PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με router (NetFaster IAD 2)



Σελίδες : [1] 2

Constantinos7
11-06-12, 21:33
Γειά σας παίδες,

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος αλλα θα σας περιγράψω το πρόβλημα μου κ αν είναι μετακινήστε το thread.

Λοιπόν, έχω το εξής πρόβλημα με το router μου (βλ. τίτλο) το οποίο κάθε 2 ώρες περίπου κολλάει με αποτέλεσμα να με πετάει απο το ιντερνετ κ να χρειάζεται να το κάνω επανεκκίνηση. Σημειώστε ότι δεν κατεβάζω τίποτα, απλά περιηγούμαι στο ιντερνετ κ είμαι συνδεδεμένος στο msn.

Αν έχετε καμία λύση να μου προτείνετε θα με βοηθούσατε πολύ.

Ευχαριστώ.

Seitman
12-06-12, 12:48
Πόσο καιρό το έχεις;
Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα/βλάβη, επικοινώνησε με την HOL για αντικατάσταση.

Constantinos7
12-06-12, 13:13
Το έχω περίπου από τον Οκτώβριο του 2011. Είναι καινούργιο. Κάτι παρόμοιο είχε παρουσιάσει κ λίγο καιρό αφότου το πήρα αλλα μετά ολα Οκ.

Arkady
12-06-12, 16:10
Πόσο καιρό το έχεις;
Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα/βλάβη, επικοινώνησε με την HOL για αντικατάσταση.

Το δικό μου το routerάκι παρουσίασε κάποια βλάβη και πάει για αντικατάσταση.
Γνωρίζεις ποιό router δίνει τώρα η HOL? Σε σχέση με το Netfaster WLAN N (ένα λευκό "λουλουδάτο"), αυτό που δίνεται τώρα είναι καλύτερο ή χειρότερο?

Constantinos7
15-06-12, 14:02
Υπάρχει κανείς να μου προτέινει καμία λύση? Μήπως και κάνω κάτι λάθος?

Εδώ είναι κ τα στοιχεία της γραμμής μου σε περίπτωση που κάτι είναι περίεργο
http://i47.tinypic.com/bfrv49.png

firewire
19-06-12, 04:46
Μιά ιδέα μια και είναι καλοκαίρι, ελένξες την θερμοκρασία όταν γίνετε το κόλλημα;

George_GPS
19-06-12, 10:01
Τα LED online & adsl ανάβουν όταν σε δε μπορείς να μπείς στις ιστοσελίδες;

Μου μυρίζει το κλασικό πρόβλημα με το IAD2 και τους DNS Servers.

Tα ίδια μου έκανε αλλά όχι κάθε 2 ώρες, κάθε ένα τέταρτο. Έβαλα Google DNS και σερφάρω απροβλημάτιστα.

Constantinos7
20-06-12, 08:54
Μιά ιδέα μια και είναι καλοκαίρι, ελένξες την θερμοκρασία όταν γίνετε το κόλλημα;

Δεν νομίζω να είναι η θερμοκρασία, πόση θερμοκρασία να ανεβάσει μέσα σε 3-4 ώρες. Όταν το ελέγχω η θερμοκρασία είναι κανονική.


Τα LED online & adsl ανάβουν όταν σε δε μπορείς να μπείς στις ιστοσελίδες;

Μου μυρίζει το κλασικό πρόβλημα με το IAD2 και τους DNS Servers.

Tα ίδια μου έκανε αλλά όχι κάθε 2 ώρες, κάθε ένα τέταρτο. Έβαλα Google DNS και σερφάρω απροβλημάτιστα.

Μετά από 3-4 ώρες χρήσης με πετάει κ δεν μπορώ να μπώ καθόλου ιντερνετ κ μετά πο λίγο το Online γίνεται κόκκινο. Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι το Google DNS κ πώς θα με βοηθήσει, επειδή είμαι λίγο άσχετος;

George_GPS
20-06-12, 09:53
Δεν νομίζω να είναι η θερμοκρασία, πόση θερμοκρασία να ανεβάσει μέσα σε 3-4 ώρες. Όταν το ελέγχω η θερμοκρασία είναι κανονική.



Μετά από 3-4 ώρες χρήσης με πετάει κ δεν μπορώ να μπώ καθόλου ιντερνετ κ μετά πο λίγο το Online γίνεται κόκκινο. Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι το Google DNS κ πώς θα με βοηθήσει, επειδή είμαι λίγο άσχετος;

Στην ουσία, κάθε φορά που γράφεις μια διεύθυνση στον browser σου, για παράδειγμα το www.adslgr.com πίσω απο αυτό το όνομα κρύβεται μια διεύθυνση IP, που ομως για εμάς τους ανθρώπους είναι πολύ δύσκολο να την θυμόμαστε, πόσο μάλλον όταν μπαίνουμε σε τουλάχιστον 20 websites ημερησίως.

Ένας DNS Server λοιπόν κάνει αυτή τη δουλεία, "μεταφράζει" αυτό που γράφεις σε μια διεύθυνση IP.

Για να αλλάξεις το DNS στο Router σου, αρχικά πρέπει να συνδεθείς σ΄αυτό γράφοντας στο Browser τη διεύθυνσή του, 192.168.2.1 ή όποια είναι.

Πας αριστερά εκεί που λεεί System --> DNS και βάζεις τους DNS Servers του Google: 8.8.8.8 Και Secondary 8.8.4.4 --> Save Settings --> Done

Για δες έτσι αν φτιάξει το πρόβλημα σου.

x_undefined
20-06-12, 16:39
Απάντησε αν το φτιάξεις. Το παθαίνει και σε μένα σπάνια, ακριβώς το ίδιο. Συνήθως όταν συνδέομαι wireless το κινητό. Κουλό αλλά... Φαίνεται τα χάνει το router και μουλαρώνει

Constantinos7
21-06-12, 22:05
Λοιπόν, δοκίμασα αυτό που είπε ο φίλος George_GPS με τουs DNS Servers αλλα κ πάλι κάθε τόσο με "πετούσε". Γενικά το περίεργο είναι ότι δεν υπάρχει καμία ένδειξη για το ότι κάτι παέι στραβα. Όλα λειτουργούν άψογα μέχρι την στιγμή που θα κολλήσει κ θα χρειαστεί επανεκίνηση. Μάλλον είναι το ρούτερ.

Seitman
22-06-12, 07:10
Μήπως έχεις και HOL-TV;

George_GPS
22-06-12, 09:36
Λοιπόν, δοκίμασα αυτό που είπε ο φίλος George_GPS με τουs DNS Servers αλλα κ πάλι κάθε τόσο με "πετούσε". Γενικά το περίεργο είναι ότι δεν υπάρχει καμία ένδειξη για το ότι κάτι παέι στραβα. Όλα λειτουργούν άψογα μέχρι την στιγμή που θα κολλήσει κ θα χρειαστεί επανεκίνηση. Μάλλον είναι το ρούτερ.


Δοκίμασες να το πιάσεις να δεις κ εαν τσουρουφλίζει;

Γενικά με το IAD2 έχω κ εγω πολλά παράπονα, κάποιες φορές που αναιβάζει θερμοκρασία (με το χέρι το νιώθω) μουλαρώνει, για αυτό το έχω στηρίξει όρθιο οπότε έχει μειωθεί πολύ το πρόβλημα, στη δουλειά που έχω το ΙΑD3 είναι σκυλι.

Λέτε να ζητήσουμε αντικατάσταση δωρεάν απο τη HOL; Έχει κανείς εμπειρία;

x_undefined
22-06-12, 16:27
Δε νομίζω να είναι η θερμοκρασία. Άρχιζε να μου εμφανίζει πρόβλημα απ'το χειμώνα που η θερμοκρασία του φαινόταν φυσιολογική

Constantinos7
23-06-12, 12:36
Μήπως έχεις και HOL-TV;

Όχι δεν έχω.


Δοκίμασες να το πιάσεις να δεις κ εαν τσουρουφλίζει;

Γενικά με το IAD2 έχω κ εγω πολλά παράπονα, κάποιες φορές που αναιβάζει θερμοκρασία (με το χέρι το νιώθω) μουλαρώνει, για αυτό το έχω στηρίξει όρθιο οπότε έχει μειωθεί πολύ το πρόβλημα, στη δουλειά που έχω το ΙΑD3 είναι σκυλι.

Λέτε να ζητήσουμε αντικατάσταση δωρεάν απο τη HOL; Έχει κανείς εμπειρία;

Όχι δεν καίει υπερβολικά, η θερμοκρασία θα έλεγα είναι κανονικη, το έχω κι εγώ ορθιο για να παίρνει αέρα απο παντού.

Θα ήθελα να ξέρω κι εγώ αν έχει κανείς ζητήσει αντικατασταση ή αν του πρότειναν. Πώς γίνεται; Εσύ στελνεις πρώτα το ρούτερ σου κ μετά σου στέλνουν το καινούργιο;

AddictedToEGaming
26-06-12, 01:04
εχω και εγω παρομοιο προβλημα με το ιδιο modem που εχει και το παλικαρι...εμενα ετσι που παιζω ωραια και καλα ξαφνικα με πεταει και πρεπει να το κλεισω και να το ξανανοιξω και ειναι αρκετα εκνευριστικο καθως παιζω παινχιδια και με πεταει....εχω ακουσει κατι που λενε για αλλαγει καναλιων και τετοια,βοηθαει; και αν ειναι πως γινεται γιατι ειμαι ασχετος

- - - Updated - - -

να πω ακομα οτι καιει και λιγο εμενα καθως ειναι 24ωρες το 24ωρο ανοιχτο

George_GPS
26-06-12, 09:21
εχω και εγω παρομοιο προβλημα με το ιδιο modem που εχει και το παλικαρι...εμενα ετσι που παιζω ωραια και καλα ξαφνικα με πεταει και πρεπει να το κλεισω και να το ξανανοιξω και ειναι αρκετα εκνευριστικο καθως παιζω παινχιδια και με πεταει....εχω ακουσει κατι που λενε για αλλαγει καναλιων και τετοια,βοηθαει; και αν ειναι πως γινεται γιατι ειμαι ασχετος

- - - Updated - - -

να πω ακομα οτι καιει και λιγο εμενα καθως ειναι 24ωρες το 24ωρο ανοιχτο

όχι, εμένα το κάνει και με το ενσύρματο.

Constantinos7
30-06-12, 17:02
Παιδες παρατηρησα το εξης, το ρουτερ μου κολλαει μονο οταν παιζω LOL (League of Legends) Online game για οσους δεν γνωριζουν. δοκιμασα για μια μερα να μην ανοιξω καθολου το client κ ως δια μαγειας δεν ειχα καμια αποσύνδεση. Μολις το ανοιξω μετα απο λιγο το ρουτερ κολλαει. Καμια εξηγηση για το τι μπορει να φταει;

AddictedToEGaming
30-06-12, 22:37
αν σου πω οτι και εμενα οταν παιζω LOL με πεταει;

evdometap
30-06-12, 23:29
Πιθανόν να έχει κανα θέμα το firewall. Μπορείτε να δοκιμάσετε να πατήσετε 192.168.2.1 ώστε να μπείτε στο μενού επιλογών του NetFaster IAD 2. Eκεί βάζετε username: admin και password:admin και εμφανίζονται οι επιλογές. Στα αριστερά υπάρχει η επιλογή firewall. Κλικάρετε στο "disable", κάνετε save και μετά δοκιμάζετε να παίξετε!Αν πιάσει ενημερώστε και από δω, αν και δεν έχω NetFaster πια!

AddictedToEGaming
01-07-12, 05:16
password θελει τον κωδικο που γραφει απο κατω; και username;

x_undefined
01-07-12, 11:27
username: admin
password: admin

ή εναλλακτικά

username: root
password: !adminforimthol


Δοκίμασε και να κατεβάσεις ένα μεγάλο torrent. Μπορεί να έχει πρόβλημα με τη μεγάλη μεταφορά δεδομένων (άρα και θερμοκρασία), όπως γίνεται στο LoL.

AddictedToEGaming
01-07-12, 14:25
που βρισκω το username και το password? κατω απο το Modem?

x_undefined
01-07-12, 14:27
Σου τα έστειλα ήδη στο προηγούμενο μήνυμα

AddictedToEGaming
01-07-12, 14:30
το εκανα.....λετε να βοηθησει αμα αλλαξω καναλι;(εχω ακουσει καποιους που το εχουν κανει(δεν ξερω πως))

x_undefined
01-07-12, 14:32
Ασύρματο το έχεις;

AddictedToEGaming
01-07-12, 14:57
ναι...μολις το εκανα μετα απο 5λεπτα βγηκε απο το ιντερνετ και μου εγραψε και κατι περιεργο και ξαναβαλα το firewall μην εχουμε τιποτα παρατραγουδα

- - - Updated - - -

φοβηθηκα μηπως μπηκε κανας hacker και δεν εχω ορεξη να μου κλεψουν το account στο lol...αλλα και παλι αντι να μη βγαινει οταν ειναι κλειστο το firewall βγηκε με την μια χωρις να παιζω καν lol

x_undefined
01-07-12, 15:16
:rofl::rofl::rofl:

AddictedToEGaming
01-07-12, 18:10
αμα σου πω οτι τωρα βγαινει ακομα πιο συχνα χωρις καν να κανω τπτ

- - - Updated - - -

για να μην ανοιγω αλλο θεμα....μου εφεραν τα αδερφια μου ενα modem της conn-x....δοκιμασα να το βαλω αλλα δεν ενω αναμπαν ολα τα λαμπακια εκτος απο το ethernet δεν εμπενε internet....ξερετε μηπως αν γινεται να κανω καποια ρυθμιση για να μπει;

x_undefined
01-07-12, 21:34
Νομίζω έχει ρυθμίσεις (username και password) μέσα για να παίζει στον ΟΤΕ. Αν τα ξέρουν αυτόι που σου το έφεραν σβήσ' τα και ξανακάνε δοκιμή. Αν δε τα θυμούνται και χρειάζονται το router όμως, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

AddictedToEGaming
02-07-12, 16:06
δεν νομιζω να τα ξερουν και μετα το καλοκαιρι θα θελουν το modem.....αρα δεν γινεται να κανω τιποτα;

- - - Updated - - -

εχει ο αδερφος μου ενα χαρτακι με τους κωδικους θεσσαλονικη αλλα δεν γινεται να τους φερουμαι....μετα το καλοκαιρι θα παει θεσσαλονικη(με το modem) και θα τους εχει αλλα γινεται να κανω τωρα τιποτα για να το βαλω στην hol?

Seitman
03-07-12, 07:01
Ναι μπορείς να το βάλεις στη γραμμή HOL. H HOL δε χρειάζεται username/password για τη σύνδεση στο internet. Ότι και να βάλεις, θα δουλέψει.

x_undefined
03-07-12, 14:17
Ναι μπορείς να το βάλεις στη γραμμή HOL. H HOL δε χρειάζεται username/password για τη σύνδεση στο internet. Ότι και να βάλεις, θα δουλέψει.

Μα είπε πως: "δοκιμασα να το βαλω αλλα δεν ενω αναμπαν ολα τα λαμπακια εκτος απο το ethernet δεν εμπενε internet"

Seitman
03-07-12, 14:36
Τότε είναι θέμα κάποιας ρύθμισης στην κάρτα δικτύου στον υπολογιστή. (κατά πάσα πιθανότητα έχει δώσει ΙΡ με το "χέρι" και αυτή είναι εκτός του εύρους του άλλου modem/router)

AddictedToEGaming
03-07-12, 14:56
το ειχα βαλει και αναβαν ολα τα λαμπακια εκτος απο το ethernet...πως κανω ρυβμιση στην καρτα δικτυου;

Seitman
03-07-12, 15:02
Αν δεν έχεις συνδεμένο κάποιο καλώδιο σε κάποια θύρα ethernet δεν ανάβει κανένα λαμπάκι. Εκτός και αν έχουν βγει off οι θύρες του συγκεκριμένου.

Για να ρωτάς πως ρυθμίζεις την κάρτα δικτύου, προφανώς δεν την έχεις πειράξει και είναι ρυθμισμένη να παίρνει αυτόματα ΙΡ, οπότε δεν χρειάζεται. Αλλά αν θέλεις να το δεις, ανοίγεις το κέντρο ελέγχου και κοινής χρήσης -> αλλαγή ρυθμίσεων προσαρμογέα -> δεξί κλικ και ιδιότητες στην τοπική σύνδεση -> κάνεις ένα κλικ στο TPC/IP v4 και κατόπιν ιδιότητες.

Και ελέγχεις αν οι ρυθμίσεις είναι στην αυτόματη απόδοση.

AddictedToEGaming
03-07-12, 15:26
εγω εχω τρια καλωδια μονο....ενα μαυρο(power)...ενα κιτρινο(lan) και ενα γκρι(dsl)...τωρα τι πρεπει να κανω δεν ξερω για να βαλω το modem της conn-x μηπως δεν με επταει απο το internet τοσο συχνα...

- - - Updated - - -

ακομα να πω οτι δεν εχει καμια θυρα με το ονομα ethernet....μονο αυτεσ οι τρεις που ειπα υπαρχουν

Seitman
03-07-12, 16:36
Αλλάζεις μόνο της τροφοδοσίας αφού θα μπει ο δικός του μετασχηματιστής. Όλα τα άλλα μένουν τα ίδια και μπαίνουν στις κατάλληλες θέσεις τους.

AddictedToEGaming
04-07-12, 02:13
αυτο εχω κανει αλλα δεν μπαινει internet(το εικονιδιο κατω δεν δειχνει να εχω συνδεθει)

Seitman
04-07-12, 09:14
Δεν μπαίνει ε;
Για άνοιξε την γραμμή εντολών, δώσε την εντολή ipconfig και παρέθεσέ μας τα αποτελέσματά της εδώ.

AddictedToEGaming
07-07-12, 16:03
το εβαλα παλι το modem και μπηκε αυτη τη φορα κανονικα μονο του....

- - - Updated - - -

αλλα με το αλλο Modem επιανα περιπου 12mbps ενω τωρα 9 παρα κατι

- - - Updated - - -

αυτεσ τισ μετρησεις με τα db πως τις κανετε;

x_undefined
07-07-12, 16:35
Μπαίνεις στο status, στο interface του router (από 192.168.1.1 για παράδειγμα)

AddictedToEGaming
07-07-12, 17:35
εχω αλλο προβλημα τωρα....δεν γινεται να μπω ασυρματα(πηγα στο 192....και ηταν οκ αυτο με το wireless αλλα δεν εμπαινε)

equi
03-08-12, 21:37
η κατάσταση είναι απλά αφόρητη με το συγκεκριμένο router..

3-4 laptop μέσα στο σπίτι και το ένα δίπλα στο ρουτερ, όλα είναι μία connected δύο disconnected. με το ενσύρματο πάει μια χαρά.

Επίσης έχω θέμα με τη συνδεσμολογία. Έχω στο σπίτι 2 τηλεφωνικές συσκευές για αυτή τη γραμμή. Τη μία την έβαλα πάνω στο router όπως μου είπαν. Την άλλη δεν μπορώ να καταφέρω να τη κάνω να δουλέψει. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα, τώρα που άλλαξα σε hol δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται

Router άλλο μπορώ έχω (λόγω voip κτλ)? Έτσι και αλλιώς μόνο internet - τηλέφωνο χρησιμοποιώ.. Είχα ένα netgear όσο ήμουν σε forthnet και ήμουν μια χαρά αλλά χάλασε

evdometap
04-08-12, 03:01
Αν είσαι voip, πρέπει να κάνεις "επιστροφή σήματος" για να παίζει το δεύτερο τηλέφωνο.ΠΡΟΣΟΧΗ, το δεύτερο τηλέφωνο ΔΕΝ πρέπει να το έχεις στο "phone 2", πρέπει να το έχεις σε άλλη πρίζα, πάντα με φίλτρο.

mjtir3
05-08-12, 15:53
Το ιδιο προβλημα παρουσιαστηκε και σε μενα τον τελευταιο μηνα ...

Το εσωτερικο interface σταματαει να στελνει - δεχεται πακετα , ιντερνετ και voip χανεται και μετα απο λιγο κοκκινιζει το on line led .

Μονο με επανεκινηση επανερχεται ... Η αντικατασταση του ρουτερ δεν ελυσε το προβλημα ...

Δεν πιστευω σε συνομοσιες και τερτηπια μιας και αυτο συμβαινει σε τυχαιους χρονους και με διαφορετικη χρηση της γραμμης καθε φορα.

Ειμαι περιεργος ...

x_undefined
30-08-12, 18:11
Και ενώ είχα σπάνια το πρόβλημα, τώρα μου έχει σπάσει τα νεύρα. Αρχίζω να πιστεύω ότι κάτι γίνεται με τον client του LoL παρόλο που έκλεισα το peer-to-peer transfer. Με αλλαγή router δε διορθώνεται; Κι ήμουν έτοιμος να αγοράσω καινούριο...

x_undefined
31-08-12, 18:48
Τελικά έφταιγε όντως το LoL. Αφού αφαίρεσα την επιλογή "Allow peer-to-peer transfer" (ενεργοποιημένη από προεπιλογή) και μετά από επανεκίννηση PC / router σήμερα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί να αφαιρέσει την επιλογή ανοίγοντας το LoL και πριν πατήσει "play", πάει στο εικονίδιο με τα γρανάζια στην κορυφή του παραθύρου. Ας μπουκώνουν οι servers της Riot και όχι τα routers μας. ;)

AddictedToEGaming
31-08-12, 20:37
εγω οταν εμπαινα με καλωδιο στο ιντερνετ μου εβγαινε πολυ συχνα...τωρα που μπαινω ασυρματα δεν με πεταει ποτε ή μπορει 1-2 φορες την εβδομαδα

x_undefined
31-08-12, 20:40
Και στις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις άνοιγες το LoL ή κάποιο torrent;

@ ADSLgr.com All rights reserved.