PDA

Επιστροφή στο Forum : Hard Disk not accesible...Τωρα?



antreas9
02-06-12, 23:57
Εν συντομία:
Υπολογιστης Α, windows xp sata hard disk D, κράσαρε η cpu.
Υπολογιστής Β, windows 7, ide hard disk C, δουλεύει.
Συνδέω τον D στον υπολογιστή Β, γιατί :
1) χρειάζομαι απο μεσα τα αρχεία που εχω
2) χρειάζομαι κάποια notes από online game/software που εχει κάνει ο αδερφός μου, που ειναι εκατονταδες ώρες δουλειάς.
Ομως, ενώ τον αναγνωρίζει ο υπολογιστής Β, και μπουτάρει από τον σωστό δίσκο (C), όταν προσπαθώ να μπω στον δίσκο που μόλις συνεδεσα, λέει not accesible, access is denied.

εψαξα διάφορες λύσεις στο google,αλλά δε μου έκατσε κάποια. Κυρίως βλέπω ότι παίζουν με δικαιώματα ,αλλά νομίζω ότι ήδη όταν μπήκα στο advanced του security, με δεξί κλικ, ο admin toy pc, είχε 100% authority στο δίσκο.

Επίσης, Μπήκα με safe mode, αλλά δε μπόρεσα να βρω το 2ο κομμάτι, που είναι χωμένο κάπου στο Location /user/appsdata/κλπ, γιατί δε μου δίνει τέτοια δυνατότητα να φτασω τόσο βαθειά το safemode (για το νέο δίσκο μιλάω πάντα ετσι,τον sata)

Any useful ideas?

cranky
03-06-12, 00:02
Ομως, ενώ τον αναγνωρίζει ο υπολογιστής Β, και μπουτάρει από τον σωστό δίσκο (C), όταν προσπαθώ να μπω στον δίσκο που μόλις συνεδεσα, λέει not accesible, access is denied.
Μπήκες σαν διαχειριστής στον υπολογιστή Β ;

antreas9
03-06-12, 00:04
μπαίνω με τον λογ/σμο που εχει δημιουργηθεί από ...όποιον τον δημιουργησε!
(και οι 2 υπολογιστες δεν ειναι δικοί μου,οπότε δεν ξέρω 100% τι παίζει σε αυτούς)!
πως μπορώ να επιλέξω να μπω σαν admin,ακι όχι με τον λογ/σμο που kanei log on καθε φορα?

cranky
03-06-12, 00:27
Πάτα «Έναρξη», μετά στο βελάκι δίπλα στον «Τερματισμό λειτουργίας» , και απο την λίστα επίλεξε «Αλλαγή χρήστη».
Απ' όσους βγάλει, πάτα στο εικονίδιο του διαχειριστή.
Αν ο διαχειριστής έχει θέσει κωδικό, τα Win θα σου τον ζητήσουν.

citizen78
03-06-12, 01:27
Ισως καποιο απο τα windows/linux Live CD σου λυσουν τα χερια

cranky
03-06-12, 01:30
Συμφωνώ. :oneup:
Το Linux live CD, είναι η καλύτερη περίπτωση.

antreas9
03-06-12, 08:59
το πρόβλημα εδώ,νομίζω ότι οφείλεται,στον παλιό υπολογιστή (με τα xp δηλαδή).
στον υπολογιστή Β, με τα windows 7, όλα καλά παίζουν.
θα το προσπαθήσω αυτό με το αντμιν , αλλά δε νομίζω ότι θα μου δώσει πρόσβαση στον παλιό δίσκο!

οσο για το linux live cd, μακάρι να καταφερω...να το λειτουργήσω, γιατι δεν το εχω ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ....

cranky
03-06-12, 09:19
Το Linux live cd το χρησιμοποιούμε για να παρακάμψουμε τα Win, ως εξής :

1.Κατεβάζεις την διανομή Ubuntu απο εδώ (http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download), και την αποθηκεύεις όπου σε βολεύει.
2.Το αρχείο που θα κατεβεί, το καίς σαν .iso (όχι σαν απλό αρχείο data) σε cd ή dvd, μέ κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να κάψει .iso αρχεία.Τα περισσότερα, μπορούν.
3.Αφήνεις το cd/dvd που έκαψες μέσα στο drive, και κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή.
4.Μπαίνεις στο bios, και επιλέγεις πρώτη συσκευή εκκίνησης, το drive (όπως δηλαδή, όταν κάνεις φορμάτ).
5.Στην πρώτη οθόνη που θα σου εμφανίσει, επιλέγεις «Δοκιμή της διανομής, χωρίς εγκατάσταση» ή κατι παρόμοιο.
Συνήθως, είναι η πρώτη επιλογή.

Δεν θα γίνει καμμία απολύτως αλλαγή στον υπολογιστή σου.
Το Linux, θα τρέξει απο το cd, και όλη την δουλειά, θα την κάνει απο 'κεί.

6.Όταν βρεθείς στο περιβάλλον του Ubuntu, κάνε κλίκ στον δίσκο , και άνοιξέ τον.

Επειδή το Linux δέν δίνει γράμματα στους δίσκους, τους αναγνωρίζεις απο το μέγεθος και το περιεχόμενό τους.

antreas9
03-06-12, 21:37
εχω φτάσει...μέχρι το να φτιάξω το bootable cd.
όμως, στο bios, αρνείται κατηγορηματικά να αλλάξει οτιδήποτε.
(τόσο ο σκληρός, όσο και το dvd, ειναι ide).
προσπάθησα αποσυνδέοντας τον σκληρό, τίποτα.
επίσης, προσπάθησα πατώντας F8, ζήτησα boot από το dvd, αλλά και πάλι, εκανε κανονικά από τα windows.

- - - Updated - - -

τελικά, κατάφερα να ανοίξω τον υπολογιστή τον παλιό, και να κάνω copy τα 2 πολύ σημαντικά αρχεία που χρειαζόμουν, και αμέσως μετά, κράσαρε και πάλι η cpu.
(πάντως,καταφερα να δουλέψω με ubuntus απλα δεν έβρισκα που είναι τα αρχεία, και σε ένα σημείο, μου κόλλησε)

ZORO
07-06-12, 15:09
Θα πρέπει στον υπολογιστή β να μπεις ως διαχειριστής να αναλάβεις την κατοχή του δίσκου και μετά να δώσεις δικαιώματα πρόσβασης στον εαυτό σου.
http://www.adslgr.com/forum/threads/47767-%CE%9A%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%86%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82?p=766506#post766506

@ ADSLgr.com All rights reserved.