PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα και στο DSL και στο τηλεφωνο!!



DJman
30-05-12, 18:42
Καλησπερα

Εχω Isdn γραμμη και internet απο τον OTE εδω και 2 μηνες εχουν ερθει 3 φορες τεχνικοι για να μου "φτιαξουν"την γραμμη.

Ο τευλευταιος τεχνικος μου ειπε οτι μαλλον εχει χαλασει η το ρουτερ η το isdn modem του οτε.

Χθεε το εφτιαξε δουλεψε για 1 μερα το τηλεφωνο.


Το προβλημα που εχω ειναι οτι κανει συχνα αποσυνδεσεις 6-7 την ημερα και ισως παραπανω μαζι με τα βραδυ που δεν ξερω τι γινετε.Μετα για να συνδεθει κανει 10-15 λεπτα

Δοκιμασα να βαλω το μοντεμ κατευθειαν πανω στη γραμμη (χωρις σπλιτερ) και συνδεθηκε αμεσως.
Με σπλιτερ κανει κανενα 5λεπτο και βαλε

Αυτο τι σημαινει?

Την επομενη μερα δηλαδη σημερα μας κοπηκε το ρευμα.
Θεε μου τι αλλο θα συμβει. Ας κοπει και το νερο και μετακομιζω στην Αφρικη
Τωρα με το που ηρθε το ρευμα δεν λειτουργει το τηλεφωνο.Στο νετμοντ αναβοσβηνει αργα το 2 λαμπακι R.P. Remote Power
που διαβασα οτι σημαινει

Upgraded software version has been downloaded.
netMod is powered by Remote Power only
(Emergency mode)


Update
τωρα αναβουν ΟΛΑ τα φωτακια στο netmod http://imageshack.us/photo/my-images/560/eaa4488181064cebbf60984.jpg/

Χριστουγεννα ηρθαν παλι....
Δοκιμασα και αλλα φιλτρα αλλα τπτ

DJman
08-06-12, 16:11
Λοιπον ηρθε ο τεχνικος και μου ειπε οτι το προβλημα ειναι απο το καφαο στο σπιτι.Καπου εκει ειναι το προβλημα. Κατι που πιστευω δεν ισχυει γιατι οπως αποδειχτηκε οταν δοκιμα ενα παλι ρουτερ που ειχα (fritz box) ή γραμμη συνχρονησε κατευθειαν μεσα σε 45 δευτερα το πολυ ενω το sagem κανει 7-10 λεπτα. Ζητησα λοιπον και μου στειλανε ενα καινουργιο απο τον οτε το οποιο ειναι ZTE ZXV10 W300B v5.2 .

Αυτο ειναι καλυτερο απο το Bautec TW263R4-B2 που εχω τωρα??

φυσικα και θα το δοκιμασο το zte αλλα αν υπαρχει καποιος που να το εχει δοκιμασει θα ηθελα την γνωμη του.Λοιπον ηρθε ο τεχνικος και μου ειπε οτι το προβλημα ειναι απο το καφαο στο σπιτι.Καπου εκει ειναι το προβλημα. Κατι που πιστευω δεν ισχυει γιατι οπως αποδειχτηκε οταν δοκιμα ενα παλι ρουτερ που ειχα (fritz box) ή γραμμη συνχρονησε κατευθειαν μεσα σε 45 δευτερα το πολυ ενω το sagem κανει 7-10 λεπτα. Ζητησα λοιπον και μου στειλανε ενα καινουργιο απο τον οτε το οποιο ειναι ZTE ZXV10 W300B v5.2 .

Αυτο ειναι καλυτερο απο το Bautec TW263R4-B2 που εχω τωρα??

φυσικα και θα το δοκιμασο το zte αλλα αν υπαρχει καποιος που να το εχει δοκιμασει θα ηθελα την γνωμη του.

balandis
08-06-12, 16:45
δοκιμασε και ενα netgear poy exoyn πολλοι...... αν εχει ενας φιλος σου για λιγο.... ειναι πολυ σταθερα....μην αγορασεις προς θεου ....

DJman
08-06-12, 17:12
Δεν εχω καποιο netgear! Μου εστειλαν δωρεαν το ZTE επειδη ανανεωσα 12 μηνες . Το περιεργο που παρατηρησα ειναι οταν μιλαω στο τηλεφωνο και βγαλω το καλωδιο του τηλεφωνου που συνδεετε στο ρουτερ κανει τρομερα παρασιτα για 5 δευτερα και μετα σταματανε.Μολις το ξανα βαλω κανει παρασιτα 5 δευτερα και σταματανε. Τα παρασητα τα ακουω στο ακουστηκο.

xmperop1
08-06-12, 21:09
Δεν εχω καποιο netgear! Μου εστειλαν δωρεαν το ZTE επειδη ανανεωσα 12 μηνες . Το περιεργο που παρατηρησα ειναι οταν μιλαω στο τηλεφωνο και βγαλω το καλωδιο του τηλεφωνου που συνδεετε στο ρουτερ κανει τρομερα παρασιτα για 5 δευτερα και μετα σταματανε.Μολις το ξανα βαλω κανει παρασιτα 5 δευτερα και σταματανε. Τα παρασητα τα ακουω στο ακουστηκο.

Το καλώδιο της τηλ. συσκευής που πάει στο netmod πχ στο ab1?

DJman
09-06-12, 15:40
Συγκεκριμενα το δοκιμασα τυχαια με το φορητο που παει στο AB2. Εχω 1 φορητο στην ΑΒ1 και 1 φαξ,3 σταθερα και ενα φορητο ακομα στην ab2.

xmperop1
09-06-12, 19:55
Συγκεκριμενα το δοκιμασα τυχαια με το φορητο που παει στο AB2. Εχω 1 φορητο στην ΑΒ1 και 1 φαξ,3 σταθερα και ενα φορητο ακομα στην ab2.

Δήλωσε νέα βλάβη και ζήτα να σου αλλάξουν το netmod και ανέφερε τα συμπτώματα στον τεχνικό που θα έρθει.
Μάλλον τά παίζει το κουτί.

DJman
10-06-12, 13:08
μου εχουν αλλαξει 2 φορες νετ mod...

DJman
24-09-12, 02:15
Λοιπον αυτο που παρατηρησα μετα απο καιρο ειναι οτι οταν βαζω το ρουτερ (το οποιο ειναι καινουργιο 1 μηνα) κατευθειαν πανω στη γραμμη κλειδωνει κατευθειαν μεσα σε 20 δευτερολεπτα οταν ομως το συνδεω μεσω σπλιτερ κανει 5-7 λεπτα...................

τι φταει ρε παιδια? εχω τρελαθει!!!

georgep138
24-09-12, 06:28
Βάλε ένα άλλο spliter και βλέπουμε ...

Tony_Ts
24-09-12, 08:27
Έχω αντιμετωπίσει κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα σ' έναν γνωστό μου (να αργεί ο συγχρονισμός ή να μη συγχρονίζει, όταν είναι και το netmod πάνω στο Splitter, ενώ να συγχρονίζει αμέσως όταν δεν είναι). Κι εκεί, αλλάχθηκαν δεκάδες splitters, αφού από τον ΟΤΕ έλεγαν ότι αυτά φταίνε, καθώς και 3-5 διαφορετικά modems, αλλά δεν είδαμε προκοπή. Ο τρόπος που βρήκα για να παρακάμπτουν το πρόβλημα είναι να βγάζουν το netmod από το splitter, να περιμένουν 30 δευτερόλεπτα για να συγχρονίσει το modem και μετά να ξαναβάζουν το netmod πάνω στο splitter.

Όλα αυτά σε μια ADSL γραμμή πάνω από ISDN που πιάνει 300-400kbps download, στο κάτω Χαλάνδρι, η οποία συνδέεται σ' ένα καφάο το οποίο είναι παραβιασμένο και συνεπώς μπάζει νερά με κάθε βροχή και γενικά γίνεται ο κακός χαμός μέσα σε αυτό. Σε αυτή την κατάσταση βρίσκεται χρόνια κι ο ΟΤΕ δε φαίνεται διατεθειμένος να κάνει κάτι παρά τις πολλές εκκλήσεις μας.

Vitruvian78
24-09-12, 13:24
Να κανω μια άλλη ερωτηση εγω......ισως άσχετη :p Απο το προφιλ σου φαινεται να εχεις αρκετη εξασθένηση σήματος και προφανως μεγάλη απόσταση απο το κεντρο της περιοχης σου......μήπως τελικα το ISDN δεν ειναι ο,τι καλύτερο και ίσως να σκεφτωσουν να πας σε απλή γραμμή;;

DJman
24-09-12, 16:45
Downstream Upstream
SNR Margin 9.4 dB 8.7 dB
Line Attenuation 46.0 dB 24.2 dB
Data Rate 9292 kbps 708 kbps

Αυτα ειναι τωρα τα στοιχεια μου. Isdn θελω αναγαστικα γιατι ειμαστε πολλα ατομα σπιτι :P και μιλαμε και πολυ χαχα

@ ADSLgr.com All rights reserved.