόλοιπο λόγω κατανάλωσης ή παγίων)

@ ADSLgr.com All rights reserved.