PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταστροφή σκληρού δίσκου και άλλα προβλήματα ενός laptop



hello_
01-06-12, 22:26
Λοιπόν παιδιά ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή την πτώση του υπολογιστή μου από αρκετό ύψος ώστε να προκαλέσει πρόβλημα στον σκληρό δίσκο του laptop.
Εδώ μπορείτε να γράψετε παρόμοια εμπειρία σας ή και να δώσετε τις δικές σας συμβουλές καθώς και να γράψετε τις δικές σας ερωτήσεις.
Έκανα διάφορες προσπάθειες για να δω αν υπάρχει κάποιος τρόπος διόρθωσης της ζημιάς έστω και μια μικρή. Εγκατέστησα ξανά τα windows αλλά δεν μπορούσε να τα τρέξει για αρκετό χρονικό διάστημα , άντεχε στο μέγιστο 10 λεπτά και μου εμφάνιζε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα windows. Εμφάνιζε ένα παράθυρο για επίλυση προβλημάτων των windows το οποίο δούλευε και δούλευε αλλά δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα. Επίσης βρήκα πρόγραμμα ώστε να κάνω μια εξέταση στο δίσκο του υπολογιστή μου για να δω αν θα μπορεί να του λύσει κάποια από τα προβλήματα που έχει , όμως αυτό δεν κατάφερε να φέρει κάποια αποτελέσματα γιατί το πρόγραμμα δεν μπορούσε να ολοκληρώσει την εργασία του. Έφτανε περίπου μέχρι το 2% και ξαφνικά έσβησε. Ξέρω ότι μάλλον δεν υπάρχει τρόπος για να διορθωθεί το πρόβλημα του και η καλύτερη λύση είναι να πάρω ένα καινούριο. Γι αυτό θέλω να με βοηθήσετε ώστε να πάρω μια σωστή απόφαση στο αν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα να πάρω ένα καινούριο σκληρό δίσκο, γιατί νομίζω ότι ο υπολογιστής μου αντιμετωπίζει και άλλου είδους προβλήματα όπως αύξηση θερμοκρασίας. Δεν γίνεται στα καλά καθούμενα να σβήνει. Εννοείται πως όταν σβήσει όταν αγγίξω πάνω στο laptop ζεσταίνεται αρκετά (δεν ψήνεις και αυγά βέβαια αλλά ζεσταίνεται αρκετά.
Θα ήθελα να μου δώσετε μερικές συμβουλές σχετικά με το τι νομίζετε ότι πρέπει να κάνω.

Roronoa
01-06-12, 23:15
Αν το μηχάνημά σου είναι άνω των 2 ετών νομίζω στη θέση σου θα έπαιρνα κανούριο.
Δεν μπορείς να πεις θα πάρω έναν σκληρό και θα φτιάξει ή όχι. Θα πας σε service και θα σου πούν ότι έχει τα/το πρόβλημα-α, πρόβλημα-β κλπ..
Δίνεις 30-40 για εργατικά και όσο πάνε τα ανταλλακτικά. Και μόνο ο σκληρός να είναι πιστεύω θα είναι σημαντικό ποσό.
Μόνος σου ειναι δύσκολο να πείς φταίει μόνο ο σκληρός ας πούμε. Όταν ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά δεν πρέπει καν να τον σηκώνεις για να τον πας στο άλλο δωμάτιο. Από τους 10 πόντους το "αφησε" νευριασμένος ο αδερφός μου πάνω σε χοντρό χαλί και ο σκληρός απλά πέθανε. Τώρα, άμα σου έπεσε από το τραπέζι τι να πώ.

Πάρε τηλέφωνο σε κάποιο service ρώτα αν θέλουν εργατικά για να δούν μόνο τι φταίει. Μερικοί σου λένε δεν πληρώνεις τίποτα αν δεν φτιάξω το μηχάνημα. Μετά όταν σου δώσουν τελική αποφασίζεις ανάλογα με το πόσο παλιός είναι, με το πόσο μεγάλο ειναι το ποσό που ζήτησαν, και με τα λεφτά που θέλεις για έναν νέο μηχάνημα που να σε καλύπτει.(στο πλαίσιο νομίζω δεν παίρνουν κάτι για να το ανοίξουν μόνο. Σε παίρνουν μετά τηλέφωνο και λένε είναι τόσα τα εργατικά και τόσα τα ανταλλακτικά. Μετά εσύ αποφασίζεις)
Επίσης αν είναι στην εγγύηση μπορείς να κάνεις τον κινέζο και να πεις ότι σταμάτησε να δουλεύει.. :p

cranky
02-06-12, 00:50
... θέλω να με βοηθήσετε ώστε να πάρω μια σωστή απόφαση στο αν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα να πάρω ένα καινούριο σκληρό δίσκο, γιατί νομίζω ότι ο υπολογιστής μου αντιμετωπίζει και άλλου είδους προβλήματα όπως αύξηση θερμοκρασίας.
Ζεσταινόταν έτσι και πρίν την πτώση ;
Το λειτουργούσες σε οποιαδήποτε επιφάνεια, ή μόνο σε λείες και καθαρές ;
Πόσο καιρό το έχεις ;

Techs
02-06-12, 00:53
Η αυξηση της θερμοκρασιας μπορει να οφειλεται και στην σκονη και να θελει καθαρισμα, καθως το λαπτοπ πρεπει να το ακουμπα σε ισια και σκληρη επιφανεια και οχι πανω στο κρεβατι που φραζει τους αεραγωγους. υπαρχουν διαφορα free προγραμματα για να δεις τι εχει χαλασει στο λαπτοπ εκτος απο τον δισκο οπως εκτιμας.

ConstantinosBok
02-06-12, 00:54
Μόνος σου ειναι δύσκολο να πείς φταίει μόνο ο σκληρός ας πούμε. Όταν ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά δεν πρέπει καν να τον σηκώνεις για να τον πας στο άλλο δωμάτιο.

αυτο ειναι λιγο υπερβολη το θεμα ειναι να γινουν αποτομες κινησεις οπως πεσιματα χτυπηματα σε τοιχους κτλ.Απλα η πιθανοτητα να γινει κατι στραβο αν τον μετακινεις ειναι πολυ μεγαλυτερη και επισης η αντοχη των υλικων εινια μικροτερη σε λειτουργια.

Λοιπον για τον φιλο με το πεσμενο λαπτοπ :
1. Αν εχει πεθανει ο δισκος το βλεπεις ευκολα τοποθετοντας τον σε αλλον υπολογιστη. ή σε θηκη εξωτερικου
Θα τρεξεις ενα απο τα πολλα προγραμματα που βλεπουν την υγεια του και θα τρεξεις και ενα stress test να δεςι αν κανει ηχους ή αν κολλαει.Αν ολα ειναι καλα με τον δισκο τοτε προφανως δεν φταιει αυτος.

2. Αν κλεινει το πισι παντως δεν φταιει ο δισκος. Οποτε μαλλον εχεις και αλλο προβλημα . μια πιθανοτητα ειναι να εχει μετακινηθει η ψυχτρα και να ανεβαζει θερμοκρασια κατεβαζεις το HWmonitor και βλεπεις. Αν εχεις θερμοκρασιες ανω των 50-55 στο καθισιο και 75-80 σε φουλ φορτωση του λαπτοπ (με το prime95 για παραδειγμα) τοτε πας σε καποιον καλο ανθρωπο του δινεις 20-30 ευρω και σου επανατοποθετει την ψυχτρα με καινουργια παστα κτλ

3. το πιθανοτερο βεβαια ειναι απο το ταρακουνημα να χαλασε κατι στην μητρικη και να το πας για τριποντο το μηχανημα. 1 μετρο ειναι μεγαλο υψος για πρωτη οπως και να χει,,,

4.Σχετικα με την μη δυνατοτητα εγκαταστασης των windows μπορει να εχει χαλασει ακομη και το DVD player

5... παντα υπαρχει το θεμα της μαιμουδιας και της εγγυησης αλλα περα του παρανομου της υποθεσης ειναι και πιθανον να το καταλαβουν κιολας ...δεν ειναι οτι επαιζε με OC και κατι πηγε στραβα ειναι οτι εχει πεσει και μπορει να υπαρχει σπασμενο κομματι...

hello_
02-06-12, 14:51
Ζεσταινόταν έτσι και πρίν την πτώση ;
Το λειτουργούσες σε οποιαδήποτε επιφάνεια, ή μόνο σε λείες και καθαρές ;
Πόσο καιρό το έχεις ;

Ναι Craky έτσι ζεσταινόταν και πριν την πτώση. Άναβα το pc το χρησιμοποιούσα για αρκετή ώρα, ζεσταινόταν αλλά δεν έσβηνε. Ορισμένες φορές όμως όταν το έσβηνα για λίγα λεπτά(2-3 μετά από συνεχή χρήση) και μετά όταν το είχα ξανανοίξει έφτανε μέχρι το logo των windows και έσβηνε. Μετά το άνοιγα πάλι αλλά το ίδιο. Έκανα 3-4 φορές την ίδια ενέργεια ώστε που κατάφερνε και άνοιγε επιτέλους κανονικά.

Το είχα τοποθετημένο πάνω σε ξύλινη ή πλαστική επιφάνεια.

Ναι έχω το pc πολλά χρόνια(4-5).

- - - Updated - - -


υπαρχουν διαφορα free προγραμματα για να δεις τι εχει χαλασει στο λαπτοπ εκτος απο τον δισκο οπως εκτιμας.

Για πρότεινε μερικά. :)

hello_
08-06-12, 13:37
Παιδιά μπορώ να τοποθετήσω με κάποιο τρόπο τον σκληρό δίσκο του laptop σε desktop pc;

Επίσης αν δεν είναι πρόβλημα του σκληρού ποιο άλλο μέρος μπορεί να έχει πρόβλημα;

cranky
08-06-12, 14:43
Παιδιά μπορώ να τοποθετήσω με κάποιο τρόπο τον σκληρό δίσκο του laptop σε desktop pc;
Θα χρειαστείς ένα ζευγάρι λαμάκια (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345268), για να τον βάλεις σε θέση 3,5 ιντσών.
Μετά, τον συνδέεις με τη μητρική και το τροφοδοτικό.

hello_
09-06-12, 19:06
Θα χρειαστείς ένα ζευγάρι λαμάκια (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345268), για να τον βάλεις σε θέση 3,5 ιντσών.
Μετά, τον συνδέεις με τη μητρική και το τροφοδοτικό.

Cranky μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς την διαδικασία που πρέπει να κάνω;

jap
10-06-12, 09:24
Μετά την ανταλλαγή pm, συμμετέχω κι εγώ στη συζήτηση.

@hello_: Για αυτό που γράφει εδώ ο cranky: Βιδώνεις τα λαμάκια στο δίσκο και στην ουσία αυτός μπορεί να στερεωθεί σε υποδοχή 3.5. Αλλά αν θες απλά να κάνεις μια δοκιμή αν έχει καταστραφεί και μετά διαγνωστικά, μπορείς να τον βάλεις και στον αέρα (να ακουμπά κάπου οριζόντιος, να μην κρέμεται). Αν είναι SATA η σύνδεση είναι πολύ απλή, απλά συνδέεις διαθέσιμο καλώδιο SATA από τη μητρική και τροφοδοσίας στο πίσω μέρος.

Για τα άλλα που με ρώτησες:

Α. Σου μίλαγα για το laptop. Αν ανέβαζε κι αυτό θερμοκρασίες, όπως αναφέρει ένας φίλος παραπάνω θέλει άνοιγμα κι ένα καλό καθάρισμα από συσσωρευμένα χνούδια. Και ναι, αν του βάλεις νέο δίσκο σε χαμηλότερες στροφές θα συμβάλει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Αν μιλάς για την τοποθέτηση του παλιού δίσκου από το laptop στο PC μην σε απασχολεί, συμβάλλει ελάχιστα στα επίπεδα θερμοκρασιών ενός PC, άλλοι είναι οι παράγοντες (δες στο Γ).

Β. Σου έγραφα σχετικά με το laptop πάλι και την προδιαγραφή για δίσκο έως 320 GB:

Αυτό με τις προδιαγραφές παράξενο μου φαίνεται. Μήπως εννοεί ότι το διαθέτει με 160-320 σαν επιλογές; Αυτό δεν αποκλείει να βάλεις κάτι μεγαλύτερο. Όριο για δισκάκια έχω ακούσει μόνο για κουτιά εξωτερικά που είναι θέμα controller. Βέβαια θα μπορούσε να εννοεί ότι κάποιοι παλιοί δίσκοι των 500 GB δεν χωράνε στην κάσα, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί είχαν μεγαλύτερο ύψος, 12,5 mm αντί για 9, αν πάρεις τώρα δίσκο 2,5άρη είναι στάνταρ στα 9. Θα πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω ή να δανειστείς έναν 500άρη από κάπου να δοκιμάσεις.
Για να δεις αν υπάρχει τέτοιο θέμα θα πρέπει ή να βρεις λεπτομερείς προδιαγραφές ή να μετρήσεις το ύψος του χώρου όπου έμπαινε ο παλιός δίσκος. Αλλά αν αγοράσεις έναν καινούργιο 500άρη δίσκο σήμερα δεν θα έχεις πρόβλημα, έχουν όλοι πλέον τη στάνταρ διάσταση.

Γ. Ανεμιστηράκι να πάει πού; Αν αναφέρεσαι στο laptop και εφόσον δεν πάει για πέταμα, είναι τυπικό αν το πας για σέρβις να αλλάξουν και το τρέχον ανεμιστηράκι του, μπορεί το παλιό να υπολειτουργεί. Και εξωτερικό πολυανεμιστήρι-βάση δεν κάνει κακό, ειδικά αν έχει σταθερή θέση που δουλεύεις το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Αν ανοιχτεί από τεχνικό, το έξτρα κόστος για ανεμιστηράκι είναι πολύ μικρό. Αν αναφέρεσαι στο σταθερό, ίσως θα πρέπει να δεις συνολικά το θέμα ψύξης (επεξεργαστής, ψύκτρα, θερμοαγώγιμη πάστα, ανεμιστήρες, κάρτα γραφικών, ακόμα και κουτί και διευθέτηση των εξαρτημάτων στο εσωτερικό του). Οτιδήποτε στο όλο σύστημα δεν πάει καλά μπορεί να χαλάσει τη σούπα.

hello_
11-06-12, 13:04
Μετά την ανταλλαγή pm, συμμετέχω κι εγώ στη συζήτηση.

@hello_: Για αυτό που γράφει εδώ ο cranky: Βιδώνεις τα λαμάκια στο δίσκο και στην ουσία αυτός μπορεί να στερεωθεί σε υποδοχή 3.5. Αλλά αν θες απλά να κάνεις μια δοκιμή αν έχει καταστραφεί και μετά διαγνωστικά, μπορείς να τον βάλεις και στον αέρα (να ακουμπά κάπου οριζόντιος, να μην κρέμεται). Αν είναι SATA η σύνδεση είναι πολύ απλή, απλά συνδέεις διαθέσιμο καλώδιο SATA από τη μητρική και τροφοδοσίας στο πίσω μέρος.


Οι ακροδέκτες των δύο σκληρών δίσκων δεν είναι ίδιοι.

jap
11-06-12, 14:49
Πρέπει να δεις σε αυτόν που έβγαλες από το laptop αν έχει κουμπωτό ένα μακρόστενο βύσμα που αλλάζει τις αντιστοιχίες, αυτό είναι εξάρτημα του laptop, όχι του σκληρού. Βγάλτο και θα ταιριάξουν τα βύσματα από τα καλώδια του PC.

hello_
11-06-12, 15:01
Όχι δεν υπάρχει κανένα βύσμα, κουμπώνει απευθείας στην θύρα.

jap
11-06-12, 15:52
Ανέβασε καμιά φωτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.