PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με forthnet



dimosbmw
29-05-12, 20:35
Γεια σας,

Κατέληξα να γράψω στο forum καθώς εχω αγανακτήσει με την Forthnet και θα ήθελα την αποψή σας.
Συγκεκριμένα εδώ και 2 χρόνια είμαι συνδρομητής της παραπάνω εταιρίας σε ιδιόκτητο δίκτυο και η ταχύτητα κατεβάσματος ηταν περίπου 430kb/s, καθόλου ικανοποιητικό αν σκεφτεί κανείς οτι κλείδωνα στα 17,5 Mbps, αλλά κατόπιν τηλεφωνήματος ενημερώθηκα (πριν 8 μήνες) οτι εκρεμούν αναβαθμίσεις για την περιοχή μου . Πριν 1 μήνα περίπου προσπάθησα να παίξω ενα online παιχνίδι και διαπίστωσα οτι ενώ το ping ήταν στα 70 ms περιοδικά ανα περίπου 30sec πήγαινε στα 1000+ ms και ξανακατέβαινε. Έπειτα απο πολλά τηλεφωνήματα χωρίς αποτέλεσμα (τη μια υπάρχει βραχυκύκλωμα την αλλη οχι, παλαιότερη των 6 ετών τηλεφωνική συσκευη κτλ) μου είπαν οτι "άλλαξαν την κάρτα μου στα κεντρικά". Το αποτέλεσμα ήταν να κατεβάζω πλέον με 200 kb/s απο τον ftp της forthnet και το πρόβλημα του ping να παραμένει. Τελικά έρχεται τεχνικός της forthnet και διαπιστώνει μετρώντας και στο καφάο οτι το πρόβλημα είναι από την forthnet και με ενημερώνει εκ νέου οτι εκρεμούν αναβαθμίσεις...

Το πρόβλημα είναι οτι το συμβόλαιό μου λήγει σε 5 μήνες και είναι προπληρωμένο οπότε αν κάνω διακοπή χάνω τα πάγια 5 μηνών + 72 Ευρώ για την διακοπή.

Ξέχασα δε να αναφέρω οτι τυχαίνει να κατεβάζω με 20 kb/s και στο Youtube κολλάει ανα ~5 sec.

Θα ήθελα τα φώτα σας για το πως να κινηθώ είτε για να λύσω το πρόβλημα είτε για διακοπή χωρίς να τους χαρίσω τα χρήματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα.

Παρακάτω παραθετω τα στατιστικά της γραμμής "μετα την αλλαγή κάρτας" όπως μου είπαν:

DSL Connection

Link Information

Uptime: 2 days, 6:28:37
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 13.353
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,0 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,0 / 7,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 4 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 118.297
CRC Errors (Up/Down): 0 / 1.190
HEC Errors (Up/Down): 0 / 984

Rohas
02-06-12, 12:11
Συνδέεσαι με ασύρματο (wireless) ή μέσω καλωδίου ? (με καλώδιο πιάνεις μεγαλύτερη ταχύτητα συνήθως)
Ποιο modem/router χρησιμοποιείς ? (τα thomson που δίνουν είναι αρκετά ικανοποιητικά και συμβατά με το δίκτυο της Forthnet)
Εχεις ελεγξεις εαν εχει gap η γραμμη σου ? (εαν εχεις θα στειλεις email στην τεχνικη υποστηριξη και σε 2-3 εργασιμες στο βγαζουν και ανεβαζεις συγχρονισμο)
Είσαι σε πολυκατοικία και σε περιοχή με αρκετούς χρήστες internet ή σε μονοκατοικία και πιστεύεις με λίγους χρήστες internet ? (λόγω cross-talk φαινομενου)
τα 430Κb/s κατέβαζες από καποιο site ή μέσω torrent ? χρησιμοποίησες κάποιο download manager ή κατέβαζες με το προγραμμα του browser ?

με 18,5 attenuation πιστεύω είσαι καλά στα 13,300 (λογω crosstalk συνηθως) μιας και τοσο πιανω εγω ενω πριν 1,5 χρονο συγχρονια στα 16-17 (αλλα απο τοτε βαλανε ακομα 2 διαμερισματα στην πολυκατοικια internet και νοικιαστηκε και το αποπανω διαμερισμα με το οποιο εχουμε γειτονικα καλωδια και φυσικα εβαλε και αυτος internet :evil:)

προσωπικα ο συγχρονισμος κατ'εμε ειναι καλος.Στο download εγώ στα ιδια επιπεδα κατεβαζω απο torrent με 1,1-1,2 Μb/s οπότε δεν το ψάχνω περαιτερω γιατι θα χαλασω τη ζαχαρενια μου (μεσω ethernet παντα)

εν ολιγοις, σε ποια περιοχη εισαι ? οι γειτονες σου ξερεις με ποσο συγχρονιζουν και με ποσο κατεβαζουν ? δοκιμασε να κατεβαζεις μεγαλα torrent ή μεγαλα αρχεια μεσω file manager και σε διαφορετικες ώρες της ημερας για να εχεις καλυτερο μ.ο. της γραμμης σου και να βγαλεις καλυτερα αποτελεσματα και μετα αποφασιζεις καλυτερα και ψυχραιμοτερα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.