PDA

Επιστροφή στο Forum : Plextor 40/12/40A. Γράφει 10Χ rewrite!



bomberb17
14-05-04, 23:03
Μια ερώτηση για όσους έχουν το εν λόγω Cd-recorder. Χρησιμοποιώ το Nero 6.3.0.3. Χρησιμοποιώντας δισκάκια επανεγγράψιμα 12X (μάρκες διάφορες, TDK,Creation κλπ) δεν μου τα επανεγγράφει σε 12Χ! Ενώ μου δίνει την επιλογή από το NERO για 12Χ και ξεκινάει κανονικά (μήνυμα: burnprocess started at 12X) στο τέλος μου εμφανίζει: Burn complete at 10X by Powerec. (!!!) Δηλαδή δε γράφει με πραγματική ταχύτητα 12Χ!!! Δοκίμασα πολλές μάρκες αλλά τα ίδια. Ένας φίλος μου που έχει το 52/24/52A έχει το ΙΔΙΟ ακριβώς πρόβλημα!! (χρησιμοποιώντας 12Χ δισκάκια, δεν έχω δει να κυκλοφορούν ακόμα 24Χ). Έστειλα και mail στην Plextor και απογοητεύτηκα.. Δεν περίμενα τέτοιο support από μια μεγάλη εταιρεία.. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται!
Σημειωτέον ότι έχω αναβαθμίσει firmware (1.07). Αν έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ας το πει... Σε επόμενο post θα στείλω και τα emails από την Plextor να γελάσετε!

ibok
15-05-04, 00:21
Τα PLEXTOR εχουν 2 συστήματα προστασίας το PoweRec and VariRec αυτά προφανώς (και στην περίπτωση σου σου το PoweRec)επεμβαίνει και χαμηλώνει την ταχύτητα για να γραφτεί σωστά το επανεγγράψιμο.Αν βρεις πολύ καινούργια επανεγγράψιμα Θα στα κάψει και γρηγορότερα πιστεύω.
Το μειλ που το έστειλες;;; Eλλάδα ή στην έδρα τους.Καλλίτερα εδώ όπως και όταν σου χαλάει και έρχονται για αλλαγή.Εδώ νομίζω ειναι καλλίτερα να στείλεις το μειλ.
Υ.Γ Τις ταχύτητες τις μεγαλύτερες θα τις δεις με τα μιάς εγγραφής ΟΧΙ ΤΑ RW.

WAntilles
15-05-04, 01:02
Αυτό που λες είναι φυσιολογικό.

Διεθνή standards για CD-RW υπάρχουν ΜΟΝΟ στις παρακάτω ταχύτητες:

1, 2, 4, 10, 24, 32

Αν και τα 24 είναι όπως λες δυσεύρετα και τα 32 ακόμα ανύπαρκτα.

Συνεπώς η συμπεριφορά του writer είναι φυσιολογικότατη.

Κάθε σοβαρό CD burning πρόγραμμα ρωτά το writer τί ταχύτητες υποστηρίζει αλλά ταυτόχρονα, μέσω του writer διαβάζει και το ATIP στην αρχή του CD που του έχεις βάλει μέσα.

Το ATIP είναι μία περιοχή στην αρχή κάθε CD-R ή CD-RW, γραμμμένη από το εργοστάσιο από τον κατασκευαστή, όπου αναγράφονται ρητά τί ταχύτητες εγγραφής υποστηρίζονται από το υλικό με το οποίο είναι φτιαγμένο το δισκάκι.

Από τα 2 προκύπτοντα σύνολα ταχυτήτων προφανώς παίρνει (και καλά κάνει για λόγους αξιοπιστίας) και σου παρουσιάζει ως διαθέσιμες την τομή αυτών.

Αλλά και αυτό που λέει ο ibok είναι σωστό.

Αν ένα δισκάκι δεν έχει τόσο καλή ποιότητα κατασκευής (είτε λόγω συνολικής ποιότητας είτε επειδή έτυχε η συγκεκριμένη παρτίδα) το writer ύστερα από λίγο θα το καταλάβει και θα μειώσει επαρκώς την ταχύτητα εγγραφής ώστε να γραφτούν αξιόπιστα τα δεδομένα σου.

Συμπέρασμα:

Δεν φταίει το writer σου αλλά τα δισκάκια που του δίνεις να "τρώει".

bomberb17
15-05-04, 13:05
Ρε παιδιά αφού τα δισκάκια που αγόρασα (δεν πάει κανα μηνας και μη μου πειτε οτι δεν είχαν βγεί επανεγγράψιμα δισκάκια 12Χ πριν 1 μήνα!) λένε πάνω: 4Χ-12Χ multi speed compatible ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟ 12Χ. Γιατί μειώνει τότε την ταχύτητα το powerec και αν δεν γίνεται τίποτα πως το απενεργοποιώ;



Υ.Γ Τις ταχύτητες τις μεγαλύτερες θα τις δεις με τα μιάς εγγραφής ΟΧΙ ΤΑ RW.


Το πρόβλημά μου δεν έχει να κάνει με τα απλά CD-R. Το recorder τα γράφει κανονικότατα σε 40Χ.




Το μειλ που το έστειλες;;; Eλλάδα ή στην έδρα τους.Καλλίτερα εδώ όπως και όταν σου χαλάει και έρχονται για αλλαγή.Εδώ νομίζω ειναι καλλίτερα να στείλεις το μειλ.


Το έστειλα προς την support@plextor.be . Υπάρχει κάποιo email να στείλω στην Ελλάδα; Παραθέτω τα σχετικά να δείτε τι μου είπαν.





To: support@plextor.be
Subject: Plextor 40/12/40A


I own a plextor 40/12/40A and I have some CD-RW 12X media. I use Nero 6.3.0.3 for cd-recording. Nero identifies that the media can be rewritten at 12X speed, and I start recording at 12X. But in the end Nero says that Powerec wrote at 10X. Why can't I rewrite at 12X? I have tried many brands of CD-RWs (all of them 12X)...

From: Koen De Backer
To: ΧΧΧΧΧΧΧ
Sent: Wednesday, May 12, 2004 12:55 PM
Subject: RE: Plextor 40/12/40A


Dear sir,

We can recommand the following CD/DVD media, TDK, Ricoh, Fuji, pioneer,...

For more information about recommanded media for your writer, please visit our webpage;

http://www.plextor.be/English/technical/cdrmedia.html


Best regards


From: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
Sent: vrijdag 14 mei 2004 9:35
To: Koen De Backer
Subject: Re: Plextor 40/12/40A


I've already tried TDK 12X CD-RW among many others. All write at 10X...
A friend of mine owns a 52/24/52A. He has the same exact problem!


From: Koen De Backer
To: ΧΧΧΧΧΧΧ

Dear sir,

This is normal, CDRW specifications are 4x 10x and 24x

Bzest regards

From: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
Sent: vrijdag
Ok suppose you're right about my friend's CD-RW. But what about mine? It's 40/12/40A!!!!! I bought a 12X rewriting
Cd-recorder NOT a 10X!

Περιμένω απάντηση...


Όπως φαίνεται και από την τελευταία απάντησή τους τα στάνταρ για CD-RW είναι 1,2,4,10,24!!!(όπως λέει και ο WAntilles) Δηλαδή τι μου πουλήσανε 12Χ CD-Rewriter???? Κανονικά θα έπρεπε να γράφεται τότε 40/10/40Α!



Κάθε σοβαρό CD burning πρόγραμμα ρωτά το writer τί ταχύτητες υποστηρίζει αλλά ταυτόχρονα, μέσω του writer διαβάζει και το ATIP στην αρχή του CD που του έχεις βάλει μέσα.



Το γνωρίζω αυτό.. Έχω ένα 4Χ δισκάκι επανεγγράψιμο που το NERO μου βγάζει επιλογή για επανεγγραφή μόνο 4Χ. Στα καινούρια που πήρα όμως μου βγάζει 4Χ,10Χ,12Χ. Άρα πρέπει να τα αναγνωρίζει κανονικά σαν 12Χ και συνεπώς το πρόβλημα δεν πρέπει να είναι στα δισκάκια. Αυτά (ουφ!)

ibok
15-05-04, 13:24
Δεν έχω να προσθέσω κάτι ,και ο φίλος WAntilles κάλυψε όσα ειχα αφήσει -ξεχάσει εγώ.
Οσο για το μειλ στείλτο ΕΔΩ ΕΛΛΑΔΑ KAI δες τι θα σου πουν.
ΕΔΩ και θα βρείς τηλέφωνο στην Ελλάδα.

http://www.plextor.be/technicalservices/support/contact_support.asp?choice=Contact%20support

WAntilles
15-05-04, 13:32
Δηλαδή τι μου πουλήσανε 12Χ CD-Rewriter???? Κανονικά θα έπρεπε να γράφεται τότε 40/10/40Α!


Για 2 λόγους:

1. Πολλές φορές τα writers βγαίνουν πριν οριστικοποιηθούν τα specifications για δισκάκια στις ανώτερες ταχύτητες που αυτά (τα writers) υποστηρίζουν

2. Η μηχανή πραγματικά υποστηρίζει 12X. Εάν δηλαδή υπήρχαν 12X δισκάκια θα στα έγραφε κανονικότατα.

Αφού λοιπόν τα standard είναι 1, 2, 4, 10X στα επανεγράψιμα, τότε φταίνε όλοι οι κατασκευαστές media που ενώ ξέρουν ότι δεν υπάρχουν δισκάκια 12X (και ούτε πρόκειται να υπάρξουν) στα πουλάνε για 12X. Κανονικά έπρεπε να αναγράφουν πάνω τους 10X. Δεν φταίνε οι κατασκευαστές writers.

dantouan
15-05-04, 14:14
Μαλλον το 12χ ειναι καθαρα θεμα marketing :wink:

bomberb17
15-05-04, 15:36
Δηλαδή μας "κοροιδεύουν" και η Plextor και οι TDK κλπ. ε; Ε τότε γιατί δεν βγάζανε και κανένα recorder 16Χ έτσι για να πουλήσουνε;



Οσο για το μειλ στείλτο ΕΔΩ ΕΛΛΑΔΑ KAI δες τι θα σου πουν.
ΕΔΩ και θα βρείς τηλέφωνο στην Ελλάδα.


Email για Ελλάδα δε βρήκα.. Βρήκα όμως μια φόρμα που επιλέγεις τη χώρα. Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος από εδώ υπεύθυνα...

bomberb17
15-05-04, 15:39
Α και το τηλέφωνο που έχει:

Greece 00800 3122 3208

Τι είναι διεθνές; Πήρα 80031223208 και δεν υπάρχει.

ibok
15-05-04, 17:42
Kαι έτσι να είναι (δεν το ήξερα) κάνεις 1 τηλεφωνάκι στο ΠΛΑΙΣΙΟ και μαθαίνεις ή στο 131.
Μην μου πεις πως αμα θες δεν μπορεις να βρεις τρόπο να επικοινωνήσεις με τον αντιπρόσωπο της ΠΛΕΞΤΟΡ στην Ελλάδα;;;;
Aμα ειχε χαλάσει τι θα έκανες;; Aφου σε αυτή την περίπτωση ερχονται στον χωρο σου το παίρνουν και σε μερικές μέρες σου φέρνουν καινούργιο.Αρκει να εισαι στην 2ετή εγγύηση.
Αν συμπληρώεις την φορμα σου έρχεται 1 μειλ από εδώ productregistration@plextor.be λέγοντας :
Dear Customer,

Thank you for registering your new Plextor product.
We have received your information and will keep it in our records.
Please always mention your serial number in future communications about this
product.

Plextor Technical Department.

nnn
15-05-04, 20:19
πολλές φορές συμβαίνει το σύστημα να μην μπορεί να τροφοδοτήσει το writer ώστε να γράψει στη full ταχύτητα του.γεμάτος δίσκος,fragmented,δίσκος+writer στο ίδιο κανάλι,κακό δισκάκι.
έτσι λοιπόν το πρόγραμμα εγγραφής αυξομοιώνει ανάλογα την ταχύτητα εγγραφής ώστε να μην καεί το δισκάκι λόγω buffer underun.

άλλωστε η διαφορά δεν είναι μεγάλη και το 10χ είναι μέσος όρος.

bomberb17
15-05-04, 21:38
πολλές φορές συμβαίνει το σύστημα να μην μπορεί να τροφοδοτήσει το writer ώστε να γράψει στη full ταχύτητα του.γεμάτος δίσκος,fragmented,δίσκος+writer στο ίδιο κανάλι,κακό δισκάκι.
έτσι λοιπόν το πρόγραμμα εγγραφής αυξομοιώνει ανάλογα την ταχύτητα εγγραφής ώστε να μην καεί το δισκάκι λόγω buffer underun.

άλλωστε η διαφορά δεν είναι μεγάλη και το 10χ είναι μέσος όρος.

Κάνω τακτικά defrag και είναι σε διαφορετικό κανάλι hd-cdrw. Εξάλλου το ίδιο συμβαίνει σε ένα φίλο μου που έχει το 52/24/52Α. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για buffer underrun και στα απλά cd γράφω με 40Χ κανονικά όπως είπα πιο πριν.

Άσχετο: Έχεις σχέση με τα seahawk;

nnn
15-05-04, 23:04
όχι υπηρέτησα ναυτικό και μου άρεσε το avatar γιατί θα ήθελα να είμαι σε ένα.
τα απλά cd είναι certified μέχρι και 52χ αλλά και σε εμένα συμβαίνει κάποιες φορές να μην γράφονται σε αυτή την ταχύτητα.
συνήθως παίζει από 28-50χ.
έχεις υπόψη τι καταπόνηση τρώει το δισκάκι για να γραφτεί πάνω από 40χ και σε πόσες στροφές γυρίζει?

πάντως δυστυχώς τα rw παρουσιάζουν ακόμα προβλήματα σε σχέση με την ποιότητα τους.
και που να δεις τα dvdrw :( στα 3 γραψίματα γίνονται σουβέρ :mrgreen:

sdikr
16-05-04, 03:01
Α και το τηλέφωνο που έχει:

Greece 00800 3122 3208

Τι είναι διεθνές; Πήρα 80031223208 και δεν υπάρχει.

θα πρέπει να πάρεις 0080031223208 έιναι International free number (εσυ δηλαδή δεν πληρώνεις)

ibok
16-05-04, 11:12
Πώ πώ βρέ παιδιά εχουμε γράψει στον φίλο bomberb17 τα αυτονόητα και ακόμα να καταλήξουμε( ή μάλλον να καταλάβει).
Το εκανε ΜΕΓΙΣΤΟ ΘΕΜΑ.Ημαρτον Παναγία μου.Τα RW (επανεγγράψιμα) ακολουθούν άλλους κανόνες.
Πάρε αδερφέ bomber17 μιάς εγγραφής και θα δεις.
Πάντα φιλικά
Γιάννης - ibok

WAntilles
16-05-04, 12:00
Λοιπόν για να τελειώνει η υπόθεση, bomber17 δώσε βάση στα εξής:

Στα CD-RW υπάρχουν τα παρακάτω παγκόσμια standards όσον αφορά τις ταχύτητες εγγραφής:

4-10-24 (και ίσως σύντομα και 32)

Συνεπώς ό,τι και να γράφει στην πρόσοψη ένα writer ή στο κουτί του (ακόμα και να γράφει point-five past lightspeed), μόνο σε μία από αυτές θα στο γράψει στην πραγματικότητα, και πολύ καλά θα κάνει για να διαφυλάξει όσο γίνεται περισσότερο την αξιοπιστία των δεδομένων σου.

Θα σου πω κάποια γενικά συμπεράσματα που έχω βγάλει σχετικά με τα writers και τις ταχύτητες εγγραφής (και τα δισκάκια), με τα οποία ασχολούμαι πολλά χρόνια (το 1ο μου cd-writer το είχα πάρει το 97):

Υπάρχει η εσφαλμένη εντύπωση στον περισσότερο κόσμο, ότι όσο πιο γρήγορα γράψω ένα CD τόσο καλύτερα (24x, 32x, 48x κλπ.).

Έχεις καθήσει να αναλογιστείς ποτέ, πόσο χειρότερα από άποψη ακρίβειας γράφεται "το αυλάκι" δεδομένων, όταν εσύ ανεβάζεις την ταχύτητα εγγραφής από π.χ. 16x σε 32x;

Δεν είμαι χημικός για να σου δώσω ακριβή αριθμό αλλά θα είναι σίγουρα σε τάξη μεγέθους αρκετές δεκάδες φορές λιγότερο. Σκέψου μόνο, πόσο πολύ προς το χειρότερο αυξάνονται όλα τα παρακάτω (με κοινή λογική):

- Το "κεντράρισμα" δεξιά-αριστερά του αυλακίου (δηλαδή κατά μήκος της ακτίνας)

- Η αυξομοίωση του μήκους επί της περιφέρειας, των "λάκκων" που είναι τα (0) ή (1) (δεν θυμάμαι ποιό είναι ποιό και δεν έχει σημασία άλλωστε για το point μου).

Και φυσικά όλα αυτά συμβαίνουν γιατί επειδή κανένα δισκάκι δεν είναι γεωμετρικά τέλειος δακτύλιος και όταν περιστρέφεται πολύ γρήγορα υπάρχουν τεράστιες συνεχόμενες αποκλίσεις "πέρα-δώθε", καί σε κάτοψη άμα το δεις από πάνω, και μεταπτώσεις όσον αφορά την οριζοντιότητα άμα το δεις από το πλάι το δισκάκι (που βλέπεις ουσιαστικά μία μόνο ευθεία).

Και φυσικά αυτό που είπε ο ibok για την τεράστια καταπόνηση που υφίσταται ένα δισκάκι στις μεγάλες ταχύτητες περιστροφής. Έχουν υπάρξει πραγματικά περιστατικά που δισκάκια που είχαν μικρές δομικές ατέλειες (π.χ. κάθετα ή σχεδόν παράλληλα με την επιφάνειά τους, ή στην συγκόλληση των 2 μερών -> πάνω-κάτω) έγιναν θρύψαλλα μέσα στο drive. Αυτό είναι πραγματική explosion όπου τα διάφορα κομμάτια φεύγουν κατά την εφαπτομένη.

Συμπεράσματα και προτάσεις δικές μου:

- Ποιοτικά media

- Στα CD-R το πολύ 16x εγγραφές (όχι ταχύτερες)

- Στα CD-RW (που έχουν πολύ μειωμένη ανακλαστικότητα - reflectivity - και συνεπώς και μειωμένη αναγνωσιμότητα) το πολύ 10x εγγραφές (όχι ταχύτερες)

π.χ. έστω ένα γεμάτο δισκάκι mode1 80 λεπτών -> χωράει 702MB

Με 1x=150KB/sec σε mode1 και 702MB=702*1024KB βγάζουμε περίπου:

Για να γραφτεί σε:

- 4x -> 20+1=21min
- 8x -> 10+1=11min
- 10x -> 8+1=9min
- 16x -> 5+1=6min
- 24x -> 3.3+1=4.3min
- 32x -> 2.5+1=3.5min

Το 1 λεπτό είναι σταθερό πάντα (για lead-in και lead-out).

Για να δείτε πόσο ελάχιστο χρόνο γλυτώνετε ώστε να γράψετε τελικά δεκάδες φορές χειρότερο αυλάκι. Δεν αξίζει τον κόπο. Ειδικά όταν περάσουν 2-3 χρόνια και το CD που θα έχετε γράψει σήμερα, δεν θα διαβάζεται.

Είναι προφανές ότι για CD που δεν είναι πλήρως γεμάτο, το "δήθεν κέρδος" χρόνου είναι πολύ πιο μικρό.

Δείτε λοιπόν αυτά και κρίνετε μόνοι σας.

Αξίζει να γλυτώνω τόσο μηδαμινό χρόνο, για να μειώνω τη διάρκεια ζωής κατά πολλά χρόνια των δεδομένων μου;

Προσωπικά πιστεύω πως όχι.

Άρα τελικά συνιστώ:

Για δισκάκια ανεξαρτήτως περιεχομένου γραμμένα σε mode1 (δηλ. με error correction)

- Στα CD-R το πολύ 16x εγγραφές (όχι ταχύτερες)

- Στα CD-RW (που έχουν πολύ μειωμένη ανακλαστικότητα - reflectivity - και συνεπώς και μειωμένη αναγνωσιμότητα) το πολύ 10x εγγραφές (όχι ταχύτερες)

Για δισκάκια ανεξαρτήτως περιεχομένου γραμμένα σε mode2 (δηλ. χωρίς error correction - π.χ. AudioCD, VCD, SVCD), ποτέ μην τα υπερβείτε, και χωρίς να είναι απαραίτητο, δεν θα έκανε κακό να τα ρίξετε και στο μισό.

Και τέλος και μία άλλη σύσταση, επειδή υπήρχαν κάποια απαράδεκτα προγράμματα εγγραφής, που είχαν σαν default επιλογή mode2 (βλ. EasyCD Creator 4.x, 5.x κλπ.):

ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ σε mode2 (ή παραλλαγές του - π.χ. XA) ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ (π.χ. AudioCD, VCD, SVCD).

ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΠΛΗΝ AUDIO-CD, VCD, SVCD -> ΠΑΝΤΑ MODE1.

Διότι έχει error correction, και είναι πολύ ταχύτερο στην ανάγνωση από όλα τα drives, ειδικά στα seek times.

Μάλιστα, στα DVD καταργήθηκαν όλα τα modes πλην του mode1 (υπάρχει ΜΟΝΟ mode1 στα DVD). Αυτό δεν σας λέει τίποτα για την αυξημένη αξιοπιστία που παρέχει;

Διότι σε σχέση με το CD, στο DVD οι σπείρες του αυλακιού είναι πολύ πυκνότερα τοποθετημένες η μία δίπλα στην άλλη, όπως πολύ πιο μικροί σε μήκος είναι και οι λάκκοι του (0) ή του (1) πάνω στο αυλάκι.

bomberb17
16-05-04, 13:00
Ok WAntilles πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Αυτό με τα mode1-mode2 δεν το'ξερα.. Πάντως με το Nero έγραφα πάντα mode1 που το είχε default. Τα VCD θέλουν mode2; Γιατί αν και δεν είμαι σίγουρος πρέπει να έχω γράψει και με Mode1.

Πάντως παρόλα αυτά είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μεγάλες εταιρείες όπως οι PLEXTOR και η TDK να ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ πουλώντας "δήθεν" 12Χ recorders και δίσκους. Μα καλά δεν τους πάνε "μέσα" για αυτά τα πράγματα;

WAntilles
16-05-04, 13:23
το Nero έγραφα πάντα mode1 που το είχε default


Ένας από τους σημαντικούς λόγους για τους οποίους το θεωρώ μακράν το πιο σοβαρό και αξιόπιστο πρόγραμμα για CD/DVD burning παντός είδους.

Ενώ από την άλλη, όλα τα EasyCD Creator της Roxio, έχουν όψη τσίρκου ή χριστουγεννιάτικου δέντρου, και κυρίως:

Έχουν default επιλογή το mode2.

Όπως εξήγησα παραπάνω, αυτό είναι τουλάχιστο ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ.



Τα VCD θέλουν mode2;


Ναί. Καί τα VCD καί τα SVCD, από τις προδιαγραφές τους, είναι mode2.

Το ίδιο καί τα Audio-CD.

androu
16-05-04, 13:33
Και γώ αγόρασα ένα TDK 12χ και μου το γράφει με 10.. (PLextor premium 52*32*52 ..

WAntilles
16-05-04, 13:43
Και γώ αγόρασα ένα TDK 12χ και μου το γράφει με 10.. (PLextor premium 52*32*52


Δες τα παραπάνω.

Αυτό είναι όχι μόνο φυσιολογικότατο, αλλά και πολύ καλό για την αξιοπιστία των δεδομένων σου.

Και εμένα τα ίδια με το Plextor 48-24-A που έχω.

Πάντως, για να είμαστε δίκαιοι, έχω τύχει και σε δισκάκια επανεγγράψιμα, που δεν λέγανε πάνω απλά 12x, αλλά την πραγματικότητα, δηλαδή, 1,2,4,10x (ήταν της SKC - ακόμα τα έχω).

Nick2k2
16-05-04, 23:38
Οπότε απο ότι κατάλαβα τώρα εξηγήται γιατι έχω πρόβλημα με τα διάφορα δισκάκια.Το CD-RW μου Teac υποστηρίζει μέχρι 40χ εγγραφή αλλά δυστυχώς ελάχιστα δισκάκια πετυχάινω που να υποστηρίζουν αυτή την ταχύτητα,τα περισσότερα φτάνουν μέχρι τα 32χ.Και να πω την αλήθεια αρκετά δισκάκια δεν γραφοντουσαν ουτε στα 32χ με αποτέλεσμα να τα ρίχνω στα 24χ οπου εκεί ποτε δεν εχουν βγάλει error.Πάντως τα δικσάκια που φτάνουν τα 40χ βγαίνουν κανονικά.

WAntilles
16-05-04, 23:48
ελάχιστα δισκάκια πετυχάινω που να υποστηρίζουν αυτή την ταχύτητα,τα περισσότερα φτάνουν μέχρι τα 32χ.Και να πω την αλήθεια αρκετά δισκάκια δεν γραφοντουσαν ουτε στα 32χ με αποτέλεσμα να τα ρίχνω στα 24χ οπου εκεί ποτε δεν εχουν βγάλει error.Πάντως τα δικσάκια που φτάνουν τα 40χ βγαίνουν κανονικά.


ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ σε ΤΟΣΟ υψηλές ταχύτητες.

Το θέμα όπως λέω παραπάνω, δεν είναι αν θα βγάλουν error αν πας να τα διαβάσεις ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ. Αλλά μετά από π.χ. 2-3 χρόνια.

Nick2k2
17-05-04, 04:15
ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ σε ΤΟΣΟ υψηλές ταχύτητες.

Το θέμα όπως λέω παραπάνω, δεν είναι αν θα βγάλουν error αν πας να τα διαβάσεις ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ. Αλλά μετά από π.χ. 2-3 χρόνια.

Χμ αυτό ειλικρινά δεν το ξερα για την διάρκεια των cd.Δηλαδή αν γράφονται τα cd σε τέτοιες ταχύτητες μετα απο 2-3 χρόνια εννοείς οτι δεν θα δουλεύουν και για ποιο λόγο;
Αν είναι έτσι τότε δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να βγαίνουν γρήγορα drives και cd που να υποστηρίζουν μεγάλες ταχύτητες.Anyway δεν θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου,απλά μου φαίνεται περίεργο και δεν το εχω ακούσει πουθενά αυτό,εγώ ήξερα οτι τα cd έχουν διάρκεια αντοχής μερικές εκατοντάδες χρόνια,αυτό με τις ταχύτητες δεν το εχω ακούσει.

EDIT:Ασε τώρα το πρόσεξα που το εχεις αναφέρει παραπάνω.Οπότε πάω πάσο :D

DJSOULIS
29-01-13, 16:21
Τέλος η συζήτηση για cd dvd κλπ κλπ.. η εξέλιξη έχει δώσει φθηνά τεράστια αποθηκευτικά μέσα που υποστηρίζονται απο ανάλογες συσκευές. Τέλος καλό όλα καλά και τα usb στικάκια στα μπρελόκ μας... :oneup:

sdikr
29-01-13, 16:22
Τέλος η συζήτηση για cd dvd κλπ κλπ.. η εξέλιξη έχει δώσει φθηνά τεράστια αποθηκευτικά μέσα που υποστηρίζονται απο ανάλογες συσκευές. Τέλος καλό όλα καλά και τα usb στικάκια στα μπρελόκ μας... :oneup:

Και οι εξελίξεις στην αρχαιολογία!! :worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.