PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL δεν είναι διαθέσιμο, τι κάνουμε ;



BFN
12-06-12, 15:05
Γεία χαρά,
Καταρχήν το θέμα αυτό δεν ταιριάζει εδώ, διότι είναι πιο γενικό, αλλά δεν βρήκα άλλο πιο ταιριαστό υπο-φόρουμ.
Εδώ και πολύ καιρό προσπαθώ να βάλω DSL σε μια σχετικά απομονομένη περιοχή.
Σε οποιοδήποτε site (είτε OTE, είτε hol,...) προσθέσω το νούμερο μου της κατοικίας αυτής της περιοχής μου γράφει ότι δεν είναι διαθέσιμο εκεί το ADSL.
Εντομεταξύ ύπαρχει ένα διπλανό χωριό περίπου στα 5 χιλ. και μια διπλανή κομόπολη παλί γύρω στα 5 χιλιόμετρα όπου υπάρχει διαθέσιμο DSL.

Η ερώτηση μου είναι τώρα τι μπορώ να κάνω ώστε να βάλω DSL σε αυτήν την περιοχή ;
Τωρα θα μ πείτε πήγαινε και ρώτα στον ΟΤΕ...ναι οκ απλά θέλω να ξέρω μήπως ξέρεται καμία παρόμοια περίπτωση, δίότι στον ΟΤΕ το πιό πιθανό είναι να μ πουν απλά δεν γίνεται κοιτάζοντας και αυτοί την site διαθεσιμότητας στο Internet. Γι αυτό θέλω να είμαι προετοιμασμένος..!
Τώρα για net μέσω στικάκι δεν μ είναι λύση, μια ζωή απαταιώνες στις τιμές και δεν κάνεις την δουλειά σου..!

emeliss
13-06-12, 16:40
Θα πας στο κοντινότερο oteshop της περιοχής σου και θα ρωτήσεις. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν από το wizard.

BFN
14-06-12, 03:00
Ευχαριστώ για την απάντηση emeliss, αλλά οκ αυτό το ξέρω.

Περίμενα μήπως καποιος είχε την ίδια περίπτωση και ξέρει κάτι παραπάνω.

Τέσπα θα δείξει ο καιρός..!

sv2evs
14-06-12, 10:44
αν δεν υπάρχει, πας σε δορυφορικό.....ίσως μαζί με κάποιον άλλον που το χρειάζεται εκεί κοντά.

DSLaManiaC
14-06-12, 13:43
Η ασύρματο link.

5 χιλιόμετρα (μάλλον λιγότερο σε ευθεία) βγαίνει άνετα αν υπάρχει οπτική επαφή

nikraven
15-06-12, 19:00
Η ασύρματο link.

5 χιλιόμετρα (μάλλον λιγότερο σε ευθεία) βγαίνει άνετα αν υπάρχει οπτική επαφή

και να του βγεί ένας λογαριασμός τρελλός.
πέρα απο το κόστος του link θα πρέπει και στο κοντινό χωριό ή στην κοντινή κωμόπολη που περπατάει το dsl να βρεί ο φίλος BFN κάποιο διαμέρισμα ή κάποιον συγγενή για να αποκτήσει στέγη το dsl.
Aλλιώς που θα του εγκαταστήσουν την νέα σύνδεση όταν θα κάνει την αίτηση του??
Και μετά θα αρχίσει να ψάχνει για το κόστος του link μέσα απο το οποίο θα περπατήσει το dsl μέχρι το σημείο που θέλει.(και να εύχεται να μην μπλέξει με αυτό το ασύρματο link με τίποτα παρεμβολές σε άλλα δίκτυα)
Αυτή την λύση εγώ την βλέπω λιγάκι αδύνατη πάντως.

DSLaManiaC
15-06-12, 22:11
και να του βγεί ένας λογαριασμός τρελλός.

Ακούω τα ποσά.

Αναλυτικά. Θέλω να δω το "τρελό".


Αυτή την λύση εγώ την βλέπω λιγάκι αδύνατη πάντως.

Αυτό το λες εσύ που μένεις στη Ξάνθη κι έχεις κέντρο με DSL. Εγώ αν έμενα σε χωριό όπως ο φίλος από πάνω, θα είχα ήδη σηκώσει link.

nikraven
15-06-12, 23:37
Ακούω τα ποσά.
Αναλυτικά. Θέλω να δω το "τρελό".
Αυτό το λες εσύ που μένεις στη Ξάνθη κι έχεις κέντρο με DSL. Εγώ αν έμενα σε χωριό όπως ο φίλος από πάνω, θα είχα ήδη σηκώσει link.

φίλε μου την σήμερον ημέρα όταν λέμε ''τρελλό ποσό'' αυτό είναι στην αντίληψη του καθενός πως το εννοεί και στο τι αντέχει η τσέπη του.
Το συνολικό ποσό πάντως μιας τέτοιας ζεύξης δεν μπορεί να είναι κάτω απο 2.000 ευρώ.(και λίγα λέω)
(μιλάμε πάντα για μια ασυρματική ζεύξη μήκους 5km η οποία θα είναι αξιοπρεπέσταστη με μηχανήματα επαγγελματικά,και θα σου παρέχει σταθερή ποιότητα ζεύξης,και όχι τίποτα ταρζανιές)
Και εαν ενδιάμεσα σε αυτά τα 5km υπάρχουν οπτικα εμπόδια εκεί υπολόγισε και ποσά για back to back αναμεταδότες και το που θα στηθούν.
Αν υποθέσουμε ότι όντως ήταν φθηνή αυτή η λύση σε τέτοιες αποστάσεις όλοι θα στήνανε απο μια τέτοια ζεύξη και δεν θα αναζητούσαν λύσεις μέσω του οποιουδήποτε παρόχου ή μέσω δορυφόρου.
Δεν θα σου θέσω το θέμα ότι πέρα απο όλα τα παραπάνω ο ενδιαφερόμενος πρέπει να βρεί και τον ανάλογο χώρο στο διπλανό χωριό ή στην διπλανή κωμόπολη όπου φτάνει το dsl για να συνδεθεί πρώτα εκεί η γραμμή adsl.
Και άντε εκεί στο διπλανό χωριό οπου τερματίζει το dsl ίσως να υπάρχει κάποιος συγγενής και να δεχτεί να πάρει την adsl σύνδεση στο όνομα του
αλλά εαν δεν υπάρχει ούτε συγγενής ούτε γνωστός στο κοντινότερο χωριό ή κωμόπολη τότε τι γίνεται?
(Μην μου πείς ότι θα νοικιάσεις διαμέρισμα στο διπλανό χωριό).
adsl σύνδεση μέσα στα πουρνάρια και στα χωράφια κανένας πάροχος adsl δεν δίνει.
Και δεν θα σου θέσω το θέμα ότι (υποθετικά πάντα) 1 περίπτωση στο 1.000.000 αυτή η ασύρματη ζεύξη να κάνει κάποια παρεμβολή σε κανα άλλο δημόσιο ασυρματικό δίκτυο (που υπάρχουν πολλά όπως π.χ. στρατός,οτε,κλπ κλπ)το τι έχει να γίνει.
Kαι μπορεί να μένω στην Ξάνθη όπου υπάρχει κέντρο dsl και τυγχάνει να έχω adsl γραμμή
αλλά το ίδιο ακριβώς γίνεται και με άλλο κόσμο που μένει και σε άλλες εκατοντάδες πόλεις της ελλάδας και σε χιλιάδες άλλα μικρά χωριά και κωμοπόλεις.
Δεν το επέλεξα εγώ που θα υπάρχουν adsl γραμμές.

DSLaManiaC
15-06-12, 23:38
Πέρνα μια βόλτα από δω και πες τους ότι για ένα τέτοιο link χρειάζεσαι 2κ.

http://www.awmn.net/

Γενικά μη βγάζεις χρήματα απ το μυαλό σου χωρίς να γνωρίζεις.

Εγώ μίλησα μόνο για το link με δεδομένο ότι με κάποιο τρόπο θα έχει τα υπόλοιπα (γνωστό στο απέναντι χωριό να μοιράσουν το κόστος της DSL καθώς και απουσία οπτικών εμποδίων).

nikraven
16-06-12, 00:30
εγώ αγαπητέ μου έγραψα μερικά αντικειμενικά πράγματα που αφορούν όλους τους παράγοντες για να αποκτηθεί μια τέτοια ζεύξη.
Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.
Και όσον αφορά το αν γνωρίζω και το τι γνωρίζω αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις εσύ.
Το ότι δεν γίνεται να γράψω πολλά πράγματα και πολλές λεπτομέρειες αυτό δεν συνεπάγεται ότι δεν ξέρω πράγματα πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο.
Εσύ έγραψες την γνώμη σου,εγώ έγραψα την γνώμη μου και ο οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται κάνει το πείραμα.
Τα λεφτά δεν θα βγούν απο την δική μου τσέπη.

DSLaManiaC
16-06-12, 00:33
Μιλάς για ένα ποσό με το οποίο θα κάλυπτα την απόσταση Αθήνα - Κρήτη (με μερικά νησιά στη μέση).
Γι αυτό σου λέω ψάξε πριν πετάξεις κάτι στη τύχη.

jkoukos
16-06-12, 00:50
@nikraven, από τα γραφόμενά σου συμπεραίνω ότι δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα για τις ασύρματες ζεύξεις όσον αφορά τις δυνατότητες, το κόστος, το νομικό πλαίσιο και την ανάπτυξή του στον πλανήτη σήμερα.

Αν υπάρχει δυνατότητα παροχής πρόσβασης από το απομακρυσμένο χωριό και με καλή οπτική επαφή, σε αυτή την απόσταση, με κόστος 7%-10% του ποσού που ανέφερες, νόμιμα και με πληθώρα επιλογών σε εξοπλισμό, είναι πανεύκολη η ασύρματη επικοινωνία.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες τέτοιες ζεύξεις υπάρχουν σήμερα στην χώρα μας, υλοποιημένες από απλούς ανθρώπους με την βοήθεια μόνο των οδηγιών του κατασκευαστή ή το πολύ κάποιον γνωστό "δικτυά" ή σχετικό τεχνολογικό φόρουμ.

DSLaManiaC
16-06-12, 00:57
Thank you jkoukos

celarg
16-06-12, 10:19
Νομίζω πως να βάλει ένα δορυφορικό της Forthnet είναι πολυ πιο φθηνή λύση και πολυ πιο εύκολο απο το να στήνει κόμβο του awmn (Ασε που το Α στο awmn σημαίνει Athens και δε νομίζω ότι ο φίλος μιλάει για Αθήνα)

http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=815

40 € και καθαρισες (το βλέπω και απο κινητο και δε θυμάμαι αν έχει κόστος εξοπλισμού)

nikraven
16-06-12, 13:07
Μιλάς για ένα ποσό με το οποίο θα κάλυπτα την απόσταση Αθήνα - Κρήτη (με μερικά νησιά στη μέση).
Γι αυτό σου λέω ψάξε πριν πετάξεις κάτι στη τύχη.


@nikraven, από τα γραφόμενά σου συμπεραίνω ότι δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα για τις ασύρματες ζεύξεις όσον αφορά τις δυνατότητες, το κόστος, το νομικό πλαίσιο και την ανάπτυξή του στον πλανήτη σήμερα.

Αν υπάρχει δυνατότητα παροχής πρόσβασης από το απομακρυσμένο χωριό και με καλή οπτική επαφή, σε αυτή την απόσταση, με κόστος 7%-10% του ποσού που ανέφερες, νόμιμα και με πληθώρα επιλογών σε εξοπλισμό, είναι πανεύκολη η ασύρματη επικοινωνία.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες τέτοιες ζεύξεις υπάρχουν σήμερα στην χώρα μας, υλοποιημένες από απλούς ανθρώπους με την βοήθεια μόνο των οδηγιών του κατασκευαστή ή το πολύ κάποιον γνωστό "δικτυά" ή σχετικό τεχνολογικό φόρουμ.

ότι πείτε ρε παιδιά.
ας είμαι εγώ λάθος και άσχετος και εύχομαι το παλληκάρι ο BFN να βρεί μια χαμηλού κόστους λύση.

dfourt
16-06-12, 13:32
Αυτό που έχω ακούσει είναι περίπτωση όπου μαζεύτηκαν όλοι οι κάτοικοι του χωριού που ήθελαν adsl και υπέβαλαν κοινό αίτημα στον ΟΤΕ.
Mόνο έτσι προχώρησε το αίτημα και τους έβαλαν τελικά adsl.
Όσο έκαναν αιτήσεις ο καθένας μεμονωμένα, δεν γινόταν τίποτα.

Προφανώς πρέπει να δει και ο ΟΤΕ ότι έχει συμφέρον να δώσει adsl στο χωριό...

nikraven
16-06-12, 15:39
Αυτό που έχω ακούσει είναι περίπτωση όπου μαζεύτηκαν όλοι οι κάτοικοι του χωριού που ήθελαν adsl και υπέβαλαν κοινό αίτημα στον ΟΤΕ.
Mόνο έτσι προχώρησε το αίτημα και τους έβαλαν τελικά adsl.
Όσο έκαναν αιτήσεις ο καθένας μεμονωμένα, δεν γινόταν τίποτα.

Προφανώς πρέπει να δει και ο ΟΤΕ ότι έχει συμφέρον να δώσει adsl στο χωριό...

πλέον δεν υπάρχει ΟΤΕ (με την παλιά έννοια του) που σε κάποιες περιπτώσεις έδειχνε και κάποιο κοινωνικό πρόσωπο
και δεν κοιτούσε το κόστος όταν ήταν να τηλεφωνοδοτήσει κάποιες μακρινές περιοχές ή κάποιους απομακρυσμένους πελάτες.
Εδώ και κάποιο καιρό υπάρχει η Deutsche Telekom με το λογότυπο ΟΤΕ οπότε το κοινωνικό πρόσωπο πάει περίπατο.
Μόνο αν γίνουν όπως το είπες ομαδικές αιτήσεις σε μια περιοχή προχωράει το πράγμα.:oneup:

BFN
19-06-12, 03:55
Γειά χαρα,
το να βάλω δορυφορικό net μου φαίνονται πολλά λεφτά, διότι δν είναι μόνο τα 40 € το μήνα, αλλα και 300/500 € για τον εχοπλισμό.
Τώρα αυτό με την ζευξη δεν το κατάλαβα 100 %.
Μου λέτε να βάλω DSL σε μοιά διπλανή πύλυ/χωριό και να μεταδίδω το σήμα..?

Εαν αυτό γίνοταν πόσο θα ήταν το κόστος για τον εξοπλισμό και που μπορώ να βρώ τέτοιο εξοπλισμό ?

celarg
20-06-12, 13:53
Πάντως στη σελίδα της Forthnet λέει μόνο για τέλος ενεργοποίησης 90 € (αντι για 300) + τέλος εγκατάστασης. Δε παίρνεις κανά τηλέφωνο πριν αρχίσεις να στηνεις ζευξεις που δεν είναι και το πιο trivial πράγμα στον κόσμο..

jkoukos
20-06-12, 14:21
Γειά χαρα,
το να βάλω δορυφορικό net μου φαίνονται πολλά λεφτά, διότι δν είναι μόνο τα 40 € το μήνα, αλλα και 300/500 € για τον εχοπλισμό.
Τώρα αυτό με την ζευξη δεν το κατάλαβα 100 %.
Μου λέτε να βάλω DSL σε μοιά διπλανή πύλυ/χωριό και να μεταδίδω το σήμα..?

Εαν αυτό γίνοταν πόσο θα ήταν το κόστος για τον εξοπλισμό και που μπορώ να βρώ τέτοιο εξοπλισμό ?
Το κόστος μιας ζεύξης σε αυτή την απόσταση κυμαίνεται από 150€-300€ ανάλογα τον χρησιμοποιούμενο εξοπλισμό, που κυρίως εξαρτάται από το πόσο καλή οπτική επαφή υπάρχουν μεταξύ των 2 σημείων και τον "θόρυβο" από άλλα ασύρματα δίκτυα της περιοχής.

Πριν ξεκινήσεις όμως πρέπει να σιγουρέψεις ότι τα 2 σημεία βλέπονται ανεμπόδιστα μεταξύ τους.

Όσον αφορά το δορυφορικό internet, στα άρθρα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/575607-%CE%94%CE%BF%CF%81%CF%85%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-internet) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/485632-%CE%9D%CE%AD%CE%BF-%CE%94%CE%BF%CF%81%CF%85%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Internet) υπάρχουν σχετικές πληροφορίες.

Vitruvian78
20-06-12, 21:23
Ιντερνετ μέσω κάποιας εταιρείας κινητής που έχει άψογη κάλυψη εκει που είσαι ίσως είναι η άλλη λύση;;;

jkoukos
20-06-12, 21:56
Γράφει μόλις στο 1ο μήνυμα ότι δεν του αρέσει σαν λύση.

Στη θέση του και ανάλογα την αναγκαιότητα, θα εξέταζα με σειρά:
α. Αίτηση στο ΟΤΕ και ταυτόχρονα υποβοήθηση στο αίτημα μέσω δημοτικής αρχής. Αν υπάρχουν και 1-2 ΑΜΕΑ υπάρχει (http://www.adslgr.com/forum/threads/590600-%CE%94%CE%B5-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B5%CF%84-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%8C?p=4533328#post4533328) σχετική πιθανότητα θετική κατάληξης.
β. Ασύρματη ζεύξη, εφόσον υπάρχει οπτική επαφή με διπλανά χωριά και με πιθανή συνδρομή της δημοτικής αρχής.
γ. Σύνδεση μέσω κινητής ευρυζωνικότητας.
δ. Δορυφορική σύνδεση.

BFN
21-06-12, 01:38
Ευχαριστώ πολύ παίδες για την καθοδήγηση..!

Μου αρέσει η σειρά του jkouko και μάλλον έτσι θα το εξετάσω το θέμα.

Όσο για την ζεύξη δεν πρέπει να υπάρχουν αρκετά εμπόδια μπροστά αρα μάλλον δύσκολο.

TeoT
21-06-12, 02:25
Εχω την εντυπωση και δεν νομιζω να κανω λαθος οτι κανονικα χρειαζετε αδεια απο την ΕΕΤΕ για στηθει ενα link και οτι υπαρχει καποιο ετησιο κοστος για την χρηση της συχνοτητας.

Devout
21-06-12, 10:50
Παιδιά τι λέτε? Στο awmn στην Αθήνα έχουν βγει link 10-15 χιλιόμετρα και παίζουν χαλαρά, με όοολο το θόρυβο που έχει το φάσμα και περνάνε και mbit. Δεν είναι ανάγκη το παληκάρι να δώσει τόσα λεφτά. Το κόστος για κάθε link δεν ξεπερνάει τα 120-130 ευρώ. Απλά πρέπει να υπάρχει οπτική επαφή και διάθεση-χρόνο. Οι μπάντες των 2,4 και 5 ghz είναι ελεύθερες και δεν χρειάζεται καμία άδεια (εφόσον ακολουθεί τους κανόνες).

jkoukos
21-06-12, 12:25
Όσο για την ζεύξη δεν πρέπει να υπάρχουν αρκετά εμπόδια μπροστά αρα μάλλον δύσκολο.
Αν δεν υπάρχουν υπάρχουν εμπόδια είναι πανεύκολη η ζεύξη.

Εχω την εντυπωση και δεν νομιζω να κανω λαθος οτι κανονικα χρειαζετε αδεια απο την ΕΕΤΕ για στηθει ενα link και οτι υπαρχει καποιο ετησιο κοστος για την χρηση της συχνοτητας.
Όπως γράφει και ο @Devout, καμία άδεια δεν χρειάζεται και δεν υπάρχει κάποιο κόστος αν ακολουθηθούν οι κανονισμοί.
Πληροφορίες σε άλλο θέμα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/493953-WIFI-%CF%83%CE%B5-%CE%BE%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%BF?p=4065682#post4065682), στα Νομικά Θέματα του AWMN εδώ (http://awmn.net/wiki/index.php/%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%98%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1) και στην ΕΕΕΤ εδώ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Radio_Communications/Antenna_Mast_Systems/AntennaSystemLicensing/antennasys_exclu.html).

@ ADSLgr.com All rights reserved.