PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με adsl



nimits
08-06-12, 11:31
Καλημερα στους συμφορουμιτες,
Η ιστορία μου ξεκιναει ως εξης :
Ημουν πελατης της WIND και αποφασισα μετα τα προβλήματα που ειχε η WIND το τελευταιο διμηνο στη Β.Ελλάδα (Θεσ/νικη Τουμπα) και σε συνδιασμο με την τελευταία τιμολογιακη πολιτική του ΟΤΕ ,να επιστρεψω σε αυτον .
Δυστυχως αποδειχτηκε "μαυρη ωρα και στιγμη" η επιστροφη μου και εξηγουμε για αυτο:
Η γραμμη μου ξερω οτι στην περιοχη μου σηκωνει βαρια 9-10 τα οποια και μου παρειχε η WIND.Με την επιστροφη μου στον ΟΤΕ το μεγιστο ειναι το 8 το οποιο το εχω δει να συχρονιζει μια φορα και ειμαι 20 ημερες πελατης τους.Συνεχεις αποσυχρονισμοι και επανεκκινηση σε ταχυτητες 2,3 ή 2,4.Το δηλωσα την πρωτη φορα ως βλαβη και με πηραν απο το ψηφιακο κεντρο του οτε και μου ειπαν οτι μου αλλαξαν το προφιλ στα 12 και δεν θα εχω προβλημα.Αμ δε .Την ιδια μερα παλι το ιδιο.Λιγες ωρες σταθερη λειτουργια στα 6,8(απαραδεκτο αλλα τουλαχιστον να μενε εκει) αλλα ξαφνικα αποσυχρονισμος και 2,33.Αυτο γινεται καθημερινα.Ξαναπηρα τηλ στον ΟΤΕ και ειπαν θα στειλουν συνεργειο.Το συνεργειο μου ειπαν οτι εκαναν καποιες εργασιες μεχρι και εξω απο το σπιτι μου και δε θα χω προβλημα.Δυστυχως ομως παλι τα ιδια (λιγες ωρες καλα και μετα αποσυγρονισμος).Το ξαναεδωσα βλαβη και αυτη τη φορα ηρθαν σπιτι .Ειδαν τις καλωδιωσεις ,τσεκαραν διαφορα και μου ειπαν θα το φτιαξουν.Δυστυχως αυτο εγινε εχθες το πρωι και απο χθες το απογευμα παλι τα ιδια .Δεν μπορω να βγαλω ακρη (εχω εκνευριστει φοβερα).
Το μοντεμ που στην αρχη χρησιμοποιουσα (και το λατρευα ηταν το fritz 7390) επειδη ομως συγχρονιζε σε annex M ειπα εδω και πεντε μερες να χρησιμοποιω το δικο τους μηπως και το προβλημα ηταν η ασυμβατοτητα του μοντεμ.Δυστυχως οι ελπιδες μου ηταν φρουδες .
Καποια ιδεα ή προταση; Εγω αγανακτησει

Υ.Γ Σε ολες τις επικοινωνιες μου οι ανθρωποι του κεντρου αλλα και οι τεχνικοι του ΟΤΕ ηταν ευγενικοτατοι και προθυμοτατοι (για να λεμε και τα θετικα )δυστυχως ομως αυτο δε με βοηθαει ως πελατης .

dynamos
11-06-12, 12:09
Αν έχεις αποκλείσει την περίπτωση προβλήματος από τον εξοπλισμό σου, έχεις δηλαδή βάλει το router κατευθείαν στη γραμμή σου, χωρίς διαχωριστή , φίλτρα , τηλέφωνα, συναγερμούς , με το τελευταίο firmware. Τότε στείλε μήνυμα το noc και πάρε το Business κομμάτι και πες τους αφού δεν χρονίζεις σε μεγαλύτερες ταχύτητες από 2 Mbps, δεν θα πληρώσεις το λογαριασμό INTERNEΤ, που αντιστοιχεί σε αυτή τη τιμολογιακή τιμή μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.
Αν σε ζορίσουν ζήτησε να σου μετατρέψουν την γραμμή σε αυτή τη ταχύτητα με το αντίστοιχο κόστος.
Αντίστοιχα για το λογαριασμό που θα λάβεις να ξαναγίνει για σύνδεση δυάρα.
Κουράγιο, και δεν θέλει εκνευρισμό… ! Η υγεία σου δεν φταίει σε τίποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.