PDA

Επιστροφή στο Forum : vivodi rithmiseis me zyxel 650r pano se isdn



poulinos
14-05-04, 23:57
παιδια θελω βοήθεια διοτι ουτε η vivodi δεν μπορει να βοιθισει.8α ιθελα να ρωτισω τι ρυθμισεις κανω ακριβως στο zyxel και σε ποια σημεια για να παιξει με τιν adsl τις vivodi.εχω shared llu και isdn πανω.να γινει με dhcp ωστε να μην χρειαστει να πειραξω τιποτα στις ρυθμισεις της καρτας δικτυου.ευχαριστώ εκ τον προτέρων και περιμενω πως και πως απαντησή σας.

sdikr
15-05-04, 02:55
να ζητήσεις πρώτα απο vivodi username, password, vpi,vci

μετά στο zyxel πάς στο wizzard και περνάς τις ρυθμίσεις,
ρίξε και μία ματια στην hol στο support έχουν οδηγίες για zyxel

sandman
15-05-04, 05:25
Έχω το ίδιο μοδεμ οπότε μάλλον μπορώ να σε βοηθήσω.
Στο WAN setup βάλε τα παρακάτω

Mode routing
Encapsulation pppoa
Multiplex VC
VPI 8
VCI 35
ATM QoS Type UBR
Τα Cell Rate και Burst Size άστα 0
τσέκαρε το Obtain an IP Address Automatically
και το Nailed-Up Connection

Τα παραπάνω τα έβαλλα σχεδόν στην τύχη, δεν επικοινώνησα με το support της vivodi (με τόσα που έχω ακούσει εδώ μέσα το απέφυγα), οπότε μπορεί και να μην είναι και οι βέλτιστες ρυθμίσεις. Η μόνη διαφορά μας είανι ότι εγώ είμαι με POTS.

poulinos
15-05-04, 08:54
εκανα τις ρυθμισεις αλλα τιποτα εκτος του οτι δεν μπορω να βρω ουτε στην hol τιποτα για το zyxel ουτε ειδα πουθενα για nailed connection.τα υπόλοιπα τα εκανα user name Και password εχω βάλει αλλα τιποτα.

poulinos
15-05-04, 10:56
βρικα και την σελιδα tis hol και ειδα τις ρυθμισεις.αυτο που δεν εβρισκα για hooked connection το βρικα .δεν το βρισκα διοτι εμπενα απο telnet και οχι απο browser.εβαλα ολες τις ρυθμισεις μιλισα και με vivodi αλλα τποτα.εκτος το οτι δεν εχο και τιλεφωνο.

sandman
15-05-04, 13:52
Δεδομένου πως εγώ με αυτές τις ρυθμίσεις μπαίνω μια χαρά και κρίνοντας και από το γεγονός πως λες ότι δεν έχεις τηλέφωνο υποπτεομαι πως καποιο λάθος έχεις κάνει στην συνδεσμολογία και δεν μπορεί να συγχρονιστεί το μοδεμ. ΤΟ spliter σίγουρα το έβαλες σωστά?.
Δοκίμασε να αποσινδέσεις όλα τα τηλέφωνα από την μπρίζα, βάλε το μόδεμ κατευθείαν στην γραμμή(χωρίς spliter) και κάν' του ένα ρεβοοτ. Αν δουλέψει σημαίνει πως κάποιο λάθος έχει γίνει με την συνδεσμολογία του spliter ή είναι ελλατοματικο. Αν δεν δουλέψει τότε νομίζω πως πρέπει να σε επισκεφτεί ένας τεχνικός της vivodi.

ΥΓ. περίεργο, στην έκδοση για PSTN το nailed connection είναι στο web interface. Ούτως ή άλλως δεν έχει και μεγάλη σημασία βέβαια, απλά θα σου κρατάει την σύνδεση συνέχεια ανοιχτή, ακόμα και αν δεν την χρησιμοποιείς.

poulinos
15-05-04, 16:30
αφου το spliter που μου εχουν δοσει ειναι για pstn και οχι για isdn.εβαλα ενος φιλου μου που ειναι για isdn και εχο και τηλεφωνο.β¨)δεν μου ειχαν ενεργοποιιησει την συνδρομη παρολο που μου ειχαν δωσει το χαρτι.παντως πολυ χαλι η vivodi.τι να προτοπο.για τους χαλια τεχνικους που μου λενε οτι δεν ξερουν αν υπαρχουν φιλτρο διαφορετικο για isdn απο οτι για Pstn.που γενικα δεν χερουν την τυφλα τους ουτε οι supervisor.anyway δευτερα θα αλλαξω το φιλτρο. :shock: μια επιλογη που εχει στο wizard που λεει για network translation και εχει full,sua only kai none τι να διαλεξω για καλύτερα?

sdikr
15-05-04, 17:04
sua only
αν είσαι με dynamic

@ ADSLgr.com All rights reserved.