PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο δίκτυο + Internet



tange
15-05-04, 18:31
Καλησπέρα σε όλους, πρώτο post και θα ήθελα αν γίνεται να διαφωτίσετε ένα ψιλοάσχετο. Δευτέρα θα κάνω αίτηση στη Vivodi και θα ήθελα μια συμβουλή. Θέλω να συνδέσω 2 υπολογιστες στο internet αλλά είναι μακριά και καλώδια δεν μπορώ να περασώ για να τα συνδέσω πάνω σε router έτσι σκέφτηκα ένα ασύρματο δίκτυο.Διάβασα όσο μπορούσα από το forum και αν καταλαβα καλά θα χρειαστώ 2 ασύρματες κάρτες δικτυου ας πούμε της Netgear και τώρα 1) wireless ACCESS POINT WG602GE + router που δίνει η vivodi ή 2)ADSL ROUTER/ACCESS POINT WGR614GE + κάποιο DSL modem(ποιό είναι το ερώτημα(φθηνό)). Τι από τις 2 λύσεις να προτιμίσω. Επικοινωνία μεταξύ των υπολογιστών δεν με ενδιαφέρει. Θα δουλέψει έτσι το internet και στα 2 pc?

HellV1L
15-05-04, 20:33
θα δουλεψει κανονικα υποθετοντας οτι ξερεις να τα σεταρεις κιολας...
συν το οτι θα υπαρχει και επικοινωνια μεταξυ των pc...

τωρα για τις συγκεκριμενες συσκευες δεν ξερω τιποτα ισως καποιος αλλος σε διαφωτισει...

kostaspapadimas
15-05-04, 21:12
Θα σου πρότεινα το ADSL ROUTER/ACCESS POINT WGR614GE.
έχει και hub (4 Ports) οπότε αν είναι κοντα σε κάποιον υπολογιστή με κάρτα δικτύου γλιτώνεις και την μία ασύρματη κάρτα.

tange
16-05-04, 00:50
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την γρήγορη απάντηση. Ελπίζω να μπορέσω να το σετάρω έστω και με λίγη βοήθεια από εσας. adsl modem όμως που βρίσκω όλα όσα βλέπω είναι USB έχετε να μου προτείνετε κανένα φθηνό γιατί δεν θέλω να ξεφύγει το κόστος πολύ και από που μπορώ να το αγοράσω

kostaspapadimas
16-05-04, 01:35
Καλύτερα είναι να πάρεις ethernet modem.

sdikr
16-05-04, 01:53
us robotics 9000 (σε pstn)

γύρω στα 80-90 ευρω, και άν ο ένας υπολογιστής είναι κόντα βάζεις και ένα καλώδιο οπότε θέλεις μια μόνο κάρτα

κατι πιο φθηνό δεν πιστέυω να βρείς

TeRRaN
30-09-04, 09:56
Παιδια με το μοντεμ που δίνει η Βινοντι συνεργάζεται το Netgear WGR614GE? Η Vivodi δουλεύει με πρωτόκολλο PPPoA ενώ το Netgear δεν λέει πουθενά στα specifications του για PPPoA....

Έχει καμία σχέση, ή είναι εντελώς άσχετο πράγμα;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ Ρωτάω γιατί το έχω αυτό το ρουτερ και έχω κάνει και αίτηση στην Vivodi.

@ ADSLgr.com All rights reserved.