PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιό Linux distro για...



todo
14-05-04, 16:51
Την τελευταία βδομάδα έχει γίνει μεγάλο θέμα πέρι Linux και ομολογώ ότι ψήθηκα ξανά να δοκιμάσω μια distribution Linux(ξανά)...Παλιότερα είχα δοκιμάσει το Mandrake αλλά κόλλησα σε αρκετές φάσεις και αναγκάστηκα,λόγω έλλειψης χρόνου κυρίως,να εγκαταλείψω τις προσπάθειες και να γυρίσω στα Windows XP.
Πρόσφατα βάζοντας DSL έφτιαξα και ένα δεύτερο PC προκειμένου να εξυπηρετεί τις ανάγκες του downloading στο οποίο έβαλα Windows 2000 SP4.
Έχω το Alcatel Speedtouch 510i με 4 ethernet switch.Είναι και τα δύο PC συνδεδεμένα σε αυτό το ένα με Windows XP και το άλλο με Windows 2000,οπότε έχουν και τα δύο πρόσβαση στο internet και είναι σε δίκτυο μεταξύ τους για ένα απλό file transfer.
Ουσιαστικά αυτό θέλω να συνεχίσω να κάνω βάζοντας Linux.To Linux να πάρει τη θέση των Windows 2000 να είναι 24/7 στο internet και να κατεβάζει.ΜΟΝΟ αυτό!
Και ρωτάω λοιπόν ποια είναι η πιο έυκολη distro για εξοικίωση ενός Windows user,χωρίς ίσως να έχει τις δυνατότητες που έχουν κάποιες άλλες,προκειμένου να εξυπηρετήσει τις ανάγκες που ανέφερα πιο πάνω;

Slammer
14-05-04, 16:56
Bootare knoppix... απο CD, ρυθμισε ip και gateway και ετοιμος γι αυτο που θελεις. Και το pc σου δεν χρειαζεται ουτε καν να το φορμαρεις....
Και αν σου αρεσει στη συνεχεια... κανεις install το knoppix στο σκληρο.

todo
14-05-04, 16:59
Αυτά τα Lindows τί είναι;
Δεν ξέρω γιατί αλλά κάτι μου βρωμάει...

Slammer
14-05-04, 17:03
Ειναι commercial distribution που ειναι πολυ κοντα στους windows χρηστες... Προσφερει περιβαλλον και στυλ πολυ κοντα σε windows με ενσωματωμένο wine ωστε να τρεχεις και εφαρμογες windows. Προσφέρουν μια υπηρεσια αναλογη του windows-update στους συνδρομητες τους (Ναι... πληρωνεις για την αγορα και την συνδρομη με το χρονο... χειρωτεροι και απο την m$ ειναι....)
Για αυτο που ζητησες νομιζω οτι το knoppix ειναι μια χαρα... αλλιως gentoo, fedora, suse.....

iNCubO
14-05-04, 17:58
AYTO TO MHNA TO pcmagazine exei sto dvd tou to live cd apo to linspire( teos lindows)

Eruyome(MMXGN)
14-05-04, 19:35
Incubo. Ναι, δεν είναι παράνομο να έχεις το linspire. Αλλα το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν δεν έχεις το Click and Run (package management πολύ πληρες, η αλλήθεια, και εύκολο). ΤΟ linspire αξίζει μόνο και μόνο για τα tutorial τους. Δεν το κράτησα δε ούτε δυο μέρες στο pc μου όταν το βαλα.

todoros, κάνε αυτό που σου πε ο slammer, αν μόνο το θες για αυτήν τη δουλεια. Η κατέβασε το live cd του suse, είναι πιο ευκολο στην ρύθμιση.

todo
14-05-04, 19:46
Τί διαφορά έχει το live cd από το κανονικό distro;
Να μην προτιμήσω ένα κανονικό distro?

Eruyome(MMXGN)
14-05-04, 19:49
Για την δουλειά που θέλεις χρησιμεύει για να μην κάνεις αλλαγές στο δίσκο σου (εκτός αν τον έχεις κάνει format με ntfs οπότε θα χρειαστείς αναγκαστηκά full distro για να κάνεις εγκατάσταση το captive)

Το live cd έχει όλα τα 'κοινά' εργαλεία σε cd και έτσι δεν χρειάζεται δίσκο καθόλου (ίσως χρησιμοποιήσει γύρω στα 100mb δημιουργόντας ένα αρχείο virtual-disk στον windows δίσκο)

todo
14-05-04, 20:10
Είναι με NTFS ναι...
Οπότε μάλλον να πάω για full distro έτσι;
Καμιά πρόταση;
Σκεφτόμουν για gentoo αλλά ίσως με δυσκολέψει λίγο παραπάνω από τα υπόλοιπα.
Θέλω κάτι απλό να εξοικιωθώ με Linux και ίσως αργότερα να δοκιμάσω κάτι άλλο αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει αρκετός χρόνος για να ψάχνω λύσεις...

sdikr
14-05-04, 20:15
απλό πάρε mandrake, λίγο πιο συμβατό αλλά όχι τόσο απλό πάρε suse,

tvelocity
14-05-04, 20:15
Για αρχάριους προτείνω SuSE

todo
14-05-04, 21:29
Τελικά αποφάσισα να βάλω Gentoo ψάχνωντας λίγο το θέμα.Μόνο λίγη βοήθεια για την εγκατάσταση.Να την κάνω με live cd και ότι άλλο χρειαστεί να κατέβει από net ή όχι;

Slammer
14-05-04, 22:55
Τελικά αποφάσισα να βάλω Gentoo ψάχνωντας λίγο το θέμα.Μόνο λίγη βοήθεια για την εγκατάσταση.Να την κάνω με live cd και ότι άλλο χρειαστεί να κατέβει από net ή όχι;

Ο τροπος εγκατάστασης ειναι θεμα επιλογής. Προτείνω (κλασικα) να ξεκινήσεις από stage 1.
Χρειαζεσαι μονο το http://files.gentoo.gr/releases/x86/2004.1/livecd/install-x86-minimal-2004.1.iso

και φυσικά αν δεν εχεις αλλο υπολογιστή ενα hardcopy των οδηγιών εγκατάστασης. Εννοειται οτι το συστημα θα κατεβάσει τα sources απο το internet. Για ενα bootable συστημα (χωρις γραφικό περιβάλλον) χρειαζεσαι περιπου 6 ωρες compilation (χωρις τα κατεβάσματα) απο εκει και πέρα βαζεις τα υπόλοιπα....

todo
17-05-04, 03:33
Πώς μπορώ να κάνω format το δίσκο σε filesystem του Linux(π.χ. ext2fs...);Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ή το knoppix ή το suse(live).
Επίσης πως μπορώ να ορίσω σταθερή ip;Δοκίμασα στο knoppix αλλά μάλλον δεν τα πολυκατάφερα.Κανονικά έχω απενεργοποιημένο το DHCP server του modem και ορίζω σταθερή ip στο PC και gateway την IP του modem.Τώρα είδα internet με knoppix ενεργοποιώντας το DHCP.Θέλω να κάνω port forwarding στο NAT του router οπότε καλό θα ήταν να έχω σταθερή IP.

Slammer
17-05-04, 03:58
Πώς μπορώ να κάνω format το δίσκο σε filesystem του Linux(π.χ. ext2fs...);Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ή το knoppix ή το suse(live).
Επίσης πως μπορώ να ορίσω σταθερή ip;Δοκίμασα στο knoppix αλλά μάλλον δεν τα πολυκατάφερα.Κανονικά έχω απενεργοποιημένο το DHCP server του modem και ορίζω σταθερή ip στο PC και gateway την IP του modem.Τώρα είδα internet με knoppix ενεργοποιώντας το DHCP.Θέλω να κάνω port forwarding στο NAT του router οπότε καλό θα ήταν να έχω σταθερή IP.

Το φορματ γινεται ως εξης:
mkreiserfs /dev/hdx (για reiser)
mke2fs /dev/hdx (για ext2)

Τη σταθερη ip την περνας με εντολή
ifconfig eth0 <ip>
αν θες να τη βαλεις μονιμα, στη διανομή σου πρεπει να υπάρχει ενα αρχειο /etc/net.eth0 η κατι τετοιο....

Αλλα αφου το μηχανακι το θες μονο για router γιατι δεν κοιτας το ipcop ή το smoothwall που ειναι διανομές γι αυτή τη δουλεια?

todo
17-05-04, 18:41
Δοκίμασα το Knoppix,το οποίο μου δείχνει τα περιεχόμενα του δίσκου αλλά δεν μπορώ να παρέμβω σ' αυτά και το Suse live 9.1 το οποίο δεν μου δείχνει καν τα περιεχόμενα του δίσκου.Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά;Μιλάμε για δίσκο με NTFS.Αν ήταν FAT32 θα είχα τα ίδια αποτελέσματα;

sdikr
17-05-04, 18:48
Δοκίμασα το Knoppix,το οποίο μου δείχνει τα περιεχόμενα του δίσκου αλλά δεν μπορώ να παρέμβω σ' αυτά και το Suse live 9.1 το οποίο δεν μου δείχνει καν τα περιεχόμενα του δίσκου.Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά;Μιλάμε για δίσκο με NTFS.Αν ήταν FAT32 θα είχα τα ίδια αποτελέσματα;

το kernel υποστήρίζεί μόνο ntfs read access , αν σε ενδιαφέρει υπάρχει third party πρόγραμμα και για write access, (captive ntfs)
τωρα στο suse μάλλον θα πρέπει να τον κάνεις Mount τον δίσκο με το χέρι. mount -t ntfs /dev/hdXX /mtn/C

ναι με fat32 θα μπορούσες να κάνεις και αλλάγες στον δίσκο

Eruyome(MMXGN)
17-05-04, 21:50
Αν δουλέψει η εντολή που ανέφερε ο sdkir τότε θα προσθέσεις την παρακάτω εντολή
στο /etc/fstab



/dev/hdXX /mnt/C nfts ro 0 0


:}

@ ADSLgr.com All rights reserved.