PDA

Επιστροφή στο Forum : ASUS P8Z77-V LX + 3570K



didicola
07-06-12, 17:23
Καλησπερα σκεφτομαι να αναβαθμιστω στα παραπανω δυο αντικειμενα! θα χρησιμοποιησω και δυο vertex 3 σε raid0
εχει δοκιμασει κανεις αυτον τον συνδιασμο η καποιο αντιστοιχο? υπαρχουν τπτ προβληματα ασυμβατοτητες?

η μηπως να πηγαινα σε δοκισμενο και φτηνοτερο με 2500κ και παλιοτερο chipset και πιο παγωμενο συνολο (υπαρχει υδροψυξη για οποιον επεξεργαστη επιλεξω)

ευχαριστω!

biggeo65
07-06-12, 20:05
ASUS P8Z77-V LX + 3570K θα έλεγα.Κι αν έχεις υδρόψυξη δεν θα έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες.
Κια θα έχεις και λίγο καλκύτερες επιδόσεις σε stok τιμές.

Γιατί Vertex σε RAID 0 ; Τι θα κερδίσεις; Ελάχιστη η διαφορά σε ταχύτητα, (μια που μιλάμε για SSD)
κι αν κάτι γίνει στον έναν από τους δύο χάνεις τα δεδομένα σου. Γνώμη μου το RAID με δύο SSD,
δεν προσφέρει κάτι τοουσιαστικό σε καθημερινή χρήση.

alekan
07-06-12, 20:22
Για τι χωρητικότητα μιλάμε;
Σε επιδόσεις, εκτός κι αν σε νοιάζουν μόνο τα μπεντσάκια, δεν θα δεις κατι καλύτερο, ίσα-ίσα που θα αργεί λιγο παραπανω να μπουτάρει το μηχάνημα, μέχρι να "στήσει" το raid.
Κατά τα άλλα, the newer, the better εν προκειμένω.

cranky
07-06-12, 22:05
Συμφωνώ με τους απο πάνω.
RAID με ssd, δικαιλογείται μόνο αν τους έχεις τσάμπα.

didicola
08-06-12, 00:23
βασικα εχω και τους δυο kai επειδη σε sata2 ειδα διαφορα σε σχεση με εναν φανταζομαι σε σατα3 θα σκοτωνει
καπου διαβαζα ακριβως για το διπλο read κοντα στα 900mb/sec
http://www.youtube.com/watch?v=RVli7xRsLWk

και για να εχω ssd 120gb και εχω 60gb

alekan
08-06-12, 09:30
Όσο και να πιάσουν τα sequentials reads/writes την απόδοση του ΛΣ δεν θα την.... εκτοξεύσουν, όσο κι αν το περιμένεις.

biggeo65
08-06-12, 10:37
To θέμα είναι ότι με τους RAID controllers που βρίσκονται πάνω στην μητρική δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την διάρκεια.
Αν ψάξεις στο forum θα διαβάσεις για προβλήματα σε RAID 0, κι ότι έπρεπε να περιμένουν να κάνει rebuild το RAID, αρκετές φορές.

Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο υποστηρίζεται το TRIM σε RAID. Toυλάχιστον η Intel (http://communities.intel.com/thread/24894)μέχρι πρόσφατα δεν το υποστήριζε.
Αν ισχύει αυτό, τότε όσο θα γεμίζει ο δίσκος τόσο πιο αργός θα γίνεται.

Και είναι και το θέμα των δεδομένων, σε περίπτωση που κάτι γίνει στον έναν από τους δύο.

Είναι αρκετοί οι παράγοντες που πρέπει να σκεφτείς. Και δεν το γράφω με κακή προθεση. Απλά επισημαίνω τι μπορεί να πάει στραβά.
Τα δεδομένα δικά σου είναι, εσύ ξέρεις καλύτερα, αλλά πραγματικά τα οφέλη δεν είναι τόσα πολλά σε RAID, στους SSD, ώστε να αξίζει να το κάνεις.

Το που θα κερδίσεις 3 δευτερόλεπτα στην εκκίνηση, και κάποια χιλιοστά στο φόρτωμα μιας εφαρμογής,
δεν νοίζω ότι για οικιακή χρήση έχει να προσφέρει κάτι.

Και το RAID σκοτώνει (http://www.youtube.com/watch?v=96dWOEa4Djs) αν είχες κάτι τέτοιο.
Με δύο δίσκους οι διαφορές δεν είναι μεγάλες, και το ρίσκο είναι αρκετό.

didicola
08-06-12, 18:58
βλεπω να γινεται τυχερο και το λαπτοπ και εγω μαζι του τελικα!!!!
καταλαβαινω ολα αυτα που λετε και θα δοκιμασω το βραδυ
θα ανεβασω και εικονες απο μετροπρογραμματα

@ ADSLgr.com All rights reserved.