PDA

Επιστροφή στο Forum : αιτηση για κατεβασμα του snr



thanos1916
09-06-12, 13:44
Καλησπέρα σας.Είμαι συνδρομητής της hol εδώ και αρκετά χρόνια και με ικανοποιητική εμπειρία χρήσης.
Αυτή τη στιγμή συνδέομαι με 12.500-13.000 kbps download speed και 780-800 upload speed ,30 atttenuation και 11 noise margin για το download.
Θα ήθελα τώρα να ρωτήσω,θα με συμβουλεύατε να τηλεφωνήσω στη hol και να ζητήσω να μου χαμηλώσουν το snr/noise margin από 11 σε 9 μιας και πιο κατω δεν επιτρέπεται εξαίτιας της πολιτικής της εταιρίας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

jasonakos24
09-06-12, 14:07
Η δικια μου προταση είναι να αφησεις την γραμμη σου ως έχει! Νομιζω οτι οι ταχυτητες σου ειναι εξερετιξα καλες (μονο αμα αντιμετοπιζεις καποιο περατερω προβλημα!) βεβαια αμα θες δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις και αν δεις οτι δεν βελτιοθηκε να το ξανα ανεβασεις..! Παντως η τελικη μου γνωμη ειναι αμα δεν έχεις ιδιετερα προβληματα καλο είναι να μην πολυ-πιραζεις τις ρυθμησεις σου! Παρ ολα αυτα αμα θες ανεβασε τα στατιστικα σου να το δινουν και αλλα μελοι που ησως ειναι ποιο ηδικοι του θεματος (τι αποσταση έχεις απ το dslam κλπ) ελπιζω οσο μπορεσα να σε καλυψα! :)

balandis
10-06-12, 10:12
εισαι σταθερος ομως να ξερεις στο 11..θα παρεμενα εκει:oneup:

DSLaManiaC
10-06-12, 10:41
Εγώ πάλι θα έλεγα να κάνεις αίτηση να σε πάνε στο 30 για να είσαι πιο σταθερός ακόμα ή και 40 για ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά.

Τι ψυχή έχουν 2-3 Mbps στα 12. Μόνο το 1/5-1/6 της ταχύτητας είναι. λεπτομέρειες.

thanos1916
10-06-12, 14:48
Την αποφαση μου μαλλον την πηρα, θα τους τηλεφωνησω να το χαμηλωσουν.Αν δω οτι δεν ειναι σταθερη η γραμμη(αν και δεν το νομιζω) θα τους ξαναζητησω να το πανε εκει που ηταν πρωτα.Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σας.

boymanos
10-06-12, 17:12
ειναι ευκολο να μου πεις,αν δεχθηκαν να στο κατεβασουν και πως πηγε ?εγω εχω την ιδια ταχυτητα με εσενα 12500 αλλα πολυ χαμηλοτερο attenuation 17,1.

Didimos_GR
12-06-12, 05:38
Πολύ φασαρία για το τίποτα.... Μιλάτε στο τηλέφωνο με έναν τεχνικό και σας το πάει το SNR στο 9 σε πέντε λεπτά.
Αν μετά υπάρχει κάποιο πρόβλημα , πχ αποσυνδέσεις (πράγμα σπάνιο) ξανατηλεφωνείτε και σας το πάνε πάλι στο 11 .
Γιατί να μην κερδίσετε λίγο ακόμα σε ταχύτητα , ...δεν είναι κακό !
;-)

runner70
15-06-12, 18:30
Θα συμφωνησω στο να παρει τηλ. και να το ριξουν στα 9db. Να ρωτησω το snr του upload το ρυθμίζουν; Ή μονο του download πειραζουν; Γιατι με το ιδιο snr down 9db, αναλογα ποσο εχει το snr του upload εχεις και αλλες ταχυτητες στο upload. Αλλοι πχ. εχουν στο snr up 11 αλλοι 10 και αλλοι 9, ενω και οι τρεις τους μπορει να εχουν snr down 9db. Αλλαζει αυτο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.