PDA

Επιστροφή στο Forum : bye bye Hol. Τώρα τι !?



energie
30-11-06, 15:10
Πηρα απο χθες την αποφαση να ξεμπλεξω οριστικα απο την χολ και να κανω αιτηση διακοπης.Ειμαι πολυ χαρουμενος για την αποφαση μου και ας μεινω χωρις dsl ενα μηνα.Θα γλυτωσω ομως την καθημερινη και πολυωρη ταλαιπωρια μου στο τηλεφωνικο κεντρο της χολ.Τις απαραδεκτες ταχυτητες των τελευταιων μηνων(TS τλπ) , το ανυπαρκτο support@hol.gr που στο 90% των περιπτωσεων μου δεν ελαβα καμια απαντηση και το χθεσινο newsletter να με ενημερωνει οτι οι τιμες εχουν για 768 ταχυτητα 18,46 με την εκτπωση την στιγμη που οι τιμες του hibox einai 99e για 7 μηνες.

Ουφφφφφφ bye bye Hellas offline

Πειτε μου πια εταιρια να προτιμησω μετα την ληξη της χολ ? Ληγει στις 12 Ιανουαριου) ..Στρεφομαι προς vivodi DSL CUBE και ON DSL KIT.

Πια προσφερει καλυτερο router ?Επισης αν γνωριζετε ενημερωστε με για τις υπαρχουσες τιμες των δυο αυτων πακετων.
Ευχαριστω πολυ ..

Και να θυμαστε οι νεοι και επιδοξοι dsl συνδρομητες ...μακρυα απο : ) γιατι σε λιγο καιρο θα ειστε : (

giwrgosth
30-11-06, 15:18
Τη λύση κάποιου εναλλακτικού δεν τη σκέφτεσαι?
Σε ένα μήνα θα υπάρχει λογικά και η Forthnet μαζί με την Tellas και τη Vivodi, οπότε θα έχεις πιο πολλές επιλογές.
Άσε που μέχρι τότε λογικά θα υπάρχουν και άλλα πιο φτηνά πακέτα μέσω ΟΤΕ, οπότε νομίζω ότι είναι νωρίς να αποφασίσεις.

energie
30-11-06, 15:24
δυστιχως σπουδαζω στο Ηρακλειο -Κρητη οποτε αναγκαστηκα θα επιλεξω συνδεση μεσω γραμμης οτε :S

Σιγουρα δεν θα βιαστω!θα περιμενω και τις χριστουγεννιατικες προσφορες (αν κανουν) και πραττω αναλογα!

Innersense
01-12-06, 19:02
Τη λύση κάποιου εναλλακτικού δεν τη σκέφτεσαι?
Σε ένα μήνα θα υπάρχει λογικά και η Forthnet μαζί με την Tellas και τη Vivodi, οπότε θα έχεις πιο πολλές επιλογές.
Άσε που μέχρι τότε λογικά θα υπάρχουν και άλλα πιο φτηνά πακέτα μέσω ΟΤΕ, οπότε νομίζω ότι είναι νωρίς να αποφασίσεις.

γνωρίζεις κάτι για κάποια επικοίμενη αναβάθμιση των δυκτίων στον επόμενο μήνα;

υπάρχει περίπτωση να δούμε στη ρημάδα τη Νεα Σμύρνη αυτόνομο εναλακτικό;

alwaysalone
01-12-06, 22:29
Κοίτα, δε συμπαθώ καμια εταιρεία ιδιαίτερα...
Αλλά:
Εγω εχω ondsl kit απο αρχάς φλεβάρη (γραμμή+συνδρομή).
Θα σου πώ σε τι ειμαι ή δεν ειμαι ευχαριστημένη. (Σε γενικές γραμμές παντως ειμαι).

Υπερ:

1) Οι ταχύτητες δείχνουν να εχουν φτιάξει. Μένω στην Καλλιθέα (σκ*τα περιοχη) και ομως εδω και αρκετες μερες εχω πλέον στο σερφαρισμα 768 σταθερα, και στο κατεβασμα 512. Παλιότερα τα πραγματα δεν ήταν καλα, δείχνουν ομως να εχουν φτιάξει.

2)Επισης δεν υπαρχει προβλημα με αποσυνδέσεις. Δηλαδη το εχω non stop συνδεδεμένο και με αποσυνδεει μετα απο 2-3 μερες (μπορει να το εχει κανει η οτενετ, για λογους ασφαλείας). Παντως προβλημα με disconnects ουτε ειχα (απο την αρχη), ουτε εχω.

3)Αν παρεις στην εξ. πελατών σπανίως θα περιμένεις πάνω απο 5λεπτο και με καθε επιφύλαξη νομιζω οτι δεν χρεωνεσαι. (Θα το κοιταξω στο site και θα σου πω).

4)Δεν εχεις προβληματα με λογαριασμους -τουλαχιστον οχι τα τραγικα που εχουμε διαβασει στη vivodi). Επισης εάν αφορα προβλημα με λογαριασμό, ειναι εξυπηρετικότατοι στο λογιστήριο. (Εχω παρει 2-3 φορες και ηταν πολυ κατατοπιστικοι και ευγενικοι).

Κατα:

1)Οι υπάλληλοι στην εξ. πελατών δεν ειναι παντα αρκετα ενημερωμενοι, βεβαια δεν ειναι δικιά τους ευθυνη.

2)Ειναι λιγο γραφειοκρατικοί, με την έννοια οτι για μια απλη υπηρεσία χρειαζεσαι περιπου 5 εργασιμες και φυσικα απαραίτητο ειναι το φαξ.

3)Πιθανών το μοντεμ που δινουν με το κιτ, να μη σε ικανοποιήσει.

4) Εάν εχεις προβλημα με τεχνικη υποστήριξη, δε θα σου απαντησουν εξειδικευμενοι (οπως στο 1242), αλλά οι ίδιοι που σου λενε για τα στοιχεία της συνδεσης σου. (το εχω τσεκαρει με ιδιο εκπροσωπο). Αλλά αφου υπαρχει το 1242, no problem.. :)

Δεν εχω εμπειρία από:

1) Δεν τους εχω στειλει ποτέ e-mail.Οπότε δε ξερω αν απαντάνε και σε ποσο χρονο.

Παντως γενικα δεν εχω σημαντικά προβληματα οπως: Επανειλημμένες λανθασμένες χρεωσεις, μηδαμινή ταχύτητα, αποσυνδέσεις, πολύωρη αναμονη στην εξυπηρέτηση.

Εγω θα σου προτεινα να παρεις otenet.

NIB
01-12-06, 23:41
Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις και δεν είναι ατομικό, αλλά η ίδια η HOL έχει πρόβλημα. Τις τελευταίες μέρες τραβάει μαζικά dc και όποιος ζήσει. Δεν υπάρχει λόγος για dc, ειδικά άμα πληρώνεις για να έχεις static ip.

Και το ts μπορεί να σταμάτησε τώρα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα το ξαναρχίσουν.

Τώρα για isp, η γνώμη μου είναι ότι όλοι(τουλάχιστον οι otenet, forthnet, tellas, vivodi, hol) είναι ελεεινοί. Και όταν λέω ελεεινοί, το εννοώ. Αν είχα λεφτά και χρόνο, θα είχα ξεσκιστεί στις μηνύσεις.

Τράπεζες και isp είναι οι χειρότεροι νταβατζήδες. Τουλάχιστον τις τράπεζες μπορείς να τις αποφύγεις σε μεγάλο βαθμό, τους isp τους χρειάζεσαι γιατί αλλιώς δεν έχεις internet. Η λύση είναι μία, να αρχίσουμε δικό μας isp. Εγώ είμαι διατεθειμένος να σκάψω μερικά χιλιόμετρα για να περάσουμε οπτικές, ποιος άλλος είναι μαζί μου; :P

alwaysalone
01-12-06, 23:53
Η λύση είναι μία, να αρχίσουμε δικό μας isp. Εγώ είμαι διατεθειμένος να σκάψω μερικά χιλιόμετρα για να περάσουμε οπτικές, ποιος άλλος είναι μαζί μου; :P

Εγώ ειμαι μεσα!! :oneup:
Βεβαια λεφτά δεν εχω, αλλά εχω ορεξη για σκάψιμο.. :p :p :p :p :lol:

enakos
26-12-06, 13:46
Εχω ενα πανω απο ενα χρονο HOL ειμαι ευχαριστημενος με την επιλογη μου αυτη μεχρι στιγμης,
δεν ειχα ποτε προβλημα συνδεση εδω και 12 μηνες σχεδον ποτε ... και δεν εχω διαθεση να πω γεια σε αυτην την εταιρια διοτι μεχρι στιγμης καλυπτει τις αναγκες μου

Χρονια σας πολλα
:oops:

Alex1001
26-12-06, 15:40
μπορεί να έτυχες σε κανένα αδιο dislam.. ;)

οποτε καλύτερο να μείνεις μια και αν πας αλλου μπορεί να πέσεις σε κανένα γεμάτο και να τραβάς τα μαλλιά σου... :p

thanasis38
26-12-06, 17:37
Πηρα απο χθες την αποφαση να ξεμπλεξω οριστικα απο την χολ και να κανω αιτηση διακοπης.Ειμαι πολυ χαρουμενος για την αποφαση μου και ας μεινω χωρις dsl ενα μηνα.
μπραβο για την αποφαση σου. αυτο ημαινει πως εισαι καταναλωτης με σκεψη και οχι αυτο που θελουν οι εταιρειες δλδ προβατακια. οτι και αν αποφασισεις να αγορασεις ειναι σιγουρο πως θα κανεις την καλυτερη αγορα.:oneup: :oneup:

gpan
26-12-06, 19:29
Οπότε μακριά από τα 8 mbit!

vasim
28-12-06, 00:22
Εγώ θα πήγαινα (αν δε γινόταν της κακομοίρας) καρφωτός ZISTO

mondo52
28-12-06, 17:55
μπραβο για την αποφαση σου. αυτο ημαινει πως εισαι καταναλωτης με σκεψη και οχι αυτο που θελουν οι εταιρειες δλδ προβατακια. οτι και αν αποφασισεις να αγορασεις ειναι σιγουρο πως θα κανεις την καλυτερη αγορα.:oneup: :oneup:

ειμαι ενας απο αυτους οπου ειπα πρωτος οτι θα φυγω!!ο λογος φυσικα το διαβοητο ts!!κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!!το μοντεμ καλο,δεν με εχει αφησει ποτε!και τωρα που εχει κανει αναβαθμισει η hol ολα πανε κομπο!!αλλα το θεμα αν θα ξανακανει ts η hol.ευτυχως εμενα ληγει τον μαρτιο και μεχρι τοτε βλεπω τι θα γινει και τι αλλο μπορει να βγει!!!!

incisiv
28-12-06, 18:35
vivodi με κλειστα τα ματια

customer
06-02-07, 18:25
Ειμαι και εγω απο τους πρωτους που εφυγα λόγω ts. Μετα απο ενα μηνα πηρα και παλι συνδεση απο αλλο παροχο φυσικα. Χωρις την μπαχατελα το netroute και χωρις μεγαλη χρονικη δεσμευση. Αξιζε τον κοπο η αναμονη. Ενα τελευταιο και οριστικο αντιο λοιπον στη HOL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.