PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχω θέμα με την ταχύτητα κατεβάσματος...



fits79
10-06-12, 03:18
Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα.

Διαβάστε λίγο αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/624700-%CE%86%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BE%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-4net-%CF%83%CE%B5-otenet-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1) να δείτε τη συνέχεια του όλου πράγματος εδώ.

Λοιπόν έχουμε και λέμε όπως καταλάβατε τώρα ξαναγύρισα στη 4νετ που ήμουνα εδώ και 3μιση χρόνια και έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικά ρουτερς(linksys wag200g(Default), thomson speedtouch tg585v8, thomson speedtouch 780wl, και ένα d-link που δεν θυμάμαι μοντέλο) και στα 4 ρουτερ συγχρονίζω στα 11.000kbps - 13.000kbps ενώ με βάση τα στοιχεία και τη περιοχή μου τουλάχιστον ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα έπρεπε να συγχρονίζω στα 18.000kbps καλά δεν είμαι αγνώμονας για 18 αλλά τουλάχιστον 15 έπρεπε και θα εξηγήσω παρακάτω γιατί το λέω αυτό.

Μένω σε σπίτι με ισόγειο και πρώτο όροφο(Εγώ είμαι στον πρώτο όροφο) ένας συγγενής στο ισόγειο.
Παίρνουμε και οι δυο τηλεφωνική γραμμή από το ίδιο κουτί του οτε(Στη κολόνα εννοώ) και έχουμε και οι δυο σχεδόν τα ίδια στατιστικά γραμμής με διαφορά 1-2db αλλά έλα που ο συγγενής μου συγχρονίζει ΑΝΕΤΑ στα 14-15 και εγώ με το ζόρι στα 11.

Έχω επίσης και ένα γείτονα ένα οικοδομικό τετράγωνο διαφορά από εμένα και αυτός σχεδόν με τα ίδια στοιχεία γραμμής και με την ίδια εταιρία 4net και αυτός συγχρονίζει άνετα 16-17.

01. Προσωπικά έχω δοκιμάσει να συνδεσω ΜΟΝΟ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ σε μια τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού μου έχοντας αποσυνδέσει ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ και τα φιλτρακια τους.
02. Έχω δοκιμάσει να τραβήξω καλώδιο από το κουτί του οτε στη κολόνα για να παρεμβάλλω την καλωδίωση του σπιτιού μου μην τυχόν και είναι χάλια ποιοτικά τα καλώδια και φταίει αυτό
Και στις δυο περιπτώσεις είχα ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ οπότε....

Πως το εξηγείτε κάτι τέτοιο?
Έχω καλέσει τεχνικό της 4νετ από δευτέρα να έρθει να μετρήσει τη γραμμή να δούμε τι θα γίνει..

Εγώ πιστεύω ότι με έβαλαν σε φορτωμένο βρόγχο και γι' αυτό έχω όλα αυτά τα θέματα με τη ταχύτητα συγχρονισμού κατεβάσματος.

Στοιχεία της δικής μου τηλεφωνικής γραμμής:



DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 12458 kbps
Upstream Rate: 1020 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 11 db
Downstream Line Attenuation: 25 db
Upstream Line Attenuation: 5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db


Περίπου τα ίδια έχουν και ο γείτονας μου και ο συγγενής μου με διαφορά όπως είπα και ποιο πάνω 1-2db κυρίως στο Downstream Line Attenuation.

balandis
10-06-12, 10:05
να πιανα και γω 13,,,,,περιμενε να δεις τι θα σου πει ο τεχνικος:hmm:

fits79
10-06-12, 11:30
Γιατί εσένα πόσο σου συγχρονίζει?

Και ΠΡΟΣΕΞΕ καλύτερα τι γράφω το 13 είναι το ανώτατο που συνήθως ΔΕΝ το πιάνει. Συνήθως πιάνει 11μιση με 12 ΟΧΙ 13.

balandis
10-06-12, 13:57
4-5 δες τα στατιστικα μου διπλα στο προφιλ μου δεξια...ειμαι αρκτα μακρια απο το κεντρο...:down:

fits79
10-06-12, 14:57
Έλα ρε φίλε σοβαρά μιλάς?

Γα.... κρίμα ρε φίλε... Δεν μπορείς να αλλάξεις παροχέα και να βρεις κανεναν που να έχε ποιο κοντά σου dslam?

Επί την ευκαιρία μπορούμε με κάποιο τρόπο να δούμε σε ποιο dslam/βρόγχο είμαστε?

nnn
10-06-12, 15:52
Περίμενε να σου πει ο τεχνικός τι θα βρει με το analyzer αλλά μάλλον είναι καλωδιακό πρόβλημα πριν το κουτί.

fits79
10-06-12, 16:14
Πριν το κουτι? Παιζει να φταιει η συνδεση που εκανα εγω κατευθειαν στο κουτι του οτε στη κολονα ή οχι?

Και οταν λες ΠΡΙΝ το κουτι τι ακριβως εννοεις?

nnn
10-06-12, 18:33
Στο καλώδιο που έρχεται από το ΚΑΦΑΟ, εκτός αν σκάλισες κάτι στο κουτί :whistle:

fits79
10-06-12, 18:36
Σου ειπα τι εκανα στο κουτι απλα τραβηξα καλωδιο για να το παω κατευθειαν στο ρουτερ μου τιποτα παραπανω.
Εν ολιγης παρεμβαλα την εσωτερικη καλωδιοση με εξωτερικη για να συνδεεται ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ το ρουτερ με το κουτι της κολονας.

Εννοειτε αφησα ως εχει τη συνδεση που ειχε απο πριν το κουτι με την εσωτερικη καλωδιοση τηλεφωνου με το σπιτι μου.

nnn
10-06-12, 18:41
Ναι οκ, μάλλον υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα στο κομμάτι από το Αστικό κέντρο μέχρι το σπίτι σου, θα φανεί στον έλεγχο.

stefan_city
10-06-12, 18:45
οπως τα λεει ο nnn. εφοσον παρεκαμψες την εσωτερικη καλωδιωση, αλλα οι ταχυτητες ηταν ιδιες, τοτε το προβλημα ειναι σε κομματι το οποιο δεν ανηκει σε εσενα και δεν ευθυνεσαι εσυ, δηλαδη εκτος σπιτιου. οποτε, περιμενεις τον τεχνικο.

fits79
10-06-12, 18:46
Και αν φανει τι μπορει να κανει η 4νετ που να το λυσει και αν σε αυτο που μπορει να κανει(Π.χ. να ζητησει απο τον οτε να με αλλαξει βρογχο) τοτε ζητω που καικαμε γιατι σιγα μην κατσει να ασχοληθει ο οτε με εμενα ειδικα μετα το σκηνικο που παιχτικε και αναφερω στο λινκ στο πρωτο μου ποστ....

Αν δουν οτι φταιει η καλωδιωση του αστικου κεντρου(Λογικα εννοεις το dslam) με το σπιτι μου τι λυσεις μπορω να εχω και πως μπορουν να γινουν?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΑ.

nnn
10-06-12, 18:49
Εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι, είναι θέμα του πάροχου να το αντιμετωπίσει.

fits79
10-06-12, 21:36
Απο την πειρα που εχεις συνηθως τετοια ζητηματα τα λοινουν ή απλα σε γραφουν και τελειωνει εκει το θεμα?

Να σου πω ρε φιλε μπορεις να μου πεις στο τεστ της γραμμης που θα κανει τη νουμερα πρεπει να κοιταξω κι εγω ωστε να ΜΗΝ με δουλεψει και καλα και μου λεει δεν φτιαχνετε ωστε απλα να τον πληρωσω γιατι μου ειπαν οτι αν δεν φταιει κατι στο σπιτι μου και φταινε αυτοι τοτε δεν πληρωνω τον τεχνικο αλλα αν φταιω εγω ή το σπιτι τοτε τον πληρωνω.

nnn
10-06-12, 23:22
Δεν μπορείς εσύ να δεις κάτι, θα κινηθεί με ότι του βγάλει το όργανο ελέγχου.

fits79
10-06-12, 23:28
Ε αυτο λεω ποια πεδια να προσεξω στο μηχανημα ωστε να ρωτησω κι εσας αν αυτα που μου ειπε ειναι αληθεια ή απλα ε δουλευε γιατι δεν ηθελε να ασχοληθει παραπανω.....

Υπαρχει καποιο site το οποιο να μου δειχνει σε ποιο dslam και βρογχο ανήκω?

Μολις εφυγε ο τεχνικος 4νετ και μου ειπε οτι επειδη ειμαι στα επιτρεπτα ορια δηλαδη για 24-25 downstream attetiation οι αποδεκτες ταχυτητες συγχρονισμου ειναι απο 10 εως 16 και να το δηλωσουν σαν βλαβη ο οτε απλα θα το αγνοηση.

Θα πρεπει να εχω αποσυνδεσεις για να το δηλωσουν σαν βλαβη και να με αλλαξουν dslam αλλα δεν εχω αποσυνδεσεις...

ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

nnn
11-06-12, 20:56
Αποδεκτές ταχύτητες σε εύρος 10 έως 16 ?
:rofl:

fits79
11-06-12, 21:06
Κι ομως φιλε ετσι μου ειπε.

Αυτά τα δεδομένα έχουν στον οτε μου ειπε οπότε και να το δηλώσουν σαν βλάβη στον οτε απλά θα το αγνοήσει ο οτε για τον πολύ απλό λόγο ότι τα όρια θα είναι επιτρεπτά.

Στην απόδειξη που μου έδωσε ο τεχνικός 4νετ
σε κάποια πεδία γράφει:

Μετρήσεις dsl απο πελατη:
MAX: 1020/1180
SNR: 6.5/6
ATTEN: 15/25

Όριο πελάτη:
Όριο από ΟΤΕ: 20/10 box petr 8129
Υπαρκτό Όριο: Πρας - ασπρο

Σου λέει αυτό τίποτα φίλε μου?

ΚΑΙ Η ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ "ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΩ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΡΟΥΤΕΡ ΜΟΥ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΟΣ"?

Μου ειπε και καλά όταν και αν(Πολύ θεωρητικά) ολοκληρωθούν οι εργασίες οπτικών ινών στη περιοχή μου θα μπορώ να κάνω δήλωση να με μεταφέρουν σε οπτικές ίνες και έτσι να αυξηθεί κατά πολύ η ταχύτητα συγχρονισμού του ρουτερ αλλά αυτό είναι ΠΟΛΥ μελλοντικό σενάριο αφού μέχρι αρχές 2013 λένε μάλλον/ίσως/μπορεί να έχουν τελειώσει οι εργασίες για οπτικές ίνες στη περιοχή μου(Πετρούπολη)

nnn
11-06-12, 21:16
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, εκτός από το να ρίξεις το snr με κάποιο modem που το υποστηρίζει.

fits79
11-06-12, 21:23
Να το ριξω που ρε φιλε?
Και να το παω που? Ποιο χαμηλα απο 6 θα εχω αποσυνδεσεις κ.τ.λ.
Ηδη μερικες φορες που κανω refresh στη status καρτελα του ρουτερ μου μου δειχνει το snr απο 0 εως 8 αλλα ευτυχως προς το παρον δεν εχω αποσυνδεσεις.

Εσυ ξερεις κανενα ρουτερ που να το υποστηριζει? Αν ναι ποιο?

Παντως απο τη πειρα σου αυτα που μου ειπε ειναι αληθεια ή μου ελεγε μλκιες ο τεχνικος της 4νετ γιατι πολυ απλα βαριοτανε να ασχοληθει?

nnn
12-06-12, 09:49
Εφόσον δοκίμασες και με άλλο καλώδιο από το κουτί, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, είναι θέμα της Forthnet να ασχοληθεί και να ζητήσει έλεγχο και επισκευή αν χρειάζεται, ξαναδήλωσε το σαν βλάβη.

fits79
12-06-12, 10:27
Μα δεν καταλαβες τι μου ειπανε?

Οτι και να το δηλωσουν αυτοι σαν βλαβη στον οτε ο οτε απλα θα το ΑΓΝΟΗΣΗ και αυτο γιατι στα 24-25db attetiuation ειναι αποδεκτες οι ταχυτητες συγχρονισμου 10000-16000kbps επομενως....

slalom
02-09-12, 13:23
Σου ειπα τι εκανα στο κουτι απλα τραβηξα καλωδιο για να το παω κατευθειαν στο ρουτερ μου τιποτα παραπανω.
Εν ολιγης παρεμβαλα την εσωτερικη καλωδιοση με εξωτερικη για να συνδεεται ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ το ρουτερ με το κουτι της κολονας.

Εννοειτε αφησα ως εχει τη συνδεση που ειχε απο πριν το κουτι με την εσωτερικη καλωδιοση τηλεφωνου με το σπιτι μου.
Τι καλωδιο χρησιμοποιησες?

fits79
02-09-12, 14:14
Καλωδια δικτυου τυπου 6 φυσικα τι αλλο...

blkik
02-09-12, 20:15
Άστο φίλε μην τυραννιέσαι άδικα. Και γω στην ίδια κατάσταση είμαι. Με att 10 και πιάνω 12 με πειραγμένο το snr.
Οι γείτονες πιανουν 16 με 18. Έχω αλλάξει εταιρεία και ευτυχώς ασχολήθηκε λίγο η On.
Μου είπε περίπου τα ίδια με εσένα ότι είμαι ελάχιστα κάτω από το αποδεκτό όριο και πείραξαν αυτοί το snr για να πιάνω 12. Πριν έπιανα 10800-11200. Είμαι 2.5 χρονιά έτσι. Η άλλη εταιρεία(wind) δεν ασχολήθηκε καν.

Τελικά το πήρα απόφαση έχω κακή γραμμή με πολύ crosstalk και συμβιβάστηκα
Το modem που έχεις(netgear) υποστηρίζει πείραγμα snr με custom firm. Δες την παρουσίαση υπάρχει στο forum.

fits79
02-09-12, 20:49
Που ειδες οτι εχω netgear router? ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΟΜΩΣ.....

Το linksys wag200g με fw 1.01.09 εχω.

blkik
02-09-12, 21:37
Μπερδεύτηκα. Το thomson 585 ήθελα να πω από αυτά που έχεις νομίζω με 7αρι firm.

fits79
02-09-12, 23:41
Κι αυτο το ειχα δοκιμασει δεν αλλαζε τιποτα ακριβως την ιδια συμπεριφορα ειχε και για εμενα προσωπικα τα Linksys ειναι πολυ ανωτερα των thomson μην ξεχνας οτι παρεμβαλετε και το ονομα cisco στη μεση που απο μονο του σημαινει πολλα.

balandis
02-09-12, 23:50
διαβασα καλωδιο δικτυου 6 δηλαδη καλυτερο καλωδιο ethernet???

fits79
02-09-12, 23:55
Ναι τα καλωδια δικτυου χωριζονται νομιζω σε 3 τυπους.

κατηγοριας 4, 5, 6

balandis
02-09-12, 23:58
δεν το ηξερα .....παιζει καποιο ρολο στην συνδεση?? η τη ταχυτητα της γραμμης??καποιο απο τα δυο...σορρυ μαθαινω ακομη:hmm:

fits79
03-09-12, 00:06
Ολα παιζουν ρολο και ειδικα οταν ειναι να χρησιμοποιησεις πολλα μετρα καλωδιο καλο ειναι να ειναι τυπου 6 που ειναι και το καλυτερο ποιοτηκα απο τα αλλα και εννοειτε ποιο ακριβο.

slalom
03-09-12, 00:07
διαβασα καλωδιο δικτυου 6 δηλαδη καλυτερο καλωδιο ethernet???
αυτο ακριβώς http://en.wikipedia.org/wiki/Category_6_cable

Κατι προβλήματα αποσυγχρονισμου και μειωμενης ταχυτητας σεσχεση με τη συνδεση απευθειας στο κουτι του ΟΤΕ (μιλαω για 2mbit κατω διαφορά) τα έλυσα αντικαθιστώντας σχεδον ολο το καλωδιο απο το κουτι έξω μέχρι την εισοδο στο διαμερισμα. Απο τοτε, καμια αποσυνδεση.

balandis
03-09-12, 00:11
δηλαδη αλλαξες την καλωδιωση του σπιτιου???εμενα ειναι 35 χρονων...και το περιστερι ειναι μπουρδελο εδω που ειμαι.καλεσες ηλεκτρολογο??

- - - Updated - - -

και ποσα πηρε????

fits79
03-09-12, 00:17
αυτο ακριβώς http://en.wikipedia.org/wiki/Category_6_cable

Κατι προβλήματα αποσυγχρονισμου και μειωμενης ταχυτητας σεσχεση με τη συνδεση απευθειας στο κουτι του ΟΤΕ (μιλαω για 2mbit κατω διαφορά) τα έλυσα αντικαθιστώντας σχεδον ολο το καλωδιο απο το κουτι έξω μέχρι την εισοδο στο διαμερισμα. Απο τοτε, καμια αποσυνδεση.
Εγω εχω ηδη παρεμβαλει ΕΝΤΕΛΩΣ τη καλωδιοση του σπιτιου και εχω περασει στη πριζα του δωματιου μου απο το κουτι της κολονας που παιρνω για το τηλεφωνο με το καλωδιο που ειπα ποιο πανω οποτε δεν παρεμβαλετε καθολου η αρχαια καλωδιοση του σπιτιου μου αρα.....

balandis
03-09-12, 00:34
καλη φαση θα ελεγα θα το ελενξω...γιατι σημερα επιασα παλι 5...απο 3 μβς και τα 0.80 που εχανα απο 4 που που πιανει η γραμμη επιανα χανονται στην καλωδιωση....ειπε ο τεχνικος της hol πριν δυο μηνες.....θα μας τρελανουν:whistle:

slalom
03-09-12, 00:51
δηλαδη αλλαξες την καλωδιωση του σπιτιου???εμενα ειναι 35 χρονων...και το περιστερι ειναι μπουρδελο εδω που ειμαι.καλεσες ηλεκτρολογο??

- - - Updated - - -

και ποσα πηρε????
Εδω εχω στησει 3 οροφους με Gigabit, στο τηλεφωνικο θα κολλαγα??
Προσωπικη εργασια

wesker
03-09-12, 01:09
Εδω εχω στησει 3 οροφους με Gigabit, στο τηλεφωνικο θα κολλαγα??
Προσωπικη εργασια
Απο περιέργεια για να αλλαχτεί το τηλεφωνικό καλώδιο απο ηλεκτρολόγο, πόσο περίπου κοστίζει;

slalom
03-09-12, 10:50
Δε γνωριζω, εξαρτάται απο την εγκατασταση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.