PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβημα και με DVD-RW!



bomberb17
15-05-04, 16:28
Ένα άλλο (σοβαρό) πρόβλημα που το έχω εδώ και ένα χρόνο και δε μπορώ να βρω λύση!
Αρχικά είχα ένα DVD (μόνο reader) της creative 12x (μοντέλο: DVD1241E). Έπαιζε θαυμάσια, μέχρι που ένας φίλος μου πήρε dvd-recorder. Πήγα και εγώ λοιπόν και αγόρασα ένα dvd-rw (TDK) για να κάνω backup τη "σαβούρα" μου, μια που τέλειωνε ο χώρος στο σκληρό.. Έλα όμως που το dvd δε το διάβαζε και το πέταγε έξω! Σημειωτέον ότι στα specs του ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ το dvd-rw read! Αν όμως επέμενα και το έβαζα-έβγαζα ΠΟΛΛΕΣ φορές (καμια 40ριά) τελικά το διάβαζε! Αναβάθμισα και το firmware αλλά τίποτα. Δε πειράζει λεω, πήγα και αγόρασα το NEC 2500A. Θα τα διαβάζει σκέφτηκα 100%... Αγόρασα και ένα DVD+RW δισκάκι για δοκιμή. Έκαψα μερικά αρχεία και.. ΠΑΛΙ τα ίδια! ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια περίπτωση. Να θέλει άπειρες προσπάθειες για να το διαβάσει!
Πήγα από περιέργεια εν τω μεταξύ το Creative σε ένα άλλο PC και εκεί τα διαβάζει ΟΛΑ κανονικότατα με τη μία! Ε συμπέρανα ότι φταίνε οι drivers της motherboard ή κάτι τέτοιο. Τους απεγκατέστησα και τίποτα. Έκανα και την εξής δοκιμή: Ξαναέβαλα το Creative, χωρίς όμως το IDE καλώδιο (άφησα μόνο με του ρεύματος) και δοκίμασα να δω αν το διαβάζει μόνο του, χωρίς λειτουργικά, χωρίς motherboars, χωρίς τίποτα. (το συγκεκριμένο drive όταν διαβάσει ένα Cd ή DVD ανάβει για λίγο το λαμπάκι του πράσινο ή πορτοκαλί αντίστοιχα και κάνει ένα χαρακτηριστικό ήχο). Ούτε τώρα το διάβαζε!!! Και επίσης εδώ και καιρό δεν διαβάζει ΟΥΤΕ τα CD-RW!! Τι μένει; Το τροφοδοτικό!!! Και ρωτώ λοιπόν: Υπάρχει περίπτωση να μην δίνει για κάποιο λόγο το τροφοδοτικό το σωστό ρεύμα και να μην μπορεί να εστιάσει σε RW δίσκους;; Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. Έχει παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα σε κανέναν άλλο;

sdikr
15-05-04, 17:00
θα έλεγα να κάνεις εναν αγιασμό στον υπολογιστή!!!

υπάρχει η περίπτωση να μην διαβάσει τα dvd-r αλλά αν μου λές οτι το ίδιο σε άλλο μηχάνημα το διαβάζει μάλλον ο αγιασμός θα σε σώσει!

WAntilles
15-05-04, 17:15
Τελικά ποιό drive δεν διαβάζει;

Το DVD-ROM ή το DVD Writer;

lazar
15-05-04, 17:22
Ένα άλλο (σοβαρό) πρόβλημα που το έχω εδώ και ένα χρόνο και δε μπορώ να βρω λύση!
Αρχικά είχα ένα DVD (μόνο reader) της creative 12x (μοντέλο: DVD1241E). Έπαιζε θαυμάσια, μέχρι που ένας φίλος μου πήρε dvd-recorder. Πήγα και εγώ λοιπόν και αγόρασα ένα dvd-rw (TDK) για να κάνω backup

Επειδή μπερδεύτηκα :)

θα σου πρότεινα να ξαναστήσεις το σύστημα όπως ήταν όταν διάβαζε κανονικά. Δηλ. βγάλε το RW και κράτα το creative και test.

Όμως πρόσεξε: όλα όπως ήταν, ίδια συνδεσμολογία, ίδιο controller, jumpers τα ίδια slave/master, κάνε και το σταυρό σου...

Εάν δεν πιάσει και δεν βαριέσαι το format ... Υπάρχει μία περίπτωση το πρόγραμμα για αντιγραφές (συνήθως τα rw, δηλ. το incd στο nero) να τάμπλεξε.

Για το τροφοδοτικό δεν ξέρω, δεν αποκλείεται, computer είναι αυτά.

bomberb17
15-05-04, 17:36
Τελικά ποιό drive δεν διαβάζει;

Το DVD-ROM ή το DVD Writer;

Και τα 2. Απλά είχα στην αρχή το DVD-Rom και μετά αγόρασα το writer ελπίζοντας ότι αυτό θα διαβάζει τα dvd-rw...

Lazar, ΠΟΤΕ δεν διάβαζε κανονικά. Δεν έχω πετύχει ποτέ να διαβάζει DVD-RW.. Πάντως δοκίμασα ότι πιο απλό υπάρχει νομίζω.. Το dvd με το καλώδιο ρεύματος μόνο! Δεν νομίζω να μπορώ να κάνω το ίδιο και στο NEC, μια και δεν μπορώ να καταλάβω από το λαμπάκι ή από κάποιον ήχο ότι το διάβασε. Δεν έχω εγκαταστήσει INcd και τέτοια.
Α έστειλα mail και στην Intel (έχω Ιντελ ΜΒ) και μου είπαν να αλλάξω θέση στο IDE channel. Αλλιώς σηκώνουν και αυτοί τα χέρια ψηλά! Το δοκίμασα και πάλι τίποτα.. Πείτε μου ιδέες γιατί την δευτέρα πάω να αγοράσω τροφοδοτικό!!! (Α, θα δοκιμάσω να βάλω το PC σε άλλη πρίζα στο σπίτι με μπαλαντέζα, μήπως και γίνει τίποτα! Ε ρε που φτάσαμε!)

WAntilles
15-05-04, 17:44
(έχω Ιντελ ΜΒ)


Ωχ-ωχ.

Ποιό ακριβώς chipset έχεις;

Ελπίζω όχι ένα από τα 810, 815.

Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις καλώδια IDE. Μπορεί να έχουν τσακίσει κάπου.

bomberb17
15-05-04, 17:52
850. Συγκεκριμένα έχω D850EMV2. Άλλαξα και τα καλώδια..

lazar
17-05-04, 10:51
Τελικά δεν καταλαβαίνω :shock:

Και οι δύο συσκευές ΔΕΝ διαβάζουν RW; (Ναι/Οχι)

Εάν όχι και ποτέ, έχεις βάλει UDF drivers;

Ή έχω καταλάβει εντελώς λάθος;



Γράφεις δύο αντιφατικά πράγματα:

1) Αρχικά είχα ένα DVD (μόνο reader) της creative 12x (μοντέλο: DVD1241E). Έπαιζε θαυμάσια, μέχρι που ένας φίλος μου πήρε dvd-recorder.

2)Τελικά ποιό drive δεν διαβάζει;
Το DVD-ROM ή το DVD Writer;
Και τα 2. Απλά είχα στην αρχή το DVD-Rom και μετά αγόρασα το writer ελπίζοντας ότι αυτό θα διαβάζει τα dvd-rw...

Πώς "Έπαιζε θαυμάσια" ; (βλέπε 1)

WAntilles
17-05-04, 11:07
Άκυρο 2πλο post.

WAntilles
17-05-04, 11:07
Κλείσε βίαια (γιατί αλλιώς δεν γίνεται) το InCD από τα Processes του Task Manager (με δεξί κλικ -> End Process Tree), πήγαινε στα Services και κάνε Stop το InCD Help Service.

Μετά δοκίμασε πάλι αλλά μόλις κλείσεις το πορτάκι του drive κράτα πατημένο το shift για να αποφύγεις το "ενισχυμένο" autorun των XP (τρομάρα τους).

XTCgr
17-05-04, 11:08
για δοκίμασε να αλλάξεις το τροφοδοτικό σου με άλλο πιο ισχυρό. Μου έχει συμβεί λόγω τροφοδοτικού PC να μην βλέπει DVD ή να αργεί πάρα πολύ στην αναγνώριση της συσκευής

HellV1L
17-05-04, 12:37
format για να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο...
ουτε και γω θυμαμαι ποσες φορες εκατσα να λυσω οσα προβληματα μου βγηκαν στα pc που κατα καιρους ειχα...
βεβαια τα ελυνα τα περισσοτερα αλλα η μοναδικη λυση σε κατι σπαζοκεφαλιδικα ειναι το format...

dantouan
17-05-04, 12:44
Τα creative dvd ειναι μεγαλοι ταφοι οποτε μhν σου κανει και μεγαλη εντυπωση το οτι δεν διαβαζε τα dvdr.Τωρα οσο ανφορα το Nec 2500A οντως ειναι πολυ περιεργο αυτο που συμβαινει...

bomberb17
18-05-04, 17:44
Κλείσε βίαια (γιατί αλλιώς δεν γίνεται) το InCD από τα Processes του Task Manager (με δεξί κλικ -> End Process Tree), πήγαινε στα Services και κάνε Stop το InCD Help Service.

Μετά δοκίμασε πάλι αλλά μόλις κλείσεις το πορτάκι του drive κράτα πατημένο το shift για να αποφύγεις το "ενισχυμένο" autorun των XP (τρομάρα τους).

Δεν υπάρχει process incd και δεν υπάρχει service InCD Help Service. Άλλωστε δεν πρέπει να το είχα εγκαταστήσει όταν είχα εγκαταστήσει το Nero..


Τελικά δεν καταλαβαίνω :shock:

Και οι δύο συσκευές ΔΕΝ διαβάζουν RW; (Ναι/Οχι)

Nαι!



Εάν όχι και ποτέ, έχεις βάλει UDF drivers;

Τι είναι οι UDF drivers δεν ξέρω...



Γράφεις δύο αντιφατικά πράγματα:

1) Αρχικά είχα ένα DVD (μόνο reader) της creative 12x (μοντέλο: DVD1241E). Έπαιζε θαυμάσια, μέχρι που ένας φίλος μου πήρε dvd-recorder.

2)Τελικά ποιό drive δεν διαβάζει;
Το DVD-ROM ή το DVD Writer;
Και τα 2. Απλά είχα στην αρχή το DVD-Rom και μετά αγόρασα το writer ελπίζοντας ότι αυτό θα διαβάζει τα dvd-rw...

Πώς "Έπαιζε θαυμάσια" ; (βλέπε 1)

Όταν λέω "έπαιζε θαυμάσια" εννοώ ότι δεν είχα πρόβλημα μαζί του μέχρι που ανακάλυψα ότι δεν διάβαζε τα dvdrw...


για δοκίμασε να αλλάξεις το τροφοδοτικό σου με άλλο πιο ισχυρό. Μου έχει συμβεί λόγω τροφοδοτικού PC να μην βλέπει DVD ή να αργεί πάρα πολύ στην αναγνώριση της συσκευής
Πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό DSL_worshipper... Σε αυτό καταλήγω μετά από όλο αυτό το ψάξιμο. Το τροφοδοτικό που έχω είναι 300W όμως. Δεν είναι και λίγα! Έχω πάνω του το Motherboard (με μια κάρτα ήχου, μία γραφικών και μία mpeg dvd), 2 σκληρούς, 2 cdroms (cdrw & dvdrw) και 2 ανεμιστηράκια των 2W για το case!.. Αν όλα τα άλλα αποτύχουν θα πάρω τροφοδοτικό τι να κάνω...



format για να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο...
ουτε και γω θυμαμαι ποσες φορες εκατσα να λυσω οσα προβληματα μου βγηκαν στα pc που κατα καιρους ειχα...
βεβαια τα ελυνα τα περισσοτερα αλλα η μοναδικη λυση σε κατι σπαζοκεφαλιδικα ειναι το format...
Όπως είπα και πιο πριν, δεν πρέπει να είναι θέμα software ή drivers...



Τα creative dvd ειναι μεγαλοι ταφοι οποτε μhν σου κανει και μεγαλη εντυπωση το οτι δεν διαβαζε τα dvdr.Τωρα οσο ανφορα το Nec 2500A οντως ειναι πολυ περιεργο αυτο που συμβαινει...
Είναι το 2ο creative dvd που έχω. Δεν είναι στην ουσία creative. Η creative έχει βγάλει πολλά διαφορετικά dvd με μηχανισμούς pioneer, panasonic κλπ. Άλλωστε σε άλλους Η/Υ και το creative παίζει ok..


Thanks πάντως όλους για τη βοήθεια.

panos72
18-05-04, 19:23
Δεν είναι και λίγα! Έχω πάνω του το Motherboard (με μια κάρτα ήχου, μία γραφικών και μία mpeg dvd), 2 σκληρούς, 2 cdroms (cdrw & dvdrw) και 2 ανεμιστηράκια των 2W για το case!.. Αν όλα τα άλλα αποτύχουν θα πάρω τροφοδοτικό τι να κάνω...


πάρε καινούργιο ή κλείσε το ψυγείο :lol:

κινέζικο 300W δεν είναι :?:
που είσαι wan :?:

XTCgr
18-05-04, 19:55
αν είναι 300w no name ετοιμάσου για αλλαγή! μήπως μπορείς να μας πεις τις τάσεις που δίνει το MBM5? - αν και μπορεί να μην είναι απόλυτα σωστες οι τάσεις που δίνει το προγραμμα, για πιο ακριβή μέτρηση υπάρχει το πολύμετρο

Salvador
18-05-04, 21:50
θεμα motherboard μαλλον ειναι.Υποθετω οτι τα εχεις ως εξης..SecondaryMaster to DVDRW /Secondary slave το DVD.΄Στο primarySlave τιεχεις?.Δοκιμασε το RW ή το απλο DVD να το βάλεις στον αλλο controler(PrimarySlave)..Λογικα θα εχει μαμηθει o δευτερευον ελεκτης..
Επισης πριν κανεις ολα αυτα δοκιμασε το εξης.Πανε στο DEVICE MANAGER/IDE ATA/ATAPI CONTROLLERS και κανε unistall το Secondary IDE channel κανε μια επανεκινηση και δες τι γινετε.ΤΕλος στο Secondary IDE channel μπες στα properties και δες στο advanced settings μηπως το εχει γυρισει σε PIO Mode only.

Ducklord
18-05-04, 22:19
Ρε παιδιά, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙ ΛΕΕΙ!
Αν το κατάλαβα καλά, άφησε λέει ο άνθρωπος ΜΟΝΟ το καλώδιο ρεύματος και τη συσκευή!
Δηλαδή τροφοδοτικό ---> Συσκευή
ΟΥΤΕ μάδερμπορντ, ΟΥΤΕ λειτουργικό, ΟΥΤΕ ντράηβερς στο ενδιάμεσο!

Τι του λέτε να... κλείσει πρόσες, να αλλάξει καλώδιο ΙΝΤΕ (που ούτε που ήταν συνδεδεμένο)...!

1η ερώτηση:
Όταν έβαλες στο τροφοδοτικό το DVD, ήταν ΜΟΝΟ αυτό συνδεδεμένο; Δοκίμασε ΣΚΕΤΟ στο τροφοδοτικό σου.

2η ερώτηση:
Κοίταξες τα τζαμπεράκια πίσω απο το DVD; Ξέρω, ανώμαλη περίπτωση, αποκλείεται να είναι αυτό - ειδικά αφού σου δούλεψε σε άλλο πισί - μα τι διάολο, λες και έχεις τίποτε να χάσεις.

3η ερώτηση (και τελική λύση):
Σκέφτηκες να πας σε ένα μαγαζί και να ζητήσεις, απλά, να συνδέσουν... ένα τροφοδοτικό στη πρίζα και το DVD σου σε αυτό; Αν σου δουλέψει, πάρε το τροφοδοτικό και μην πεις πουθενά τι σου έκατσε γιατι θα αρχίσει να σε τριγυρίζει η μουσική των Εξ-Φάηλς και θα σε δείχνουν με το δάχτυλο..!

Όσο για το πόσο "κουφό" είναι το πρόβλημά σου, έχω δει ό,τι μπορείς να φανταστείς. Τίποτα δεν είναι κουφό. ΤΙΠΟΤΑ. Παράθεση περίπτωσης:

Παίρνω δεύτερη κάρτα ήχου για το πισί μου. Την χώνω. ΔΕΝ υπάρχουν IRQ Conflicts, ΔΕΝ υπάρχουν προβλήματα. Η κάρτα δεν αναγνωρίζεται, δε δουλεύει.
Παιδεύομαι, περνάω drivers, ξαναστήνω σύστημα, αλλάζω θέσεις, τίποτα. "Άει στο διάολο, κάτσε μέσα να ψήνεσαι" λέω και την αφήνω όπως ήταν.

Δύο μέρες μετά με πιάνει το μανιάτικο. Ξαναπαιδεύομαι. Στήνω ΤΡΕΙΣ (μέτρα τους, ΤΡΕΙΣ) υπολογιστές με διαφορετικά σετάπ, ρυθμίσεις, ιστορίες, η κάρτα ΔΕΝ δουλεύει. "Καμμένη θα είναι" λέω και παίρνω μια άλλη. Τα ίδια. Τη δίνω σε φίλους και γνωστούς. Τα ίδια.

Κάποια στιγμή, και ενώ την έχω αφήσει στο πισί και κάνω ρημπούτ, ακούω διαπασών (είχα ξεχάσει τα ηχεία στο φούλ και ήταν 2 το βράδυ) το σήμα εκκίνησης των Win απο τα ηχεία - στην άλλη κάρτα (που δούλευε) είχα τα ακουστικά. Έχεις ακούσει ποτέ σου την έκφραση "πήγε το σκ.... στην κάλτσα";;; Έκτοτε, δουλεύει κανονικά. Κανείς δεν θα με πίστευε, αν δεν την είχαν δοκιμάσει και οι ίδιοι στα πισιά τους.

Πάμε όλοι μαζί το θήμ των Εξ-Φάηλς...! ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

lazar
18-05-04, 22:30
Παιδιά ή όλοι είστε **** ή εγώ είμαι **** :) :)

Ναι, ξέρω τι θα πείτε: "τι λέει η λογική φίλε μου; Εμείς είμαστε" :D

Ωραία, συμφωνούμε... Ο bomberb17 λέει ότι δεν διαβάζει CDRW κανένα CD, σωστά; Εγώ μέχρι χθες ήξερα ότι για να διαβάσεις CDRW πρέπει να καταλαβαίνει το σύστημα φορμάτ UDF. Δεν ξέρω τα XP τι κάνουν, αλλά τα 2k που έχω, από τη μάνα τους, ...δεν.

Εκτός κι αν εγώ δεν κατάλαβα, που είναι πιθανότερο για να λέμε την αλήθεια, από το να είστε λάθος όλοι σας.

Εάν όμως, λέω εάν B17-Flying Fortress είναι έτσι όπως τα λέω, τότε βάλε το InCD, κάνε reboot και δοκίμασε πάλι.

Ducklord
18-05-04, 22:46
Lazar, επαναλαμβάνω:
Αν κατάλαβα καλά, λέει πως η ίδια η συσκευή "φτύνει" τα δισκάκια! ΔΕΝ έχει να κάνει με λειτουργικό, με ντράηβερς, με καλώδια! Το λογισμικό που λές για επανεγράψιμα δεν... αναγκάζει τη συσκευή να "κρατήσει μέσα της το δισκάκι", απλώς το καθιστά αναγνώσιμο ΑΝ και ΜΟΝΟ ΑΝ το έχεις γράψει με Πάκετ εγγραφή. Αν είχε γραφτεί σαν "κανονικό" δισκάκι, διαβάζεται ούτως ή άλλως.
Εδώ όμως δεν μας λέει πως δεν μπορεί απλώς να διαβάσει τα δισκάκια, μα πως "τα αρνείται" (!!!!!!!) η συσκευή!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

lazar
18-05-04, 23:13
Τεσπά εγώ είπα ότι δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Το ξαναδιάβασα όμως και ρωτάω: αποκλείεται να είναι περίπτωση με + και - ; Όπως το καταλαβαίνετε;

Πρόσεξε τι γράφει:


Πήγα και εγώ λοιπόν και αγόρασα ένα dvd-rw (TDK) για να κάνω backup τη "σαβούρα" μου, μια που τέλειωνε ο χώρος στο σκληρό.. Έλα όμως που το dvd δε το διάβαζε και το πέταγε έξω! Σημειωτέον ότι στα specs του ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ το dvd-rw read!


Τι ήταν όμως το dvd-rw ; + ή - ;

Πάλι δεν κατάλαβα θα μου πεις. Δεν αποκλείεται...

Ducklord
19-05-04, 00:25
Όπα, εδώ έχεις δίκιο, αν και νομίζω πως είπε DVD-RW...
Λές να μπλέχτηκε το παιδί και να τα έχασε με τα +, τα - και τα / ??? Το λέει όμως, οτι πήρε ένα δισκάκι "-" και στα σπέκς της συσκευής του περιλαμβάνονται τα "-" (αυτό το είδα απο την ατάκα που... έκανες κουώουτ!)...

Έϊ, ψιτ; Γιούχου! Τι έγινε τελικά, έβγαλες άκρη; Για λέγε γιατι με έχει πιάσει η πόρωση τώρα! ΤΙ μπορεί να φταίει;

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Ό,τι και να είναι, ή βλακεία του χρήστη είναι, ή πρόβλημα του χάρντγουερ ("σώωωωωπα!"). Μετά απο αυτό το σχόλειο, ένιωσα έξυπνος, σαν κάποιους τεχνικούς που ξέρω και τα λένε κάτι τέτοια... ;-)

sdikr
19-05-04, 02:39
τον παπα της ενορίας τον ρώτησες;; :twisted:

lazar
19-05-04, 10:04
Όπα, εδώ έχεις δίκιο, αν και νομίζω πως είπε DVD-RW...
Λές να μπλέχτηκε το παιδί και να τα έχασε με τα +, τα - και τα / ??? Το λέει όμως, οτι πήρε ένα δισκάκι "-" και στα σπέκς της συσκευής του περιλαμβάνονται τα "-" (αυτό το είδα απο την ατάκα που... έκανες κουώουτ!)...

Έϊ, ψιτ; Γιούχου! Τι έγινε τελικά, έβγαλες άκρη; Για λέγε γιατι με έχει πιάσει η πόρωση τώρα! ΤΙ μπορεί να φταίει;

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Ό,τι και να είναι, ή βλακεία του χρήστη είναι, ή πρόβλημα του χάρντγουερ ("σώωωωωπα!"). Μετά απο αυτό το σχόλειο, ένιωσα έξυπνος, σαν κάποιους τεχνικούς που ξέρω και τα λένε κάτι τέτοια... ;-)

Ο κανόνας που ξέρω λέει:
Πρώτα κοιτάμε λάθος χρήστη, ύστερα πρόβλημα στο software (bug, settings κλπ.) και τέλος στο hardware.

Όσο για το "dvd-rw" δεν είμαι σίγουρος ότι εννοεί τα -

Γιατί παλιά έγραφαν μερικοί CDR και άλλοι CD-R. Ενώ δεν είχε + -

Αυτό ο ίδιος το ξέρει, ας μας το πει. Που είσαι μεγάλεεεε; + - σου λέει τίποτα;

lazar
19-05-04, 10:09
Πες και με ποιό πρόγραμμα έκανες backup την σαβούρα. Nero, InCD κλπ.

Λέει και αυτό


Lazar, ΠΟΤΕ δεν διάβαζε κανονικά. Δεν έχω πετύχει ποτέ να διαβάζει DVD-RW.


Πώς τα γράφεις τα RW. Packet writing;

Ducklord
19-05-04, 11:52
Όχι, κοίτα Λαζάρ, έχεις δύο επιλογές για τα ράου (έτσι θα τα λέω απο εδώ και πέρα ;-) )

Μπορείς να τα γράψεις σαν κανονικά δισκάκια (οπότε και διαβάζονται κανονικά, απλώς χώνοντάς τα στο ντράηβ - μα αυτό και πάλι ΠΡΕΠΕΙ να υποστηρίζει ράου), ή να τα γράψεις σαν "δισκέτες" οπότε και χρειάζεται το κατάλληλο πρόγραμμα (για πάκετ ράητινγκ). Ο ίδιος ο όρος πάκετ ράητινγκ σημαίνει πως μπορείς να γράφεις τα δεδομένα κομματάκι - κομματάκι, και κάθε φορά αναβαθμίζεται ένα ίντεξ που περιγράφει το πόσα και ποια αρχεία περιέχονται σε ένα δισκάκι. Παλαιότερα, στα σιντιράου, το ίντεξ ΞΑΝΑγραφόταν κάθε φορά (και έτσι για να προσθέσεις 500 κιλομπάητ έπρεπε να ξαναθυσιάσεις περί τα 8 μεγκαμπάητ!)... Τώρα, ειδικά με τα διβιδιΠΛΑΣ, αυτό υποπτεύομαι πως έχει αλλάξει - μα δεν το κόβω.

Επόμενο μάθημα, "κόπιες σέηφντισκ 3 με τοστιέρα" :twisted:

Φιλικά
Παπιάρχοντας

lazar
19-05-04, 12:06
Ακριβώς γι' αυτό τον ρωτάω ducklord :wink:

Εάν γράψεις rw με nero, δηλ. όπως και τα άλλα, τότε διαβάζονται. Απλώς ξέχασες μια για πάντα το rw, δηλ. δεν μπορείς να ξαναγράψεις. Σωστά ή όχι;

Εάν όμως τα γράψεις packet (π.χ. InCD), αφού πρώτα το InCD το φορμάρει, τότε έχεις UDF format και μπορείς να ξαναγράψεις.

Που κάνω λάθος;

Υ.Γ. Δεν ήξερα ότι αν τα γράψεις σαν κανονικά, πρέπει να υποστηρίζει το drive τα rw; Στα cdrw δεν ήταν έτσι.

panos72
19-05-04, 12:21
Ακριβώς γι' αυτό τον ρωτάω ducklord :wink:

Εάν γράψεις rw με nero, δηλ. όπως και τα άλλα, τότε διαβάζονται. Απλώς ξέχασες μια για πάντα το rw, δηλ. δεν μπορείς να ξαναγράψεις. Σωστά ή όχι;


οχι λάθος κάνεις. dvd-rw με nero, γράφεις, διαβάζεις, σβήνεις, τελείωσες :D

lazar
19-05-04, 12:31
Ακριβώς γι' αυτό τον ρωτάω ducklord :wink:

Εάν γράψεις rw με nero, δηλ. όπως και τα άλλα, τότε διαβάζονται. Απλώς ξέχασες μια για πάντα το rw, δηλ. δεν μπορείς να ξαναγράψεις. Σωστά ή όχι;


οχι λάθος κάνεις. dvd-rw με nero, γράφεις, διαβάζεις, σβήνεις, τελείωσες :D

Ισχύει και για cd-rw; Χωρίς InCD πάντα.

panos72
19-05-04, 12:37
αντιπαθώ το packet writing και δεν το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια. για cd-rw πρέπει να ισχύει αντίστοιχα αλλά μην σε πάρω και στο λαιμό μου. :D

WAntilles
19-05-04, 12:45
Ισχύει καί για CD-RW.

lazar
19-05-04, 13:03
αντιπαθώ το packet writing και δεν το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια. για cd-rw πρέπει να ισχύει αντίστοιχα αλλά μην σε πάρω και στο λαιμό μου. :D

κι εγώ το αντιπαθώ, γι' αυτό με ενδιαφέρει. Καλά, θα θυσιάσω ένα cdrw να το δώ, δεν είναι πια ακριβά.

lazar
19-05-04, 13:04
α.. ρε... master. Πάντα είσαι πιο γρήγορος :D

Ducklord
19-05-04, 13:43
Παίδες, για να μην μπλεκόμαστε:
Υπάρχουν τα δισκάκια
Υπάρχει το φορμάτ που έχουν τα δισκάκια

Όταν ο ΤΥΠΟΣ του CD είναι RW, πρέπει και η συσκευή να υποστηρίζει RW για να το διαβάσει.

Όταν το ΦΟΡΜΑΤ του CD είναι RW, χρειάζεται το κατάλληλο λογισμικό.

Παλαιότερα, και ίσως γίνεται και τώρα - δεν το έχω δοκιμάσει, μπορούσες να γράψεις με πάκετ ράητινγκ και ένα ΑΠΛΟ δισκάκι - μα δεν μπορούσες να το ξανασβήσεις. Για να διαβαστεί απαιτούσε το κατάλληλο λογισμικό (βλέπε ΙνΣιντί που αναφέρθηκε).

Τα CD-RW, DVD-RW και DVD+RW είναι ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΨΙΜΑ δισκάκια. Αυτό θα πει πως μπορείς να τα διαβάσεις, να τα γράψεις, να τα σβήσεις και να επαναλάβεις όσες φορές θες (και αντέχουν) αυτές τις διαδικασίες. Για να διαβάζονται, αρκεί να υποστηρίζεται το RW απο το ντράηβ σου. Αν, όμως, θες να τα χρησιμοποιείς ΣΑΝ ΔΙΣΚΕΤΕΣ χρειάζεσαι πάκετ ράητινγκ.

Και, για να μη χανόμαστε, ΤΙ ΕΙΝΑΙ το πάκετ ράητινγκ; Είναι, απλά, μια μέθοδος όπου ένα πρόγραμμα εγγραφής τρέχει συνεχώς, ρέζιντεντ στο σύστημα και βλέπει το πότε ο χρήστης προσπαθεί να πετάξει αρχεία σε ένα δισκάκι. Τότε, επεμβαίνει και τα γράφει σαν να είχες τρέξει ένα πρόγραμμα εγγραφής για να φτιάξεις ένα νέο σέζιον στο σιντί. Σκεφθείτε το σαν ένα βαρέως τροποποιημένο μουλτισέζιον. Αφού, λοιπόν, έχει "περίεργο" φορμάτ και απαιτεί ειδικό σόφτ για να γραφτεί, θέλει και ανάλογο σόφτ για να διαβαστεί. Δεν έχει να κάνει με τα δισκάκια, μα με τον τρόπο εγγραφής τους.

Το πρόβλημα που έχει ο φίλος εδώ, όμως, δεν είναι με προγράμματα ή με τρόπο εγγραφής, με μάδερμπορντς, με κοντρόλερς και φώκιες. Είναι με την ίδια τη συσκευή που ενώ λέει πως δέχεται τα ΔΙΣΚΑΚΙΑ (όχι τα "ορισμένου φορμάτ δισκάκια", μα τα ίδια τα δισκάκια ως επιφάνεια, αντικείμενο, υλικό, "είδος") τα φτύνει!

Τέσπα
Περιμένουμε απντέητ

Φιλικά
Παπιάρχοντας

bomberb17
22-05-04, 10:45
Τα δισκάκια RW τα φτύνει το DVD reader, και το DVDRW απλά δε τα διαβάζει (ή διαβάζει και μετά "κολλάει". Δοκίμασα να συνδέσω ένα 2ο τροφοδοτικό ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ και τις συσκευές μόνες τους πάνω (δηλ χωρίς motherboards κλπ, μόνο το drive) και πάλι τα ίδια. Τελικά η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι πρέπει να φταίει το ρεύμα της ΔΕΗ στο σπίτι(!), δηλ να έχει τίποτα περίεργες συχνότητες και τάσεις οπότε τα τροφοδοτικά των pcs να μην δουλεύουν σωστά. Άλλωστε μου είχε καεί ένα ολόκληρο pc πριν 2 χρόνια (ένα ωραιότατο pentium2 και ακόμα το κλαίω.) Το μόνο που έχω είναι μια πρίζα ασφαλείας. Αρχίζω και ψάχνω για UPS...

Υ.Γ. Α και δεν χρησιμοποίησα packet writing. Τα δισκάκια τα έγραψα με το Nero 6.3.0.3 με την απλή μέθοδο (DVD-ISO). Το ένα στο δικό μου recorder και το άλλο στο λαπτοπ ενός φίλου μου. Το ένα δισκάκι είναι +rw και το άλλο -rw. Και τα 2 TDK. Ρε λέτε να φταίει η TDK????

lazar
22-05-04, 12:27
Με τα δισκάκια DVDR (μιας χρήσης) δηλαδή είσαι ΟΚ.

Μόνο στα δισκάκια DVDRW έχεις πρόβλημα;

Εάν ισχύουν τα παραπάνω, θα δοκίμαζα οπωσδήποτε 2-3 ακόμα, σίγουρα και άλλες μάρκες, για να σιγουρευτώ ότι ΔΕΝ διαβάζει ΚΑΝΕΝΑ, ΚΑΜΜΙΑ μάρκα δισκάκια DVDRW.

Επίσης θα έκανα το ίδιο test και με δισκάκια CDRW. Τα RW έχουν άλλα υλικά στις στρώσεις τους.

Μήπως γλυτώσεις το έξοδο του UPS, αν και απ' ότι κατάλαβα σου χρειάζεται και γενικώς είναι ασφάλειανα το έχεις (άσχετα αν εγώ ακόμη δεν έχω...)

chatasos
22-05-04, 13:44
Τα settings του BIOS για τα drives (+IDE) τα έχεις ελέγξει?

bomberb17
22-05-04, 14:45
Με τα δισκάκια DVDR (μιας χρήσης) δηλαδή είσαι ΟΚ.

Μόνο στα δισκάκια DVDRW έχεις πρόβλημα;

Εάν ισχύουν τα παραπάνω, θα δοκίμαζα οπωσδήποτε 2-3 ακόμα, σίγουρα και άλλες μάρκες, για να σιγουρευτώ ότι ΔΕΝ διαβάζει ΚΑΝΕΝΑ, ΚΑΜΜΙΑ μάρκα δισκάκια DVDRW.

Επίσης θα έκανα το ίδιο test και με δισκάκια CDRW. Τα RW έχουν άλλα υλικά στις στρώσεις τους.



To dvd reader έχει το ίδιο πρόβλημα και με τα cdrw. Το dvdrw διαβάζει τα cdrw...
(μπέρδεμα ε;)

Τα dvd-r και dvd+r τα διαβάζει κανονικά.
Θα δοκιμάσω και με άλλη μάρκα dvdrw...

lazar
22-05-04, 20:16
To dvd reader έχει το ίδιο πρόβλημα και με τα cdrw. Το dvdrw διαβάζει τα cdrw...

Δηλ. το dvdrw διαβάζει τα cdrw, ενώ δεν διαβάζει τα dvdrw. Άλλα δισκάκια dvdrw δοκίμασες; Επίσης, μπορείς να βάλεις άλλη συσκευή να δεις τι κάνει; Έστω ένα cdrw, για να δεις αν διαβάζει cdrw δισκάκια.

Μόνο με στατιστική μπορεί να καταφέρεις να βγάλεις συμπέρασμα.



Τα settings του BIOS για τα drives (+IDE) τα έχεις ελέγξει?


Μπορεί να επηρεάζουν μόνο τα RW δισκάκια;

ibok
22-05-04, 21:03
Δεν ξέρω αν θα σας φωτίσω αλλά εγώ απο τότε που πήρα χαμπάρι πως τα CD-RW (επενεγγράψιμα ) μπορούσα να τα γράψω ΜΟΝΟΝ με το NERO και χωρις το InCD,δεν ξανάβαλα ποτέ το InCD σε μηχάνημα μου.Μονον τα του NERO και το UDF Packet.Γράφω τα RW και όποτε θέλω τα σβύνω (erase) είτε με το NERO είτε με το Clone CD.
Φιλικά ibok
Y.Γ. Το αποφεύγω το InCd γιατί τσαντίζομαι που πάει νταηλίκι στο Start-Up.

lazar
22-05-04, 21:06
Μονον τα του NERO και το UDF Packet.Γράφω τα RW και όποτε θέλω τα σβύνω (erase) είτε με το NERO είτε με το Clone CD.

Δηλ. χρειάζεται το UDF για να τα διαβάζει; Γιατί εγώ εδώ μέσα μπερδεύτηκα.

Πώς τα σβήνεις με το Nero. Έχει εντολή για σβήσιμο;

ibok
22-05-04, 21:10
Nαι lazaar εχει!!!!
Βάλε 1 επανεγγράψιμο που το εχεις γράψει με το NERO και αποκλείεται να μην βρείς το erase.!!!
Φιλικά.
Υ.Γ. Είτε με το 5.5 είτε με το 6 το NERO
Tώρα που εχω μπροστά μου το λαπτοπ που έχω το 6 το ανοίγω και στο NERO EXPRESS αμα πεις MORE ανοιγει παρα κάτω και φαίνεται το Erase disc
Y.Γ 2 το UDF το βάζω για να μπορώ να διαβάσω και αλλων τα RW.

sdikr
22-05-04, 22:38
Υ.Γ. Είτε με το 5.5 είτε με το 6 το NERO

απο την 4 το έχει

lazar
22-05-04, 23:50
Nαι lazaar εχει!!!!
Βάλε 1 επανεγγράψιμο που το εχεις γράψει με το NERO και αποκλείεται να μην βρείς το erase.!!!
Φιλικά.
Υ.Γ. Είτε με το 5.5 είτε με το 6 το NERO
Tώρα που εχω μπροστά μου το λαπτοπ που έχω το 6 το ανοίγω και στο NERO EXPRESS αμα πεις MORE ανοιγει παρα κάτω και φαίνεται το Erase disc
Y.Γ 2 το UDF το βάζω για να μπορώ να διαβάσω και αλλων τα RW.

Εχμμ.. εννούσα ένα αρχείο συγκεκριμένο. Γνωρίζω ότι έχει erase, αλλά νομίζω είναι για όλο το CD.

odd
23-05-04, 01:05
δεν μπορείς να σβήσεις ένα ή περισσότερα αρχεία. Μόνο όλο το δισκάκι.
Αν θες να σβήσεις ένα ξεχωριστό αρχείο το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το "κρύψεις", δηλαδή θα καταναλώνει χωριστικότητα απο το cd, αλλά δεν θα το βλέπεις (πράγμα που το βρίσκω τελείως άχρηστο..).

lazar
23-05-04, 01:20
δεν μπορείς να σβήσεις ένα ή περισσότερα αρχεία. Μόνο όλο το δισκάκι.
Αν θες να σβήσεις ένα ξεχωριστό αρχείο το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το "κρύψεις", δηλαδή θα καταναλώνει χωριστικότητα απο το cd, αλλά δεν θα το βλέπεις (πράγμα που το βρίσκω τελείως άχρηστο..).

Επομένως packet writing δηλ. InCD. Υπάρχει άλλος τρόπος;

panos72
23-05-04, 10:02
Τα δισκάκια RW τα φτύνει το DVD reader, και το DVDRW απλά δε τα διαβάζει (ή διαβάζει και μετά "κολλάει". Δοκίμασα να συνδέσω ένα 2ο τροφοδοτικό ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ και τις συσκευές μόνες τους πάνω (δηλ χωρίς motherboards κλπ, μόνο το drive) και πάλι τα ίδια. Τελικά η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι πρέπει να φταίει το ρεύμα της ΔΕΗ στο σπίτι(!), δηλ να έχει τίποτα περίεργες συχνότητες και τάσεις οπότε τα τροφοδοτικά των pcs να μην δουλεύουν σωστά. Άλλωστε μου είχε καεί ένα ολόκληρο pc πριν 2 χρόνια (ένα ωραιότατο pentium2 και ακόμα το κλαίω.) Το μόνο που έχω είναι μια πρίζα ασφαλείας. Αρχίζω και ψάχνω για UPS...

Υ.Γ. Α και δεν χρησιμοποίησα packet writing. Τα δισκάκια τα έγραψα με το Nero 6.3.0.3 με την απλή μέθοδο (DVD-ISO). Το ένα στο δικό μου recorder και το άλλο στο λαπτοπ ενός φίλου μου. Το ένα δισκάκι είναι +rw και το άλλο -rw. Και τα 2 TDK. Ρε λέτε να φταίει η TDK????

τι είπες τώρα... TDK....χμμμμμ....τα καλύτερα σουβερ dvd-r που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. Θολό ίχνος στο εξωτερικό μέρος του δισκακίου και 6/10 προβληματικά (για πέρσι μιλάω). Από τότε Verbatim, Sony, That's Write, όλα ΟΚ, στο ίδιο writer πάντα.
πες μου ότι έχεις δοκιμάσει κι άλλες μάρκες plzzz :shock:

ibok
23-05-04, 11:44
Nαι lazaar εχει!!!!
Βάλε 1 επανεγγράψιμο που το εχεις γράψει με το NERO και αποκλείεται να μην βρείς το erase.!!!
Φιλικά.
Υ.Γ. Είτε με το 5.5 είτε με το 6 το NERO
Tώρα που εχω μπροστά μου το λαπτοπ που έχω το 6 το ανοίγω και στο NERO EXPRESS αμα πεις MORE ανοιγει παρα κάτω και φαίνεται το Erase disc
Y.Γ 2 το UDF το βάζω για να μπορώ να διαβάσω και αλλων τα RW.

Εχμμ.. εννούσα ένα αρχείο συγκεκριμένο. Γνωρίζω ότι έχει erase, αλλά νομίζω είναι για όλο το CD.

Φίλε lazaar ΟΧΙ και με κανένα πρόγραμμα ουτε με κανένα CD-RW (επενεγγράψιμο ) δεν ειναι δυνατόν να σβύσεις 1 φάκελλάκι.With InCD το σβύνεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ και με το ΝΕΡΟ πάλι τα ίδια ΟΛΟΚΛΗΡΟ.
Αν δοκιμάσεις με το InCD σε σιντάκι γραμμένο με το InCD (CD-RW) να σβύσεις 1 φάκελλο ακόμα και να στον σβύσει (Δεν θυμάμαι για να ειμαι ειλικρινής) χάνεται το σβυσμένο αλλά ο χώρος που εσβυσες δεν επενέρχετε στα πριν αλλά παραμένει στα ίδια(σαν να εχει γραμμένο ακόμα αυτο που εσβησε).
Ελπίζω να βοήθησα και πάλι
Φιλικά Γιάννης-ibok
Y.Γ. Ας μιλήσει πάνω σε αυτό κάποιος που για τους δικούς του λόγους χρησιμοποιεί το InCD.Ευχαριστώ πολύ.

ibok
23-05-04, 12:00
Για τον bomberb17
Φίλε έγραψες : Τα δισκάκια RW τα φτύνει το DVD reader, και το DVDRW απλά δε τα διαβάζει (ή διαβάζει και μετά "κολλάει". Δοκίμασα να συνδέσω ένα 2ο τροφοδοτικό ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ και τις συσκευές μόνες τους πάνω (δηλ χωρίς motherboards κλπ, μόνο το drive) και πάλι τα ίδια. Τελικά η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι πρέπει να φταίει το ρεύμα της ΔΕΗ στο σπίτι(!), δηλ να έχει τίποτα περίεργες συχνότητες και τάσεις οπότε τα τροφοδοτικά των pcs να μην δουλεύουν σωστά. Άλλωστε μου είχε καεί ένα ολόκληρο pc πριν 2 χρόνια (ένα ωραιότατο pentium2 και ακόμα το κλαίω.) Το μόνο που έχω είναι μια πρίζα ασφαλείας. Αρχίζω και ψάχνω για UPS...
ΔΕΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ του Panos72 Και τη δική κου : Mε όλα όλα τα δισκάκια παίζουν διάφορα ΠΕΡΙΕΡΓΑ να αγοράζω μάπα και να το γράφει ΤΕΛΕΙΑ να αγοράζω όνομα και να το κάνει λοκώ!! (Κ!%**ο)Ψάξε δισκάκια πάντα πειραματιζόμενος εμένα αυτό με έχει διδάξει η λιγοστή πείρα που έχω.
Φιλκικά ibok-John
Το Υ.Γ ειναι δικό σου
Υ.Γ. Α και δεν χρησιμοποίησα packet writing. Τα δισκάκια τα έγραψα με το Nero 6.3.0.3 με την απλή μέθοδο (DVD-ISO). Το ένα στο δικό μου recorder και το άλλο στο λαπτοπ ενός φίλου μου. Το ένα δισκάκι είναι +rw και το άλλο -rw. Και τα 2 TDK. Ρε λέτε να φταίει η TDK????

@ ADSLgr.com All rights reserved.