PDA

Επιστροφή στο Forum : web server



Σελίδες : [1] 2

panosdoken_
15-05-04, 21:36
Καλησπέρα παιδιά.
Γνωρίζει κανείς τι θα πρέπει να κάνει κάποιος έτσι ώστε στα win 2003 enterprise edition να τρέξει web server?
Χρειάζετε να γίνει Install άλλο software? Η έχει κάποιο service σχετικό που πρέπει να τρέξω και πως.
Επίσης το ποιο σημαντικό προβλημα μου είναι πως διαθέτω μια adsl 384 και πίσω από το jetspeed θα υπάρξει ένα switch και πίσω από αυτό τρεις υπολογιστές ένας εκ των οποίων θα τρέχει τον web server.Η σύνδεση θα γίνει PPPoA με ενεργό nat.
.Τι ακριβώς ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν στο jetspeed έτσι ώστε το web site που θα βρισκεται σε εσωτερικό μηχάνημα να είναι ορατό στο web και να δέχεται requests?
Εχω dynamic ip αλλα μέσω της no-ip.com ελπίζω να κάνω κάτι!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

WAntilles
15-05-04, 21:42
Αν θες να χρησιμοποιήσεις το δικό τους software:

Control Panel -> Administrative Tools -> Configure Your Server Wizard

Αλλιώς, μία πολύ καλή λύση (γενικά, όχι μόνο για 2003) είναι να βάλεις Apache.

Δεν την ξέρω την no-ip...

Προσωπικά χρησιμοποιώ την dyndns.org

panosdoken_
15-05-04, 21:52
Οταν μπαίνω εκεί ποιο απο τα service πρέπει να ενεργοποιήσω?

WAntilles
15-05-04, 22:02
Application Server

Σε νοιάζει το IIS

lazar
16-05-04, 02:55
Βάλε Apache 2. Πιό ασφαλής και πιό εύκολος στη χρήση. Θα σετάρεις μόνο το httpd.conf

Ένα αρχείο είναι που έχει μέσα comments σε κάθε του γραμμή. Θα μάθεις και κάτι που μπορεί μεθαύριο να το δουλέψεις και σε unix/linux. Θα είσαι και open source και κύριος!

Αυτός της MS είναι μπέρδεμμα και διάτρυτος. Όσες φορές δοκίμασα (από περιέργεια) δεν κατάφερα να καταλάβω πολλά.

UGF_GreekMind
16-05-04, 12:17
Ο apache 2, αν και είναι stable release, δεν είναι και τόσο stable, οπότε 1.3 καλύτερα (αν θυμάμαι καλά).

Εγώ τον έστησα στον w2k server που έχω και έχω συναντήσει πολλά "κουλά" από τότε που τον έβαλα.

Έχω και μία ερώτηση γιατί θα τρελαθώ με ένα πρόβλημα...

Μετά την εγκατάσταση του apache έχει γίνει ένα "κουλό" (από τα πολλά) και όταν μπαίνω σε μία (άλλη) σελίδα στο δίκτυο, μου βγάζει το encoding στα... κινέζικα !

Μπαίνω στη προβολή προέλευσης και βλέπω ότι στο <head> προσδιορίζεται το encoding για Ελληνικά, αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο, μετά από την εγκατάσταση του apache 2, ο explorer αρνείται πεισματικά να "υπακούσει" στο charset και μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Καμία ιδέα κανείς ;

WAntilles
16-05-04, 12:22
Μήπως είναι καιρός UGF (και δεν το λέω ειρωνικά) να πας προς τον μακράν πιο standard compliant (και όχι μόνο) browser του πλανήτη;

Mozilla Firefox

UGF_GreekMind
16-05-04, 19:49
:lol:

Εεεε.. ρε WAntilles... δεν παίζεσαι !!!

:lol:

Οk... thx :D

lazar
16-05-04, 19:56
Ο apache 2, αν και είναι stable release, δεν είναι και τόσο stable, οπότε 1.3 καλύτερα (αν θυμάμαι καλά).

Εγώ τον έστησα στον w2k server που έχω και έχω συναντήσει πολλά "κουλά" από τότε που τον έβαλα.

Έχω και μία ερώτηση γιατί θα τρελαθώ με ένα πρόβλημα...

Μετά την εγκατάσταση του apache έχει γίνει ένα "κουλό" (από τα πολλά) και όταν μπαίνω σε μία (άλλη) σελίδα στο δίκτυο, μου βγάζει το encoding στα... κινέζικα !

Μπαίνω στη προβολή προέλευσης και βλέπω ότι στο <head> προσδιορίζεται το encoding για Ελληνικά, αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο, μετά από την εγκατάσταση του apache 2, ο explorer αρνείται πεισματικά να "υπακούσει" στο charset και μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Καμία ιδέα κανείς ;

Οι τύποι που φτιάχνουν τον Apache λένε ότι o 1 δεν είναι τόσο ασφαλής σε windows πλατφόρμες και συστήνουν τον 2. Γι' αυτό το πρότεινα, αλλοιώς συμφωνώ μαζί σου.

Για το άλλο: έχεις προσθεσει στο httpd.conf τη γραμμή
AddDefaultCharset ISO-8859-7 ;

WAntilles
16-05-04, 20:01
:lol:

Εεεε.. ρε WAntilles... δεν παίζεσαι !!!

:lol:

:mrgreen:

UGF_GreekMind
16-05-04, 21:28
lazar,

Το έχω προσθέσει στο httpd.conf !

Είναι σωστά σεταρισμένος. Προσπάθησα ακόμα και με charset windows.

Αλλά το παράξενο είναι ότι από τότε που έβαλα τον apache, έχει επηρεαστεί η συμπεριφορά του explorer. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.

Δηλαδή όταν πάνω να μπω σε άλλο site (π.χ. adslgr) μου τα βγάζει τούρκικα και πρέπει να κάνω δεξί κλικ και επιλογή encoding. Αυτό έχει συχνότητα εμφάνισης περίπου 50%. Τις μισές φορές τα βγάζει σωστά και τις μισές... τούρκικα (με το adslgr προτιμάει τα τούρκικα... με άλλα sites άλλη γλώσσα).
:roll:

Λες να απέκτησε άποψη ο explorer ;;;

lazar
16-05-04, 21:44
UGF: εάν κατάλαβα καλά, αυτό συμβαίνει χωρίς να τρέχει ο apache ταυτόχρονα. Αλλοιώς δοκίμασε το και έτσι. Κλείστον, κάνε restart τον Η/Υ (όχι ότι υπάρχει λόγος αλλά ποτέ δεν ξέρεις) και δοκίμασε.

Και για να γίνω λίγο WAntilles, μιλάς για Win 2k; Αλλοιώς με 9x δεν ασχολούμαι :lol:
Θέλω να πω στα 9x μπορεί να φταίνε και άλλοι λόγοι, ποτέ δεν είχα apache σε 9x.

Πάντως (bottom line) μου μοιάζει άσχετο με τον apache. Μάλλον συμπτωματικό είναι. Δεν χρησιμοποιώ IE, σπανίως τον χρειάστηκα και θυμάμαι ότι έκανε τέτοια κόλπα. Νομίζω δεν υπακούει πιστά στα html standards ή κάτι τέτοιο. Π.χ. το κάνει σε sites με encoding windows-1253 ή μόνο σε iso-8859-7;

Βάλε firefox :lol: :lol:

...σοβαρά το λέω.

UGF_GreekMind
16-05-04, 22:52
Για 2k μιλάω... είπαμε, server σε 98 ΔΕΝ μπορείς να στήσεις.
(Στο γραφείο έχω 2 servers- ένας σε 2000 server edition και έναν novell 5.5)

Και το κακό είναι ότι το κάνει είτε είναι ανοιχτός ο apache, είτε είναι κλειστός !

Το ξέρω ότι μάλλον είναι μία από τις (αρκετές) παραξενιές του ΙΕ. Αλλά απλώς ήθελα να ξέρω αν του έχει τύχει σε κάποιον άλλο (αν και μάλλον θα πάει στα "αζήτητα").

Και συμπτωματικό δεν πρέπει να είναι, γιατί το ίδιο πρόβλημα συνέβη και σε έναν υπολογιστή του δικτύου, μέσα από τον οποίο έκανα κάποια σεταρίσματα στον server. Οι υπόλοιποι... κανένα πρόβλημα.

Ίσως βρήκα κάποιο bug στην 2.0... ίσως !

WAntilles
16-05-04, 23:09
Και για να γίνω λίγο WAntilles, μιλάς για Win 2k; Αλλοιώς με 9x δεν ασχολούμαι :lol:
Θέλω να πω στα 9x μπορεί να φταίνε και άλλοι λόγοι, ποτέ δεν είχα apache σε 9x.

:mrgreen:


Βάλε firefox :lol: :lol:

...σοβαρά το λέω.

:mrgreen:


Νομίζω δεν υπακούει πιστά στα html standards ή κάτι τέτοιο.

Πιστά;

Καθόλου δεν υπακούει.

UGF_GreekMind
16-05-04, 23:14
Έλα... εντάξη... χαλάρωσε... :wink:

lazar
17-05-04, 00:05
UGF: δοκίμασε με sites που έχουν encoding windows-1253 στον κώδικα, να δεις αν το κάνει. Υπάρχουν πάμπολλα στο ελληνικό internet. Κάτι μου λέει ότι δεν θα συμβαίνει

WAntilles
17-05-04, 00:09
UGF: δοκίμασε με sites που έχουν encoding windows-1253 στον κώδικα, να δεις αν το κάνει. Υπάρχουν πάμπολλα στο ελληνικό internet. Κάτι μου λέει ότι δεν θα συμβαίνει

Ναι αλλά πιο σωστό είναι το ISO-8859-7 γιατί αυτό είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένο standard.

Internet Explorer σου λέει ύστερα -> Μπαρμπούτσαλα.

cosmos
17-05-04, 08:41
Μπαίνω στη προβολή προέλευσης και βλέπω ότι στο <head> προσδιορίζεται το encoding για Ελληνικά, αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο, μετά από την εγκατάσταση του apache 2, ο explorer αρνείται πεισματικά να "υπακούσει" στο charset και μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Oι directives που βάζεις μέσα σε μια σελίδα, δεν αποτελούν δέσμευση για τον browser. Σε αντίθεση με αυτές που δίνονται ως μέρος του ΗΤΤP response και πρέπει, βάση των σχετικών RFC (κυρίως το 2616, ΗΤΤP 1.1) να είναι σεβαστές.

Πήγαινε πάντως στα Ιnternet Options και τσέκαρε αν στο Γενικά -> Γλώσσες αναφέρονται τα Ελληνικά πρώτα, ακολουθούμενα από τα Αγγλικά.

@Firefox experts: πώς στην ευχή μπορώ να έχω default text-encoding κάποιο Ελληνικό πρότυπο (8859-7 ή 1253); Ο σίγουρος τρόπος είναι με Ελληνικό Firefox, αλλά αν έχεις αγγλικό;

aesir
17-05-04, 09:16
@Firefox experts: πώς στην ευχή μπορώ να έχω default text-encoding κάποιο Ελληνικό πρότυπο (8859-7 ή 1253); Ο σίγουρος τρόπος είναι με Ελληνικό Firefox, αλλά αν έχεις αγγλικό;

Νομίζω οτι αν πας στο view>character coding>more>western european θα τις βρεις εκει...

cosmos
17-05-04, 09:18
aesir, ίσως να μην έγινα κατανοητός. Θέλω μία και μοναδική φορά να ρυθμίσω το Firefox, ώστε να παίζει τα πάντα με ISO-8859-7 (λ.χ.). H σχετική επιλογή δεν κάνει κάτι, αν η σελίδα επιστρέφει συγκεκριμένη γλώσσα/κωδικοποίηση. Δλδ, πάλι μου χαλάει το setting :/

lazar
17-05-04, 10:12
Η αλήθεια είναι ότι στον firefox δεν έχει κάτι τέτοιο. Ενώ στον Mozilla πας preferences -> navigator -> languages και επιλέγεις Default Encoding. Μάλλον θα πρέπει να περιμένεις νεώτερη έκδοση.

WAntilles
17-05-04, 10:20
Δλδ, πάλι μου χαλάει το setting


Μα αυτό είναι το σωστό.

Να διαβάζει το character coding της σελίδας και να ενεργοποιεί το αντίστοιχο σωστό στον GECKO για να σου δείξει τη σελίδα σωστά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να θέλεις πάντα ISO-8859-7.

Όσο για το ελληνικό Firefox, πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχει κάτι σχετικό.

cosmos
17-05-04, 10:29
Μα αυτό είναι το σωστό.

Να διαβάζει το character coding της σελίδας και να ενεργοποιεί το αντίστοιχο σωστό στον GECKO για να σου δείξει τη σελίδα σωστά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να θέλεις πάντα ISO-8859-7.

Γιατί μεγάλος αριθμός Ελληνικών sites "στέλνει" ISO-8859-1, από κακή ρύθμιση με αποτέλεσμα να γίνεται override της προτίμησής μου...



Όσο για το ελληνικό Firefox, πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχει κάτι σχετικό.

Υπάρχει και ελληνικό http://www.mozilla.org/products/firefox/releases/#new σε μορφή όμως (δυστυχώς) full install και όχι ως installable language pack...

WAntilles
17-05-04, 10:33
Γιατί μεγάλος αριθμός Ελληνικών sites "στέλνει" ISO-8859-1, από κακή ρύθμιση με αποτέλεσμα να γίνεται override της προτίμησής μου...


Μα τότε δεν φταις ούτε εσύ ούτε το Firefox. Και οι 2 είστε πλήρως standard compliant.

Αυτοί που έφτιαξαν αυτά τα sites φταίνε με αυτό το εγκληματικό character encoding που δηλώνουν.

cosmos
17-05-04, 10:39
WAntilles, το καταλαβαίνωω, αλλά δεν μπορώ να πάρω σβάρνα και να μπινελικιάσω τους admins, είναι πολλοί από δαύτους ;)

Απλά τη δουλειά μου θέλω να κάνω, με τα ελάχιστα clicks. Οh well, στην επόμενη έκδοση θα κατεβάσω τον ελληνικό να ξεμπερδεύω...

WAntilles
17-05-04, 10:41
Έχω μια ιδέα.

Για κάνε post ένα link προς ένα τέτοιο site που ξέρεις στα σίγουρα ότι δηλώνει λάθος encoding.

Θέλω να δοκιμάσω κάτι με το αγγλικό Firefox που έχω.

Μπορεί να μου βγει, μπορεί όχι.

Αν μου βγει, τότε λύθηκε το πρόβλημά σου.

lazar
17-05-04, 10:43
WAntilles, το καταλαβαίνωω, αλλά δεν μπορώ να πάρω σβάρνα και να μπινελικιάσω τους admins, είναι πολλοί από δαύτους ;)

Απλά τη δουλειά μου θέλω να κάνω, με τα ελάχιστα clicks. Οh well, στην επόμενη έκδοση θα κατεβάσω τον ελληνικό να ξεμπερδεύω...

και αν δεν σου κάνει κόπο δες σε τι διαφέρει και πες το και σε εμάς μήπως το εφαρμόσουμε στον αγγλικό

cosmos
17-05-04, 10:48
Για κάνε post ένα link προς ένα τέτοιο site που ξέρεις στα σίγουρα ότι δηλώνει λάθος encoding.
http://www.minagric.gr/greek/3.3.5.4.html
Έχει κενό encoding, που σημαίνει ότι θεωρείται 8859-1.

lazar
17-05-04, 10:56
Για κάνε post ένα link προς ένα τέτοιο site που ξέρεις στα σίγουρα ότι δηλώνει λάθος encoding.
http://www.minagric.gr/greek/3.3.5.4.html
Έχει κενό encoding, που σημαίνει ότι θεωρείται 8859-1.

Για ένα δευτερόλεπτο μου έδειξε στη μπάρα "ieroglyfika", αλλά το γύρισε αμέσως και όλα ήταν σωστά.

Δεν ξέρω αν φταίει ότι έχω και mozilla installed (σε άσχετο dir φυσικά), όπου default encoding έχω iso-8859-7

WAntilles
17-05-04, 10:57
Δεν δούλεψε.

cosmos
17-05-04, 11:02
lazar, παράξενο...

WAntilles, τι είχες σκεφτεί;

WAntilles
17-05-04, 11:19
Έλεγα μήπως στο παράθυρο που βγαίνει από το View -> Character Coding -> Customize... έπαιζε ρόλο ποιά entries υπήρχαν στην δεξιά λίστα, αλλά τελικά όχι.

Δοκίμασα πάνω-πάνω ISO 8859-7, τζίφος. Το δοκίμασα και μόνο του πάλι, τζίφος.

aesir
17-05-04, 11:57
Εγώ την ανοιξα την σελίδα που είπε ο cosmos και μου έβγαλε κανονικά Ελληνικά. Εχω μόνο το Firefox και οχι όλο το Mozilla.

WAntilles
17-05-04, 12:21
Εγώ την ανοιξα την σελίδα που είπε ο cosmos και μου έβγαλε κανονικά Ελληνικά. Εχω μόνο το Firefox


Και εγώ το Αγγλικό Firefox έχω. Πώς το κατάφερες αυτό;

Με κάποιο plugin;

aesir
17-05-04, 12:44
Εγώ την ανοιξα την σελίδα που είπε ο cosmos και μου έβγαλε κανονικά Ελληνικά. Εχω μόνο το Firefox


Και εγώ το Αγγλικό Firefox έχω. Πώς το κατάφερες αυτό;

Με κάποιο plugin;

Οχι... Το μόνο που σκέφτομαι οτι φταίει είναι το character coding, to έχω σε Auto Detect>Universal, για δοκίμασε... δεν έχω κάποιο plug in που να έχει να κάνει με codepages.

WAntilles
17-05-04, 12:47
Για ένα δευτερόλεπτο μου έδειξε στη μπάρα "ieroglyfika", αλλά το γύρισε αμέσως και όλα ήταν σωστά.

Δεν ξέρω αν φταίει ότι έχω και mozilla installed (σε άσχετο dir φυσικά), όπου default encoding έχω iso-8859-7


Όχι Lazar. Δεν έχει σχέση αυτό.

Δούλεψε ακριβώς όπως το είπε ο Aesir.



Οχι... Το μόνο που σκέφτομαι οτι φταίει είναι το character coding, to έχω σε Auto Detect>Universal, για δοκίμασε


Jedi ο Aesir.

Εύγε.

lazar
17-05-04, 13:00
Σωστό. Έκανα πολλά πειράματα (καθαρίζοντας την cache) και με επιλογή AutoDetect>off βγαίνουν άσχετα. Ποτέ δεν είχα πειράξει το encoding.

Εσένα cosmos με το setup είχε άλλα ή το πείραξες; Ισως πάλι να βλέπει τα system settings στη registry και ανάλογα να επιλέγει (έχω system locale greek - Win2k)

aesir
17-05-04, 13:11
Jedi ο Aesir.

Εύγε.

Εχουμε το knowledge και αποκτάμε wisdom σαν Jedi :lol:

To άλλο κουλό τώρα, αποφάσισε ξαφνικά Ο ΙΕ ορισμένες ιστοσελίδες να μην τις ανοίγει, χωρίς να βγάζει καν error, πχ το www.in.gr και άλλες διάφορες. Οι ίδιες ιστοσελίδες ανοίγουν φυσικά στον Firefox. Ουτε το contect advisor έχει πειραχτεί, ούτε τίποτα. Any ideas?

UGF_GreekMind
17-05-04, 14:16
Πέτα τον... :lol: :mrgreen: :wink:
(Ακολουθώ κι εγώ !)

Υ.Γ.
Ρε παιδιά... ποιος σχεδίασε την παραπάνω σελίδα ;

Είδα δύο <head>'s και μάλιστα το ένα άκλειστο, ή μήπως κάνουν τα μάτια μου πουλάκια ;

Πάντως με ΙΕ (Ελληνικό) φαίνεται σωστά, αλλά το encoding μου βγάζει windows greek.



UGF: δοκίμασε με sites που έχουν encoding windows-1253 στον κώδικα, να δεις αν το κάνει. Υπάρχουν πάμπολλα στο ελληνικό internet. Κάτι μου λέει ότι δεν θα συμβαίνει


Θα το προσπαθήσω στο δικό μου site και θα σου πω... thx !

WAntilles
17-05-04, 14:20
Πέτα τον... :lol: :mrgreen: :wink:
(Ακολουθώ κι εγώ !)

Κάτι που λέω τόσους και τόσους μήνες.

UGF πρόσεξε μην μου πεις "χαλάρωσε" πάλι. :x

EvilHawk
17-05-04, 14:34
Εγώ που δεν έχω πρόβλημα με καμμία απο τίς σελίδες που αναφέρατε μπορώ να μείνω με τον ΙΕ φαντάζομαι! :wink:

lazar
17-05-04, 14:41
Πάντως με ΙΕ (Ελληνικό) φαίνεται σωστά, αλλά το encoding μου βγάζει windows greek.


έ! καλά τώρα...

κλασσικά!

Τις περισσότερες φορές φταίει η χρήση του Front Page στην κατασκευή της σελίδας (sorry εάν κάποιος το δουλέυει :) )

Μιλάω για WYSIWYG χρήση χωρίς επέμβαση στον κώδικα. Το σίγουρο είναι ότι βάζει windows-1253. Τουλάχιστον αυτό...

sdikr
17-05-04, 14:41
και εγώ με ΙΕ (myie2) κανένα πρόβλημα!!

lazar
17-05-04, 14:43
Εγώ που δεν έχω πρόβλημα με καμμία απο τίς σελίδες που αναφέρατε μπορώ να μείνω με τον ΙΕ φαντάζομαι! :wink:

τι θα γίνει με σένα; :x :(

Πουθενά δεν έχεις πρόβλημα;

Με ό,τι έχει συνθετικό τη λέξη explorer τουλάχιστον

UGF_GreekMind
17-05-04, 15:08
Χαίρεται και από firefox ! :D

Κάτι δεν πάει καλά με τη στοίχιση... χμμ...

Υ.Γ. Πολύ πιο γρήγορος όμως !

EvilHawk
17-05-04, 15:11
Πουθενά δεν έχεις πρόβλημα;

Ωωω ναί! Το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι ότι ζηλέυω τα tab του firefox & του myie2! :lol:

UGF_GreekMind
17-05-04, 15:13
Ναι... είναι πολύ πρακτικά !!!

sdikr
17-05-04, 15:15
Πουθενά δεν έχεις πρόβλημα;

Ωωω ναί! Το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι ότι ζηλέυω τα tab του firefox & του myie2! :lol:

E βαλε και εσύ ένα myie2 :)

aesir
17-05-04, 15:29
Βάλε Firefox :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

UGF_GreekMind
17-05-04, 15:46
Παράξενο, αλλά μετά την εγκατάσταση του firefox, το πρόβλημα που είχα με τον explorer... ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ :shock:

Τι να πω... ίσως ο ΙΕ "αισθάνθηκε" αναταγωνισμό και είπε να αφήσει τα καμώματα και τις πρωτοβουλίες !!!

Υ.Γ. Κάτι για τον firefox,

Στη σελίδα μου, έκανα μία αλλαγή και ήθελα να τη δω. Αλλά όταν πήγαινα να γράψω τη διεύθυνση (και μου έβγαζε την drop down λίστα) και έκανα κλικ, μου εμφάνιζε την παλαιά μου σελίδα (χωρίς τις αλλαγές) και όχι την ανανεωμένη.

Μήπως υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω με την cashe στον firefox ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.