PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκανε αναβαθμηση η forthnet η μπα;



SilveR_ArroW
15-05-04, 13:45
Λοιπον παιδες μιας και ειμαι και εγω ενας απο τους πολλους με αιτιση για adsl που εκρεμει και επιδη σκεφτομαι σοβαρα να χρησιμοποιησω για isp την forthnet θα θεσω το παρακατο θεμα...

Εχω παρατιρισει μετα απο την "αναβαθμηση" της forthnet οτι πολλοι απο τους συνδομητες της πλεον χρησιμοποιουν τις IP που ειχε μεχρι προτεινος η Internet Hellas. Και λεω λοιπον μιας και δεν εχω ασχολιθει και πολυ με το θεμα adsl, μιπως η forthnet απλα χρησιμοποιει πλεον και το bandwidth της internet hellas και πουλαει παραμυθι για αναβαθμιση. Να σημειοθει οτι η forthnet εχει παρει στα χερια της 100% των μετοχων της internet hellas.
Οποιος γνωριζει κατι σχετικο επι του θεματος ας μου πει μην κανω καμια συνδομη ελπιζοντας για καλη αποδωση με την "αναβαθμηση"
Ευχαριστω :)

ALiTiS
15-05-04, 13:49
ακομη και ετσι να ειναι , τι σε ενδιαφερει απο που περνει το bandwith?

SilveR_ArroW
15-05-04, 14:01
Το θεμα ειναι αν πραγματικα εκανε αναβαθμηση γιατι αν χρησιμοποιει το bandwidth της internet hellas στην ουσια δεν μιλαμε και αυξηση της ταξης των 155mbps, αλλα για το bandwidth που παραμενει free απο τις dial up της internet hellas.
Γιατι λοιπον αν ειναι πραγματι ετσι να φανε καποιοι το παραμυθι και να κανουν συνδομη στη forthnet που μεχρι προτεινος ειχε ελεηνη αποδωση και που στο μελον μολις γινει η επεκταση των dslams απο τον ΟΤΕ και αυξηθουν οι συνδρομιτες θα εχει το ιδιο ακριβος προβλιμα.

ibok
15-05-04, 14:04
Έτσι ειναι SilveR_ArroW !!! καλά σου λέει ο ALiTiS.
Εμας μας ενδιαφέρει να έχουμε καλές ταχύτητες μονίμως και ΟΧΙ απο που παίρνει η 4rthnet bandwith.Ασε που αν εχει αγοράσει το 100% των μετοχών της Internet Hellas (όπως λες) τότε αυτή δεν ειναι μιά αναβάθμιση ;;;. :?: :?:
Γράφεις : Γιατι λοιπον αν ειναι πραγματι ετσι να φανε καποιοι το παραμυθι και να κανουν συνδομη στη forthnet που μεχρι προτεινος ειχε ελεηνη αποδωση και που στο μελον μολις γινει η επεκταση των dslams απο τον ΟΤΕ και αυξηθουν οι συνδρομιτες θα εχει το ιδιο ακριβος προβλιμα.
Θα σου θυμίσω πως πριν πέσουν οι τιμές είχε ΑΨΟΓΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ η 4rthnet.Επίσης δεν ξέρουμε τι θα συμβεί όταν γίνει αυτό που λές.
Aυτά τα πολλά.

dantouan
15-05-04, 14:06
Φιλε η Forthnet εκανε "πραγματικη" αναβαθμιση στις γραμμες της :!: (μπορεις να δεις και αλλες σχετικες δημοσιευσεις μεσα στο forum)
Οσο για το θεμα που λες με τις dial-up συνδεσεις της Internet Hellas δεν νομιζω οτι για τις απλες αυτες γραμμες ειχε 155mbps δεσμευμενο bandwith.. :?

SilveR_ArroW
15-05-04, 14:24
Επιδι ibok δεν καταλαβες τι ακριβως θελω να πω θα σου το θεσω αλλιος. Φυσικα και ολοι θελουμε γρηγορο internet και πραγματι εχει παρατιριθει αυξηση των ταχυτητων της forthnet. To θεμα ειναι αν εκανε οντως αναβαθμηση η χρησιμοποιει οτι απομενει απο την internet hellas λεγοντας οτι εκανε αναβαθμηση για να κερδισει συνδρονρομητες. Τα λεω αυτα γιατι σκεφτομαι να γινω και εγω συνδρομητης της forthnet.
Ειπες: Θα σου θυμίσω πως πριν πέσουν οι τιμές είχε ΑΨΟΓΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ η 4rthnet.Επίσης δεν ξέρουμε τι θα συμβεί όταν γίνει αυτό που λές.
Αν προσεξεις στο forum ποσα ειναι τα post γιατι την κακη αποδωση της forthnet τοτε θα καταλαβεις οτι οντως υπηρχε προβλιμα εδω και καιρο.
Επισης να σου πω οτι στο μελον μολις αυξηθουν οι συνδρομητες της forthnet δισκολα θα την παλευει με τα 465mbps που εχει αν δεν κανει και αλλη αναβαθμηση συντομα.
Και σου ξαναλεω οτι σκεφτομαι να γινω και εγω συνδρομητης της forthnet και γιαυτο εκανα το post.

ibok
15-05-04, 14:49
ΟΚ ειμαι συνδρομητής της 4rthnet απο τον περασμένο Αυγουστο.Πάντα είχα Provider Οτενετ από τότε που σταμάτησαν οι τζάμπα providers όπως η Χ-Τreme(αλλά και κανα δυό άλλoι).Μπήκα με adsl(μέσα Ιουλίου) με οτενετ αλλά στο μήνα πάνω άρχισε 1 ατελείωτο σύρσιμο συν άπειρα disconnections.Επί τόπου πήρα μιά demo Forthent και οταν κατάλαβα την διαφορά εμεινα στην 4rthnet.Αυτό λέει πως ξέρω τι γίνεται όσον αφορά τις ταχύτητες της εν λόγω εταιρίας.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι πως μας γ@#$@σε μέχρι να ερθει ξανά στα κανονικά επίπεδα (τουλάχιστον σε εμένα).
Απο κει και μετά ας απαντήσουν και άλλοι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.
ΔΕΣ ΕΔΩ : http://www.adslgr.com/forum/thread5986-0-asc-195.html

SilveR_ArroW
15-05-04, 14:53
Αυτη πιστευω ειναι λογικη απαντηση.
Thanks ibok :)

Panagioths
15-05-04, 14:57
Η Internet Hellas ανηκει στην FORTHnet. Οποτε το bandwidth σιγουρα εχει ενοποιηθει πολυ καιρο τωρα...

Παντως εκ των εσω της FORTHnet εκαναν πραγματικη αναβαθμιση των 155Mbit. Βεβαια μεσα απο αυτο θα περναει σιγουρα και η σταθερη τηλεφωνεια και μαλλον με προτεραιοτητα μιας και απο την σταθερη βγαζουν πιο πολλα κερδη. Μην ξεχνατε πως για τα προβληματα ταχυτητων δεν φταιει μονο ο ISP αλλα και ο ΟΤΕ οπου μπορει να αναβαθμιζει τα dslam του και να προσθετει πορτες αλλα αναβαθμιζει και το bandwidth της γραμμης του dslam με τους ISP?

DK
15-05-04, 15:00
Το θεμα ειναι αν πραγματικα εκανε αναβαθμηση γιατι αν χρησιμοποιει το bandwidth της internet hellas στην ουσια δεν μιλαμε και αυξηση της ταξης των 155mbps, αλλα για το bandwidth που παραμενει free απο τις dial up της internet hellas.
Γιατι λοιπον αν ειναι πραγματι ετσι να φανε καποιοι το παραμυθι και να κανουν συνδομη στη forthnet που μεχρι προτεινος ειχε ελεηνη αποδωση και που στο μελον μολις γινει η επεκταση των dslams απο τον ΟΤΕ και αυξηθουν οι συνδρομιτες θα εχει το ιδιο ακριβος προβλιμα.

Η Forthnet έχει αγοράσει ένα νέο κύκλωμα οπτικών ινών 155 Mbps με Λονδίνο απο την Med Nautilus.Επίσης ακόμα και το bandwidth της Ιnternet Hellas να χρησημοποιεί για εσωτερικό δεν μας πειράζει καθώς η Internet Hellas πλέον είναι μόνο Data Center και παροχέας υπηρεσιών Internet μόνο για επιχειρήσεις.Οι συνδρομητές της ανήκουν πλέον στη forthnet(κάτι παρόμοιο είχε γίνει και πρίν 2-3 χρόνια με την AIASnet που μετά έγινε ACN)

DRaPeTiS
15-05-04, 15:33
Παιδια δεν ξερω τι λετε για αναβαθμιση κλπ... εγω ξερω οτι τα πινγσ με αγγλια ειναι ακομα ελεινα... 150 μλσ... αν αυτα ειναι πινγσ για adsl εγω περνα τα κουβαδακια μου και σε αλλη παραλια... αρκετα με την forthnet και την υπομονη... για εμενα ειναι σκατα η forth

Bayern7
15-05-04, 16:25
Στο καλό και να προσέχεις! Ένας λιγότερος για μας που θα παραμείνουμε.. xxixixi

Durdyn
16-05-04, 01:34
Δεν ασχολούμαι με online gaming και δεν έχω άποψη. Μετά την αναβάθμιση πάντως τα downloads δεν έχουν κανένα προβλήμα σε καμία ώρα της ημέρας.
Είχα απογοητευτεί για αρκετό καιρό που σερνόταν, αλλά πλέον δεν αντιμετωπίζω προβλήματα. Είναι και το τι ζητάει ο καθένας από τη σύνδεσή του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.