PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ελευθερο χωρο



omkara
29-11-06, 20:14
Καλησπέρα! Βασικά αντιμετωπιζω το εξης προβλημα: καθημερινα που ανοιγω το pc βρισκομαι με 200mb λιγοτερο ελευθερο και δεν μπορώ να καταλαβω που οφείλεται. Δεν ανοιγω και ιδιαιτερα
p2p προγραμματα γιατι δεν προλαβαίνω να ασχοληθω με search(οποτε δεν μου τρωει κατι τετοιο),το μονο που κάνω είναι να αφηνω κανα torrent για να seedαρω. Διαγραφω ακυρα αρχεια με cc cleaner, αλλα μην φανταστειτε οτι πιανουν και πολύ(γυρω στα 80mb),ε και δεν νομίζω οτι είναι πια οι αυτοματες ενημερωσεις που γινονται κατα διαστηματα. Γνωρίζει κανεις τι παιζει με το pc ή είναι κατι φυσιολογικό απλά εγω το βρίσκω παράλογο.Επισης αν εχει κανεις να μου προτείνει κανενα αλλο πρόγραμμα εκτος του cc cleaner θα βοηθουσε πιστευω.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

hedgehog
29-11-06, 20:23
Αυτό θα σου φανεί χρήσιμο πιστεύω ;)

omkara
29-11-06, 20:46
Καλο προγραμματακι το scanner, αλλα η απορία μένει, γιατι πάνω κάτω τα είχα ψάξει όλα για να δω τι μπορεί να συμβαίνει.Τώρα για να καταλάβεις προχτες εσβησα αρχεια και είχα μείνει με 1,36gb ελευθερο και μεσα σε 3 μερες με 785mb και να φανταστεις οτι το είχα ανοιχτο το πολύ 5 ωρες την μέρα ενω παλιά 24ωρα. Δεν ξέρω τι να πω, τωρα είμαι σε φαση να αρχιζω να σβήνω οτι εχω για να αδειασει γιατι περα απο όλα τα αλλα σερνεται κιολας.

zeibekis
29-11-06, 20:56
Καλο προγραμματακι το scanner, αλλα η απορία μένει, γιατι πάνω κάτω τα είχα ψάξει όλα για να δω τι μπορεί να συμβαίνει.Τώρα για να καταλάβεις προχτες εσβησα αρχεια και είχα μείνει με 1,36gb ελευθερο και μεσα σε 3 μερες με 785mb και να φανταστεις οτι το είχα ανοιχτο το πολύ 5 ωρες την μέρα ενω παλιά 24ωρα. Δεν ξέρω τι να πω, τωρα είμαι σε φαση να αρχιζω να σβήνω οτι εχω για να αδειασει γιατι περα απο όλα τα αλλα σερνεται κιολας.

Μπορεί να παίζει και ιός:hmm:

omkara
29-11-06, 21:22
Αυτό μου έλειπε τωρα! Αλλά δεν νομίζω ρε συ. Κάνω καθημερινα scan με avg, ad-aware, spybot και χρησιμοποιώ και zone alarm. Και δεν βρήκαν κάτι.

nnn
30-11-06, 00:19
Χώρο τρώει το System Restore,το έχεις ενεργό ?

omkara
30-11-06, 09:46
Είναι ενεργοποιημένο, αλλα δεν είναι καλο για το συστημα να είναι ενεργοποιημενο?sorry κιολας αλλα δεν γνωρίζω και ιδιαιτερα πολλα απο pc και που ακριβως βοηθάει αυτο(system restore)

nnn
01-12-06, 00:39
Σε κάποιες περιπτώσεις είναι χρήσιμο,αλλά ανά τακτά χρονικά διαστήματα κρατάει εικόνα του Pc και αυτό τρώει χώρο στο δίσκο.

TReznor
01-12-06, 01:39
Δες κι αυτό το thread
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=62207

omkara
02-12-06, 07:54
Τελικά τα ιδια και τα ίδια τώρα έμεινα με 660 ελευθερο, δεν καταλαβαίνω τι τρέχει. To system restore καπου κολλάω να το απενεργοποιήσω γιατι δεν είμαι και ο θεός των υπολογιστών και σίγουρα κάποια στιγμή θα την κάνω την πατατα, οσο για την αδρανοποιηση είναι απενεργοποιημένη. Τι να πώ, πια. Μαλλον το σύστημα τα έχει παίξει! Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη (ιδιαίτερα κανα πρόγραμμα στυλ ccleaner), δεν μπορώ άλλο να σβήνω αρχεία:cry:

omkara
02-12-06, 08:06
Α, τώρα θυμήθηκα οτι είχε γίνει το εξής ενα βράδυ κι απο τότε δεν το ξαναφησα ανοιχτο:
Σηκώθηκα και το pc ήταν κλειστο, το ανοιγω και με εβγαλε σε μια μπλε οθονη οτι και καλα εγκατασταθηκαν νέα προγραμματα ή οτι κοπηκε το ρευμα( τετοιο δεν παιζει γιατι δεν κοιμομουν), το εκλεισα 2-3 φορες και με δυσκολια ανοιγε πηγε να με βγάλει σε safe mode τελικα κατι πατησα και ολα ok.Αμέσως άρχισα να κάνω scan με οτι προγραμμα έχω αλλα δεν βρηκε κανένα πρόγραμμα τιποτα.Ξεχασα να το αναφερω μηπως κατι παιχτηκε τοτε?:hmm:

manoulamou
02-12-06, 15:12
Περι System Restore (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45549);) κλπ
Εκανες Scandisk ή κατι παρομοιο, μηπως επαθε (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=18211) κατι ο σκληρος?

nnn
03-12-06, 02:31
Κατέβασε και τρέξε τα διαγνωστικά της εταιρείας του δίσκου σου.

omkara
08-12-06, 00:08
Tι να πώ σηκώνω τα χέρια ψηλά! Είχα μέρες να ανοίξω το pc και μόλις το άνοιξα μου εδειχνε οτι εχω 3 gb!!!Δεν πίστευα στα μάτια μου.Scandisk κτλ έκανα αλλά δεν έδειξε τιποτα.οσο για τα διαγνωστικα της εταιρείας δεν τα κατέβασα ακόμα.Τι παίζει δεν μπορω να καταλάβω:hmm:

NiKapa
08-12-06, 00:24
Τι δισκο εχεις..? Απενεργοποιησε το systemrestore.. παρακολουθησε το και οποτε κρινεις εσυ παλι το ενεργοποιεις..

@ ADSLgr.com All rights reserved.