PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιό wireless router δίνει η HOL?



Arkady
12-06-12, 17:08
Ξέρει κανείς ποιό wireless router δίνει τώρα η HOL και αν είναι καλύτερο σε σχέση με το Netfaster WLAN N?

Vitruvian78
12-06-12, 19:05
Όλα καλα είναι.....αν δεν σε ικανοποιει η απόδοση του μπορεις μπορεις να αγοράσεις και να βάλεις στη γραμμή σου κάποιο της αρεσκίας σου...
το Netfaster WLAN N μου είναι παντελώς άγνωστο μοντέλο

Arkady
12-06-12, 19:13
Όλα καλα είναι.....αν δεν σε ικανοποιει η απόδοση του μπορεις μπορεις να αγοράσεις και να βάλεις στη γραμμή σου κάποιο της αρεσκίας σου...
το Netfaster WLAN N μου είναι παντελώς άγνωστο μοντέλο

Το NetFaster WLAN N είναι αυτό:
Αυτό το έδινε παλιότερα η HOL. Ποιό δίνει τώρα γνωρίζεις?

Vitruvian78
12-06-12, 19:29
Nαι δίνει το Netfaster WLAN 3

http://www.ricardo.gr/buy/pc/modem-router-firewall/router/netfaster-wlan-3-pots/v/an668902908/

Arkady
12-06-12, 19:53
Οκ, thanks

graal
13-06-12, 22:37
Nαι δίνει το Netfaster WLAN 3

http://www.ricardo.gr/buy/pc/modem-router-firewall/router/netfaster-wlan-3-pots/v/an668902908/ H συσκευασία ΔΕΝ έχει ανοιχτεί?? :lol: Αλλά και πως το πουλάει αφου η εταιρία το δίνει με χρησιδάνειο?

Vitruvian78
14-06-12, 00:50
Καλά αυτό άστο μην το ψάχνεις!!! :rofl:

Arkady
14-06-12, 16:17
Το Netfaster WLAN 3 τι λέει σαν router? Έχει κανείς εμπειρία/άποψη?

graal
14-06-12, 20:14
Το Netfaster WLAN 3 τι λέει σαν router? Έχει κανείς εμπειρία/άποψη? Και μένα αυτό το ρούτερ μου έδωσαν. Είναι 802.11b/g/n, έχει αρκετές ρυθμίσεις, και μπορείς να κάνεις πολλές. Δεν εχω κάποια άποψη, πέραν το ότι ζεσταίνεται αρκετά επιδή έχω άλλο πάνω στη γραμμή. Ίσως κάποιος άλλος συμφορουμίτης να μπορεί να σου δώσει μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη. :)

- - - Updated - - -


Το NetFaster WLAN N είναι αυτό:
Αυτό το έδινε παλιότερα η HOL. Ποιό δίνει τώρα γνωρίζεις? Αυτό είναι ίδιο με το ΖΤΕ που δίνει η WIND! Προσωπική μου άποψη είναι πολυ αντιαισθητικό για τα δικά μου τα γούστα. Πολυ κοριτσίστικο δεν έρχεται?? :p

kostas2005
14-06-12, 23:52
το 3 είναι μουφα "n"
αλλα το βασικό είναι οτι χάνει της ρυθμίσεις καθε λίγο... χωρις λόγο

vaggoulas
15-06-12, 02:06
το 3 είναι μουφα "n"
αλλα το βασικό είναι οτι χάνει της ρυθμίσεις καθε λίγο... χωρις λόγο
Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα μίλα με hol.
Θα πας για αλλαγή εξοπλισμού.

graal
15-06-12, 13:16
το 3 είναι μουφα "n"
αλλα το βασικό είναι οτι χάνει της ρυθμίσεις καθε λίγο... χωρις λόγο Όταν λες μούφα, τι ακριβώς εννοείς?

Arkady
15-06-12, 17:33
Παρέλαβα χθες το καινούριο router (Netfaster WLAN 3) αλλά και σε αυτό διαπιστώνω ότι το wireless του είναι πολύ αδύναμο...Συμβαίνει και σε άλλον αυτό?

graal
16-06-12, 04:22
Παρέλαβα χθες το καινούριο router (Netfaster WLAN 3) αλλά και σε αυτό διαπιστώνω ότι το wireless του είναι πολύ αδύναμο...Συμβαίνει και σε άλλον αυτό? Όταν λες πολύ αδύναμο?

Arkady
16-06-12, 17:52
Όταν λες πολύ αδύναμο?

Εννοώ ότι η ισχύς του σήματος είναι πολύ ασθενική:
Το router το έχω σε υπνοδωμάτιο και δουλεύοντας με το laptop στο σαλόνι (μιλάμε όχι πάνω από 10m-15m απόσταση), έχω μόλις 1-2 μπάρες σήμα (Win7).
Όταν είχα τον Linksys WAG200 με Forthnet, είχα σχεδόν καμπάνα σήμα ακόμα και στο εξωτερικό μπαλκόνι του σαλονιού. Καμία σχέση, αυτό το router ήταν πολύ καλύτερο...

graal
18-06-12, 23:38
Εννοώ ότι η ισχύς του σήματος είναι πολύ ασθενική:
Το router το έχω σε υπνοδωμάτιο και δουλεύοντας με το laptop στο σαλόνι (μιλάμε όχι πάνω από 10m-15m απόσταση), έχω μόλις 1-2 μπάρες σήμα (Win7).
Όταν είχα τον Linksys WAG200 με Forthnet, είχα σχεδόν καμπάνα σήμα ακόμα και στο εξωτερικό μπαλκόνι του σαλονιού. Καμία σχέση, αυτό το router ήταν πολύ καλύτερο... Εβαλα προσωρινα το ρουτερακι στη γραμμη. Λοιπον στο 9ο μηνυμα σου ειχα πει πως εχει πολλες ρυθμισεις. Μπες στη σελιδα του ρουτερ 192.168.2.1 γραφεις admin και στα 2, επειτα στη σελιδα που θα σου ανοιξει πας στο WIRELESS κλικαρεις, 1η επιλογη Channel and SSID, κλικαρεις, και στη καρτελα που θα σου ανοιξει εκει που λεει Bandwidth το γυριζεις στα 40MHz και κανεις save settings. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ το εχω στο channel 3, b/g/n και στα 40MHz και εχει σημα καμπανα στην ιδια αποσταση που λες.

apostolispk
19-06-12, 01:19
Εμενα πριν κανενα 8 μηνο μου δωσανε ενα alcatel και καλα vdsl.
Το αλλαξανε παλι?!?

makis
20-06-12, 14:32
Καλό δεν εχω κανένα πρόβλημα το έχω λίωσει με το torrent, αλλα καίει πολυ ρε παιδία σε σημείο που αρχιζω να φοβάμαι μην λιώσει ...

graal
20-06-12, 15:25
Καλό δεν εχω κανένα πρόβλημα το έχω λίωσει με το torrent, αλλα καίει πολυ ρε παιδία σε σημείο που αρχιζω να φοβάμαι μην λιώσει ... Αυτό όντως με έχει προβληματίσει και μένα, και είναι και ένας λόγος που έχω το 585 κάθετα ώστε να αναπνέει καλύτερα και ούτε καίει, ούτε τίποτα!

- - - Updated - - -

Βέβαια, μπορεις να κάνεις και το άλλο. Απλά ξεβιδώνεις και βγάζεις τις βίδες απο κάτω, το γυρίζεις κανονικά, και το ανοίγεις σαν καπό. 103731103732103733

Μπορείς και με μια πατέντα αν θέλεις να στερεώσεις καθετα την πλακέτα ώστε να αερίζεται πλήρως και από τις 2 πλευρές της. 103734

Πρόσεξε όμως μην το παρακάνεις διότι είναι με ΧΡΗΣΙΔΑΝΕΙΟ και θα πρέπει να το επιστρέψεις όποτε σου ζητηθεί στην κατάσταση που το παρέλαβες! :biggrin:

Arkady
20-06-12, 20:24
Εβαλα προσωρινα το ρουτερακι στη γραμμη. Λοιπον στο 9ο μηνυμα σου ειχα πει πως εχει πολλες ρυθμισεις. Μπες στη σελιδα του ρουτερ 192.168.2.1 γραφεις admin και στα 2, επειτα στη σελιδα που θα σου ανοιξει πας στο WIRELESS κλικαρεις, 1η επιλογη Channel and SSID, κλικαρεις, και στη καρτελα που θα σου ανοιξει εκει που λεει Bandwidth το γυριζεις στα 40MHz και κανεις save settings. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ το εχω στο channel 3, b/g/n και στα 40MHz και εχει σημα καμπανα στην ιδια αποσταση που λες.

Το έκανα, θα το δοκιμάσω 2-3 μέρες πως παίζει και ενημερώνω.

graal
20-06-12, 20:33
Το έκανα, θα το δοκιμάσω 2-3 μέρες πως παίζει και ενημερώνω. Αυθήθηκε η ένταση του σήματος? Το bandwidth σε ποια επιλογή ήταν?

Arkady
20-06-12, 20:54
Αυθήθηκε η ένταση του σήματος? Το bandwidth σε ποια επιλογή ήταν?

Όχι, για να είμαι ειλικρινής δεν βλέπω κάποια διαφορα στην ένταση.Πχ βγήκα στο μπαλκόνι και είχε μόνο 1 μπάρα, όπως και πριν.
Το bandwidth ήταν στην επιλογή 20/40Mhz

graal
20-06-12, 21:20
Όχι, για να είμαι ειλικρινής δεν βλέπω κάποια διαφορα στην ένταση.Πχ βγήκα στο μπαλκόνι και είχε μόνο 1 μπάρα, όπως και πριν.
Το bandwidth ήταν στην επιλογή 20/40Mhz Για παραπάνω δεν γνωρίζω να σου πω. Εγώ χρησιμοποιώ αυτη την κάρτα δικτύου http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612420 και πιάνει 5 γραμμές σήμα στον σταθερό μου.

Arkady
20-06-12, 21:26
Για παραπάνω δεν γνωρίζω να σου πω. Εγώ χρησιμοποιώ αυτη την κάρτα δικτύου http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612420 και πιάνει 5 γραμμές σήμα στον σταθερό μου.

Υπάρχει κάτι σαν wi-fi repeater που θα ενίσχυε/αναμετέδιδε ισχυρότερα το σήμα στο σαλόνι και το μπαλκόνι?

makis
22-06-12, 01:09
Αυτό όντως με έχει προβληματίσει και μένα, και είναι και ένας λόγος που έχω το 585 κάθετα ώστε να αναπνέει καλύτερα και ούτε καίει, ούτε τίποτα!

- - - Updated - - -

Βέβαια, μπορεις να κάνεις και το άλλο. Απλά ξεβιδώνεις και βγάζεις τις βίδες απο κάτω, το γυρίζεις κανονικά, και το ανοίγεις σαν καπό. 103731103732103733

Μπορείς και με μια πατέντα αν θέλεις να στερεώσεις καθετα την πλακέτα ώστε να αερίζεται πλήρως και από τις 2 πλευρές της. 103734

Πρόσεξε όμως μην το παρακάνεις διότι είναι με ΧΡΗΣΙΔΑΝΕΙΟ και θα πρέπει να το επιστρέψεις όποτε σου ζητηθεί στην κατάσταση που το παρέλαβες! :biggrin:

Καλό !!!:oneup:

Arkady
22-06-12, 17:46
Καλό δεν εχω κανένα πρόβλημα το έχω λίωσει με το torrent, αλλα καίει πολυ ρε παιδία σε σημείο που αρχιζω να φοβάμαι μην λιώσει ...

Εγώ το έλυσα το πρόβλημα με ένα απλό τρόπο:
Στήριξα το routerάκι πάνω σε δυο πακετάκια χαρτί για "κύβους" χαρτιών. Το κάθε πακετάκι βρίσκεται στις άκρες του router, οπότε η όλη κάτω πλευρά του αερίζεται, με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του να έχει πέσει δραματικά.
Προφανώς, αντί για χαρτί για κύβο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί οτιδήποτε άλλο σας βολεύει και έχετε πρόχειρο. Ελπίζω η φωτό να φαίνεται καλά:

103868

ΑΛΦΟΣ
23-06-12, 11:48
Καλημέρα
προτείνω επίσης τα καπάκια από μπουκάλια αναψυκτικών, συνήθως ταιριάζουν πάρα πολύ καλά στα ποδαράκια των συσκευών.

apostolispk
29-06-12, 00:23
Το να δωσουν κανενα ρουτερακι της προκοπης δεν υπαρχει ε? :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.