PDA

Επιστροφή στο Forum : Port 53 UDP (DNS) μπλοκαρισμένη



ikarydis
11-06-12, 11:53
Καλημέρα,

Εδώ και μερικές ημέρες ο DNS server που έχω στο δίκτυο μου σταμάτησε να δέχεται συνδέσεις απ'το Internet. Υπάρχει καμιά ανακοίνωση από τον ΟΤΕ για μπλοκάρισματα σε θύρες;

dynamos
11-06-12, 13:39
Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.
Δεν γνωρίζω σε τι περιβάλλον λειτουργίας έχεις πρόβλημα με DNS αλλά τα βασικά set εντολών δεν αλλάζουν και πολύ.
Σε Windows λοιπόν σε command ή στο Run --- > nslookup
ns1.otenet.gr
Απάντηση 195,170,0,2
ns1.forthenet.gr
Απάντηση 194,219,227.1


Σε command ή στο Run --- > cmd
Ping –a 195.170.0.2
Απάντηση … ns1.otenet.gr ….. κλπ

Αν όχι …

Σε command ή στο Run --- > netsh
winsock reset
exit

Σε command ή στο Run --- > cmd
ipconfig /flushdns
exit

restart το μηχάνημα

ikarydis
11-06-12, 14:43
Δεν αναφέρομαι στον DNS server της OTENET. Ο server μέσα στο δίκτυο μου ο οποίος διαχειρίζεται τα domain μου δεν δεχεται πλεον συνδεσεις στην θυρα 53 UDP προερχόμενα απο το Internet. Δοκίμασα να συνδεθώ από έναν εξωτερικό server της δουλειάς με nslookup στο IP μου και πλέον δεν περνά κανένα UDP πακέτο στην port 53. Ή θύρα 53 TCP παραδόξως δουλέυει, η εντολή "set vc" του nslookup συνδέεται και επιστρέφει αποτελέσματα. Έχω κοιτάξει όλες τις ρυθμίσεις του Firewall και το NAT forwarding και τις ρυθμίσεις του server μου (Freebsd 9.0, BIND χωρίς pf firewall) και όλα δουλεύουν σωστά. Το μόνο που που μπορώ να υποθέσω είναι οτι η θύρα μπλοκάρεται απο τον router του ΟΤΕ.

dynamos
11-06-12, 16:11
Στις metro ethernet δεν έχει κάνει πάντως αλλαγές.! Σε layer 2 γίνεται πόλεμος τον τελευταίο μήνα στον OTE.

@ ADSLgr.com All rights reserved.