PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο συνδιασμος ασυρματης και ενσυρματης μεταδοσης



otso
30-05-12, 00:02
Γεια σας

θελω να αγορασω ενα μοντεμ ρουτερ ασυρματο
απο οτι ειδα σχεδον ολα εχουν πισω τους 4 θυρες ενσυρματης μεταδοσης
ερωτηση
μπορω να εχω
συνδεσει τους υπολογιστες ενσυρματα
η ασυρματα
μπορω ομως να εχω τους βασικους 2 υπολογιστες που δουλευουν συχνοτερα
συνδεδεμενους ενσυρματα
και τα δυο λαπτοπ που συνδεονται σποραδικα να συνδεονται ταυτοχρονα ασυρματα?
δηλαδη το ρουτερ να δινει σημα ενσυρματα και οποτε θελω εγω να ανοιγει και
ασυρματα? και ακολουθως να κλεινω ξανα την ασυρματη εκπομπη.
θα ηθελα να μαθω αν γινεται με ολα τα ρουτερ αυτο
και εαν ναι κατα ποσο ειναι ευκολο για εναν αρχαριο.
ευχαριστω

jkoukos
30-05-12, 00:46
Ναι σε όλα.
Εύκολο είναι μέσα από το μενού ενώ κάποια έχουν επιπλέον την δυνατότητα ανοιγοκλεισίματος από εξωτερικό κουμπί.

otso
30-05-12, 03:29
ευχαριστω

αυτο με καλυπτει?
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=62F8C0F6F7BC4942A2FC4DB8AA0F1778&pa=CE054DB79288B3418F929C005FA41F42
και ποια η διαφορα του με το ακομα φτηνοτερο
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=C9687B5E494B814582ACF532F17ED210&pa=CE054DB79288B3418F929C005FA41F42

αν και τωρα ειδα οτι αυτα ειναι μαλλον σκετα ρουτερ
εγω θελω μοντεμ ρουτερ

derizio
30-05-12, 10:01
Εσυ θελεις μοντεμ ρουτερ οπως ειπες και αν εχεις και καποια αποσταση τα Laptop απο το router, καλο θα ηταν να παρεις με ασυρματο πρωτοκολλο Ν (draft n) οπως το πρωτο που εχεις βαλει στο link. Εχει καλυτερη αποδοση στην αποσταση για να στο πω απλα, πιανει πιο μακρυα και ιδιως αν και το οποιοδηποτε hardware εχει draft n ασυρματη καρτα.

otso
30-05-12, 10:52
παιδια κατ αρχαν να σας ευχαριστησω για τον χρονο που διαθετετε για να μου απαντησετε

μια δυο ερωτησεις ακομα

αγοραζω το μοντεμ ρουτερ και το εγκαθιστω
υπαρχει περιπτωση να το παρει μαζι του μελος της οικογενειας μαζι με ενα λαπτοπ και να παει στο εξωτερικο, επειδη θα μεινει δυο μηνες θα παρει καποια παροχη ιντερνετ απο παροχο
εκει
θα πρεπει να γινουν παλι καποιες ρυθμισεις?
η παροχη ιντερνετ γινεται roaming , απο τον οτενετ οπως τα κινητα?

nikpet
30-05-12, 10:59
παιδια κατ αρχαν να σας ευχαριστησω για τον χρονο που διαθετετε για να μου απαντησετε

μια δυο ερωτησεις ακομα

αγοραζω το μοντεμ ρουτερ και το εγκαθιστω
υπαρχει περιπτωση να το παρει μαζι του μελος της οικογενειας μαζι με ενα λαπτοπ και να παει στο εξωτερικο, επειδη θα μεινει δυο μηνες θα παρει καποια παροχη ιντερνετ απο παροχο
εκει
θα πρεπει να γινουν παλι καποιες ρυθμισεις?
η παροχη ιντερνετ γινεται roaming , απο τον οτενετ οπως τα κινητα?

Όχι αυτό που λες δεν είναι εφικτό. Δεν υφίσταται τέτοια λειτουργικότητα και διαδιακσία στις ευρυζωνικές συνδέσεις.

derizio
30-05-12, 11:04
Εγω λιγο μπερδευτικα με αυτα που εγραψες.
Θα παρει το ρουτερ μαζι και θα κανει συνδεση στο εξωτερικο για internet για 2 μηνες? Και δεν θα του δωσουν ρουτερ αν κανει συνδεση στο εξωτερικο? Θεωρω πως ναι. Αν εν πασει περιπτωσει για καποιο λογο θελει να παρει ρουτερ μαζι του, ναι θα πρεπει να σεταρει το ρουτερ με τα νεα δεδομενα του παροχου στο εξωτερικο.
Τωρα για το θεμα για το internet μεσω της otenet και το roaming δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις. Αν εννοεις αν η adsl να γινει roaming, οχι δεν γινεται, αν εννοεις stick της cosmote για ασυρματο internet μεσω παροχου, αν γινεται roaming, δεν το ξερω και θα σου ελεγα να ρωτησεις την cosmote.

jkoukos
30-05-12, 12:00
Καταρχήν, όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι, roaming στη σύνδεση ADSL ή στη σταθερή τηλεφωνία δεν γίνεται. Μόνο στην κινητή.

Όσον αφορά την λειτουργία του modem/router σε άλλη χώρα, γίνεται υπό προϋποθέσεις.
α. Αν η συσκευή είναι για PSTN πρέπει αντίστοιχα και στην άλλη χώρα να έχει ίδιο τύπο. Η Γερμανία π.χ. έχει μόνο ISDN.
β. Αν έχει την δυνατότητα να κάνει σύνδεση για το μικρό αυτό διάστημα και όχι αναγκαστικά για όλο τον χρόνο όπως γίνεται συνήθως εδώ.
γ. Οπωσδήποτε θα πρέπει να κάνει πάλι ρυθμίσεις, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του παρόχου.

otso
30-05-12, 13:10
ενταξει παιδια καλυφθηκα

ευχαριστω πολυ

@ ADSLgr.com All rights reserved.