PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο και ενσύρματο δίκτυο μαζί



kinakos
14-05-04, 17:59
Αυτή την στιγμή έχω ένα modem/router Zyxel 652R over ISDN και ένα 5 port fast ethernet switch Netgear όπου πάνω σε αυτό έχω δύο υπολογιστές συνδεδεμένους. Τώρα θέλω να συνδέσω ασύρματ ακόμα 1 laptop και 1 desktop. Προφανώς θα πρέπει να αγοράσω 2 ασύρματες κάρτες δικτύου (PCI και PCMCI). Από εκεί και πέρα τι αλλο θα χρειαστώ και ποιές είναι οι προτάσεις σας? Πως θα πρέπει να είναι η συνδεσμολογία (πχ ADSL->Zyxel->Switch->.....)

aesir
14-05-04, 18:26
Θα χρειαστείς ένα Access Point το οποίο θα κουμπώσεις πάνω στο switch που έχεις. Κατά προτίμηση κοιταξε οι ασύρματες κάρτες να είναι της ίδιας μάρκας. Υπάρχουν DLink, Linksys, Netgear κλπ.

kinakos
17-05-04, 02:42
Επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός μπορεί κανένας να με βοηθήσει στην επιλογή access point και 2 ασύρματων καρτών (PCI και PCMCI). Τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή μου? Έχετε ιδέα σε περίπου τι τιμές παίζουν?

sdikr
17-05-04, 02:57
οπως σου είπε και ο aesir να είναι ίδιας μάρκας, έχουν ακουστεί προβλήματα με τις λυσεις της dlink, υπάρχει και η 3com, και απο δικιας μου πλευρας έχω δοκιμάσει planet σε ένα ασυρματο δικτυακι και ναί είχα κάποια προβληματα μέχρι που έβαλα και access point της planet

kinakos
19-05-04, 02:25
Μάλιστα, να ρωτήσω και κάτι άλλο, με τι κριτήρια επιλέγω ένα access point? Τι ταχύτητα-προτοκολλα προτείνετε?

sdikr
19-05-04, 03:04
τα protocol's είναι standard, προσοχή υπάρχουν μερικές εταιρίες που βγάζουν δικιές στους υλοποιήσεις!
αυτη την στιγμή το standard ειναι το g 54mbps

ronaldinio
19-05-04, 07:16
και αν θυμάμαι καλά και το "g turbo" που φτάνει μέχρι και 100 mbps.

sdikr
19-05-04, 12:25
και αν θυμάμαι καλά και το "g turbo" που φτάνει μέχρι και 100 mbps.

το οποίο δεν είναι standard του wifi

aesir
19-05-04, 12:40
Αν πάρεις 802.11g, θα έχεις καλή ταχύτητα μέσα στο σπίτι, ακόμα και στον πάνω ή κάτω όροφο (αν κάτι τέτοιο υφίσταται). Αλλα να σου θυμίσω οτι οταν βλέπεις ονομάστικη ταχύτητα 11, 22, 54Mbits τότε να ξέρεις οτι η πραγματική είναι αρκετά μικρότερη, ιδιαίτερα αν ενεργοποίησεις και την secure mode.

alefgr
20-05-04, 02:15
Σ'αυτό που αναφέρει ο aesir ένα παράδηγμα.

Σε 1 μέτρο, δύο Access Points 11g (USR5054) απέδωσαν με το Chariot transfer με μέση τιμή 22,5Mbits και ας τα πουλάει η USRobotics για 100Mbits!

parpen
21-05-04, 18:08
Τα προβλήματα των d-link οφείλονται κυρίως με την επιλογή της κεραίας...και όχι σε άλλα θέματα...
Εγώ υλοποιώ ένα τέτοιο δίκτυο με Zyxel router και d-link accees point και ανάλογη ασύρματη κάρτα για έναν φίλο στην απέναντι πολυκατοικία...Κανένα πρόβλημα..Μάλιστα έτυχε να βάλω και laptop που είχε ενσωματωμένη ασύρματη κάρτα realtek και δούλεψε μια χαρά....

aesir
21-05-04, 18:24
Και εγώ πρόσφατα έστησα για εναν φίλο ένα wireless modem/router DLink και πάει σφαίρα, ακόμα και σε ένα PC που το έχει στο επάνω από τον router όροφο.

pavlidisd
23-06-04, 10:42
Να έχετε υπόψη ότι στο wifi πάντα μιλάμε για half-dublex οπότε στα 54mbit θεωρητικά, στην πράξη θα δείτε το μέγιστο 27mbit ακόμα και δίπλα δίπλα να τα βάλετε.

Τα dlink όντως παρουσιάζουν διάφορα προβλήματα, όμως μάλλον σαν ΑΡ παίζουν καλά. Το λάθος της επιλογής κεραίας αν δεν κάνω λάθος παρατηρείται μόνο σε client mode στο 900+. Τώρα για τα super dupew wow turbo g της κάθε εταιρίας για να παίξουν θέλουν ιδανικές συνθήκες.

Γενικά στο g οι κάρτες παρουσιάζουν μικρότερη ευαισθησία από ότι στο b.

Τώρα στην συνδεσμολογία: Βάζεις στην ethernet του μόντεμ το ΑΡ και στα pcια σου ασύρματες καρτούλες. Βάζεις και το ίδιο essid σε όλα,ρυθμίζεις ΙΡ και gateway και καλή διασκέδαση. :)

aesir
23-06-04, 11:13
Γενικά σε όσους έχω δει wireless υλοποίηση με Dlink δεν είδα κανένα πρόβλημα, μάλιστα έχουν τρομερή απόδοση σε σχέση με απόσταση/τοίχους/ορόφους.

Papashark
23-06-04, 11:21
Γενικά σε όσους έχω δει wireless υλοποίηση με Dlink δεν είδα κανένα πρόβλημα, μάλιστα έχουν τρομερή απόδοση σε σχέση με απόσταση/τοίχους/ορόφους.

Εγώ πάλι έχω δει πολλά προβλήματα με τα καινούργια dlink (ap2000, ap2000+) σε δίκτυα, καθότι μάλλον έχουν πρόβλημα με τα arp tables και χάνουν συσκευές...

Θα πρότεινα για οικονομικές λύσεις συσκευές της linksys ή της netgear.

thama
23-06-04, 13:39
Αν πάρεις 802.11g, θα έχεις καλή ταχύτητα μέσα στο σπίτι, ακόμα και στον πάνω ή κάτω όροφο (αν κάτι τέτοιο υφίσταται). Αλλα να σου θυμίσω οτι οταν βλέπεις ονομάστικη ταχύτητα 11, 22, 54Mbits τότε να ξέρεις οτι η πραγματική είναι αρκετά μικρότερη, ιδιαίτερα αν ενεργοποίησεις και την secure mode.

Αυτό αν και έχει μια δόση αλήθειας, είναι η μισή αλήθεια.
Μιλάμε ότι η μέση ταχύτητα που βλέπεις σε τέτοια δίκτυα, είναι πάντα μικρότερη από την ονομαστική (συνήθως λίγο παραπάνω από το ήμισυ), λόγω καθυστέρησης ACK, NACK και packet collision.
Αφού στείλει την αίτηση το σημείο Χ στο Υ, περιμένει ΑCK. Αν λάβει ACK (που σημαίνει ότι το πακέτο πήγε εντάξει) προχωράει στην επόμενη ενέργεια, αλλιώς (αν λάβει ΝΑCK ή τίποτα) θεωρεί ότι το πακέτο δεν πήγε σωστά και επαναλαμβάνει την εκπομπή.
Το σημείο Υ τώρα κάνει ακριβώς τα ίδια.
Ο χρόνος αναμονής για ACK, μειώνει μερικώς την ταχύτητα, τυχόν λήψη NACK, ακόμα περισσότερο (υπόψιν αυτά γίνονται σε αρκετά χαμηλό επίπεδο, και δεν φαίνονται μεσω software)
Επιπλέον η χρήση κοινού διάυλου αποστολής και λήψης προκαλλεί συχνά σύγκρουση πακέτων.

Τέλος το γεγονός ότι ο δίαυλος μεταφοράς των δεδομένων είναι ο ατμοσφαιρικός αέρας, μέσω ΗΜ κυμάτων, κάνει το σύστημα ευάλωτο σε οποιαδήποτε Η/Μ επίδραση ( ανάμμα,σβήσιμο της λάμπας, της τηλεόρασης , κακές καιρικές συνθήκες, φωτισμός φθορίου, κτλ)

pavlidisd
23-06-04, 13:47
Εντάξει μην τρελαθούμε, μπορεί όλα αυτά θεωρητικά να επηρεάζουν αλλά πρακτική διαφορά δεν βλέπεις... Επίσης μην ξεχνάς ότι μιλάμε για 54mbit half duplex.

thama
23-06-04, 13:58
Ίσως να έχεις δίκιο,
αλλά αν θυμάμαι καλά οι ταχυτητες αυτές αφορούν το κενό, απουσία οποιασδήποτε ΗΜ παρέμβασης.......
Αντε βρές αυτές τις συνθήκες τη σήμερον ημέρα.....

pavlidisd
23-06-04, 14:01
Αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει είναι τα ΗΜ κύματα που υπάρχουν στην ίδια συχνότητα και θεωρούνται θόρυβος. Το wifi δουλεύει στους 2.4 γίγα όπου δουλεύουν τα ασύρματα τηλέφωνα, οι φούρνοι μικροκυμάτων, το bluetooth.

aesir
23-06-04, 14:17
pavlidisd έχεις τεστάρει το throughput σε ασύρματα δίκτυα;

pavlidisd
23-06-04, 14:19
Γενικά? Τι εννοείς? Έχω τεστάρει throughput σε πολλά ασύρματα λινκς. Γιατί?

thama
23-06-04, 14:36
Συμφωνώ, αλλά ποιο φίλτρο είναι τέλειο ?
ποια κεραία εκπέμπει μόνο σε μια περιοχή συχνοτήτων ?
Μπορεί η ισχύς τους να μην είναι σημαντική, αλλά το άθροισμά τους καθόλου αμελητέο.
Επιπλέον, ξεχνάς τις οθόνες CRT.
Τέλος μη ξεχνάς ότι απότομες μεταβολές προκαλούν θόρυβο σε όλες τις συχνότητες (αφού η βηματική συνάρτηση , περιέχει όλες τις συχνότητες). Οπότε ακόμα και μικρομεταβολές στην τάση του δικτύο της ΔΕΗ προκαλούν θόρυβο παντού (κι ας δουλεύει μόνο στα 50Hz), σε όλες τις συχνότητες

pavlidisd
23-06-04, 15:00
Ναι δεν λέω ότι έχεις άδικο... το θέμα όμως είναι και η ουσιαστική επίδραση που έχουν αυτοί οι παράγοντες σε σχέση με αυτούς που σου είπα εγώ. :wink:

Δες και πως λειτουργούμε π.χ. στο awmn. Εκεί παίζει ρόλο και ο καιρός και πολλοί άλλοι παράγοντες.

Tι φίλτρο εννοείς? Για τις crt δεν κατάλαβα...

Στις κεραίες θέλουμε ο κεντρικός λοβός να είναι όσο το δυνατον με πιο στενή δέσμη και οι υπόλοιποι λοβοι( πλευρικοί, πίσω) αν είναι δυνατόν να είναι ανύπαρκτοι.

Τέλος πάντων, δε νομίζω ότι όλα αυτά παίζουν ρόλο για ένα δικτυάκι μέσα στο σπίτι. Αν θέλει να βελτιώσει κάποιος το σήμα εντός σπιτιού ας βγάλει το κεραιάκι των 2db και ας βάλει ένα μεγαλύτερο κεραιάκι: π.χ. 5.5db

thama
23-06-04, 15:16
Όλες οι διατάξεις που θέλουν να δουλέψουν σε μια συχνότητα έχουν φίλτρα για να κόβουν τις υπόλοιπες (λέμε τώρα).
Όλα τα φίλτρα έχουν μια περιοχή μετάβασης, ενώ στην περιοχή αποκοπής, μιλάμε για εκπομπή ισχύος περίπου στο 0.1%
Κανένα φίλτρο δεν είναι απότομο, και κανένα φίλτρο δεν κάνει τέλεια αποκοπή.

Όσο για τις αγαπητές μας crt, θα έχεις παρατηρήσει ότι είναι ευαίσθητες σε οποιαδήποτε ΗΜ ακτινοβολία μεγαλύτερη από 1GHz, ειδικά αν η θωράκισή τους είναι για τα μπάζα. Συνεπώς ,για να επηρρεάζονται, σημαίνει ότι δουλεύουν και σε εκείνη τη συχνότητα.....

alefgr
23-06-04, 19:18
Καμία άποψη για το USRobotics 5450 Access Point; Το έχω γύρω στους 8 μήνες 24/24 και παίζει άψογα.

Όσο για τις παρεμβολές είναι απολύτως σίγουρο ότι ένα ασύρματο δίκτυο στημένο σε ένα χωριό σε περιοχή της Ελλάδος που είναι μακριά από μεγάλες πόλεις θα παίξει πολύ καλύτερα και πολύ πιό σταθερά.

Αν εδώ στην Αθήνα, τα μάτια μας μπορούσαν να δούν κάτω από το ορατό φάσμα και να δούμε και την περοχή των RF, θα μας σηκωνόταν η τρίχα κάγκελο από το αλλαλούμ του "φωτός" που θα υπήρχε πάνω από τα κεφάλια μας. Δεν θα χρειαζόμασταν και φώτα στις κολώνες τις νύκτες για να δούμε... :D

Τελικά η φύση μας αδίκησε...

potis21
23-06-04, 20:01
Τελικά η φύση μας αδίκησε...

Το μηκος κυματος στις συχνοτητες που αναφερεις ειναι αρκετο για να δωσει συγκεγχυμενη εικονα (blurred) και εντελως ανεπαρκες για την παραγωγη λεπτομερους εικονας.

Επισης, ο συντελεστης απορροφησης απο τα υλικα ειναι κατα πολυ χαμηλοτερος σε αυτες τις ακτινοβολιες και ο δεικτης ανακλασης επισης μεγαλυτερος. με αλλα λογια, οτι δεν θα ηταν διαφανες θα ηταν καθρεφτης. :!:

η φυση (και ο καλος Θεουλης) ξερει τι κανει.... :D :mrgreen: :mrgreen:

potis21
23-06-04, 20:09
Όλες οι διατάξεις που θέλουν να δουλέψουν σε μια συχνότητα έχουν φίλτρα για να κόβουν τις υπόλοιπες (λέμε τώρα).
Όλα τα φίλτρα έχουν μια περιοχή μετάβασης, ενώ στην περιοχή αποκοπής, μιλάμε για εκπομπή ισχύος περίπου στο 0.1%
Κανένα φίλτρο δεν είναι απότομο, και κανένα φίλτρο δεν κάνει τέλεια αποκοπή.

Όσο για τις αγαπητές μας crt, θα έχεις παρατηρήσει ότι είναι ευαίσθητες σε οποιαδήποτε ΗΜ ακτινοβολία μεγαλύτερη από 1GHz, ειδικά αν η θωράκισή τους είναι για τα μπάζα. Συνεπώς ,για να επηρρεάζονται, σημαίνει ότι δουλεύουν και σε εκείνη τη συχνότητα.....

Οχι ακριβως. απλα τα ηλεκτρονικα τους κυκλωματα (πιστες) εχουν μεσο μηκος παραπλησιο της κεραιας μαρκονι(λ/4) και ως εκ τουτου απορροφουν ευκολα την ακτινοβολια.

Ποσο μαλλον οταν αυτη εκπεμπεται απο κατι που εχει σχεδιαστει να την εκπεμπει.

τα RF ρευματα αυτα, μεσω των κυκλωματων καταληγουν στις βασεις των τρανζιστορ, επηρεαζοντας τα ρευματα εξοδου. καποια απο αυτα (οπως Video drivers) ειναι οντως σχεδιασμενα να εχουν ευρος ζωνης DC-250ΜΗZ αλλοιως δεν θα ειχαμε τις παλαβες αναλυσεις που σηκωνουν οι νεας τεχνολογιας οθονες. Το αντιστοιχο οριο για τς τυπικες τηλεορασεις ειναι 30 ΜΗz.

potis21
23-06-04, 20:24
Και τριτον, ο οποιαδηποτε ηλεκτρονικη συσκευη που χρησιμοποιει υψηλες συχνοτητες θεωρειται ικανη να μειωσει τον λογο σηματος προς θορυβο, οσο τα τρανζιστορ εισοδου του γειτονικου δεκτη ερχονται σε κορεσμο απο αλλου ειδους συχνοτητες, απο τους 930MHZ που εκπεμπει η γειτονική σας κεραία κινητης μεχρι τους 2.4GHz που εκπεμπει το λινκ του γειτονικου σας σταθμου μεχρι το paging που κανει το κινητο σας απαξ ανα τριωρο (η και λιγοτερο) για να ενημερωσει το γειτονικο BSC οτι παραμενει ανοιχτο.

ακομα και το τηλεκοντρολ της τηλεορασης σας παραγει εκτος της υπερυθρης εντολης τηλεχειριμου, και συχνοτητες στην περιοχη των μεσαιων κυματων (πατηστε ενα κουμπι διπλα σε ενα ραδιοφωνο που ειναι συντονισμενο στα μεσαια αναμεσα σε 2 σταθμους να το ακουσετε.)

Τι ειπατε? θα αφησετε τον P4 σας χωρις καπακι? αν ειναι και Prescott @ 2.8 το φασμα που παραγεται εχει ως εξης:

31 KHz real time clock (!), switching power supply

4 MHZ sound card clock

4,43 MHZ TV out support (BT chip, pal encoding)
28,2 MHZ tv out support (the same)

33 ΜΗz PCI bus

66, 133 MHZ AGP bus, UDMA transfers 33@rise,33@fall

166 mhz graphics memory

200 MHz main memory

250 MHZ Graphics Core

333 MHz Graphics memory

400 MHZ front side bus, main memory

800 MHz fsb

1200 MHz FSB

1600 MHZ FSB

2000 MHZ FSB

2400 MHZ FSB

2800 MHZ system core (minimal radiation)

4800 MHz 1st harmonic system core (even smaller)

Ειπατε κατι?

Μακρυα τα ασυρματα απο το πλιτσί!

potis21
23-06-04, 20:27
Ίσως να έχεις δίκιο,
αλλά αν θυμάμαι καλά οι ταχυτητες αυτές αφορούν το κενό, απουσία οποιασδήποτε ΗΜ παρέμβασης.......
Αντε βρές αυτές τις συνθήκες τη σήμερον ημέρα.....

Οι βελτιστες συνθηκες περιλαμβανουν δοκιμες σε ανηχοϊκους θαλαμους (χωρις καθολου Multipath*)


*ειναι η μεταφορα του Η/Μ κυματος απο τον πομπο στον δεκτη με την μεσολαβηση περισσότερων απο μιας διαδρομης. (εννοειται οτι η καλυτερη ειναι η ευθεια).
Αυτο συμβαινει οταν το σημα ανακλαται σε καποιες επιφανειες και φτανει στην κεραια ληψης ακολουθωντας διαφορετικη διαδρρομη απο το κυριο σημα. Επειδη η ταχυτητα μεταδοσης ΔΕΝ ειναι απειρη, αλλα ισουται με c, τα δυο σηματα δεν φτανουν ταυτοχρονα στην κεραια ληψης αλλα λογω της μεγαλυτερης διαδρομης του ανακλωμενου, με Δφ, η οποια μπορει να προκαλεσει μεχρι και ολικη εξαφανιση του επιθυμητου σηματος σε μικρες αποστασεις (λ/2), η και μεγαλη παραμορφωση της μεταδιδομενης πληροφοριας σε μεγαλες αποστασεις οπως αρκετα πολλαπλασια του λ(τα γνωστα μας ειδωλα στις τηλεορασεις)

**λ = μηκος κυματος

aesir
23-06-04, 20:36
Ξεφύγατε και το βλέπω να γίνεται locked το thread... :roll:

sdikr
23-06-04, 20:45
Ξεφύγατε και το βλέπω να γίνεται locked το thread...

δεν ξεφύγαν πόλυ!! (έχουμε άλλα νήματα που τα έχουμε μαμήσει)
πάντως τα info του potis21, είναι χρήσιμα και μας μαθαίνουν και μερικά πραγματάκια!

potis21
23-06-04, 20:46
Ξεφύγατε και το βλέπω να γίνεται locked το thread...

μην γινεσαι κακουλης τωρα κι εσυ... :oops: ...ενταξει, το παρακανα λιγακι, αλλα παλι για ασυρματα δεν μιλαμε? :wink: Η μηπως οι συγκεκριμενες γνωσεις χαλουν τον οποιοδηποτε σχετιζεται εστω με ασυρματα? :mrgreen:

aesir
23-06-04, 20:51
Οι γνώσεις καλές είναι, αλλά από άλλη ερώτηση ξεκίνησε και αλλού κατέληξε. Πάντως ενδιαφέρον θα ήταν να γίνει split το thread και να συνεχιστεί... :wink:

potis21
23-06-04, 21:17
tell it to papa (Psyxakias) :mrgreen: τι εγινε αυτο το παιδι?

Papashark
24-06-04, 11:06
Πωπω.... ξεφύγατε ! :)

Σωστά όλα αυτά που λέτε, πλην όμως οι διάφορες αρμονικές που παράγονται είναι τόσο μικρής ισχύος που δεν περνάνε καν το κατώφλι θορύβου στον δέκτη....

Όπως είπε και ο pavlidsd, τα μόνα που κάνουν σοβαρές παρεμβολές είναι οι φούρνοιμικροκυμάτων εάν είσαι στην κουζίνα, τα bluetooth, dect στους 2.4, καθώς και άλλες συσκευές που κάνουν εκπομπή στους 2.4

Οι WiFi συσκευές έχουν θωράκιση, έχουν διαπερατό φίλτρο για να κώβουν μη επιθυμητές συχνότητες, κοινώς έχουν μια προστασία από παρεμβολές γενικότερα που δεν προέρχονται από την ίδια συχνότητα.


Όσο αναφορά την ταχύτητα, η καθυστέριση γίνετε από πολλούς παράγοντες που ξεκινάνε όλοι από το γεγονός ότι το σύστημα δουλεύει με time slots, και σε ένα time slots, είτε περάσει το ack είτε τα data, την ίδια ώρα θα παραμήνει ανοιχτό.....

thama
24-06-04, 12:07
Όσο αναφορά την ταχύτητα, η καθυστέριση γίνετε από πολλούς παράγοντες που ξεκινάνε όλοι από το γεγονός ότι το σύστημα δουλεύει με time slots, και σε ένα time slots, είτε περάσει το ack είτε τα data, την ίδια ώρα θα παραμήνει ανοιχτό.....

Σωστός. Είναι η άλλη παράμετρος που ξεχάσαμε

Όσον αφορά τις αρμονικές, μη τις θεωρείς τόσο ασήμαντες, ειδικά την τρίτη και την πέμπτη αρμονική.

potis21
24-06-04, 15:18
dect στους 2.4

τι δουλεια εχουν τα dect εκει πανω???

1.87 ειναι!



Σωστά όλα αυτά που λέτε, πλην όμως οι διάφορες αρμονικές που παράγονται είναι τόσο μικρής ισχύος που δεν περνάνε καν το κατώφλι θορύβου στον δέκτη....

μια σιγουρια σε βρισκω...

με ανοιχτο το καπακι, η FSB (400 MHz) δινει κατι mikrobolt στο μετρο!

στους 1600 το gps μου τα παιζει κοντα στο pc μου..

και το ICOM ακουει καθαρα σαν carrier στα 8 μετρα τον επεξεργαστη στους 2 GHz (τι γλυκο ηχο που κανουν τα tinker!!!)

Papashark
24-06-04, 23:13
Έχει και στους 2.4..... Apo ameriki kardia moy, nea moda ! :)

400 ? οπότε είμαστε στην 5η ή 6η αρμονική ?

Πάντως δεν έχουμε δει προβλήματα μέχρι σήμερα, ούτε από 400Μhz αλλά ούτε και από 2400CPU..... Έχω την συγουριά του χασάπη, έχω σφάξειιιιιιι :lol: :lol: :lol:


Ποιό Icom έχεις που ακούς στους 2giga ? :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.