PDA

Επιστροφή στο Forum : εγκατάσταση προγράμματος



yiannakos
29-05-12, 04:05
Καλημέρα σε όλους.
Πήγα να εγκαταστήσω ένα λογιστικό πρόγραμμα (μεγάλο, κάπου 350ΜΒ) και επειδή κόλησε η εγκατασταση κάπου στα μισά, πάτησα άκυρο.
Τώρα δεν μπορώ να το εγκαταστήσω απ την αρχή, το θεωρεί εγκατεστημένο...
Φυσικά δεν υπάρχει πουθενά, ούτε στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων, ούτε στα program files, ούτε στα documents and settings.
Βρήκα μόνο μέσα σε ένα φάκελο temp τα αρχεία του , μαζί και το autorun.exe του, αλλά απο εκεί δεν με αφήνει να σβήσω το autorun.
Συγκεκριμένα, οταν πάω να το ξαναεγκαταστήσω:
Aφού ξεζιπάρει το zip κανονικά και μου βγάζει το εικονίδιο του προγράμματος,
επιλέγω την "standalone εγκατάσταση" (έχει και επιλογές για εγκατάσταση σε server και client) ,
ξεκινάει ο installshield wizard αλλά όταν τελειώνει μου βγάζει απαγορευτικό: "δεν μπορεί να γίνει standalone εγκατάσταση στο ίδιο τερματικό πάνω απο μία φορά. Η εγκατάσταση θα τερματιστεί".
'Εχω xp, το πρόγραμμα είναι αυτό
http://www.enikos.gr/economy/46918,Ypologiste_monoi_sas_to_foro_eisodhmatos.html

biggeo65
29-05-12, 04:47
Προφανώς άφησε κάποια κατάλοιπα στην registry. Κατέβασε το REVO Uninstaller Pro (http://www.revouninstaller.com/)
δώσε το όνομα της εφαρμογής και πάτα Force uninstall.

Μόλις τελειώσει το Uninstall, πάτα το κουμπί SCAN κι άστο να ψάξει και καθάρισε ότι βρει.

yiannakos
29-05-12, 17:37
Kαταρχήν βάζω το όνομα της εφαρμογής,δεν βρίσκει φυσικά κάτι.
Για το Scan προφανως θα λες την επιλογή που έχει το κουμπί Junk files Cleaner . Τα καθάρισα όλα, πάλι παίρνω το ίδιο μήνυμα όταν πάω να κάνω εγκατάσταση.
Πως μπορώ να ανεβάσω τις οδηγίες εγκατάστασης? Θα καταλάβεις πολλά περι τίνος πρόκειται.
Είναι ένα μικρό word αρχείο απο 7 σελίδες με φωτογραφίες κι επεξηγήσεις.

eagle13
29-05-12, 17:41
Kαταρχήν βάζω το όνομα της εφαρμογής,δεν βρίσκει φυσικά κάτι.
Για το Scan προφανως θα λες την επιλογή που έχει το κουμπί Junk files Cleaner . Τα καθάρισα όλα, πάλι παίρνω το ίδιο μήνυμα όταν πάω να κάνω εγκατάσταση.
Δες εδώ τις οδηγίες τους για εγκατάσταση. Η μόνη διαφορά οτι δεν μιλάμε για Cd που γράφει επάνω στην αρχή αλλά για ζιπαρισμένο αρχείο με το πρόγραμμα, όπως το κατέβασα απ το site που έγραψα.
Την πρώτη φορά που το έβαλα, όταν έφτασε στην "οθόνη 8" είναι που μου κόλησε και πάτησα "ακύρωση".

file:///H:/e-Entypa_Ekkatharisi_E1_2012/Setup%20Instructions/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82%20 %CE%9B%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82%20e-%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B11.htm

Για δοκίμασε με αυτό ...................... :hmm:

http://www.filehippo.com/download_unlocker/

achatzak
29-05-12, 18:54
Εναλλακτικό πρόγραμμα υπολογισμού φόρου απο το PC Magazine: http://www.2shared.com/file/Oq3SFkGN/Foros_2012.html

Μετά την εγκατάσταση κάνε και το online update.


Σαν απάντηση στο ερώτημα σου κατέβασε το "MsiFix" (αν δεν το βρεις να το κατεβάσεις πές μου να στο ανεβάσω).
Βρες το πρόγραμμα σου, κανε καθαρισμό και μετά κανε ξανά εγκατάσταση

biggeo65
29-05-12, 23:58
Kαταρχήν βάζω το όνομα της εφαρμογής,δεν βρίσκει φυσικά κάτι.
Για το Scan προφανως θα λες την επιλογή που έχει το κουμπί Junk files Cleaner . Τα καθάρισα όλα, πάλι παίρνω το ίδιο μήνυμα όταν πάω να κάνω εγκατάσταση.
Πως μπορώ να ανεβάσω τις οδηγίες εγκατάστασης? Θα καταλάβεις πολλά περι τίνος πρόκειται.
Είναι ένα μικρό word αρχείο απο 7 σελίδες με φωτογραφίες κι επεξηγήσεις.

H εφαρμογή που λες αποσυμπιέζει τα αρχεία στο C:\Temp ή C:\Windows\Temp.

Άνοιξε το REVO, πάτα Force Uninstall, και μετά πάνε στον φάκελο TEMP και επέλεξε το όνομα του προγράμματος.
Θα διαγράψει ότι βρεί και μόλις τελειώσει κάτω δεξιά θα δείς ένα κουμπί SCAN
Πάτησε το να ψάξει για αρχεία και κατάλοιπα, θα δείς μια μπάρα στην μέση με πράσινο χρώμα.
Μολις τελειώσει το σκανάρισμα θα σου βγάλει τι βρήκε.

Πατάς το κουμπί Select All και μετά πατάς το κουμπί ΝΕΧΤ.
Πάλι Select All και ΝΕΧΤ.

Πάντως σαν εφαρμογή δεν λέει και πολλά. Την κατέβασα να την δοκιμάσω, αλλά δεν δουλεύει σωστά.
Χώρια που κάνει πολύ ώρα να φορτώσει γιατι φορτώνει κι SQL Server 2005 ΕΕ, κι ας έχω την 2012 έκδοση,
δεν σου βγάζει τα τετραγωνάκια σωστά για να βάλεις τα νούμερα,
και πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα έχει και 1 λεπτό διαφήμιση στην αρχή.

yiannakos
30-05-12, 17:36
H εφαρμογή που λες αποσυμπιέζει τα αρχεία στο C:\Temp ή C:\Windows\Temp.

Άνοιξε το REVO, πάτα Force Uninstall, και μετά πάνε στον φάκελο TEMP και επέλεξε το όνομα του προγράμματος.
Θα διαγράψει ότι βρεί και μόλις τελειώσει κάτω δεξιά θα δείς ένα κουμπί SCAN
Πάτησε το να ψάξει για αρχεία και κατάλοιπα, θα δείς μια μπάρα στην μέση με πράσινο χρώμα.
Μολις τελειώσει το σκανάρισμα θα σου βγάλει τι βρήκε.

Πατάς το κουμπί Select All και μετά πατάς το κουμπί ΝΕΧΤ.
Πάλι Select All και ΝΕΧΤ.

Πάντως σαν εφαρμογή δεν λέει και πολλά. Την κατέβασα να την δοκιμάσω, αλλά δεν δουλεύει σωστά.
Χώρια που κάνει πολύ ώρα να φορτώσει γιατι φορτώνει κι SQL Server 2005 ΕΕ, κι ας έχω την 2012 έκδοση,
δεν σου βγάζει τα τετραγωνάκια σωστά για να βάλεις τα νούμερα,
και πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα έχει και 1 λεπτό διαφήμιση στην αρχή.
Σ ευχαριστώ, τώρα με τις νέες οδηγίες σου δούλεψε:oneup:
Η πλάκα είναι οτι είχα διακόψει την πρώτη εγκατάσταση γιατί νόμιζα οτι κόλησε, αλλά όπως είπες κι εσύ κολλάει για ώρα με την εγκατάσταση των SQL και σου σπάει τα νεύρα.
Όμως η εφαρμογή όταν ανοίξει είναι πληρέστατη!:)
Δουλεύει τέλεια, και τα τεραγωνάκια, και τα νούμερα μια χαρά τα παίρνει.
Για την διαφήμιση που λες, είναι μόνο στην εγκατάσταση, κι άλλωστε με κλικ διακόπτεται.
Όσο γι αυτό http://www.2shared.com/file/Oq3SFkGN/Foros_2012.html είναι κι αυτό χρήσιμο, ελαφρύ κι εύκολο για ένα γρήγορο υπολογισμό. Το καθένα βέβαια στα κυβικά του. Σ ευχαριστώ κι εσένα φίλε achatzak ;)

biggeo65
30-05-12, 19:35
Τη ανάλυση οθόνης έχεις; Και τι μέγεθος γραματοσειρά χρησημοποιείς; Μικρό /μεγάλο;
Σε μένα μήπως έφταιγε η ανάλυση οθόνης και το μέγεθος της γραμματοσειράς.

Χώρια η διαφήμιση στην αρχή. Και το μεγάλο μέγεθος αρχείου.

yiannakos
31-05-12, 04:03
Aνάλυση 1024 X 768 για την οθόνη crt που έχω.
Νομιζω πρέπει να το αφήσεις όση ώρα και να κάνει να εγκατασταθεί κανονικά.
Αυτό που περιγράφεις δεν είναι η τελική-κανονική εφαρμογή γιατί δεν μου βγάζει εμένα τη διαφήμιση, είναι μόνο στην αρχική εγκατάσταση.
Ακόμη κι αυτό αν πειράζει όμως, με απλό κλικ η διαφήμιση διακόπτεται.

biggeo65
31-05-12, 15:01
To έκανα. Επαιζε ρόλο΄το μέγεθος γραμματοσειράς ΄που είχα. Είχα μεσαία και ήθελε μικρά.
Αλλά και πάλι μεγάλο μέγεθος αρχείου, επιμένει στην εγκατάσταση του SQL 2005, κι ας έχω το SQL 2012 EE.
Ναι η διαφήμιση διακόπτεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.