PDA

Επιστροφή στο Forum : Από wind σε hol ???



spyrossss
03-06-12, 00:01
Καλησπέρα σκέφτομαι να φύγω απο την wind και να πάω στην hol γιατί με την wind έχω πολλά προβλήματα με αποσυνδέσεις κτλ ...
Τι λέτε αξίζει να πάω ή να πάω σε άλλη εταιρία ???
Θα ταιριάζει το router που έχω (netgear DGN2200)???
Ισχύει ή προσφορά που διαφημίζουν απεριόριστα σταθερά και 24 mbps ιντερνετ με 28 ευρώ/μηνα ??

Vitruvian78
03-06-12, 01:32
Η προσφορά ισχύει, καθώς επίσης θα παρεις και τρεις μήνες δώρο αν κανεις την αιτηση σου μέσω Ίντερνετ! Αν θέλεις μπορώ να σε συστήσω και να κερδίσουμε και οι δυο! :-p
Σύμφωνα με τα στατιστικά που δίνεις στο προφίλ σου, φαίνεται ότι θα είσαι μια χαρα στο δικτυο της hol. Αν επιπλέον έχεις κινητο Vodafone παίρνεις επιπλέον έκπτωση και στους δυο λογαριασμούς hol-Vodafone....

spyrossss
03-06-12, 09:45
Η προσφορά ισχύει, καθώς επίσης θα παρεις και τρεις μήνες δώρο αν κανεις την αιτηση σου μέσω Ίντερνετ! Αν θέλεις μπορώ να σε συστήσω και να κερδίσουμε και οι δυο! :-p
Σύμφωνα με τα στατιστικά που δίνεις στο προφίλ σου, φαίνεται ότι θα είσαι μια χαρα στο δικτυο της hol. Αν επιπλέον έχεις κινητο Vodafone παίρνεις επιπλέον έκπτωση και στους δυο λογαριασμούς hol-Vodafone....Πως γινεται να με συστήσεις και τι κερδιζουμε ????
Το router που εχω θα δουλευει στην hol ??

Vitruvian78
03-06-12, 10:43
Σαφώς και θα δουλεύει....όλα τα ρουτερ λειτουργούν σε όλους τους παρόχους.

Geocheats2
03-06-12, 11:42
Σαφώς και θα δουλεύει....όλα τα ρουτερ λειτουργούν σε όλους τους παρόχους.

:whip::whip: CYTA :whip::whip:

Vitruvian78
03-06-12, 12:40
Εννοείται οτι για να βάλεις στη γραμμή ένα οποιοδήποτε ρούτερ, η τηλεφωνία σου πρέπει να είναι POTS. Αν δεν είναι, τότε είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιησεις τον εξοπλισμό που σου δίνει ο πάροχος σου διαφορετικά δεν θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στην τηλεφωνία. Δεν το ανέφερα όμως διότι ο φίλος είναι στη Wind, η οποία νομίζω δίνει POTS, και θέλει να έρθει στη hol που επίσης δίνει POTS (πολύ σπάνια VoIP, και μάλλον μόνο σε περιπτώσεις που -προσκαιρα- δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για POTS στο εκάστοτε κέντρο για το οποίο γίνεται αίτηση απο πελάτη). Η CYTA προσφέρει μόνο VoIP γι αυτο και οι πελάτες της δεν μπορούνε να χρησιμοποιησουν αλλο ρούτερ.

spyrossss
03-06-12, 15:20
Εννοείται οτι για να βάλεις στη γραμμή ένα οποιοδήποτε ρούτερ, η τηλεφωνία σου πρέπει να είναι POTS. Αν δεν είναι, τότε είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιησεις τον εξοπλισμό που σου δίνει ο πάροχος σου διαφορετικά δεν θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στην τηλεφωνία. Δεν το ανέφερα όμως διότι ο φίλος είναι στη Wind, η οποία νομίζω δίνει POTS, και θέλει να έρθει στη hol που επίσης δίνει POTS (πολύ σπάνια VoIP, και μάλλον μόνο σε περιπτώσεις που -προσκαιρα- δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για POTS στο εκάστοτε κέντρο για το οποίο γίνεται αίτηση απο πελάτη). Η CYTA προσφέρει μόνο VoIP γι αυτο και οι πελάτες της δεν μπορούνε να χρησιμοποιησουν αλλο ρούτερ.Pots Ειμαι τώρα στην wind που μπορω να κανω αιτηση για την προσφορα με τα 28 ευρω ??

Vitruvian78
03-06-12, 17:34
τους παίρνεις τηλέφωνο και το κάνεις. Η τρίμηνη προσφορά σε συμφέρει καλύτερα όμως γιατί στο 12μηνο σου βγαίνει πιο φθηνά ο μήνας.

spyrossss
03-06-12, 18:32
τους παίρνεις τηλέφωνο και το κάνεις. Η τρίμηνη προσφορά σε συμφέρει καλύτερα όμως γιατί στο 12μηνο σου βγαίνει πιο φθηνά ο μήνας.Είμαι έτοιμος να κάνω αίτηση αλλά θέλω να μου πεις και κάτι ακόμα πόσο είναι το τέλος ενεργοποίησης??
Ο εξοπλισμός που δίνει είναι καλός ??
Εσύ είχες - έχεις κανένα πρόβλημα με την hol??

Vitruvian78
03-06-12, 23:00
Η ενεργοποίηση κοστίζει €35,90. Θα σου έρθει λογαριασμός με αυτό το ποσό αμέσως μόλις ενεργοποιηθείς.
Για τρεις μήνες όμως δεν θα ξαναλάβεις λογαριασμό, αν κάνεις την αίτηση μεσω ίντερνετ. Ο εξοπλισμός που εγώ έχω είναι το Netfaster IAD, μου τον δώσανε το 2007 που είχα κάνει τη μετάβαση απο σκέτη ADSL σύνδεση πάνω σε γραμμή του ΟΤΕ, στο hol double-play στο δικό τους δίκτυο. Τώρα πια δίνουν το
Netfaster WLAN 3 απ' όσο ξέρω. Γενικά δεν είναι κακό ρούτερ η σειρά αυτή.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα, μόνο παλιά όταν είχα προτοενεργοποιηθεί, που τότε είχαν όλοι οι πάροχοι θέματα. Όμως δεν έχω μείνει ποτέ χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο. Η εξυπηρέτησή τους είναι πλέον άριστη, καλύτερη και απο του ΟΤΕ ίσως. Αν και βρίσκομαι σε μεγάλη απόσταση απο το κέντρο της περιοχής μου, ο ΟΤΕ μπορούσε να μου δώσει 2Mbps το πολύ υποστηρίζοντας οτι είμαι πολύ μακρυά, η hol μου δίνει 6Mbps σταθερά και το hol my tv, που είναι η αντίστοιχη δική της πλατφόρμα IP TV, το οποίο επίσης μου δουλεύει άψογα.

spyrossss
03-06-12, 23:27
Η ενεργοποίηση κοστίζει €35,90. Θα σου έρθει λογαριασμός με αυτό το ποσό αμέσως μόλις ενεργοποιηθείς.
Για τρεις μήνες όμως δεν θα ξαναλάβεις λογαριασμό, αν κάνεις την αίτηση μεσω ίντερνετ. Ο εξοπλισμός που εγώ έχω είναι το Netfaster IAD, μου τον δώσανε το 2007 που είχα κάνει τη μετάβαση απο σκέτη ADSL σύνδεση πάνω σε γραμμή του ΟΤΕ, στο hol double-play στο δικό τους δίκτυο. Τώρα πια δίνουν το
Netfaster WLAN 3 απ' όσο ξέρω. Γενικά δεν είναι κακό ρούτερ η σειρά αυτή.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα, μόνο παλιά όταν είχα προτοενεργοποιηθεί, που τότε είχαν όλοι οι πάροχοι θέματα. Όμως δεν έχω μείνει ποτέ χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο. Η εξυπηρέτησή τους είναι πλέον άριστη, καλύτερη και απο του ΟΤΕ ίσως. Αν και βρίσκομαι σε μεγάλη απόσταση απο το κέντρο της περιοχής μου, ο ΟΤΕ μπορούσε να μου δώσει 2Mbps το πολύ υποστηρίζοντας οτι είμαι πολύ μακρυά, η hol μου δίνει 6Mbps σταθερά και το hol my tv, που είναι η αντίστοιχη δική της πλατφόρμα IP TV, το οποίο επίσης μου δουλεύει άψογα.Ωραία ...
Αύριο θα περάσω απο μια vodafone να κάνω αυτο με τα 28 ευρώ ...
Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια !!!

spyrossss
09-06-12, 16:29
Σήμερα το πρωί πήγα και έκανα αίτηση και μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο για να κλείσουμε ραντεβού για να μου στείλουν το router...
Ξέρετε πότε περίπου θα με πάρουν ??

Vitruvian78
09-06-12, 19:02
Μπορεί να μην σε πάρουν καν....απλά μια απο αυτές τις μέρες θα χτυπήσει το κουδούνι κάποιος κούριερ για να παραδώσει τον εξοπλισμό σου....

spyrossss
09-06-12, 23:18
Μπορεί να μην σε πάρουν καν....απλά μια απο αυτές τις μέρες θα χτυπήσει το κουδούνι κάποιος κούριερ για να παραδώσει τον εξοπλισμό σου....
Ξέρεις πιο netfaster δίνουν τώρα ??
Αυτό με τα λουλούδια η το μαυρο ??

Vitruvian78
10-06-12, 19:13
Netfaster WLAN 3 το μαύρο

spyrossss
10-06-12, 23:09
Netfaster WLAN 3 το μαύρο
Ευχαριστώ πολύ !!;)

spyrossss
12-06-12, 21:12
Σήμερα με πήρε η wind και μου είπε ότι θα μου κάνει το πάγιο 17 ευρώ το μήνα αρκεί να κάτσω σε αυτούς ...Τι λέτε να κάτσω στην wind ???
Υ.Γ: Τώρα στην wind πληρώνω 34 ευρώ/μήνα με το πρόγραμμα double play medium ...

Vitruvian78
12-06-12, 22:39
Πόσο θα δίνεις στη hol. Πες τους για την προσφορά που σου έγινε και ότι σε συμφέρει, αν μπορούν να σου κάνουν κι εκείνοι την ίδια. Θεωρώ τη hol πολυ καλύτερη σαν εταιρεία απο τη wind....εσυ θα αποφασίσεις...

alex24
13-06-12, 00:27
Εαν δεν εχεις προβληματα κατσε ειναι πολυ καλη η τιμη γι αυτα που σου δινει.

spyrossss
13-06-12, 13:31
Εαν δεν εχεις προβληματα κατσε ειναι πολυ καλη η τιμη γι αυτα που σου δινει.
Τελικά θα κάτσω !!

asfalis
15-06-12, 16:50
Σήμερα το πρωί πήγα και έκανα αίτηση και μου είπαν .....


Σε χαλούσε να κάνεις την αίτηση online και να κερδίσεις τους τρείς μήνες δώρο?:hmm:

Vitruvian78
15-06-12, 20:55
Μα το θέμα είναι οτι ακύρωσε και την αίτησή του.....

celarg
16-06-12, 10:10
Με 17 ευρω δε πας πουθενά..όπως έλεγε και η διαφήμιση, είναι ευρω δεν είναι αστεία :)

djpar
17-06-12, 02:35
θα πω κακία αλλα με 6snr λογικό να έχεις αποσυνδεσεις!

spyrossss
17-06-12, 11:54
Δεν έχω ακυρώσει ακόμα την αίτηση μελετάω μήπως κάνει αποσυνδέσεις αλλά εξακολουθεί και μάλλον θα πάω στην hol !!!

- - - Updated - - -


θα πω κακία αλλα με 6snr λογικό να έχεις αποσυνδεσεις!
ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 19799 kbps 1021 kbps
Line Attenuation 10.0 db 5.7 db
Noise Margin 9.0 db 11.8 db

Είναι καλά τα στατιστικά μου ?

djpar
17-06-12, 12:23
ναι μια χαρα εισαι,απλα επειδη ελεγες 6 snr γιαυτο το ειπα.Βλαβη εχεις δηλωσει εβγαλες ακρη?,αν εχεις vodafone κινητο εφυγες χτες δεν το συζηταω!

spyrossss
17-06-12, 12:32
ναι μια χαρα εισαι,απλα επειδη ελεγες 6 snr γιαυτο το ειπα.Βλαβη εχεις δηλωσει εβγαλες ακρη?,αν εχεις vodafone κινητο εφυγες χτες δεν το συζηταω!Βλάβη δήλωσα αλλά δεν έβγαλα άκρη...vodafone κινητό δεν έχω ...

djpar
17-06-12, 13:40
ρε γαμωτο δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βγαλατε ακρη,εμενα παντα με ενημερωνουν και ξερω τι παιζει,δηλωσες βλαβη και δεν ζητησες να σκασει τεχνικος σπιτι? επισης ποσο πληρωνεις γιατι εγω απο 41 πηγα 32 για δες μηπως δεν σε συμφερει η μετακινηση ααα και οσο εχεις βλαβη δεν πληρωνεις

spyrossss
17-06-12, 16:47
ρε γαμωτο δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βγαλατε ακρη,εμενα παντα με ενημερωνουν και ξερω τι παιζει,δηλωσες βλαβη και δεν ζητησες να σκασει τεχνικος σπιτι? επισης ποσο πληρωνεις γιατι εγω απο 41 πηγα 32 για δες μηπως δεν σε συμφερει η μετακινηση ααα και οσο εχεις βλαβη δεν πληρωνεις Εχουν έρθει 5 φόρες τεχνικοί και του οτε και της wind και μου λένε οτι η γραμμή μου είναι καθαρή!!!Μ@λ@κιες λένε συνέχεια με έχουν κάνει να αλλάξω 3 φορές πρίζα τηλεφώνου,φιλτράκια,σπλίτερ κτλ πάλι τα ίδια αποσυνδέσεις και δεν ξέρω τι να κάνω επιτέλους !!!!
Κάποιες φορές κλειδώνω με αυτά τα στατιστικά :

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 19799 kbps 1021 kbps
Line Attenuation 10.0 db 5.7 db
Noise Margin 9.0 db 11.8 db

και άλλες φορές με αυτά :

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 13227 kbps 948 kbps
Line Attenuation 11.5 db 7.0 db
Noise Margin 7.1 db 3.2 db

djpar
17-06-12, 16:58
πω ρε φιλε,εχεις θεμα ξαφνικα καποιες φορες...εμενα πχ οταν περναγαν VDSL ειχα απειρες αποσυνδεσεις κατα διαστηματα και ποτε δεν εβρισκαν το γιατι,γιατι μεχρι να ερθουν το προβλημα ειχε φτιαξει τι να σου πω φυγε και ευχησου στην αλλη εταιρια να μην εχεις θεμα

spyrossss
17-06-12, 21:19
πω ρε φιλε,εχεις θεμα ξαφνικα καποιες φορες...εμενα πχ οταν περναγαν VDSL ειχα απειρες αποσυνδεσεις κατα διαστηματα και ποτε δεν εβρισκαν το γιατι,γιατι μεχρι να ερθουν το προβλημα ειχε φτιαξει τι να σου πω φυγε και ευχησου στην αλλη εταιρια να μην εχεις θεμαΜακάρι να μην έχω προβλήματα στον άλλο πάροχο :bless:

@ ADSLgr.com All rights reserved.